Yaz

İnterrail Balkan Rotası

calendar_today Eki 04, 2017 label

İnterrail Balkan Rotası

Balkanlara daha gidip 42 gün kaldıktan sonra İnterrail Balkan turu yapacaklara İnterrail Balkan rotası çizimini haritalı şekilde gösterdim. İnterrail balkanlar hakkında sormak istediklerinizi yorum kısmında sorabilirsiniz.

İnterral’in geçerli olduğu balkan ülkeleri ve şehirleri listesi şudur;

Bosna-Hersek , Karadağ , Makedonya , Arnavutluk , Bulgaristan , Yunanistan , Hırvatistan ve Sırbistan’dır.

İnterrail’in geçerli olmadığı ‘’ balkan rail ‘’ ülkesi ise Kosova’dır.

Önemli Not

 İnterrail yapamadığım için bu bilgileri ben kendim test etmedim. Bu yüzden dolayı İnterrail yapacak kişilere balkanlar haritası yaparak yardımcı olmaya çalıştım. Bu bilgiler ışığında yola çıkmanızı tavsiye etmem. Bu yazıyı interrail yapmadan önce kendime notlar tutmak amacıyla hazırlamıştım fakat 4 defa schengen vizesinden red yedikten sonra bütün planlar çöpe gitti. Umarım balkanlar haritası kafanızdaki soru işaretlerinin gitmesine bir nebze de olsa yardımcı olması umuduyla. İnterrail balkanları tecrübe edinenler bizlere yorum kısmında eşlik ederse çok memnun olurum. Sormak istediğiniz sorulara ben cevap veremesem de belki gidenler yardımcı olabilirler.

1 yıllık Multi Bulgaristan Vizesi

En son Düzenleme

2 yıldan beri Avrupa'ya interrail yaparak trenle Avrupa seyahatimi gerçekleştiremedim. Kısmet değilmiş dedim ve yoluma başka alternatiflerle devam etme kararı aldım. İstanbul Bulgaristan Başkonsolosu ile arkadaş olup tenis antrenmanları yapmaya başladık. 4 defa schengen vize reddi aldığımı ve amacımın sadece ''İnterrail yapmak'' olduğunu söyleyip,2 pasaportumu da konsolosa verdim. Pasaportlarımı inceledi ve her hangi bir sorun olmadığını,durumun geçici olduğunu düşündüğünü dile getirdi. Sonuç olarak bana 1 yıllık Bulgaristan vizesi verdi. Bu benim Avrupa'ya almış olduğum ilk vize oldu. İlerleyen yıllarda schengen vizesi başvurumu tekrar yapmayı planlıyorum. En azından interrail için schengen vizesi başvuru yaparken pasaportumda 1 yıllık çoklu girişli Bulgaristan vizesini gördüklerinde ve Bulgaristan'a bir kaç kere giriş-çıkış yaptığımı gördüklerimde niyetimin Avrupa'ya kalıcı olarak (mülteci olarak gitmediğimi) ispatlamış olabilirim. 

Balkanlar Haritası

Sırbistan

Belgrad ve Novi Sad şehirlerine trenle kolaylıkla ulaşım sağlanabilir.

Belgrad gezilecek yerler blog yazımdan detaylı bilgileri okuyabilirsiniz. Novi Sad’a nasıl gidilir diye merak edenler de yine ilgili yazımdan Sırbistan’ın gezilecek yerleri ve yapılacaklar hakkında tüm detayları görebilirler.

Bosna-Hersek

Saraybosna ve Mostar şehirlerinde 20 günden fazla kalmıştım.

Saraybosna gezilecek yerler ve Mostar gezilecek yerler yazılarımdan Bosna-Hersek’te gezilecek tüm şehir ve köylerine kadar detayları görebilirsiniz.

Balkanlar Haritası

Makedonya

Üsküp ve Ohri şehirlerinde dikkat edilmesi gereken bir konuya dikkat çekmek isterim. Üsküp’ten Ohri’ye tren yok ama otobüs seferleri vardır. Makedonya Üsküp’te gezilecek yerler hakkındaki yazımı okumanızı tavsiye ederim. Ohri gezilecek yerler için de linke tıklayabilirsiniz.

Bulgaristan Haritası

Karadağ

Karadağ Budva’da gezilecek yerler ve Kotor gezilecek yerler kendine hayran bırakacak güzellikte olmasının yanı sıra pahalı olması da meşhurdur. Sorun şu ki; Bosna- Hersek’ten Karadağ’a tren yok ancak otobüs ile ulaşım sağlanabiliyor.

Yunanistan Haritası

Önemli Not

Balkan ülkeleri arası ulaşım biraz sıkıntılı olabiliyor. Sıkıntıdan tek kastım hem vizesiz balkan rotası yapacaklar hem de interraili bu rotaya dahil edecek kişiler için özellikle vizesiz balkan ülkeleri yazımı okuyun diye uyarıyorum. Yukarıdaki interrail balkan rotası ülkeleri hakkında yazmış olduğum yazıları okursanız planlarınızda belki de küçük değişiklikler yapma ihtiyacı duyabilirsiniz. Ya da başka bir ihtimali örnekle açıklamak gerekirse;

Üsküp’ten Ohri’ye tren yok ama wawww Ohri Gölü gerçekten çok harikaymış! Diyebilirsiniz. Buralara kadar gelmişken Ohri Gölü ve şehrini de göreyim diyebilirsiniz.

