Arnavutluk Gezilecek Yerler

Arnavutluk Gezilecek Yerler

Arnavutluk Gezilecek Yerler

ARNAVUTLUK'TA GEZİLECEK YERLER

Vizesiz balkan turu yaparken ister istemez bazı ülkelerde Türklerle karşılaşıp sohbet etme imkanı buluyorsunuz. İster istemez derken balkan ülkeleri turu yapmanın çok da zor olmadığını anlatmak istiyorum. Vizesiz balkan ülkelerinin gerçekten çok küçük bir tur olduğunu 42 boyunca aynı rotayı bitirip 1,5 balkan turu yaptığımda daha da iyi anlıyorum. Özellikle Arnavutluk Tiran’ı nasıl gezdiğimi ve nasıl bitirdiğimi ben de anlamadım. Arnavutluk gezi tavsiyelerime hemen başlamak istiyorum. Arnavutluk Tiran’da gezilecek yerlerin hepsi 1 saatte bitiyor. Üstelik Arnavutluk vize de istemiyor. Arnavutluk Tiran gezilecek yerlere giriş yapmadan önce Arnavutluk gezi rehberimde Arnavutluk’un nasıl bir yer olduğu konusunda detaylı bilgiler vermek istiyorum. Bu arada Arnavutluk ingilizce Albania diye karşınıza da çıkabilir. Özellikle Enver Hoca’nın (Enver Hodja) Arnavutluk ülkesine etkilerini okuyunca çok etkilenmiştim. Arnavutluk’un başkenti Tiran hakkında sizlerin de yorumlarını merak ediyorum.

Kosova’dayken amacım Mostar’a tekrar geçmekti. Mostar’da tanıştığım İspanyol kız arkadaşım Soraya ile Bosna Hersek’te gezilecek yerlerin hepsini bitirme planlarımız yarım kalmıştı. Ama ben balkan turu yaparken banka hesabıma haciz konuldu ve çok az param kalmıştı. Hikayenin devamını Balkanlarda Aşk yazısından ulaşabilirsiniz. Balkan turu macerama Makedonya’dan Arnavutluk’a kadar devam etmiştim ama esas macera tekrar Mostar’a gittiğimde yeniden başlamıştı.

Ben de bu esnada Saranda Arnavutluk ve Arnavutluk gece hayatı hakkında bilgiler alıp Arnavutluk gezisinin tadını çıkarmayı düşünüyordum. Kosova otogarındayken Türkçe bilen insanlarla sohbet edip Arnavutluk tehlikeli mi? Sorusunu sormuştum. Türkiye’den de birkaç arkadaşım Arnavutluk göçmeni olduğu için ara sıra bu konuları konuşuyorduk. Tiran Arnavutluk ve Arnavutluk gece hayatı dışında merak ettiğim en önemli konu buydu. Çünkü Podgorica otogarında Fransız otostopçu ile otogarda bir gece kalırken (uyurken) sohbet etmiştik. Fransız otostopçu tüm ülkeleri otostopla gezdiğini fakat Arnavutluk gibi tehlikeli olan ülkelere otobüsle geçtiğinden bahsetmişti.

tiran gezilecek yerler

Arnavutluk Tiran gezilecek yerler bilgilerini aldıktan sonra Kosova’da Türklerden öğrendiğim bilgileri şu şekilde aktarıyorum:

Arnavutluk’ta mafyalar varmış,hırsızlık olayları da oluyormuş. Fakat bu tehlikenin boyutunun bizim gibi Arnavutluk gezisi yapan kişilerle uzaktan yakından bir ilgisi yokmuş. Arnavutluk gezi tavsiyelerime ‘’Arnavutluk Kukes ’’ bölgesine girmemeniz yönünde yapabilirim. Bu durumdan şöyle bir algı çıkmasın; Mesela İstanbul’a turistik gezi amaçlı gelen turistlerinde başına neler geldiğine şahitlik ettik ve biz onların adına utandık. Arnavutluk Kukes, sanırım İstanbul eski Tarlabaşı ve Hacı Hüsrev gibi bir yer olmalı. Arnavutluk gezisi yaparken başınıza bir şey gelir ya da gelmez bunun garantisini kimseler veremez. Makedonya o kadar güvenli bir yer ki ama benim kız arkadaşımın cüzdanı çalınmıştı.

Not: Bu bilgiler ülkeleri karalamak ya da o ülkede yaşayan insanları kötülemek amaçlı yazılmıyor. Yazılarımı yazarken ahlak kuralları çerçevesinde ‘’kemiksiz’’ yazmayı ve öğrendiğim her bilgiyi aktarmaya çalışıyorum.

"Arnavutluk Gezilecek Yerler" Hakkındaki Yorumlar (0)

ARNAVUTLUK BAYRAĞI

Kosova ile Arnavutluk aynı bayrağı kullanıyor hatta Arnavutluk pasaport kontrolleri o kadar çok kolay ki sanki başka bir ülkeye değil de başka bir şehire giriyormuş hissine kapılmıştım. Kosova ile Arnavutluk pasaport kontrol noktasına gelmeden muavin elindeki kağıda herkesin bilgilerini yazıyor hepsi bu kadar. Otobüse pasaport polisi binmiyor. Arnavutluk’a girerken pasaport gerekiyor ama pasaport kontrollerinde kalacağınız otelin rezervasyon çıktıları ve üzerinizde kaç para var gibi sorularla karşılaşmamıştım. Bu konudaki Sırbistan pasaport kontrolünde başıma gelen macerayı okuyabilirsiniz.

ARNAVUTLUK’A VİZE VAR MI?

