Yaz

İnterrail Ne Kadar

calendar_today Eyl 23, 2017 label

İnterrail Ne Kadar

İnterrail maliyeti sanıldığı kadar mı? sorusuna İnterrail ne kadar yazısında yer verip, İnterrail bütçe planlaması yapanlar için belki bir şeyler ortaya çıkartırım diye İnterrail ne kadara mal olur sonucuna ulaşmaya çalıştım. İnterrail nedir nasıl yapılır yazımdan başlayarak paranızı idareli kullanma metodları ve olası sorunları ele aldım.

İnterrail Pass , Avrupa Demiryolları İşletmeleri tarafından uygulanan, birçok gezgine ekonomik olarak ulaşım olanağı sağlayan bir bilet türüdür. Aynı bileti kullanarak istenilen yerde ve istenilen zamanda trene binme olanağı sağlar. İnterrail sadece kendi trenleri olan bir ulaşım organizasyonu değildir. Bu organizasyon sayesinde İnterrail Global Pass bileti Avrupa’nın 30 ülkesinde 5 gün ie 1 ay arasında, İnterrail Bir Ülke Pass bileti ise seçeceğiniz 30 Avrupa ülkesinin birisinde 3 ila 8 gün arasında sınırsız indi bindi yaparak serbestçe dolaşım olanağı sağlıyor. Böylece tek bir bilet ve tek bir fiyatlandırma üzerinden gittiğiniz ülkenin şehirleri arasında başka bir bilet almadan sadece interail pass biletlerini kullanarak gönlünüzce gezebiliyorsunuz. Interrail Pass, seyahat raporunu içeren Pass Kapağı ve hiçbir koşulda ayrılmaması gereken iliştirilmiş bir biletten oluşuyor. Bilet ve Pass kapağı dışında geçerli bir pasaportunuzun olması ve schengen vizenizin olması gerekiyor. Bu yolculuklarda da seyahat sigortanızın bulunması önemle tavsiye ediliyor.Seyahat sigortasını yaptırmadan schengen vizesi alamazsınız. Eğer hali hazırda vizeniz varsa da bu seyahat sağlık sigortasını yaptırmanız zorunludur. Fakat seyahat sigortaları pass fiyatına dâhil değil. İnterrail yaparken diğer ülkelerden farklı olarak ince bir interrail bütçesi çıkarmak gerekiyor. Malum Avrupa ülkeleri çok pahalı bu sebepten dolayı İnterrail ne kadar tutar ? , interrail bütçe hesaplaması ve interrail masraflarına kesin rakamlar olmamakla birlikte şöyle kabaca bir göz atayım diye düşündüm. Kesin rakamlar yazmak tamamen yanlış olacaktır fakat interrail maliyeti hesaplaması 2 ana kısma ayıracak olursak bunlardan bazıları zaruri masraflardır diğeri ise tamamen sizin kişisel zevklerinize göre farklılık gösterecektir. İnterrail ne kadara mal olur diye kendi kendime sorduğumda ise bazı soruların cevabının kesin olduğu kanaatindeyim. Örneğin interrail bilet fiyatları, pasaport ücreti, interrail vizesi (schengen vizesi) gibi rakamlar kesinliğini koruyor. Diğerleri sizin interrail nedir nasıl yapılır? yazımdan çıkaracağınız sonuç ile doğru orantılıdır. Peki nedir bu interrail masraf kalemleri?

Bazıları interraili çok düşük bütçeyle yaptıkları halde bazıları ise hesabın içinden çıkamıyorlar. Ben interrail yapamadığım halde bana vize olayları pahalıya patladı. Sadece vize almak için bile 2.pasaportu almak zorunda kaldım.

Hostel Masrafları

İnterrail ne kadar harcanır sorusuna ilk cevabı konaklama ile vermek istedim. Couchsurfing kullanmayan kişiler,trende ve tren garında uyumak istemeyenler otelde ya da hostellerde kalacağı için hostel ve otel masrafları olacaktır.

