Yaz

İnterrail Bilet Fiyatları

calendar_today Eyl 10, 2017 label

İnterrail Bilet Fiyatları

İnterrail bilet fiyatları kur endeksine bağlı olarak değişse de genel olarak interrail tren bileti fiyatları hakkında bilgiler vermek istedim. İnterrail bilet fiyatlarını Tcdd sitesinden kontrol edip İnterrail ücretleriyle birlikte yazdım. İnterrail bilet fiyat ve İnterrail bileti nereden alınır sorusunun cevabını bu yazıda görebilirsiniz. İnterrail bilet al ve yola çık! diye iç sesini bastırmamak isteyenlere İnterrail fiyat detayları...

İnterrail ücretleri konusunda hazırlayacağım rehberi sürekli olarak güncel tutup size en son bilgileri yazdım. İnterrail bilet fiyatları 2018 yılında ne kadar olduğunu yazıp değişen fiyatları ve kampanyaları sizlere duyuracağım. İnterrail bilet fiyatları sürekli olarak değişkenlik gösterebilir buna ilk etkenler Euro ve yapılan zamlar olacaktır. Ama araştırdığım kadarıyla ilkbahar kampanyaları oluyormuş. İnterrail bileti nereden alınır? İnterrail bileti nasıl kullanılır ? Tüm detayları ile İnterrail Fiyat rehberime sizlerde yorum yaparak fikirlerinizi yazabilirsiniz. İnterrail nedir nasıl yapılır rehberimden adım adım nasıl interraile hazırlandığımı inceleyebilirsiniz. 

Ahh o Euro yok mu Euro! Allah Euro ‘yu 1 TL’nin altında sürüm sürüm süründürsün emi ! (Amin diyen dilleriniz dert görmesin) Euro ile TL’yi aynı boks ringine çıkarsak 5 ile çarpacak bizi, ama olsun moralleri bozmayalım. (Polyanna’dan mesaj var) Biraz sevindirici yanı da yok değil elbette. Üzücü haberi lönk diye yazdım kusura bakmayın ama realiteden de uzaklaşamayız öyle di mi? Bu sene yapmayı kafaya koyduğum interrail turu için şu anda ekranımdaki Euro kuru 4,12 TL’cik. Fakat interrail bilet fiyatları yazısını aradan çok kısa bir süre güncellediğimde ise Euro şu an 5,66 TL:( İnterrail nedir rehberimde en ince ayrıntısına kadar kendi kendime notlar düşerek sorular sorarak işin içinden çıkmaya çalıştım. İnterrail nedir diye merak edenler ve bütün yazılarımı okumak isteyenler araştırmamı nasıl yaptığımı görebilirler. Vize sorununa takılı kaldığım için artık İnterrail biletini ancak arkadaşlarımdan görebilirim:) 

Schengen Vizesi Reddi

İnterrail Bileti Nereden Alınır?

Evet, interrail için bilet fiyatlarını nereden alacağımız direkt etken olarak çok önemli mi? Diye araştırdığımda 2 firmadan birisi dönem dönem indirim yapıyorlar. Ben her ikisini de takip edip kampanya dönemini kovalıyordum. Türkiye’de İnterrail bileti satın almak için interrail bileti TCDD ve İnterrail bileti Gençtur firmasının internet sitelerinden satın alabiliriz. Arzu edenler bu kurumların ofislerine de gidip bileti elden alabilirler. Eğer 28 yaş altındaysanız (eskiden 26 olan interrail bileti indirimli yaş sınırı 28’e yükselmiştir) benim gibi 30+ yaş kategorisindeki insanlara göre şanslısınız demektir. 1997 doğumlu birisi ile 1986 doğumlu birisi arasındaki fiyat farkları tabloda yazıyor. Bu interrail fiyatları Gençtur firmasının resmi internet sitesinden alınmış olup 2018 yılına aittir. 60+ yaş üzeri kişiler de belli oranda indirimden yararlanabildiği gibi aile indirimleri de oluyor. İnterrail bileti nasıl alınır diye merak ediyorsanız pasaportunuz ile gitmek zorunda olduğunuzu ve interrail biletinin sadece pasaport sahibinin adına kesildiğini unutmayın.  Çok aşırı bir yoğun dönemdeyseniz bir arkadaşınıza da bana interrail bileti satın al diye minnet etmek istemiyorsanız sadece Türkiye’den değil başka bir ülkeye gittiğiniz zaman da interrail biletinizi alabilirsiniz. 

