Yaz

Arnavutluk Gezilecek Yerler

calendar_today Kas 29, 2016 label

Arnavutluk Gezilecek Yerler

Vizesiz balkan turu yaparken ister istemez bazı ülkelerde Türklerle karşılaşıp sohbet etme imkanı buluyorsunuz. İster istemez derken balkan ülkeleri turu yapmanın çok da zor olmadığını anlatmak istiyorum.

Vizesiz balkan ülkelerinin gerçekten çok küçük bir tur olduğunu 42 boyunca aynı rotayı bitirip 1,5 balkan turu yaptığımda daha da iyi anlıyorum. Özellikle Arnavutluk Tiran’ı nasıl gezdiğimi ve nasıl bitirdiğimi ben de anlamadım. Arnavutluk gezi tavsiyelerime hemen başlamak istiyorum. Arnavutluk Tiran’da gezilecek yerlerin hepsi 1 saatte bitiyor. Üstelik Arnavutluk vize de istemiyor. Arnavutluk Tiran gezilecek yerlere giriş yapmadan önce Arnavutluk gezi rehberimde Arnavutluk’un nasıl bir yer olduğu konusunda detaylı bilgiler vermek istiyorum. Bu arada Arnavutluk ingilizce Albania diye karşınıza da çıkabilir. Özellikle Enver Hoca’nın (Enver Hodja) Arnavutluk ülkesine etkilerini okuyunca çok etkilenmiştim.Hazır Arnavutluk'a kadar gelmişken görmenizi istediğim diğer ülkeler ise belli bir sıraya koymadan Yunanistan,Makedonya,Sırbistan,Kosova'dır. Eğer uçakla Arnavutluk'a kadar gelip bir kaç gün içinde nereleri gezebilirim diye soracaksanız size tavsiyem Makedonya Ohrid Gölü ya da Kosova ülkesi olabilir.  Arnavutluk turistik gezilecek şehirler ve yerler arasında Durres,Tiran,İşkodra ve Ksamil gibi yerleri sayabiliriz. Resmi dili Arnavutça'dır. Arnavutluk’un başkenti Tiran ve diğer şehirler hakkında sizlerin de yorumlarını merak ediyorum. 

Kosova’dayken amacım Mostar’a tekrar geçmekti. Mostar’da tanıştığım arkadaşım ile Bosna Hersek’te gezilecek yerlerin hepsini bitirme planlarımız yarım kalmıştı. Ama ben balkan turu yaparken banka hesabıma haciz konuldu ve çok az param kalmıştı. Balkan turu macerama Makedonya’dan Arnavutluk’a kadar devam etmiştim ama esas macera tekrar Mostar’a gittiğimde yeniden başlamıştı.

Ben de bu esnada Saranda Arnavutluk ve Arnavutluk gece hayatı hakkında bilgiler alıp Arnavutluk gezisinin tadını çıkarmayı düşünüyordum. Kosova otogarındayken Türkçe bilen insanlarla sohbet edip Arnavutluk tehlikeli mi? Sorusunu sormuştum. Türkiye’den de birkaç arkadaşım Arnavutluk göçmeni olduğu için ara sıra bu konuları konuşuyorduk. Tiran Arnavutluk ve Arnavutluk gece hayatı dışında merak ettiğim en önemli konu buydu. Çünkü Podgorica otogarında Fransız otostopçu ile otogarda bir gece kalırken (uyurken) sohbet etmiştik. Fransız otostopçu tüm ülkeleri otostopla gezdiğini fakat Arnavutluk gibi tehlikeli olan ülkelere otobüsle geçtiğinden bahsetmişti.