Benim yurtdışındaki tercihim zaruri olmadığı sürece otel yerine muhakkak hostelde kalmaktır. Lakin bazı şehirlerde hostel olmayabilir. Mesela Fas Kazablanka şehrinde hostel yoktu mecburen en ucuz otelde kalmıştım. Kaldığım otelse şehir merkezine biraz uzaktı. Küçük bir ihtimal dahi olsa hostelin olmayışını göz önünde bulundurup otel fiyatlarının da aritmetik ortalamasıyla birlikte sanki 30 gün interrail süresi boyunca hostelde kalacak gibi hesaplıyorum. 10 günlük interrail yapacaklar da kendi hesaplarını çıkartabilirler. Tercihi tamamen yollarda,trenlerde,parklarda ve tren garlarında uyumak olanlar bu bütçeyi hiç hesaba katmayabilirler. Lakin her gün yürüyeceğiniz kilometrelerce yolun üzerine vücudumuz dinlenmek ve duş almak isteyecektir. Ayrıca yataklı tren ücretleri de ekstraya girecektir. 1 aylık interrail maliyeti yapacaksanız bu konuyu ciddi şekilde düşünün derim. İnterrail kamp yerleri araştırması yapıp maliyetinizi biraz daha düşürebilirsiniz. Ya da interrail yapanlardan interrail hostel önerileri alıp yine fiyat noktasında daha aşağıları hedefleyebilirsiniz. 

video_library

Tren Rezervasyonları

Günlük 20 Euro gibi bir bütçe ile 30 günlük sürede 600 Euro hostel bütçesi yapar. Evet bu rakam cidden çok fazla görünüyor. TL bazında değerlendirecek olursak 3000 TL yapıyor neredeyse interrail bilet fiyatı ile aynı fiyata tekabül etmesi bizi bütçe olarak zorlayacaktır. Bu rakam maksimum hostel bütçesi ama elbette bunu gözden çıkarmak gibi bir niyetiniz olmamalı. Eğer trenlerde uyursak ki zaten yüksek ihtimalle hem duygusal olarak (bütçe olarak) hem de tercih olarak trenlerde uyumaktan yanayız. Aynı zamanda yanınıza uyku tulumu alarak ya da almayarak tren garlarında uyuyarak hostelde en fazla 10 gün kalıp duş için kullanmayı düşünebiliriz. Bu sayede maksimum interrail maliyeti hostel için 2500 TL’den ortalama olarak 800 TL’ye inmiş olabilir. 10 gün hostel ücretini 20 Euro ile hesaplayacak olursak 200 Euro eşittir 950 TL civarı denilebilir. Bu fiyatı spontane olarak çok daha aşağılara çekmeyi hedefleyebilirsiniz. İnterrail konaklama olarak size çok fazla ekstra olabilir ve ummadığınız fiyatlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Tedbirli olmakta her zaman fayda var.

Bazı trenlerde rezervasyon yapma zorunluluğu olacağı için bu masraflara maksimum 10 Euro eklenebilir. Bu durum kişiden kişiye ve interrail için tren seçimine göre farklılık gösterecektir. Bu konuda kesin bilgi sahibi değilim. İnterrail günlük harcamalarınızda böyle bir durumla karşı karşıya gelebileceğinizi de hesaplayabilirsiniz. 

Yemek Yeme Mevzusu

Avrupa’da yemek olayı çok pahalı, bunu itiraf edip yola çıkmakta fayda var. Açıkçası interrail ülkeleri yani Avrupa kıtasındaki ülkeleri mutfağı ve yerel lezzetleri için gezmeyeceğinizi düşünüyorum. Hee gönül isterdi ki her ülkenin yerel lezzetlerini tadalım. Kedi uzanamadığı ciğere mındar dermiş hesabı gönlüm… Bununla ilgili en iyi örneği, Ukrayna’nın Lviv şehrinde hostelde çalışan bir kızın bana Ukrayna Borsch çorbası yaptığıyla gösterebilirim. Hostelde kalıp pilav,yumurta ve makarna kardeşliği ile interrail bütçe hesaplamasına katkıda bulunabiliriz. Seçtiğiniz mekana dikkat eder ve herşeyin en uygun yerini bulursanız maliyeti daha az değerlere düşürebilirsiniz. Fas’a giderken ve gelirken Hollanda Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda 2 gece kalmıştım. Bu süre zarfında Mc’donald’s menüsüne 12 Euro ödemiştim.

video_library

Ek Ücretler

İnsanın canı yoldayken hiç aklına gelmeyen şeyler çekiyor. Bir ekonomi seminerine katıldığımda şöyle bir uyarı dikkatimi çekmişti. ‘’İnsanın günlük hayatındaki en büyük masrafları kaleme aldıkları değil kayıt dışı harcamalarıdır’’ Eğer ipin ucunu kaçırırsak kolası,suyu,pastası,hediyelik eşyaları filan derken bütçe ciddi anlamda sarsıntıya uğrayabilir. Bu ek ücretlere toplamda ortalama 100 Euro yazıyorum.

