Yaz

Belgrad Gezilecek Yerler

calendar_today Mar 07, 2017 label

Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad, Sırbistan'ın başkenti olmakla birlikte gece hayatı ile nam salmış bir şehirdir. Belgrad gezilecek yerler ise Türkler tarafından yoğun ilgi görüyor. Sadece vizesiz balkan turu rotasında karşınıza çıkan bir şehir olarak kalmıyor özellikle Belgrad şehrine gitmek için Cuma akşamından yola çıkıp Pazar akşamı dönen onlarca arkadaşım vardır. Her ne kadar yaz mevsiminde turist çekse de kışın dahi gidilebilir olması ise Sırbistan Belgrad gezisi yapmak isteyenlerin iştahını kabartmaktadır.

42 günlük vizesiz balkan turuma Sırbistan başkenti Belgrad’a Makedonya Üsküp’teki gezilecek yerleri bitirdikten sonra geçtim. Belgrad’ı görmek için Üsküp’ten Belgrad’a otobüsle yolculuk esnasında hem güneş hem de yağmurla birlikte muhteşem manzaralar eşliğinde, Belgrad’da gezilecek yerleri hayal ederken bir yandan da Sırbistan pasaport kontrolümün nasıl olacağını düşünüyordum. Öyle ya balkan ülkelerinde ilk defa ülke değiştirip sınır geçişinde pasaport kontrol işlemlerinden geçiyordum. Belgrad gezilecek yerler blog yazılarında okuduğum kadarıyla balkanlarda pasaport polisleri ya otobüsün içine biniyorlardı ya da otobüsün muavini pasaportları tek tek toplayıp daha sonra geri dağıtıyordu. Belgrad turu yapmadan önce Belgrad’da gezilecek yerler nerelerdir? Belgrad’da yapılacaklar nelerdir? Belgrad gece hayatı nasıldır? Belgrad’da görülecek yerler nerelerdir? Belgrad’da ne yenir? Belgrad Zemun gezilecek yerler nerelerdir? Diye araştırma yapıp Belgrad turu yapmak için kendime bir ajanda hazırlasam da Belgrad turu tatilim için planların hepsini unutup kendime tesadüfler karşısında bambaşka bir rota çıkardım. Sırbistan Belgrad’da gezilecek yerleri kendi tarzımda nasıl gezdiğimi sizlere tek tek anlatmak istiyorum. Ayrıca sizlere özenle yazdığım Belgrad gezi rehberini ve Belgrad turu yapacaklara tavsiyeler yazılarımı  okumanızı tavsiye ederim. Belgrad’da gezilecek yerler blog yazımı okurken adeta yeniden Belgrad’ı yaşadığımı hissettim. Şimdi hep beraber Belgrad gezisi yapmaya hazır mısınız?

photo_library

Sırbistan Belgrad’a Giriş

Sırbistan’ın Belgrad şehrini hayal ederken pasaport polisi otobüse binip herkesin pasaportlarını tek tek topluyordu hiç heyecan yapmadım desem yalan olur. İnsanda ister istemez küçük bir heyecan oluyor. Hani pasaport işlemleri sırasında pasaport polisleri önce pasaporta bakıp sonra da sizin gözünüzün içinize baktığı an vardır ya; işte o an demek ki küçük bir heyecan yaşamışım ki pasaport polisi tekrar otobüsün içine binip yanıma kadar geldi. Adımı söyleyip otobüsün içindeki eşyalarımı da toplatıp aşağıya indirdi hatta otobüsün bagajından da çantamı aldırıp pasaport kontrol ofisine götürdü. (Otobüsün bagajından aldığım çantanın benim olup olmadığından emin olmak için benden bagaj fişimi bile istedi) Çantamı didik ararlarken bana bir yandan da sorular soruyorlardı. 3 tane pasaport polisi sırayla Belgrad’da kaç gün kalacaksın? Belgrad’da nerede kalacaksın? Neden Belgrad’a gidiyorsun? Belgrad için kaç paran var ve daha sonra ne yapacaksın? Gibi onlarca sorular sordular hatta ve hatta bir ara çantamda bomba var mı yok mu? Bunu bile sordular:) Ben de Belgrad hakkında bana sorulan tüm sorulara sakince cevaplar vererek tek amacımın, Sırbistan’ı görmek olduğunu ve Belgrad’da turistik gezi yapacağımı söyledim. Cebimdeki paraları ve hostel rezervasyon çıktılarını da pasaport polisine gösterip tekrar otobüse bindim. (Acaba pasaport polisleri rüşvet mi istiyor diye düşünmedim değil.) Belgrad’da günlük ev kiralamak fikri İstanbul’dayken aklıma gelmişti ama iyiki de ev kiralama olayına girmemişim yoksa Belgrad pasaport polisleri benden daha da şüphelenebilirlerdi.