Hollanda Konsolosluğu ile yaptığım görüşme sonrasında biletlerinizi kesin almayın diyor. İnterrail bileti almak için gerekenler arasında schengen vizesi olmak zorunda olduğu için bu konuda dikkatli olmalısınız. Bazı ülkeler ise biletleri kesin görmek istiyor. Bu gibi durumlarda seyahat acentalarına muhakkak danışmalısınız.

Hollanda Konsolosluğu Uyardı!

İnterrail 1. Mevki ve 2. Mevki Farkı Nedir?

Tcdd interrail bilet fiyatları seçmiş olduğumuz mevkiye göre farklılık gösterecektir. 1.sınıf biletler business class olması, 2.sınıf biletlerin ise daha ekonomik konfor aramayan kişilere hitap etmesi diyebilirim. Ama bunu biraz daha araştırmak gerekli. Acaba arasında dünya kadar konfor farkı da var mı? İnterrail trenleri yataklı mı değil mi? Vs gibi. Benim tercihim elbette 2.mevkiden yana olacaktı ama yatak olayı sadece 1. Sınıflarda var ise o zaman maliyet açısından tekrar bu konuyu kendimize gündem yapmak gerekecek. Hostel parası vermek yerine gece trenlerinde uyuyarak maliyeti biraz daha düşürebiliriz. Pek tabi her zaman gece treni mi olacak bunu da uygulama sayesinde tam bir interrail rotası çıkardıktan sonra öğrenebilirsiniz.

İnterrail Bilet Fiyatları Değişkenliği

Şu anda TV ekranına baktığım zaman Euro kurunun 4,12 TL olduğunu görüyorum. İnterrail ücretleri yani biletleri o günkü kur üzerinden hesaplanıyor. Nakit ya da kredi kartı ile interraili biletini TCDD ya da Gençtur firmalarından satın alabilirsininiz. Bu yazıyı güncelleyip İnterrail yapamayacağım kesinleşince Euro 5,24 TL olmuş. Aradan sadece 8 ay geçmesine rağmen fiyat farkı ortada.

İnterrail Bileti Nasıl Kullanılır?

İnterrail yapmaya karar verip araştırmalarımı derinleştirdiğimde karşıma bir soru çıktı. Ben bu bileti nasıl kullanacağım? Çok güzel bir soruydu. İnterrail biletimi,interrail için geçerli vizemi ve interrailde harcayacağım parayı biriktirip Türkiye’den trenle ya da uçakla yola çıktım diyelim. Eee sonra ne yapacağım.

Şimdi efendim, bu interrail tren bileti aslında Avrupa’da bedava dolaşmamızı yüzde 100 sağlayan bir bilet değil. Bu bilet bizlere yüzde 90’a kadar bir indirim oranı sağlıyor. Peki neden? Avrupa Demiryolları zarar etmesin diye. Malum Avrupa’da şehirler ve ülkeler arası tren yolculukları Türkiye’ye oranla çok daha fazla kullanılıyor ve en ucuz tren bileti 70-80 Euro’dan başlıyor. Hal böyle olunca da bizler de interrail bileti alıyoruz ve bu trenlere bedavadan biraz daha pahalıya biniyoruz. (Her trende değil) Eğer herkes interrail bileti alsa ve bedava binse neredeyse demiryolları zarar edecek boyuta gelecek. Ama bizim gibi trenle Avrupa turu yapmak isteyen kişiler elbette bu indirimli tren biletinin avantajlarını biliyorlar. Mesela Paris ile Barcelona arası normal bir tren bileti 180 Euro ve bu neredeyse bizim bilete vermiş olduğumuz paranın yarısı diyelim. Biz elimizde interrail bileti ile bazı interrail duraklarında küçük bir rezervasyon ücreti öderiz (supplement) ve rezervasyonumuzu yaparız.

İnterrail biletimiz elimizde olsun. İlk işimiz interrail tren saatlerini öğrenmek olacak. Daha sonra bulunduğumuz şehirdeki tren garındaki danışmaya gidip önce yerimizin rezervasyonunu yapıyoruz. Rezervasyon yapmadan trene binmeye kalkarsak ve o trene de rezervasyon zorunluluğu varsa tekrar sıraya girmemiz gerekecek. Belki trende yer kalmayacak belki de treni bile kaçırma olasılığımız olacak. Her durumda önce danışmaya gidip rezervasyon var mı yok mu diye sorabilirsiniz ya da rail planner uygulamasında o tren rezervasyon istiyor mu istemiyor mu öğrenebilirsiniz.

Yok benim İngilizcem yok diyorsanız da o zaman sadece gideceğiniz şehri söylemeniz yeterli olacaktır. En kötü ihtimalle kağıda yazıp üzerine bir de interrail biletinizi gösterebilirsiniz.