Arnavutluk Tiran gezilecek yerler bilgilerini aldıktan sonra Kosova’da Türklerden öğrendiğim bilgileri şu şekilde aktarıyorum:

Arnavutluk’ta mafyalar varmış,hırsızlık olayları da oluyormuş. Fakat bu tehlikenin boyutunun bizim gibi Arnavutluk gezisi yapan kişilerle uzaktan yakından bir ilgisi yokmuş. Arnavutluk gezi tavsiyelerime ‘’Arnavutluk Kukes ’’ bölgesine girmemeniz yönünde yapabilirim. Bu durumdan şöyle bir algı çıkmasın; Mesela İstanbul’a turistik gezi amaçlı gelen turistlerinde başına neler geldiğine şahitlik ettik ve biz onların adına utandık. Arnavutluk Kukes, sanırım İstanbul eski Tarlabaşı ve Hacı Hüsrev gibi bir yer olmalı. Arnavutluk gezisi yaparken başınıza bir şey gelir ya da gelmez bunun garantisini kimseler veremez. Makedonya o kadar güvenli bir yer ki ama tanıştığım bir arkadaşın cüzdanı çalınmıştı.

Not: Bu bilgiler ülkeleri karalamak ya da o ülkede yaşayan insanları kötülemek amaçlı yazılmıyor. Yazılarımı yazarken ahlak kuralları çerçevesinde ‘’kemiksiz’’ yazmayı ve öğrendiğim her bilgiyi aktarmaya çalışıyorum.

photo_library
video_library

Arnavutluk Bayrağı

Kosova ile Arnavutluk aynı bayrağı kullanıyor hatta Arnavutluk pasaport kontrolleri o kadar çok kolay ki sanki başka bir ülkeye değil de başka bir şehire giriyormuş hissine kapılmıştım. Kosova ile Arnavutluk pasaport kontrol noktasına gelmeden muavin elindeki kağıda herkesin bilgilerini yazıyor hepsi bu kadar. Otobüse pasaport polisi binmiyor. Arnavutluk’a girerken pasaport gerekiyor ama pasaport kontrollerinde kalacağınız otelin rezervasyon çıktıları ve üzerinizde kaç para var gibi sorularla karşılaşmamıştım. Bu konudaki Sırbistan pasaport kontrolünde başıma gelen macerayı okuyabilirsiniz. Arnavutluk ülkesinin bayrağı kırmızıdır. Kırmızı olan bayrağın tam ortasında siyah çift başlıklı bir kartal sembolü vardır. Kartalın ise çok eskilere dayanan hikayesi şudur; bir başı Ayasofya'ya diğer başı ise Vatikan'a baktığı söylenir.

photo_library
video_library

Arnavutluk'a Vize Var Mı?

Arnavutluk’a gitmek için gerekli belgeler sadece pasaporttan ibarettir. Vize muafiyeti olan Arnavutluk’a çok rahat bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Ben karayolu ile Arnavutluk’a geçmiştim. Kosova’dan Arnavutluk’a geçtiğim için otel rezervasyonu sormadılar ama siz her ihtimale karşı otel ya da hostel rezervasyonları çıktılarınızı yanınızda bulundurun derim. İnternette duyduğum kadarıyla Türkiye'den direkt olarak uçakla Arnavutluk'a giden T.C vatandaşı bir kişiyi otel rezervasyonu olmadığı için Türkiye'ye geri göndermişler. 4 Şubat 201o tarihinden bu yana her iki ülke arasında karşılıklı olarak vize muafiyeti vardır. Arnavutluk'a tatil amacıyla hangi şehrine giderseniz gidin 90 gün boyunca kafanız rahat şekilde turistik gezi yapabilirsiniz.

video_library

Arnavutluk Para Birimi

Arnavutluk para birimi Lek’tir. 25 Kasım 2019 tarihinde Google'dan Arnavutluk ülkesinin para birimine bakınca 1 Arnavutluk Leki'nin 0,052 Türk Lirası'na tekabül ettiğini görmüştüm.

Arnavutluk Nerede?

Balkanların en batısında bulunan Arnavutluk’un halk arasındaki adı Shqiperi’dir. Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan Arnavutluk’un sahilleri mükemmel olmasa da isteyenler en fazla 1 gün kalabilirler. Bir çok insan Makedonya Ohrid'den sınır kapısını yürüyerek geçiyor. Buna göre şöyle demek daha mantıklı olacaktır. Eğer Arnavutluk başkenti Tiran'a gezi düzenlemek isterseniz Makedonya'daki meşhur Ohri Gölü'nü de mutlaka ziyaret edin. Eğer uçakla gidecekseniz her gün Türkiye - Arnavutluk ülkeleri arasında karşılıklı sefer düzenlenmektedir.

photo_library

Arnavutluk'ta Ne Yenir?