Belgrad’da Gezilecek Yerleri Nasıl Keşfettim?

İsterseniz Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’nda giriş yapın isterseniz Belgrad’a otobüs ya da trenle gidin. Belgrad’da gezilecek yerleri görmeye geldiğinizi ispatlamanız için muhakkak Belgrad’da kalacağınız otel ya da hostel rezervasyon çıktıları yanınızda olsun.

Belgrad’da gezilecek yerler haritası elimde olmadan Belgrad otobüs terminaline ulaştığımda ise kendi kendime sorular sormaya başladım. Sırbistan Belgrad burası olamazdı. (Belgrad gezi önerilerimde okuduğum meşhur Sırbistan gece hayatı olan, dünyalar güzeli Sırp kızlarının olduğu ‘’Beyaz Şehir’’ burası mı yani?) Belgrad tren istasyonunun yanından geçerken neden Sırbistan pasaport kontrol noktasında bu kadar çok soru sorduklarını daha da iyi anlıyorum. Akşam saat 10:00 Belgrad otogarına indiğimde hostelime doğru gitmeye çalışırken park içerisinde onlarca mültecinin adeta kamp yaptığına şahitlik ediyorum. Bu arada sanırım üzerimdeki şoku da atamamışım üzerine bunları da görünce iyice şaşırıyorum. Belgrad gezi turum böyle anılarla başladı ama daha herşey yeni başlıyor diye düşünürken Belgrad’da döviz bürosunda da bir şok daha yaşıyorum.

Belgrad’da hostele gitmeden önce biraz Sırp Dinarı alıp hostele öyle giderim diye düşünüp döviz bürosunda dolar bozdurmak istedim. Fakat döviz bürosundaki kadın sadece Türk Lirası bozabileceğini söylüyor. Nasıl Türk olduğumu anladıysa? Ben de olayı uyanamadım tabi ki. Kadına 200 TL verip karşılığında belli bir miktar Sırp Dinarı alıp hosteli aramaya başladım. O ara birine adresi İngilizce sorduğumda ise aksanından şüphelenip Kardeş sen nerelisin? Diye sordum:) Arkadaşın Türk olduğunu anlayınca para bozdurdum bu kadar para verdiler dedim. O da bir ara tereddüt yaşadı ama doğrudur dedi. (Kendinden pek emin değildi ve o arkadaş da Belgrad’a gezmeye gelmişti) Hosteli bir güzel tarif ettikten sonra Belgrad’daki hostelime yerleşirken hostelde çalışan birisine durumu anlattım. Kısaca kazık yemişsin dedi hemen hostele yerleşip döviz bürosuna gidip parayı kadının suratına atıp kendi paramı geri aldım. (Bazen atarlı oluyorum:))