Gece Hayatı

Ahh o Amsterdam’ın gece kulüpleri yok mu? Sabahlara kadar eğlenip nerde sabah orada akşam edeceğim gibi planlarım hiç yok ve olmayacağı için de bunu direkt listeden çıkartıyorum. Bu durum tamamen sizin Avrupa çılgın gecelerinden beklentinizle doğru orantılı olacaktır.

Toplu Taşıma

Mümkün olduğunca yürümeyi tercih edip toplu taşımayı kullanabilirsiniz. Mesela Sırbistan Belgrad tren istasyonu ile şehir merkezi olan Knez Mihailova Caddesi arası 10-15 dakika yürüme mesafesinde. Hostellerinizi merkezde seçerseniz en kötü ihtimalle bir metro ya da otobüs ile şehir merkezine gidilebilecek mesafede olmasına gayret edebilirsiniz. Ne yazık ki toplu taşıma araçları her şehirde aynı değil. Kiminde bilet alarak para vermeniz gerekirken kiminde ücretsiz şehir turu yapabiliyorsunuz. Taksi daha pahalı bir ulaşım aracıyken daha kalabalık olan metrolar ve ya otobüsleri tercih edebilirsiniz. Fakat bunun için gittiğiniz ülkenin hangi ulaşım araçlarını kullandığını ve ne kadar ücretle bunlara binebileceğinizi en güncel halleriyle araştırmanız lazım.

Müzeler

Görmeden geçemeyeceğiniz müzeler muhakkak olacaktır. Sonuçta interrail masraflarından kısacağım derken o ülkenin tarihi yerlerini de pas geçemeyiz. O zaman niye geziyoruz öyle değil mi? Ama bunu şöyle düşünüyorum. İlla her müzeye gideceğiz bir kaide yok. Sadece sizin kişisel zevklerinize hitap eden müzeleri gezmeyi planlayabilirsiniz. Ya da Türkiye’deki gibi müze kart benzeri kartlar ile indirimli şekilde gerçekleştiriliyor. Bazı ülkelerde müze ve tarihi yerleşkeleri gezmesi ücretsiz yapılıyor. Tabi illa müze göreceksiniz diye bir kural da yok! 

Pasaport Ücretleri

Pasaportum olduğu için ve pasaportu olanlar için bunu da pas geçebiliriz. Pasaportu olmayanlara tavsiyem 2-3 yıllık almak yerine direkt olarak 10 yıllık almaları yönünde olacaktır ama maksat interrail maliyeti hesaplaması olunca vereceğim pasaport fiyatlarına göre hareket edebilirsiniz. Öğrenci pasaportu başvurusu yazımdan interrail yapacak öğrencilerin pasaport defter bedelini ödemeyerek daha uygun fiyata interrail yapacağını görebilirsiniz. Mesela burada da hiç beklenmedik bir sorunla karşılaştım. Pasaportumda Kıbrıs mühürleri olduğu için ikinci bir pasaportu almak zorunda kaldım. Bu sayede Yunanistan schengen vizesi başvurusu yapabildim ama maalesef 4.kez red yedim.

2 Yıllık Pasaport Ücreti : 380 TL

10 Yıllık Pasaport Ücreti : 667 TL

Fotoğraf : 15 TL

Fotokopi ve evraklar masrafı : 30 TL

photo_library

İnterrail İçin Schengen Vizesi

İnterrail için en kolay vize veren ülke İtalya ve Yunanistan diye düşünüyorum. İnterrail nedir nasıl yapılır diye araştırırken çoğu insanın İtalya’yı seçmesinin sebeplerinden İtalya’nın kolay vize vermesi sonucunu çıkarmıştım. İtalya vize başvurusu için https://www.idata.com.tr/ adresinden detayları görebilirsiniz.  Diyelim ki kendiniz başvurmak istediniz ama şehir dışından gelip başvuru yapmak için verilen yol parasını da hesaba katmanız gerekiyor. 2 defa Hollanda’dan 3.kez Fransa’dan 4.kez de Yunanistan’dan vize başvurusu yaptım ve hepsi reddedildi. Yunanistan kendimi sigortalı gösterdiğim iş yerini arayınca ve benden Sgk dökümanını isteyince bu sefer tam oldu dedim ama maalesef sonuç yine hüsran. 