Günlerce hayalini kurduğum (Arnavut ciğeri) hatta balkanlarda cevapcici (köfte) yemekten gına geldiği günlerde Arnavut ciğeri yemek için sabırsızlanıyordum. Tiran şehrini talan ettiğim halde bir türlü Arnavut ciğeri bulamadım. Şehirdeki dönercilerde hep domuz eti var. Ben de domuz eti yemediğim için market alışverişi ile hostelde karnımı doyurmuştum. Bilgi amaçlı Arnavutluk'ta ne yenir ne içilir diye merak edenlere şunları söyleyebilirim. Tuzlu bir börek çeşidi olan Arnavutluk'un en meşhur yemeklerinden biri olan Byrek, Arnavutluk mutfağında ilk sırayı almaktadır. Yapımında ise biber, domates ve süzme peynir kullanılan Fergese ise ikinci sırada yer almaktadır. Özellikle Tiran şehrinde meşhur bir yemektir. Tavë kosi ise kuzu eti, yumurta, pirinç ve yoğurt ile yapılmaktadır. Tavë kosi tavuk eti ile de yapılabilmektedir. Arnavutluk gezisi düzenlemek isteyenler Speca Me Gjize,Fried Kaçkavall , Baklava , Trileçe ,Qofte ,Perime Ne Zgare ,  Fileto Pule Me Pana Dhe Kerpudha , ızgara ve balık çeşitlerini deneyebilirler.

photo_library
video_library

Arnavutluk'a Nasıl Gidilir?

Arnavutluk otobüs bileti fiyatları Kosova’dan (Prizren) Arnavutluk’a (Tiran) 10 Euro ödeyerek 3 saat yolculuk yaparak ulaşabilirsiniz.

Kosova’dan Arnavutluk’a şehirler arası büyük otobüsler yok. Minibüsler ile çok rahat bir şekilde Tiran’a geçebilirsiniz.

Ek Bilgi: Tiran otobüs terminalinde diğer balkan ülkeleri gibi sürekli işleyen vezneler ve otobüs kalkış saatleri çizelgesi göremezsiniz. Tiran otogarından şehir merkezine yürüyerek 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Yukarıya doğru yürürken (Tiran şehir merkezine) dikkatimi çeken seyahat acentalarının aşırı fazla oluşuna bir anlam veremedim. Tiran Arnavutluk gezilecek noktaları görmeye gelen yüzlerce turist de göremedim. Tiran’dan Ohrid’e geçmek gibi küçük bir planım vardı. Tiran – Ohrid otobüs fiyatlarını sorarken her bir seyahat acentası çok farklı fiyatlar vermişti. Size tavsiyem Arnavutluk’tan hangi ülkeye ya da şehire geçiş yaparsanız yapın birkaç yerden muhakkak bilet fiyatı alın. Bileti aldıktan sonra muhakkak otobüsün nereden kalkacağını öğrenin. Sabah otobüsü kaçıracağım diye bir hayli stres yapmıştım. (Bu durum hepsinden daha da önemli)

Tiran'dan Karadağ'a nasıl gidilir?

Benim maceramın başladığı yer tam olarak burası demiştim. Balkan turumu Arnavutluk Tiran’da bitirip Tiran’dan Karadağ’a, oradan da Mostar’a geçmiştim. Tiran’dan Budva’ya 22 Euro ödeyerek 5 saat yolculuk yapmıştım.

Türkiye'den Arnavutluk Tiran'a nasıl gidilir?