Belgrad tren istasyonundan ya da Belgrad otobüs terminalinden merkeze (Knez Mihailova ya da Terazjiye Meydanı) yürüyerek maksimum 15 dakikada gidebilirsiniz. Belgrad’da ulaşım için boşuna taksilere para vermeyin. Eğer Belgrad’daki oteliniz merkeze yakın değilse Belgrad’da şehir içi ulaşımı otobüs ve tramvaylarla yapabilirsiniz. Bunun dışında paranızı Knez Mihailova Caddesi’nde ya da Terazije Meydanı’ndaki döviz bürolarında bozdurmanızı öneririm. Belgrad’a nasıl gidilir? Belgrad’a nasıl ulaşılır? Belgrad’a ulaşım nasıl sağlanır? Diye merak ediyorsanız Belgrad gezi rehberimi okuyabilirsiniz.

Henüz Belgrad’a yeni ayak basmışken ve Üsküp’ten Belgrad’a 10 saat süren yolculuk sonrasında karnım da acıkmışken önce aç karnımı doyurayım dedim. Terazije bölgesinde tıngır mıngır dolaşırken gözüme Mc’donald ilişiyor ama Belgrad’a gelmişim ne fast food yiyeceğim diyerek bir Mexico restoranına giriyorum.

Belgrad’da ne yenir? En meşhur Sırp yemekleri nelerdir? Sırbistan Belgrad neyi meşhur? (Merak edenler için bu konuya ayrıca geleceğim) Belgrad’da helal yemek arıyorsanız alternatif olarak önerebileceğim diğer yerler. Eğer olurda hem internete de ihtiyaç duyarsanız Belgrad Terazije Meydanı otobüs durağının üstünde Mc’donald ve Belgrad şehrinde bazı yerlerde KFC tercih edebilirsiniz. Ayrıca Belgrad Ada Ciganlija’da Garage isimli Türk dönerciyi de tavsiye ederim.

Yemeği yedikten sonra kendimi Belgrad’ın en meşhur en kalabalık caddesi Knez Mihailova’ya atıyorum. Nasıl heyecanlıyım içim kıpır kıpır sonunda Belgrad’a o meşhur ‘’Beyaz Şehir’e’’ ulaşmıştım. Dur diyorum Sedat sakin ol etrafı gözlemlemeye ve keşfetmeye devam ederken Knez Mihailova caddesi üzerinde o güzelim Sırp kızlarının çeşmelerden su içtiğine şahitlik ediyorum. Aman Allah’ım nasıl olurda o meşhur boylu poslu kızlar çeşmeden su içerler. Meğer bu durum Sırbistan’ın bir çok noktasında varmış. İşte en sevdiğim konuya geliyorum bu insanların egoları yok dostum. Bu arada Belgrad’da saatte ilerliyor, Belgrad gece hayatı başlıyor diye ümit ederken Knez Mihailova Caddesi’nin yavaş yavaş boşaldığını ve kimselerin kalmadığını görüyorum. Nasıl olur? Hani sabahlara kadar çılgınca partiler danslar olacaktı. Burası Belgrad değil de başka bir şehir mi yoksa? Neyse zaten yol yorgunluğu ve Belgrad şehrine ayak basar basmaz yaşadığım ufak çaplı bir aksiyon bana bugün yeter diyerek kendimi Belgrad’da hostele atıyorum. Bekle beni Belgrad yarın görüşürüz.