İnterrail Vize (Schengen vizesi başvuru ücreti) + Evraklar kargo dahil ortalama ücreti bakalım bana kaça patladı?

60 Euro sadece vize ücreti olup başvuru ücreti ve diğer başvuru evrakları ile birlikte 100 Euro maksimum tutar. Bunlara vereceğiniz toplam İnterrail maliyeti 350-400 TL diyebilirim. Ben bu paranın tam 4 katını ödedim.

photo_library

En son Düzenleme

2 yıldan beri Avrupa'ya interrail yaparak trenle Avrupa seyahatimi gerçekleştiremedim. Kısmet değilmiş dedim ve yoluma başka alternatiflerle devam etme kararı aldım. İstanbul Bulgaristan Başkonsolosu ile arkadaş olup tenis antrenmanları yapmaya başladık. 4 defa schengen vize reddi aldığımı ve amacımın sadece ''İnterrail yapmak'' olduğunu söyleyip,2 pasaportumu da konsolosa verdim. Pasaportlarımı inceledi ve her hangi bir sorun olmadığını,durumun geçici olduğunu düşündüğünü dile getirdi. Sonuç olarak bana 1 yıllık Bulgaristan vizesi verdi. Bu benim Avrupa'ya almış olduğum ilk vize oldu. İlerleyen yıllarda schengen vizesi başvurumu tekrar yapmayı planlıyorum. En azından interrail için schengen vizesi başvuru yaparken pasaportumda 1 yıllık çoklu girişli Bulgaristan vizesini gördüklerinde ve Bulgaristan'a bir kaç kere giriş-çıkış yaptığımı gördüklerimde niyetimin Avrupa'ya kalıcı olarak (mülteci olarak gitmediğimi) ispatlamış olabilirim. 

1 yıllık Multi Bulgaristan Vizesi

İnterrail Çantası

İster 10 günlük olsun ister 30 günlük olsun benim kendime tavsiyem en hafif çantayı yanıma almak olacaktı. Hafif çantadan kastım 35 litrelik bir çanta benim için ideal görünüyor. O çanta ne kadar hafif olursa hem sağlık açısından hem de tabiri caizse boş yere amelelik yükünden kurtulmuş olacaktım. Decathlon’da sırt çantası 150 TL’ye alınabiliyor,muhakkak kampanyaları takip edin.

Uçak Bileti Fiyatları

Vizeyi aldık diyelim zaten interrail için vizeyi 3 ay önceden almalıyız diye hesaba katacak olursak, uçak bilet kampanyalarını takip edip interrail ucuz uçak bileti yakalayabilirsiniz. Zaten Avrupa’ya uçak biletleri kampanyası uçak bileti firmaları tarafından sık sık yapılıyor. Bu konudaki taktiğim bütün uçak bileti firmalarının uygulamalarını cep telefonuma indirip alarm sistemini ya da kampanyalardan haberdar olma mailini aktive ediyorum. Ne zaman kampanya olsa hemen mail kutuma düşüyor. Mesela Ukrayna’ya uçak biletimi Şubat ayında (5 ay önceden) gidiş dönüş 150 TL’ye almıştım. Ama arkadaşlarım ben gidip geldikten sonra 500 TL’ye almışlardı. İnterrail için kaç para lazım diye internette bir araştırma yaptım. Bazıları 500 Euro’ya bile interrail yaptıklarını yazmışlar. Ben daha realist düşünerek sizlere interrail kaç para sorusuna cevap vermeye çalıştım.

İnterrail Bilet Fiyatları

Ya kanka boşver hallederiz mantığında bir yol izleyecek olursanız en baştan söyleyeyim çok büyük bir yanılgı içerisine girersiniz. Mesela sadece bu yazıları yazmam bile benim 1 ayımı aldı. Konumuz interrailin toplam maliyeti olduğu için burada en büyük bütçeyi interrail biletine ayırmak gerekecektir. Tabi bu konuyla ilgili tüm detayları İnterrail bilet fiyatları yazımda görebilirsiniz. İnterrail biletini arkadaşınızın ya da kendinizin kredi kartı millerinden alma imkanınız varsa daha ucuza gelebilir. İnterrail ne kadar yazımıza başlayalım artık...