Tiran Rinas Havalimanı’na Türkiye’den direkt uçuşlar bulabilirsiniz.

photo_library

Arnavutluk Tiran Gezilecek Yerler

Arnavutluk Tiran gezisini yazarken biraz üzerinde düşünerek yazdığımı itiraf etmeliyim. Tiran’da gezilecek yerler o kadar çok az ki hani bu ülkeye gitmeyin demek geliyor içimden. Ama daha sonra anladım ki Arnavutluk ülkesinin diğer şehirleri çok güzelmiş. Tüm dünya ülkelerini gezmek gibi bir hayaliniz varsa ya da gelmişken Tiran Arnavutluk’u da gezeyim aradan çıksın diyorsanız benim gibi az bir süre kalabilirsiniz. Arnavutluk Tiran gezisi yaparken açıkçası çok sıkılmıştım. Ülke biraz tuhaf biraz garip. Tiran’da gezilecek yerlerin hepsi çok yakın ve gezilecek yer demek bile demek çok tuhaf olacak. Arnavutluk’un başkenti Tiran için 1 gün fazlasıyla yeterli olacaktır. Arnavutluk Tiran gezi blog yazılarını okurken hep negatif yorumlar okumuştum. Hiç mi güzel bir şey yok? Diye kendi kendime konuşurken ben de Arnavutluk şehirlerinin hepsini gezmesem de Arnavutluk turu için güzel yorumlar yapamayacağım.

photo_library
video_library

Arnavutluk Tiran'da Gezilecek Yerler ? Tiran'da Nereler Gezilir ?

Arnavutluk ingilizcesi Albania diye karşımıza çıkıyor. Arnavutluk şehirleri arasında en büyük olan hem de başkenti olan Tiran Osmanlı İmparatorluğu tarafından kurulmuştur. 1912 yılında ise Osmanlı'dan çıkmış ve Sırplar tarafından işgale uğramıştır. İskender Bey Heykeli, Ulusal Tarih Müzesi, Skanderbeg Meydanı, Ethem Efendi Camii, Ethem Bey Camii, Saat Kulesi, Opera Binası, Piramide, Tabak Köprüsü Kaplan Paşa Türbesi, Büyük Park, Dajti Dağı.

Arnavutluk Tiran gezilecek noktalar bunlardan ibarettir. Arnavutluk’a giderken çok büyük hayaller kurmayın. Hafta sonu Türkiye’ye yakın vizesiz ülkeler arayışı içerisindeyseniz evet Tiran’da gezilecek yerlere bir kereliğine gelebilir. Arnavutluk gezilecek yerlerin hepsini gezmedim diğer şehirlerin Bosna Hersek’ten daha güzel olmadığını öğrenmiştim ve Bosna Hersek’teki her yeri gezmeye geçmiştim. Arnavutluk gezisi yapanların yorumlarını da merak ediyorum.

video_library

İskender Bey Heykeli

Arnavutluk gezisi yapmak isteyen ve Tiran'da gezilecek yerler arayışında olan herkesin ilk uğraması gereken yerlerden birisi de Tiran şehir merkezindeki İskender Bey Heykeli'dir. Görkemiyle Tiran Meydan'a güzellik katan bir heykel olması sebebiyle güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirisiniz. İskender Bey 1404 yılında Arnavutluk'ta doğmuştur. Gerçek adı Gjergi Kastiroti'dir fakat Fatih Sultan Mehmet'in babası II. Murad zamanında "İskender Bey" olarak değiştirilmiştir.

Skanderbeg (İskender) Meydanı

İskender Bey Meydanı Tiran şehrinin kalbinin attığı ve ister istemez Tiran şehrine geldiğinizde kendinizi bulabileceğiniz bir meydan. Opera binası, Ethem Bey Camii, Tarihi Saat Kulesi, Milli Müze gibi Arnavutluk Tiran’ın turistik yerleri  Tiran İskender Bey Meydanı çevresindedir. 

Ulusal Tarih Müzesi

Tiran’da turistik gezi noktaları arasında mutlaka gitmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır. Hemen şehir merkezinden yer alan Tiran Ulusal Tarih Müzesi’ni 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Peki içeriye girdiğinizde neler göreceksiniz?  Mimar Enver Faja tarafından tasarlanan bu müze 1981 yılında açılmış olup Arnavutluk tarihini baştan sona inceleyebileceğiniz eserler barındırmaktadır.