Ertesi sabah uyandıktan hemen sonra Sırbistan Belgrad’da gezilecek yerleri keşfetmek için sokağa atıyorum. İnsanlar işlerine giderken aklıma ‘’İstanbul’da ben çalışırken turistlerin gezdiği benimse imrendiğim,yaz gelince bende gezeceğim görürsünüz’’ dediğim düşünceler ve sahneler geliyordu. Özgürüm ne sabah işe gitme zorunluluğum var ne de akşam erken yatmak gibi mecburiyetim var üstelik zamanım da çok. Terazije Meydanı yollarında gezinirken bir çok yerde marketler görüyorum. İlk defa Belgrad turu tatilimi yapacağım ve hostellerde yemek pişirme merakımdan dolayı bu marketlerden alışveriş yaparım, hostelde pişiririm diye aklımın köşesine yazıp Belgrad turuma devam ediyorum. Belgrad’da kahvaltı yaparken kuşlar da bana eşlik ediyor. Mekan sahibiyle bir güzel fotoğraf çektirip Belgrad’da postane içine giriyorum. İlk amacım yurt dışından anneme mektuplar yollayıp ben balkan turundayken annemin o mektupları okumasıydı daha sonra düşündüm Belgrad gezilecek yerler listesi elimde zaten, zamanım da çok Sırbistan başkenti Belgrad sokaklarında neden kaybolmayayım ki? İkinci amacım ise kimsenin gitmediği yerlere gitmek. İstanbul’dayken de böyleyim ben rutin beni çok sıkar. Tesadüf eseri bir halk pazarına giriyorum. Size tüm samimiyetimle söylüyorum Belgrad’da gezmekten en çok keyif aldığım yerlerden birisi burasıydı. Sırbistan halkının çok soğuk olduğunu ve Türkleri hiç sevmediğini binlerce kez okuyup duymuştum ama bu amca ve gördüğüm diğer yerel insanlar bana bildiğim herşeyi unutturdu. Belgrad’da gezilecek görülecek noktalara böyle bir yerle başlamanın vermiş olduğu mutlulukla pazardan alışverişimi yapıyorum ki akşam hostelde güzelce yemek yapıp yerim diye.

Belgrad’da kahvaltı için bir çok pastane tarzı yerler mevcut üstelik Belgrad sokakları manzaralarını izleyerek Belgrad’da börek yiyebilirsiniz. Şahsi yorumum, Belgrad sadece gece hayatından ve Belgrad gece hayatı kadınlardan ibaret değildir. Sırbistan Belgrad’ı görmek demek sadece Knez Mihailova Caddesi’nde tur atmak ya da Nikola Tesla Müzesi’nde fotoğraf çekinmek ya da ne bileyim Skadarlija’da (Skadarska) yerel Sırp içkileri içmek demek değildir. Sırbistan Belgrad’ın her köşesiyle çok güzel bir şehir olduğunu yazımı sonuna kadar okumayı başardığınızda anlayabilirsiniz. İnsana saygı burada hat safhada trafik gayet düzenli araçlar yayalara hemen yol veriyorlar. Manken gibi kadının kırmızı ışıkta geçip polisi görüp de özür dilediğine bile şahitlik ettim. Benim Ankara’da dayım var havaları Belgrad şehrinde sökmüyor. Belgrad şehrini gerçekten yaşamak istiyorsanız Republic Square,Terazije,Sava Nehri,Nova Belgrad,Ada Ciganlija ve Taş Meydan’ı fethetmeniz gerekiyor.

Belgrad turuma devam ederken yine tesadüf eseri Belgrad’daki bit pazarını görerek devam ediyorum.  İnanamazsınız ama Belgrad bit pazarında neler yok ki? Diş macunundan 2.el tenis toplarına neler var neler… Gördüğüm manzara beni hep şaşırttı bu şehirde ve gördüğüm herşeyde kendimce anlamlar yükledim. Belgrad’ı görmek değil hissetmek ve yaşamak istedim adeta…

Belgrad’da hava durumu nasıl? Diye merak edenler için yazıyorum. Balkanlar genel olarak kışları çok soğuk bunu zaten hepimiz biliyoruz aynı şekilde yazları da kış kadar etkili oluyor. Yazın Belgrad aşırı sıcak oluyor. Ama an geliyor yağmur da etkisini göstermiyor değil. Dedim ya Belgrad benim için sürprizlerle dolu bir şehir oldu. Pazardan çıktıktan sonra bir yağmur başladı. Belgrad sokaklarında yağmuru da görmedim demem.