Herşeyi kenara bırakıp daha da açık ve net olmak gerekirse; Arkadaşlar interrail yapmak pahalıdır ve interrail bütçesini ne kadar kısarsanız kısın ya da kasarsanız kasın ciddi bir planlama ile sadece daha ucuza getirebilirsiniz. Hee Dolar ve Euro’nun ucuz olduğu günler (yıllar) TL karşısında daha uygundu. Euro 4 TL üzerinde olduğu için işin neresinden tutarsak tutalım bir Asya Turu yapsak (uçak biletlerinin ucuz olduğunu düşünelim) belki daha ucuza tekabül edecektir. Ama interrail yapmak çok ayrı bir ruh ve aşk gerektirir. Bu ruha kendini adamış insanlar benim gibi gezmeyi sevenler ciddi ciddi para biriktirip bu yola baş koyuyorlar. Ne demek istiyorum? Diyelim ki bütün interrail günleri boyunca couch surfing ya da yurtdışında misafir ağırlama adı altındaki ücretsiz konaklama uygulamalarına üye olsak bile bu iş bize pahalıya patlayacaktır. Bu kimseyi demoralize etmesin realiteden uzaklaşamayız. Hayal satan kişilerin peşinden gitmek yerine oturun ciddi ciddi interrail derslerinize çalışın. Ben öyle yaptım. İnterrail ne kadara mal olur ? sorusunun cevabını interrail yapanlar yazarlarsa bizler de faydalanmış oluruz. İnterrail maliyeti ve bütçe hesaplaması yazısına katkı sağlamak isteyenler yorum kısmında düşüncelerini paylaşabilirler. Gençtur interrail bilet fiyatları ile Tcdd interrail bilet fiyatları arasında mutlaka bir fiyat analizi yapın ve en ucuz interrail bileti neredeyse biletinizi oradan alın. İnterrail paketleri kurumlara göre farklılık gösterebilir.

İnterrail Hakkında Diğer Yazılarım

İnterrail Bilet Fiyatları

İnterrail Maliyeti

Balkan Flexipass Gezi Rehberi

İnterrail Çantası

İnterrail rotaları

Balkan Rail Rota

İnterrail Pass Biletleri Hakkında

*Global Pass biletleri yolcuların isteğine göre farklı geçerlilik süreleri oluşturur. Bunlar;

- 15 günlük geçerlilik süresin de 5 günlük (Flexi) paket,

- 1 Ay geçerlilik süresin de 7 günlük (Flexi) paket,

- 1 Ay geçerlilik süresin de 10 günlük (Flexi) paket,

- 1 Ay geçerlilik süresin de 15 günlük (Flexi) paket,

- 15 gün sürekli geçerli paket,

- 22 gün sürekli geçerli paket,

- 1 ay sürekli geçerli paketler olmak üzere 7 farklı şekildedir.

İnterrail Global Pass Biletleri ile 30 farklı ülkeden dilediğinize gidebilirsiniz. Bu ülkeler Almanya, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Bosna – Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ, Kosova, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Monako, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Yunanistan ve Türkiye’dir.

*İnterrail Bir Ülke Pass biletlerini ise bir aylık süreçlerde 3, 4, 6 ve 8 günlük paketler halinde düzenlenmektedir.

İnterrail Maliyeti Sonuç

İnterrail maliyeti , İnterrail yapmak isteyen herkesin merak ettiği başlıca konulardandır. Maliyet mevzusu ise gezginlerin ana gündemlerini oluşturuyor. Maliyet için söylenebilecek en doğru şey İnterrail maliyetlerinin kişiden kişiye farklılık göstermesi. Bundan dolayı her kişi kendi hesabını kendisi yapmalı. Hesap yaparken maliyeti iki şekilde incelemeliyiz. Bunlar İnterrail öncesi zorunlu harcamalar ve İnterrail süresince yapılacak harcamalardır. Bu tek bir kişinin harcaması ya da olması gereken sabit harcamalar değildir. 2000 tl’ye de interrail yapılabilir 5000 tl’ye de. Küçük ekleme ve çıkartmalar yaparak, kur hesabınızı da güncel bir şekilde hesaplayarak siz kendi maliyetinizi kendiniz çıkarabilirsiniz. 15 günlük interrail rotası ve maliyeti için İnterrail Türkiye forum sayfalarından yardım isteyebilirsiniz.