Ethem Efendi Camii

Iskender bey meydanına yakın bir konumda olan Ethem Bey Cami küçüktür. Tiran şehir merkezinde hemen Saat Kulesi’nin yanında olan Ethem Efendi Cami kimi kaynaklarda 1793 yılında inşaa edilmiştir fakat tamamlanması 1823 yılına kadar devam etmiştir. Bu yüzden farklı kaynaklarda caminin inşaatı farklı tarihler olarak gösterilmiştir.  Bu camiyi özel kılan sebepler arasında İslamiyet’in simgesi olması ve duvar süslemeleri olmuştur. Arnavutluk’ta toplam 8 adet cami var ve bugüne kadar sapa sağlam olması ve Balkanlar’ın önemli camileri arasında yer alması da bu camiyi ziyaret edilmesi açısından önemli kılmıştır.

photo_library

Tiran Saat Kulesi

1822 yılında Ethem Bey tarafından yaptırılmıştır. 35 metre yüksekliğe sahip olan Tiran Saat Kulesi 90 basamaklı merdivenden oluşarak Tiran’da en yüksek yapılar arasında yer almaktadır. Orijinali Venedik’ten getirilen Saat Kulesi daha sonra 1928 yılında Tiran Belediyesi tarafından Almanya’dan yeni bir saat kulesi getirilmiştir. En sonunda ise Çinlilerin yaptığı yeni bir saat getirilmiştir.

Tiran Opera Binası

Arnavutluk Tiran turistik yerler arasında olan Opera Binası çeşitli müzik ve dans gösterilerine ev sahipliği yapıyor. Çok fazla olmasa da arada sırada ücretsiz etkinliklere de denk gelebilirsiniz.

Tiran Piramide

Arnavutluk Tiran gezi rehberi yazımda hayal kırıklığı ile gördüğüm ve yazdığım yerler arasında. Hiç bir beklenti içinde olmayın derim. Mısır Piramitlerinin minyatürünü camdan yapmışlar. Kaderine terk edilmiş,içine çöpler atılmış tam bir fiyasko diyebileceğim bir yer.

Tabak Köprüsü

Arnavutluk Tiran şehir merkezinde yer alan küçücük bir köprü. Görmeseniz de olur dediğim gezilecek yerler arasında listenin en alt sırasında yer alır. 18. yüzyılda Osmanlı Devleti tarafından yaptırılmış ve taş yaya köprü olarak kullanılır.

Kaplan Paşa Türbesi

İskender Bey Meydanı’ndan yürüyerek gidip görebileceğiniz bir konumdadır. 18 yüzyılda yaşayan Kaplan Paşa Toptani'nin kabri buradadır.

Büyük Park

İçinde koskocaman gölü olan ve sporseverlerin uğrak yeri olan ve Arnavutluk’un turistik yerlerinden birisi olan Büyük Park Tiran’ı ziyaret etmek isteyenlerin uğraması gereken noktalardandır. İster çoluk çocuk ister ailenizle keyifli vakit geçirebileceğiniz güzel bir park.

Dajti Dağı

Açıkçası ben bu dağın Tiran’da olduğunu sonradan öğrendim. Keşke Arnavutluk’a gitmeden önce daha detaylı bir araştırma yapsaydım dediğim yerlerden birisi oldu bu Dajti Dağı. Eğer Tiran’a yolunuz düşerse ve ben zahmetli yolları severim dağ bayır gezerim diyorsanız en az 1 gününüzü ayırmanızı tavsiye ediyorlar. Tiran şehir merkezinde göreceğiniz onlarca tur firmasından bu dağa gitmek için detaylı bilgi alabilirsiniz. Muhtemelen tur firmaları götürüyordur. Dajti Dağı 1600 metre yüksekliğe sahip ve Tiran’a 5 km uzaklıktadır. Özellikle kışın Tiran halkı yağan karı doyasıya yaşamak için dağa çıktığı söylenir. Tiran manzarasını izlemek,restoranlarda yemek yemek ve teleferiğe binmek için bile gidilebilir. 