Belgrad’da hafif yağmur başlamışken bu güzel şehrin her türlü halini yaşamak için yağmurda kendimi Belgrad Kale Meydan Parkı içerisinde hayvanat bahçesine atıyorum. İçeride en sevdiğim hayvanlarla fotoğraflar çekinirken bir yandan da yağmur şiddetini iyice artırıyor. Tamam çılgınız da bedavadan hasta olup Belgrad turumu zehir etmemek için hemen kendimi Belgrad’daki hayvanat bahçesi yakınlarında bir kafeye atıyorum. O arada 2 tane Sırp kızı ile tanışıp Kalemegdan Kalesi’ne çıkıp Tuna Nehri’nin eşsiz manzaranın tadını çıkartıyoruz. Bu arada da Sırbistan hakkında bilgiler alıp Belgrad turuma Knez Mihailova Caddesi’ni gezerek devam ediyorum. Cadde üzerinde bir çok sırt çantalı gezginler görüyorum,ellerinde Belgrad gezilecek yerler listesi haritasını görünce hepsi koştura koştura interrail yapıyorlar diyerek kendi kendime gülümsüyorum. Knez Mihailova Caddesi’nin ara sokaklarına dalıyorum ve caddenin altını üstüne getiriyorum.

Daha sonra kendimi bir kilisede buluyorum (St.Mark’s Kilisesi) papaz ile sohbete başlarken Müslüman olduğumu söylüyorum ve yarım saate yakın bana vaaz veren papazla bir güzel sohbet ettikten sonra yoluma devam ediyorum. Papazla konuştuklarımızı burada yazmak istemiyorum hem Belgrad gezilecek yerler blog yazımda hem de diğer gezi yazılarımda siyasi ve dini yazılar paylaşmaktan kaçındığım için bu kısmı pas geçiyorum.

Belgrad sokaklarını daha da keyifli hale getirmek için kendime belli bir rota çizmeye çalışıyorum. Hostel Moskva Belgrad’ı kendi kafamda işaretliyorum eğer olurda Belgrad’da hostelimi ya da Knez Mihailova Caddesi’ni kaybedersem hatırlamak için güzel bir taktik olarak düşünüyorum. Knez Mihailova’nın bir ucu Kalemegdan Parkı bir ucu da Terazije Meydanı olduğunu bir kere daha hatırlatmak isterim. Her seferinde Terazije geldiğimde sağa mı sola mı dönmem gerekiyor acaba diye hep karıştırıyordum.

Sabahtan beri yollardayım karnımda hafiften acıkmaya başlamışken Belgrad’daki halk pazarından aldığım erzakları pişirip yemek için hostelin yolunu tutuyorum. Biraz uyuduktan sonra Belgrad’da gece hayatı nasıl oluyormuş? Bir bakayım derken yine farklı bir yoldan gitmeyi deneyince bu sefer yine yolları karıştırıp madalyonun başka yüzüne (Belgrad’ın arka sokaklarına) doğru gittiğimi fark ettim ama geri dönmek yok:) Bir bakıyorum Belgrad Kalesinin arka tarafına gelmişim kimseler yok. İnsanlar yukarıda (Knez Mihailova Caddesi’nde) eğlenirken ben bambaşka yerler gelmişim haberim yok. Belgrad Kalesi’nin arkasından Sava Nehri kıyısı boyunca yürüyerek Belgrad gece hayatının esas kalbinin attığı yere geliyorum. Sava Nehri’nin Knez Mihailova Caddesi tarafında hayat sakin akıyor. Onlarca taksiciler var ama gel gör ki hayat normal akışında ilerliyor. Ben ısrarla Belgrad gece hayatını merak ederken saatin daha erken olduğunun farkına varıp kendimi Knez Mihailova Caddesi’ne atıyorum. Sokak danslarını izleyip bir kafede oturuyorum ve Sırp birasıyla birlikte Belgrad’da akşam yemeğimi yiyorum. Knez Mihailova Caddesi’nde farkında olmadan çok fazla zaman kaybettiğim için saat de çok geç oluyor ve hostele geri dönüyorum.