Yapacağınız ilk iş tren garındaki tren kalkış saatlerini ve trenin nereden kalkacağını öğrenmek olsun. Bu arada gittiğiniz her yere interrail biletinize yazmayı da ihmal etmeyin. İnterrail yataklı vagon hakkınızı da kullanarak hostellere vereceğiniz paradan yırtabilirsiniz.

Gideceğiniz şehir ya da ülkedeki tren sizden ek ücret isteyebilir. Yok ben ek ücret ödemek istemiyorum diyorsanız bölgesel trenleri tercih ederek yolunuzu uzatmayı da göze alabilirsiniz. Tabi zaman sorununuz yoksa.

Bu arada interrail bilet fiyatları tcdd ile gençtur firmasının fiyat karşılaştırmasını yaparak interrail bilet fiyatlarını bir kıyaslayın derim. İnterrail tek ülke bileti kampanyalarını da yakalayabilirsiniz.

Schengen Vizesi Reddi

İnterrail Bilet Çeşitleri

İnterrail ücretlerini ve maliyetini biraz daha aza indirmek adına bilet çeşitleri önemli olacak. Aslında nasıl bir interrail turu planlaması yapacağımız da önemli olacak.

İnterrail One Country Pass Nedir ( İnterrail Bir Ülke Pass Bileti )

Tek bir ülkede gezmek isteyenler için çok ideal bir bilet türüdür. Örneğin sadece Almanya’nın şehirlerini gezmek isteyenlere hitap ediyor. Hangi interrail ülkesi sınırları içerisinde gezmek istiyorsanız bunu interrail bileti alırken belirtmelisiniz.

Örnek; 8 günlük İtalya Bileti

Sadece İtalya sınırları içerisinde olmak kaydıyla 1 ay içerisinde 8 gün trene binme hakkı tanır. İsterseniz günlerinizi arka arkaya planlayın isterseniz aralıklı tarihlerle de biletinizi kullanabilirsiniz. Seçmiş olduğunuz günler ya da gün içerisinde sınırsız trene binme hakkınız vardır.

Önemli Bilgilendirme

Diyelim ki akşam saat 19:00’dan sonra olan trenlere bineceğiz. Eğer tren ertesi gün saat 04:00’ten önce gideceğiniz şehre varıyorsa ‘’Trene bindiğiniz günün tarihi’’ , eğer tren saat 04:00’ten sonra gideceğiniz şehre varıyorsa o günün yani ‘’Trene bindiğiniz günün ertesi günkü tarihi’’ biletinize işler.

İnterrail biletinizi 10-11 Dolar karşılığında sigorta yaptırmayı ihmal etmeyin. Biletiniz çalınırsa ya da kaybolursa yeni bir interrail bileti alamayacağınızı unutmayın ve işinizi şansa bırakmayın.

Balkan Flexi Pass

2 ay içerisinde Romanya , Bulgaristan , Makedonya , Sırbistan ,Karadağ ,Yunanistan ve Bosna-Hersek ülkelerinde 3,5,7,10 ve 15 gün sınırsız dolaşım hakkı veren bilet türüdür. Balkan flexi pass fiyatları ve gezi yorumları yazısından rotaları da görebilirsiniz.

İnterrail Manzarları

İnterrail Global Pass Nedir?

Avrupa Demiryolları tarafından herkesin faydalanması açısından pass yani göster-geç sistemidir. Global pass bileti fiyatı bu biletler içerisinde en pahalı olmasının sebebi ise interrail ülkelerinin hepsinde istediğin zaman kullanma hakkı olmasıdır. Global pass bilet sahiplerine özel bir tren yoktur, demem o ki bu tren interrail treni demek büyük bir yanılgı olacaktır. Sınırsız olarak trenlere inip binebilirsiniz.

İnterrail Global Pass Ülkeleri

Almanya , Avusturya , Belçika , Bosna-Hersek , Bulgaristan , Çek Cumhuriyeti , Danimarka , Finlandiya , Fransa , Hırvatistan , Hollanda , İngiltere , İrlanda Cumhuriyeti , İspanya , İsveç , İsviçre , İtalya , Karadağ ,Lüksemburg , Macaristan , Makedonya , Norveç , Polonya , Portekiz , Romanya , Sırbistan , Slovakya , Slovenya ,Türkiye ve Yunanistan.

İnterrail Bileti ile Fransa Paris'i Görebilirsiniz

İnterrail Flexi Nedir?