Arnavutluk Elbasan Gezilecek Yerler

Fatih Sultan Mehmetin seferleriyle birlikte şehirleşmeye başlamış, Tiran ve Durres'ten sonra Arnavutluk ulkesinin üçüncü büyük kenti olan Elbasan ülkenin tam ortasındadır. Skumbi Nehri’nin yanında yer alan şehir 240.000 nüfusa sahiptir.  Elbasan’da gezilecek noktalar arasında Namazgah,Nazire Cami, Kral (Sultan) Cami yer almaktadır. Arnavutluk yemekleri arasında Elbasan tava yemeği ise bu şehre özgüdür.

photo_library
video_library

Arnavutluk Kruja Gezilecek Yerler

Tiran’a 20 km uzaklıkta olan bu şehrin eski adı Akçahisar’dır. Osmanlı Devleti ise 1405 yılında bu şehre yerleşmiştir. Kruja Kalesi,Kruja Bektaşi Tekkesi,Esad Toptanî Paşa Konağı ve Eski Osmanlı Çarşısı Arnavutluk Kruja gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

video_library

Arnavutluk Berat Gezilecek Yerler

Arnavutça’da ‘’Berati’’ kelimesinden gelen Berat şehri Arnavutluk’un tarihi ve gezilmesi gereken şehirleri arasında yer almaktadır. Arnavutluk ülkesinde Unesco Kültür Mirası şehirleri arasında yer almaktadır. Arnavutluk Berat gezilecek yerler arasında Bekarlar Cami,Kurşunlu Cami,Sultan Cami,Beyaz Cami,Hüseyin Cami,Ulusal Etnografya Müzesi,Halveti Tekkesi ve Telelka Cami bulunmaktadır. Bu kadar caminin olduğu bir şehirde Osmanlı Devleti’nden kalan eserlere rastlamak da pek mümkündür. Berat’ta ister istemez kendinizi mutlaka Old Town’da bulacağınıza emin olabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Arnavutça Berati kelimesinden gelen Berat şehrinin anlamı ise Beyaz şehirdir. Evliya Çelebi Arnavutluk ülkesine yaptığı ziyarette ise iki katlı evlerin çok fazla penceresinin olduğundan bahsetmiştir. Berat şehrindeki kiliseleri ziyaret etmek isterseniz Ortodoks Kilisesi Aziz Spiridon ve Berat Kalesi’nin yamaçlarına uzanmış Aziz Michael Kilisesini ziyaret edebilirsiniz. Berat nerede diye merak edenler Tiran’ın güneyinde olduğunu da bilmelidirler. Berat’a ya da Arnavutluk’a ne zaman gidilir sorusunun cevabı ise şüphesiz yaz aylarıdır. 1000 pencereli şehir Berat’a neden gitmeliyim diye soracak olursanız Osmanlı eserlerine şahitlik etmek isteyebilirsiniz. Hani bizim Safranbolu evleri olur ya heh işte aynen onun gibi evlere fazlasıyla şahitlik edeceksiniz. Osumi Nehri’nin iki yakası üzerine kurulu bu kente kısa süreli de olsa ziyaret edenler yorumlarını bizimle paylaşabilirler. Tiran’dan Berat’a gitmek isteyenler ise Tiran şehir merkezindeki otogardan saat başı otobüslerin kalktığını duymuştum.

photo_library
video_library

Arnavutluk Ksamil Gezilecek Yerler

Bir minik Maldivler diye hitap edilen Arnavutluk’un Ksamil şehrinin fotoğraflarını gördükten sonra neden Tiran’dan sonra buraya uğramadığımı hala sorguluyorum. Arnavutluk’un Adriyatik Denizi’ne kıyısında yer alan bu güzel şehir tam da yaz tatili severlere hitap ediyor. Nüfusu 3000 civarında küçük bir kasaba olan bu güzel kent nerede diye merak edenlere Tiran’a bir hayli uzak olduğunu söyleyebilirim. Ama yolunuz Arnavutluk Elbasan’a düşerse Ksamil’e de uğrayın derim. Öte yandan geze geze Yunanistan üzerinden Türkiye’ye gelmek isteyenler de Tiran’dan aşağıya araçla ya da otobüsle gezerek gelebilirler. Pek tabi Yunanistan’ın vize istediğini de unutmamakta fayda var.