Belgrad turumun bir başka gününde Knez Mihailova Caddesi tarafına değil de Savamala (Sava Bölgesi) tarafına doğru yol alıyorum. Sava mahallesindeki duvarlardaki grafitiler aşırı dikkatimi ve ilgimi çekiyor. Bu bölge Sava Nehri manzaralı olup binaları da adeta insanı büyülüyor. Sava Mahallesi’nde bulunan köprüden karşıya geçip Belgrad gezilecek yerlerin dışına çıkıyorum. Belgrad gezilecek yerler blog yazılarında okuduğum kadarıyla Yeni Belgrad olarak adlandırılan bu bölgede turistik bir yer yok. Ama yabancı kaynaklardan araştırdığım kadarıyla Novak Djokovic’in (ünlü tenisçi) kafe ve restaurantı burada bulunuyor. Gitmeden önce vizesiz balkan ülkelerinde okumak için aldığım Djokovic kitabını zaten Üsküp’ten Belgrad’a geçerken okumuştum. Kitabında ise şu şekilde bahsediyor: ‘’ Herkesin birbirini öldürmeye yemin etmiş 1993 Bosna Savaşı’na mermiler tenis kortlarını bile hedef alırken ben tenis kortlarında antrenman yapıyordum. Her yerde bomba sesleri güne o şekilde uyanıyordum.’’

Tabi o zamanlar dönemim adı Yugoslavya olup Müslümanlar ile Hristiyanlar birbirlerine girmiş ve Djokovic böyle bir savaşın ortasından çıkıp dünya şampiyonu olmuş.

Djokovic’in bu sözlerinden etkilenip Sırbistan tarihi hakkında anlattıklarını hayal etmek ve hissetmek için New Belgrad’a geçiyorum. Belgrad’ın o meşhur gece hayatı ve cıvıl cıvıl sokaları yerini sessizliğe ve rutin bir hayata bırakıyor.Amacınız Belgrad’ı görmek ve yaşamaksa (4 günden fazla zamanınız varsa) buraya gelinebilir diyebilirim. New Belgrad tarafında bir alışveriş merkezine girip yemeğimi yedikten sonra aynı yolları tekrar yürümemek için başka yollardan (başka köprüden) karşıya geçip Sava Bölgesine tekrar geri geliyorum. Farkında olmadan bu bölgede 5 saat geçirdiğimi fark ediyorum ama iyiki de buraya gelmişim diyorum. Çünkü Zemun’da gezilecek yerleri görmeye gitmek için tekrar buraya bu sefer bisiklet kiralayarak geçiyorum. Sava Nehri manzaralarını sizlerle paylaşmaktan çok büyük keyif aldığımı da belirtmek istiyorum:)

Novi Sad’dan Saraybosna’ya yola çıkarken 33 günlük vizesiz balkan turumu planlamıştım ama neden Belgrad’a bu kadar az zaman ayırdım diye pişman olmuştum. Az dediğim de belki 5 gün belki de 6 gün Belgrad’da gezilecek yerlerin hakkını vererek gezmiştim. Belgrad’dan sonra Bosna Hersek’te 20 günden fazla kalınca iyi ki Belgrad’dan sonra Saraybosna’ya geçmişim diyorum. Bosna Hersek’i görünce vizesiz balkan turumu 42 güne çıkarmıştım. Belgrad şehrini hakkını vererek yaşadığıma fotoğraflara bakınca daha iyi anlıyorum. Bosna Hersek ile Sırbistan Savaşlarının etkilerini ve izlerini Bosna Hersek’te çok daha iyi gözlemleyebilmiştim. Bu fotoğraftaki abi ingilizce bilmiyordu ama yanındaki kişi sayesinde biraz sohbet etmiştik. Abinin 2 tane kardeşi Savaş yıllarında 1 yıl arayla hayatını kaybediyor. Savaşta ölenlerin fotoğraflarını ise burada görebilme imkanı yakalamıştım. Her fotoğrafın altında kaç yılında ve hangi savaşta öldüğü yazıyor.