Ben daha az gezmek istiyorum bu kadar tempoyu kaldıramam ya da her ne sebeple olursa olsun daha az seyahat etmek isteyen kişilere hitap eden bilet türüdür. Kısaca esnek bilet de diyebiliriz. Sizin belirlediğiniz tarih aralıklarında 5 ve ya 10 gün içerisinde sınırsız kullanım hakkı verir. Bu bilet türü interrail ruhunu yaşamak ama ekonomik olarak da durumları pek müsait olmayan kişiler için tavsiye ediliyor.

22 Günlük 10 Flexi Bileti Türü

22 günde 10 gün içinde bu bileti kullanabilirsiniz.

İnterrail Bileti Hangi Trenlerde Geçerlidir?

Avrupa’da şehirlerarası tüm trenlerde geçerli olan interrail bileti banliyö trenleri kapsamaz. Normal yolcu trenlerinin 2.mevki vagonlarında geçerli olması sebebiyle arzu edenler İntercity , Eurocity ve TGV gibi hızlı trenleri kullanıp küçük bir ücret karşılığı 1. Mevkiye geçebilirler.

İnterrail Rezervasyon Zorunluluğu Var Mıdır?

Railplanner uygulamasını indirip bazı şehirlerarası trenlere baktığım zaman rezervasyon zorunlu yazıyor. Ekran görüntüsünü alıp sizlerle paylaşıyorum.

Yukarıdaki örnekte de görüldüğü gibi interrail biletleri için ‘’ reservation compulsory ‘’  rezervasyon zorunlu olduğu yazıyor.

Sizlerden rica interrail yapanların tecrübelerini özellikle interrail bileti ile ilgili tecrübelerini yorum kısmında paylaşmalarıdır. İnterrail nedir diye merak edenler de gezi yazımı okuyabilirler.

interrail bilet fiyatları

İnterrail Hakkında Yazdığım Diğer Yazılar

İnterrail Bilet Fiyatları

İnterrail Maliyeti

Balkan Flexipass Gezi Rehberi

İnterrail Çantası

İnterrail rotaları

Balkan Rail Rota

İnterrail bilet fiyatlarını detaylandıracak olursak bir yetişkin ile beraber seyahat eden 4-12 yaş arası çocuklardan ücret alınmadan bilet kesiliyor. Ve her yetişkin ile en çok iki çocuk biletlendirilerek ücretsiz seyahat edebiliyor. 3. ve sonrası çocuklar içinse genç tarifesinden fiyatlandırma yapılıyor. İstanbul’dan çıkışın trenle yapılması halinde İnterrail Pass biletine ek olarak Yunanistan yolunda İstanbul – Pythion- İstanbul (13,20 euro) ya da Bulgaristan yolunda İstanbul – Kapıkule – İstanbul (15 euro) bileti alınması gerekir.

Aşağıda bilet türüne göre fiyatlandırma listesi verilmiştir.

İnterrail Bileti ile Amsterdam'ı Görebilirsiniz

İnterrail Bilet Satışları

Yetişkin

15 Gün İçinde 5 Gün (Flexi) :        1135.40 TL (€ 267.00)   

1 Ay İçinde 7 Gün (Flexi) :             1352.20 TL (€ 318.00)   

1 Ay İçinde 10 Gün (Flexi) :           1607.30 TL (€ 378.00)   

1 Ay İçinde 15 Gün (Flexi) :           1990.00 TL (€ 468.00)   

15 Gün Sürekli Geçerli :                1777.40 TL (€ 418.00)   

22 Gün Sürekli Geçerli :                 2079.30 TL (€ 489.00)       

1 Ay Sürekli Geçerli :                      2687.40 TL (€ 632.00)

İnterrail Bileti ile İtalya'yı Görebilirsiniz

Genç

15 Gün İçinde 5 Gün (Flexi) :       876.00 TL (€ 206.00)      

1 Ay İçinde 7 Gün (Flexi) :            1075.80 TL (€ 253.00)   

1 Ay İçinde 10 Gün (Flexi) :          1279.90 TL (€ 301.00)   

1 Ay İçinde 15 Gün (Flexi) :          1581.80 TL (€ 372.00)   

15 Gün Sürekli Geçerli :                 1479.80 TL (€ 348.00)       

22 Gün Sürekli Geçerli :                 1637.10 TL (€ 385.00)   

1 Ay Sürekli Geçerli  :                      2096.30 TL (€ 493.00)

İnterrail Bileti ile Bled Gölü'nü Görebilirsiniz

Senyor

15 Gün İçinde 5 Gün (Flexi) :       1020.60 TL (€ 240.00)   

1 Ay İçinde 7 Gün (Flexi)  :            1220.40 TL (€ 287.00)   

1 Ay İçinde 10 Gün (Flexi) :           1450.00 TL (€ 341.00)   

1 Ay İçinde 15 Gün (Flexi) :           1790.20 TL (€ 421.00)   

15 Gün Sürekli Geçerli :                 1603.10 TL (€ 377.00)       

22 Gün Sürekli Geçerli :                 1875.20 TL (€ 441.00)       

1 Ay Sürekli Geçerli :                       2423.70 TL (€ 570.00)  

     