Bu interrail rotasında Bosna-Hersek , Karadağ , Makedonya , Arnavutluk ülkelerinde fazlasıyla kaldığım için ilk tavsiyem Arnavutluk gezi rehberi yazımı okuyup bu ülke hakkında fikirler edinip daha sonrasında rotaya ekleyip eklememe kararı vermeniz olacaktır. Benim ilk yorumum Arnavutluk’u pas geçmeniz yönünde olacaktır. İnterrail ülkelerinden olan Arnavutluk’a en yakın ülke (rota 1) Hırvatistan , Bosna-Hersek ve Karadağ ülkeleridir. Bu 3 ülkeden de en yakını Kardağ’ın Budva şehridir. Karadağ Budva gezilecek yerler yazımda da okuyacağınız gibi Kotor’dan Budva’ya geçiş minibüsler ile sağlanıyor.

Başka bir interrail balkan rotası örneği vermek gerekirse ; Karadağ ülkesine en yakın ülke Makedonya’dır. Makedonya’nın Ohrid şehrinden çok kolay bir şekilde Arnavutluk’a geçiş yapabilirsiniz. Ben olsaydım Makedonya Ohri şehrini ve Arnavutluk’u aradan çıkartıp Makedonya’nın Üsküp şehrinden Sırbistan Belgrad şehrine interrail tren biletimi kullanarak, ‘’Sırbistan Novi Sad şehrini de pas geçip ‘’ Novi Sad gezi rehberi okuyabilirsiniz ‘’ Belgrad’dan Saraybosna’ya , Mostar’a geçerdim. Devamında ise Hırvatistan  , Bulgaristan , Yunanistan ile kapanışı yapabilirdim.

Sorun 1: İnterrail vizesini hangi ülkeden aldıysak o ülkeden başlama zorunluluğu gündemini korumakla birlikte kafada hala soru işaretleri de var. Vizeyi Yunanistan’dan alıp başlangıç rotasını bu ülkeden yapıp başka bir rotada izlenebilir. Ya da Bulgaristan’a direkt olarak trenle gitmek isteyenler İstanbul Sofya Tren Seferleri rehberimi okuyabilirler.

Düzenleme 1: Yunanistan’dan schengen vizesi aldık diyelim mecburen Yunanistan’a girme zorunluluğunu şöyle açıklamak gerekir. Schengen vizesini hangi ülkeden aldıysanız o ülkeye gitme zorunluluğu bir daha schengen vizesi alma konusu gündeme geldiğinde sorun yaşama ve ya o ülkeye girerken sizi ülkeye sokmama sorunlarını düşünmelisiniz.

Ek Bilgi

Bu rotayı çeşitlendirmek adına aklımda olan plan Schengen Vizesi alıp Yunanistan – Bulgaristan – Hırvatistan rotasını yapmayı düşünüyordum. Bu saydığım 3 ülke için balkanlar gezilecek yerler için vize isteniyor. Diğer alternatif yöntem ise balkan rail rotası için vizesiz balkan ülkelerini hiç araya katmazdım. Yukarıda bahsettiğim vizesiz balkan ülkelerinde otobüs ile ulaşım hem ucuz hem kolay sağlanıyor. Sadece vize isteyen balkan ülkeleri için interrail bileti almaya gerek var mı? Vizesiz balkan rotası yazımı okuyup fikirlerinizi ve sorularınızı yorum yazarsanız beraber interrail balkan rotası çıkartabiliriz. 10 günlük interrail bileti alıp da bu rotaya yeterli diyenler varsa da tecrübelerini merak ediyorum.

SORULAR:

İnterrail ile balkan turu mu daha mantıklı yoksa Balkan Flexi Pass bileti fiyatları ile karşılaştırıldığında balkan flexi pass gezi rehberini okuyup balkan ülkeleri turu yapmak mı daha mantıklı?

Benim gibi vizesiz balkan turu yapanlar ne yapmalıdır? Yani sadece 3 ülkeyi gezmek için mi bilet alınır? Yoksa Bulgaristan – Yunanistan – Hırvatistan sonrasında hangi Avrupa ülkelerine devam edilir?