Saat ilerledikçe Belgrad gece hayatı daha da canlı olur diye Sava Nehri kıyısındaki gece kulüplerine gidiyorum. Bazı mekanlar rezervasyon istiyor kapıdaki güvenliklere ne söylediysem ikna olmuyorlar. Ben de Belgrad’daki gece kulüplerinin hepsine uğrayıp kapıda şansımı deniyorum ve en sonunda bu mekana giriş yapıyorum. Belgrad gece hayatı videomda ayrıntıları görebilirsiniz. Belgrad’daki turumun bugünlük sonuna geliyorum. Burası Sava Nehri kıyısındaki gece kulüplerinden ‘’SAVA’’  isimli gece kulübü. İçeriye girmek için rezervasyon gerekmiyor. Fiyatlar hem ucuz hem de mekan Belgrad’daki Kale Meydanı manzaralı oluyor.

Knez Mihailova Caddesine tekrar geri geldiğimde ise Belgrad şehrinde daha farklı neler bulabilirim diye hep tetikte beklerken karşıma tam da aradığım şeyler çıkıyor. Özellikle Belgrad Knez Mihailova Caddesinde yapılan sokak tiyatrosu inanılmaz hoşuma gidiyor.

Beyaz şehri baştan sona gezmeyi ayak basılmadık yerlerine ulaşmayı ben İstanbul’dayken kafama koymuştum. Akşam erken saatlerde Aziz Sava Katedralini görmeye giderken ara sokaklarda biraz daha zaman harcayıp akşamüzeri Aziz Sava Katedraline geliyorum. Artık o kadar gezdim ki yemek yemek için Villa Maskara’ya gidiyorum. 

Şu ana kadar Belgrad’da yapılacakları tam olarak yapamadığımı hissediyorum ve sabah saat 06:00’da uyanıp Belgrad Zemun’da sabah güneşin doğuşunu izlerim diye plan yapsam da maalesef bu planda işe yaramıyor. Hosteldeki görevliye Zemun’a nasıl gidilir? diye sorduğumda ise bana tarif ediyor ve bilet almana gerek yok. Eğer turist olduğunu söylersen anlayışla karşılarlar diyor. Ben de otobüs şoförüne para uzattığımda ise geç geç diyor. Sabah erken saatte Terazije’den Zemun’a giden otobüsleri soruyorum sanırım tam olarak beni anlamadılar diye düşünüyorum. Öyle ki ilk bindiğim otobüs son durağa geldiğinde burasının Zemun olduğuna inanmakta güçlük çekiyorum. Yaklaşık 2 km yürüyüp bir benzinciye tekrar adres soruyorum bana yolun karşısına geçip oradan otobüse bineceğimi söylüyor. O an kendimi oranın yerlisi gibi hissediyorum insanlar işlerine giderken ben de onlarla aynı otobüste sabahın köründe yolculuk yapıyorum. Dikkatimi çeken tek şey ise kimse otobüse akbil basmıyor. Otobüsün bütün kapıları açılıyor ve insanlar kafalarına göre inip biniyorlar. Tam da herşey yolunda giderken 2 tane bilet kontrolü yapan kadın bana biletimi soruyorlar. Bende bilet olmadığını anlayınca ilk durakta aşağıya iniyoruz ve bana güzelce bilet cezası kesiyorlar. 1 biletin yaklaşık 10 katı ceza yedikten sonra tekrar başka otobüse biniyorum. Sonunda Zemun’dayım derken buranın ne kadar Belgrad şehir merkezine benzediğini düşünüyorum. Sonradan anlıyorum ki ben tekrar Terazije bölgesine geri gelmişim yani başladığım yerdeyim:) Bu arada sırt çantalı bir gezginle tanışıyorum. Maalesef Türkler kızın notebookunu trende çalmışlar. İnanın bunu duyduğumda Türk’üm demeye bile çekindim.