Arnavutluk’a gitmek için gerekli belgeler sadece pasaporttan ibarettir. Vize muafiyeti olan Arnavutluk’a çok rahat bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Ben karayolu ile Arnavutluk’a geçmiştim. Kosova’dan Arnavutluk’a geçtiğim için otel rezervasyonu sormadılar ama siz her ihtimale karşı otel ya da hostel rezervasyonları çıktılarınızı yanınızda bulundurun derim.

ARNAVUTLUK PARA BİRİMİ

Arnavutluk para birimi Lek’tir.

ARNAVUTLUK NEREDE?

Balkanların en batısında bulunan Arnavutluk’un halk arasındaki adı Shqiperi’dir. Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan Arnavutluk’un sahilleri mükemmel olmasa da isteyenler en fazla 1 gün kalabilirler.

arnavutluk nerede

ARNAVUTLUK’TA NE YENİR?

Günlerce hayalini kurduğum (Arnavut ciğeri) hatta balkanlarda cevapcici (köfte) yemekten gına geldiği günlerde Arnavut ciğeri yemek için sabırsızlanıyordum. Tiran şehrini talan ettiğim halde bir türlü Arnavut ciğeri bulamadım. Şehirdeki dönercilerde hep domuz eti var. Ben de domuz eti yemediğim için market alışverişi ile hostelde karnımı doyurmuştum.

ARNAVUTLUK’A NASIL GİDİLİR?

Arnavutluk otobüs bileti fiyatları Kosova’dan (Prizren) Arnavutluk’a (Tiran) 10 Euro ödeyerek 3 saat yolculuk yaparak ulaşabilirsiniz.

Kosova’dan Arnavutluk’a şehirler arası büyük otobüsler yok. Minibüsler ile çok rahat bir şekilde Tiran’a geçebilirsiniz.

Ek Bilgi: Tiran otobüs terminalinde diğer balkan ülkeleri gibi sürekli işleyen vezneler ve otobüs kalkış saatleri çizelgesi göremezsiniz. Tiran otogarından şehir merkezine yürüyerek 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Yukarıya doğru yürürken (Tiran şehir merkezine) dikkatimi çeken seyahat acentalarının aşırı fazla oluşuna bir anlam veremedim. Tiran Arnavutluk gezilecek noktaları görmeye gelen yüzlerce turist de göremedim. Tiran’dan Ohrid’e geçmek gibi küçük bir planım vardı. Tiran – Ohrid otobüs fiyatlarını sorarken her bir seyahat acentası çok farklı fiyatlar vermişti. Size tavsiyem Arnavutluk’tan hangi ülkeye ya da şehire geçiş yaparsanız yapın birkaç yerden muhakkak bilet fiyatı alın. Bileti aldıktan sonra muhakkak otobüsün nereden kalkacağını öğrenin. Sabah otobüsü kaçıracağım diye bir hayli stres yapmıştım. (Bu durum hepsinden daha da önemli)

Tiran’dan Karadağ’a nasıl gidilir?

Benim maceramın başladığı yer tam olarak burası demiştim. Balkan turumu Arnavutluk Tiran’da bitirip Tiran’dan Karadağ’a, oradan da Mostar’a geçmiştim. Tiran’dan Budva’ya 22 Euro ödeyerek 5 saat yolculuk yapmıştım.

Türkiye’den Arnavutluk Tiran’a nasıl gidilir?

Tiran Rinas Havalimanı’na Türkiye’den direkt uçuşlar bulabilirsiniz.

tiran gezilecek yerler

ARNAVUTLUK TİRAN GEZİLECEK YERLER

Arnavutluk Tiran gezisini yazarken biraz üzerinde düşünerek yazdığımı itiraf etmeliyim. Tiran’da gezilecek yerler o kadar çok az ki hani bu ülkeye gitmeyin demek geliyor içimden. Tüm dünya ülkelerini gezmek gibi bir hayaliniz varsa ya da gelmişken Tiran Arnavutluk’u da gezeyim aradan çıksın diyorsanız benim gibi az bir süre kalabilirsiniz. Arnavutluk Tiran gezisi yaparken açıkçası çok sıkılmıştım. Ülke biraz tuhaf biraz garip. Tiran’da gezilecek yerlerin hepsi çok yakın ve gezilecek yer demek bile demek çok tuhaf olacak. Arnavutluk’un başkenti Tiran için 1 gün fazlasıyla yeterli olacaktır. Arnavutluk Tiran gezi blog yazılarını okurken hep negatif yorumlar okumuştum. Hiç mi güzel bir şey yok? Diye kendi kendime konuşurken ben de Arnavutluk şehirlerinin hepsini gezmesem de Arnavutluk turu için güzel yorumlar yapamayacağım.

TİRAN’DA GEZİLECEK YERLER? TİRAN’DA NERELER GEZİLİR?

İskender Bey Heykeli

Ulusal Tarih Müzesi – Ulusal Tarih Müzesi

Skanderbeg Meydanı

Ethem Efendi Camii – Ethem Bey Camii

Saat Kulesi

Opera Binası

Piramide

Tabak Köprüsü

Kaplan Paşa Türbesi

Büyük Park

Dajti Dağı

Arnavut Tiran gezilecek noktalar bunlardan ibarettir. Arnavutluk’a giderken çok büyük hayaller kurmayın. Hafta sonu Türkiye’ye yakın vizesiz ülkeler arayışı içerisindeyseniz evet Tiran’da gezilecek yerlere bir kereliğine gelebilir. Arnavutluk gezilecek yerlerin hepsini gezmedim diğer şehirlerin Bosna Hersek’ten daha güzel olmadığını öğrenmiştim ve Bosna Hersek’teki her yeri gezmeye geçmiştim. Arnavutluk gezisi yapanların yorumlarını da merak ediyorum.

A
B
F
G
H
İ
K
M
S
T
U
A
B
Ç
D
E
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z