İnterrail yapmak için harcadığım para daha Avrupa’ya ayak basmadan astarı yüzünü geçti. Ama maalesef bu konu benim için artık kapanmıştır. İnterrail kaç para tutar bilgileri genel olup sizin kendi zevkleriniz doğrultusunda daha aşağı ya da daha yukarı bir fiyat da ortaya çıkabilir.

Hollanda’dan başvurduğum schengen  vize ücreti : 600 TL, (Acenta ile )

Yeniden schengen vize ücreti olarak 600 TL. ( vfs global Vip)

Fransa’dan başvuru yapıp yine acenta aracılığı ile 600 TL ödedim. 

4.kez Yunanistan üzerinden interrail uğruna ödediğim vize ücreti 600 TL. ( acenta aracılığıyla)

Şu ana kadar henüz Avrupa’ya ayak basmadığım halde harcadığım para toplam 2.000 TL’yi buldu. İnterrail fiyat hesaplama yaparken bu konuyu hiç hesaba katmamıştım.

Bu durum elbette sadece bana özel. Benim durumum itlbariyle vize almam çok zor olduğu için bu kadar maliyet çıktı. Siz bu interrail maliyetini pas geçebilirsiniz. Ama interrail yapmak isteyen ve vizesi olmayanlar vize reddini de göz önünde bulundurup hesaplama yapabilirler. İnterrail fiyat listesi çıkaracaksanız bu tip durumları da göz önünde bulundurun.

İnterrail ücret sürecinde yapılacak harcamalar: bu süreçte yapacağınız harcamaların maliyeti tamamen sizin seçimlerinize bağlıdır.  Aslında genel olarak baktığımızda bunlar hep ortalama değer ve asıl maliyeti sizin seçimleriniz belirliyor. Yolculuğa çıkmadan önce gideceğiniz ülkenin ulaşımını, yemeklerini, gezilecek yerlerini, müzelerini, eğlence mekanlarını ve otel ya da pansiyon fiyatlarını detaylı bir şekilde araştırmalısınız. Kendi bütçenize uygun olan bir plan yapmalı ve o plan dahiline çok taşmamanız lazım. Böylece daha ekonomik bir şekilde gezi turunuza çıkabilir, sorunsuz ve eğlenceli vakitler geçirmiş olursunuz. Planlı olduktan sonra maliyet daha da düşer. İnterrail için ne kadar para lazım sorusuna elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım umarım yardımcı olabilmişimdir. Benim size verebileceğim interrail önerileri şimdilik bu kadar. İnterrail tavsiye vermek isteyenler ve interrail kaça mal olur sorusunun cevabını deneyimleyenler yorum kısmında bize eşlik edebilirler.

"İnterrail Ne Kadar" Hakkındaki Genel Yorumlar (8)