Kafaya koyup Zemun’a bu sefer bisiklet kiralayıp geçiyorum evet artık Belgrad’da kaybola kaybola avucumun içi gibi Belgrad sokaklarını ezberlemiştim. Zemun’a köprüden karşıya geçerek Yeni Belgrad üzerinden geçiyorum. Hava da aşırı sıcak tişörtümü çıkarıp Belgrad Zemun’un tepesine çıkıyorum. Gardoş Kulesi’ne çıkıp Sava Nehri manzarasını izleyip sokaklarında özgürce dolaşıyorum. Zemun merkezde Mc’donald’da karnımı doyurup Sava Nehri kıyısında da biraz tur atıyorum.

Evet artık Belgrad avuçlarımın içinde ve her yere bisiklet kiralayıp gidebilirim diyorum. Ertesi gün Ada Ciganliya’ya gitme planlarını yapıyorum. Bisiklet kiraladığım yere Ada Ciganlija’ya nasıl gidilir? Diye sorup gerekli bilgileri aldıktan sonra Skadarlija Caddesi’ne çıkıyorum.

Belgrad gece hayatının en güzel yerlerinden biri olan Skadarska’nın Arnavut kaldırımlı sokaklarında inanılmaz keyifle yürüyüş yaparken Balkan müzikleriyle kulaklarımın pasını atıyorum. Skadarlija’da bir restauranta oturup Sırp birasından yudumlarken Belgrad turumun maceralarla geçtiğini ve Belgrad’dan hiç gitmek istemediğimi düşünüyorum. Belgrad gece hayatının kalbinin attığı Sava Nehri kıyısındaki gece kulüpler. Köprü üzerinden karşıya geçerek gidebilirsiniz.

Belgrad turu tatilimde 2 kere gittiğim Ada Ciganlija bölgesi kendi başına zaten harika bir yer. En büyük keyfi ise Ada Ciganlija’ya bisiklet kiralayıp giderken alıyorum. Belgrad şehrinde bir çok yerde bisiklet parkurları mevcut. Sava Nehri kıyısı boyunca bazen köprülerin altından geçerek bazense Sava Nehri kıyısında bulunan gece kulüplerinin yanından geçerek bazen de nehir kıyısında bulunan evlerin manzaraları eşliğinde ulaştığım Ada Ciganlija’da neler yok ki? Ada Ciganlija içerisinde tenis kortları,kafeler,zipline,bungee jumping ve daha bir çok aktivite ile Belgrad’da sadece 1 günümü komple burada geçirmiştim. Ayrıca Ada Ciganlija içerisinde çıplaklar kampı da bulunuyor. Buraya muhakkak gidin derim.

Belgrad’da gezilecek yerler blog yazılarımı inanın çok büyük bir keyifle yazıyorum. Hatta Belgrad’ı o kadar iyi ezberledim ki Belgrad’a giden arkadaşlarım sürekli sorular soruyorlar. Belgrad’a gidip de yolunu kaybedenler bile beni arıyorlar. Belgrad’da gezilecek yerler saymakla ve yazmakla bitmez. Belgrad’ı görmek demek sadece Knez Mihailova Caddesini,Aziz Sava Katedrali ve Nikola Tesla Müzesi’ni görmek demek değildir. Belgrad’da Skadarlija Caddesi’nde en az 1 akşam geçirmelisiniz. Diğer belgrad gezi yazılarımı da okuduktan sonra sizler de bana hak vereceksiniz. Sırbistan Belgrad gezilecek noktalar hakkında sormak istediğiniz herşeyi yorumlara yazabilirsiniz. Büyük bir keyifle sizlere yardımcı olacağım.

"Belgrad Gezilecek Yerler" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z