1 aylık interrail rotası planlayanlar balkan turunu aradan çıkarmaları gerekli midir?

photo_library

Hırvatistan

Karamsar olduğumu düşünmeyin lütfen. Hırvatistan’a ayrı bir merakım var. Avrupa Birliği’ne katılması çok eskilerde olmamasına rağmen ülke cidden pahalı. Dubrovnik’te bende isterim deniz-kum-güneş derken 1 haftalık tatil yapmayı lakin 2 gün kalmak hem bütçe açısından faydalı olacak hem de çok hoşunuza giderse tekrar tekrar gidilebilecek bir şehir olmasından dolayı rotaya çok zaman kaybetmemek adına faydalı olacaktır. Mostar’da tanıştığım yabancı sırt çantalı gezginlerin hepsi Split’te 1 gün kalıp Dubrovnik’te 2 gün kalmayı tercih etmelerinin tek sebebi çok pahalı oluşuydu. Hatta Mostar’da tanıştığım İspanyol kız arkadaşım bile pahalı olduğunu söylüyordu. Düşünün Avrupa insanının bütçesine bile pahalı geliyorsa vay benim yurdum insanına…

Bulgaristan

Yüzümüzü güldüren ülke sen çok yaşa ! Evet yazarken bile Bulgaristan’ın ucuz olması beni mutlu ediyor. Schengen vizesi alıp Bulgaristan’a gitmek çok mantıklı hatta BİNGO! Çünkü Bulgaristan’a gitmek için Bulgaristan vizesi gerekiyor eğer geçerli schengen vizeniz yoksa. Ben İstanbul – Sofya treni ile gitmeyi çok arzuladım ama vize ücretinin 500 TL oluşu yürekleri yıkıp geçti. Neyse Sofya’da 2 gün ve varsa zamanınız Plovdiv’e de uğrayabilirsiniz.

Yunanistan

Santorini , Minkonos ve Atina … İsimleri bile insanı tatile davet ediyor. Git gez gör diyor seyahat duygularım. Yunanistan adalarını da istiyor gönlüm ama adalarında interrail geçmemesi bir yana yine pahalı olan bu ülkede toplamda 5 gün yeterli olacağı kanaatindeyim.

Yukarıda bahsettiğim ülkelerde ya da şehirlerde kaç gün kalınmalı? İnterrail 10 günlük rota yeterli mi yoksa interrail 22 günlük rota mı daha mantıklı?

Tüm bunları kenara bırakıp Türkiye’den direkt olarak Avrupa’nın X ülkesine uçak ile gittiğimizi hesaba katalım. Türkiye’den genel olarak interrail rotası planlayanların tercihinin İtalya olduğunu da düşünüp rotamıza İtalya ülkesi ile başlasak nasıl bir plan gerekirdi? Portekiz’den neden interraile başlamıyoruz? Oldu ki Portekiz ya da İnterrail İspanya rotası yapsaydık planlar nasıl olurdu?

Bu saydığım ülkeler haricinde interraili kapsayan kaç ülke kaldı? Bir de bunun üzerine schengen vizesini kapsamayan ülkeleri sayarsak kaç ülke kaldı? Sanırım bundan sonrası daha kolay gibi görünüyor.

photo_library

İNTERRAİL HAKKINDA YAZDIĞIM DİĞER YAZILAR

İnterrail Bilet Fiyatları

İnterrail Maliyeti

Balkan Flexipass Gezi Rehberi

İnterrail Çantası

İnterrail rotaları

Balkan Rail Rota

Balkanlar gezilecek yerler ayrı bir güzellikte. Benim naçizane tavsiyem Balkan ülkelerini gezmek için acele etmeyin. Makedonya,Kosova ve Sırbistan ucuz ülkeler listesinde.

"İnterrail Balkan Rotası" Hakkındaki Genel Yorumlar (4)

Elif nazan arıkan. 19 Eylül 2018 Çarşamba
Merhaba biz flexipass bileti alarak balknaları gezmeyi düşünüyoruz arkadaşlarımla, bizde şöyle bir rota belirledik istanbul-bukres-belgrad -uskup-ohrid-istanbul fakat trenlerin saatine ve hangi ülkeler arasında olduğuna tam net bir şekilde ulaşamıyoruz bu konuda yardımcı olursanız çok seviniriz
sedat.ayoglu 9 Haziran 2018 Cumartesi
Merhaba, güzel bir İnterrail rotası demesek de güzergah olmuş. Sırbistan Belgrad'dan Makedonya'ya Üsküp'e tren var. Sofya'ya Perşembe günü gidiyorum diğer sorunun cevabını o zaman verebilirim.
sinan 8 Haziran 2018 Cuma
Mrb. ben interrail olmadan sofya belgrad novisad üsküp ohrid sofya türkiye yapmayı planlıyorum. belgrad tan üsküpe ve üsküten sofyaya tren var mı
betül 31 Mart 2018 Cumartesi
selam ,,arnavutluk ve hırvatistan interrail kapsamında mı bazı yerlerde ve genç turun internet sitesinde bu iki ülke adı geçmiyor... ve sırt çantalı kamping alanları mevcut mu acaba ... kafamda şöyle bir rota oluşturdum bulgaristan üzerinden belgrad oradan otobüs ile saraybosna ordan tren ile mostar oradanda sahilde birkaç yerde takılmak sonrası bardan tekrar belgrad üzerinden plovdiv ve türkiye nedersiniz eğer hırvatistan dahil ise belgrad üzerinde n split de yapılabilir mi yada belgrad dan saraybosna ya tren var mı ? teşekkürler

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z