sedat.ayoglu 5 Mart 2018 Pazartesi
interrail biletini dosyanın içine koymak ‘’ Seyahatinin amacını kesin belli etmek ‘’ anlamına gelir. Benim 2 reddim seyahatin amacı kanıtlanmamıştır diye direkten döndü. Sana bu konudaki ilk tavsiyem Hollanda ve Almanya çok katı kurallar uyguluyor . Tek sebebi mülteci korkuları. Geri döneceğini ispatlamak için interrail mantıklı olsa da transit vize bile verirken arıza çıkardılar . Uçak biletim olduğu halde ( iptal edilemez) . Yunanistan’dan Schengen vizesi başvurusu yap derim ama orada daha fazla kalacağını söyle ve planı o şekilde yap. Schengen Vizen çıktıktan sonra hotel ya da hostel rezervasyonları iptal edersin .
sedat.ayoglu 5 Mart 2018 Pazartesi
sorunun tam cevabını Yunanistan’dan Schengen vizesi alınca cevaplamak isterim . Bugün de konsolosluk beni aradı. Sabahın köründe arayıp SGK barkodlu hizmet dökümünü mail atmamı istedi bugün atarsanız işlemler çok daha hızlı olacak dediler. Maili attıktan sonra ulaşıp ulaşmadığını sordum. Ona da hemen olumlu cevap attılar. Demem o ki kolay Schengen vizesi Yunanistan verir demek yerine daha sıcak bakıyorlar katı değiller diyebilirim . Sonuçta sistemde 3 defa 3 ay içinde vize reddi aldığımı görüyorlar . Ben interrail yapacağımı söylemedim. Arabayla Yunanistan’a gideceğimi , gezi bloğum olduğunu hatta yazın da Yunan adalarına gideceğimi , daha önce hiç Schengen vizesi almadığım halde aktarmalı olarak Amsterdam’ı kullandığımı da söyledim . Otel rezervasyonları için çok sıkı tuttukları için acentadan yardım alıp otellerin parasını ödedim . Aracım kendi üzerime ve yeşil sigortayı da yaptırdım . Bu sebepten dolayı geri döneceğimi konsolosluk memuruna ispatlamış oluyorum. Belki de bu sebepten dolayı sıcak bakmış olabilirler ama henüz vizem onaylanmadı hala Schengen’den red yeme olasılığım var.
sedat.ayoglu 5 Mart 2018 Pazartesi
interrail mi daha ucuza gelir , otobüs mü ? Hangi ülkeleri gezeceğine göre değişir sanırım. Mesela ; interrail yaparak Vizeli ya da vizesiz Balkan ülkelerini gezdiğimizi varsayalım. İstanbul/Dedeağaç otobüsle 60 TL Dedeağaç/Selanik arası 100 tl diyelim oradan Bulgaristan’a trenle ya da otobüsle kaç para ? Bulgaristan’dan Romanya’ya ulaşım kaç para ? Otobüs ve tren fiyatlarını çok iyi kıyaslamak gerekli . Bana göre de arabayla Avrupa turu çok daha ucuza gelir gibi geliyor . Buna sardım bu aralar. Çadır şekli ve arabaya erzak koyarak kamp yemekleri ile 3/4 hafta bir şekilde idare edebilirim. Ben de senin gibi internette dolaşan interrail maliyetlerini çok gerçekçi bulamadım. Test etmek gerekli ya da bölge bölge gezmek de mantıklı geldi. Mesela Fransa, Almanya, İspanya , Hollanda ve İtalya interrail rotası için uygun gibi...
Ataberk 4 Mart 2018 Pazar
Benim vize problemim yok fakat arkadaşım vize almak zorunda.Interrail biletiyle daha kolay vize alındığını söyledi fakat ben interrail biletine o parayı vermektense otobüs ile ulaşımı sağlamanın çok daha ekonomik olacağını düşünüyorum
sedat.ayoglu 2 Mart 2018 Cuma
Yunanistan kolay schengen vizesi veriyorlar dediler. Dün 4.kez schengen vizesi başvurusunu sırf interrail yapmak için yaptım. Bu sabah 3 kere konsolosluktan aramışlar ben de uyuyordum:) bakalım interrail için Yunanistan schengen vizesi verirse 3 kez schengenden red yiyip daha tam sindiremeden KOLAY VİZE VERİYOR diyebilirim:)
Ataberk 1 Mart 2018 Perşembe
Selamlar,interrail için kolay vize veren bir schengen ülkesinden vize alıp gezemiyor muyuz?Bilginiz var mı?
sedat.ayoglu 4 Şubat 2018 Pazar
Merhabalar henüz İnterrail yapmak için schengen vizesi alamadım. Hollanda ülkesi her 2 başvurumu reddetti. şubat ayında yeniden schgengen vizesi başvurusu yapacağım. Eğer interrail rotası konusunda tereddütünüz devam ederse iletişime geçebiliriz. Bir kısım arabayla Avrupa turu bir kısım da interrail biletiyle düşünüyorum. Sanırım arabayla daha ucuza gelecek. Çadır konaklamalı ve arabada uyumalı bir tur çok daha ideal gibi gelse de interrail ruhunu da muhakkak yaşamak istiyorum
naz 30 Ocak 2018 Salı
merhaba. öncelikle yazınızı çok beğendiğimi dile getirmeliyim. önümüzdeki yaz bir interrail turu yapmayı planlıyorum ve bunun için sıkı bir şekilde para biriktiriyorum. rahat ve ekonomik bir interrail rotası belirleyemedim maalesef. sizin ekonomik olarak adlandırabileceğiniz bir rota var mı, varsa paylaşırsanız çok mutlu olurum iyi günler...

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z