photo_library
video_library

Arnavutluk Gjirokaster Gezilecek Yerler

Gjirokaster (Cirokaster) Arnavutluk'un eski bir Osmanlı kenti olmakla birlikte UNESCO kültür mirası listesinde yer almaktadır. Yaklaşık nüfusu 30.000'in üzerinde olduğu bilinmektedir. Balkanlarda ikinci en büyük kaleyi bu kentte görmek mümkündür. Taştan çatılarıyla dikkat çeken bu şehirde gezilecek yerler ''Eski Şehir'' ve ''Yeni Şehir'' olmak üzere ikiye ayrılıyor. Buraya kadar gelmişken Balkanların ikinci en büyük kalesi oılan Gjirokaster Kalesi'ni ve Bektaşi Türbesi'ni görmeden olmaz tabi ki. 

photo_library
video_library

Arnavutluk Vlore (Avlonya) Gezilecek Yerler

Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Kanine Kalesi Vlore Arnavutluk gezinizde eğer fazla zamanınız varsa gidip görmeniz gereken yerler arasında yer alır. Bağımsızlık Anıtı,Llogara Ulusal Parkı ve Llogara Geçidi turistik yerler listesinde yerini alıyor. Eğer daha da fazla zamanınız varsa Narta Gölü’nü ve gölün üzerindeki Zvernec Adası’nı görmelisiniz.

photo_library
video_library

Arnavutluk Saranda Gezilecek Yerler

Arnavutluk’un güney kısmında yer alır ve özellikle yaz mevsiminde turist çeker. Yunanistan sınırına yakın sayılsa da Tiran’a yaklaşık 300 km uzaklıktadır. Saranda Arnavutluk’ta gezilecek yerler arasında Burtint Antik Kenti’nin kalıntıları ilk göze çarpan yer arasındadır. Eğer zamanınız varsa Mavi Göz (Syri i kaltert) mutlaka gezilip görülmesi gereken yer arasındadır.

photo_library
video_library

Arnavutluk İşkodra Gezilecek Yerler

İşkodra Arnavutluk, başkent Tiran’a yaklaşık 120 km uzaklıktadır. Adriyatik kıyısına uzaklığı ise 20 km uzaklıktadır. İşkodra Gölü kıyısına kurulu bu kent 4. yüzyılda kurulmuştur. İşkodra’da gezilecek yerler arasında Kurşunlu Cami ilk sırayı almaktadır. Bu camiyi özel kılan ise yapımında kayaçların eritilip kurşunla birleştirilmesidir. İşkodra’nın merkezinde Roma Katolik Tapınağı da ziyaretçilerini bekliyor. Gezilecek diğer turistik yerler ise Rozafa Kalesi,Tarih Müzesi,İşkodra Katedrali (Aziz Stephen) ve İşkodra Gölü’dür.

photo_library
video_library

"Arnavutluk Gezilecek Yerler" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

"Arnavutluk Gezilecek Yerler" Hakkındaki Sorular ve Cevaplar (2)

2 günlük tatilim var, Arnavutluk'u tercih etmeliyim gezmek için (1) add

sedat.ayoglu 10 Aralık 2019 Salı
Evet, Arnavutluk turistik yerler için 2 gün yeterli gayet tabi Tiran ve çevresi için. Ama tüm Arnavutluk şehirlerini gezmek istiyorum derseniz bu süre Arnavutluk gezisi için yetersiz derim.

arnavutlukta en çok osmanlı havası hissedilen şehir hangisi ?? (1) add

kamrun 23 Aralık 2019 Pazartesi
Güzel soru 👍🏻👍🏻 cevap bekliyoruz

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z