İnterrail Bileti ile Norveç'i Görebilirsiniz

Aile

15 Gün İçinde 5 Gün (Flexi) :        1135.40 TL (€ 267.00)    (0-11 yaş çocuk) Ücretsiz                

1 Ay İçinde 7 Gün (Flexi) :             1352.20 TL (€ 318.00)    (0-11 yaş çocuk) Ücretsiz                

1 Ay İçinde 10 Gün (Flexi) :           1607.30 TL (€ 378.00)    (0-11 yaş çocuk) Ücretsiz                

1 Ay İçinde 15 Gün (Flexi) :           1990.00 TL (€ 468.00)    (0-11 yaş çocuk) Ücretsiz                

15 Gün Sürekli Geçerli :                 1777.40 TL (€ 418.00)    (0-11 yaş çocuk) Ücretsiz                

22 Gün Sürekli Geçerli :                 2079.30 TL (€ 489.00)    (0-11 yaş çocuk) Ücretsiz                

1 Ay Sürekli Geçerli :                       2687.40 TL (€ 632.00)     (0-11 yaş çocuk) Ücretsiz

İnterrail Bileti ile Madrid'i Görebilirsiniz

En son Düzenleme

2 yıldan beri Avrupa'ya interrail yaparak trenle Avrupa seyahatimi gerçekleştiremedim. Kısmet değilmiş dedim ve yoluma başka alternatiflerle devam etme kararı aldım. İstanbul Bulgaristan Başkonsolosu ile arkadaş olup tenis antrenmanları yapmaya başladık. 4 defa schengen vize reddi aldığımı ve amacımın sadece ''İnterrail yapmak'' olduğunu söyleyip,2 pasaportumu da konsolosa verdim. Pasaportlarımı inceledi ve her hangi bir sorun olmadığını,durumun geçici olduğunu düşündüğünü dile getirdi. Sonuç olarak bana 1 yıllık Bulgaristan vizesi verdi. Bu benim Avrupa'ya almış olduğum ilk vize oldu. İlerleyen yıllarda schengen vizesi başvurumu tekrar yapmayı planlıyorum. En azından interrail için schengen vizesi başvuru yaparken pasaportumda 1 yıllık çoklu girişli Bulgaristan vizesini gördüklerinde ve Bulgaristan'a bir kaç kere giriş-çıkış yaptığımı gördüklerimde niyetimin Avrupa'ya kalıcı olarak (mülteci olarak gitmediğimi) ispatlamış olabilirim. 

İnterrail bileti nedir sorusuna umarım cevap bulabilmişsinizdir. İnterrail bilet fiyatları mı daha uyguna geliyor? Yoksa Avrupa’yı uçakla gezmek mi daha ucuza geliyor? Bu soruların cevabını bu yolculuğa hangi amaçla çıkmak istediğinize göre cevaplayabilirsiniz. Ben sebep her ne olursa olsun İnterrail ruhunu yaşamak için İnterrail yapmayı tercih edip vize konusunda şansımı sonuna kadar zorladım. Allah nasip etmedi kısmet değilmiş deyip rotamı başka ülkelere çevirdim. Bir diğer konu ise arabayla Avrupa turu yapan kişilerin yorumları da maliyet açısından ciddi ekonomik gelmişti bana. Elinize kağıt kalem alıp rotanızı belirleyin ve hangi yolculuk size daha az maliyetli olacaksa bunu seçin derim. İnterrail bileti ne kadar sorusu artık TL bazında Euro’nun sürekli artması sebebiyle farklılık gösteriyor. İnanın artık bizler bile Euro’nun nereye kadar tırmanacağını kestiremeyip acaba uçak biletleri nereye kadar çıkacak sorusunu çok merak ediyoruz. İnterrail bilet ücretleri de sürekli değişeceği için interrail bileti alıp en son fiyatları yazarsanız çok memnun oluruz. Siz en iyisi en yakın zamanda kendinize interrail bilet al ve yola çık! mottosunu uygulayın.

1 yıllık Multi Bulgaristan Vizesi

"İnterrail Bilet Fiyatları" Hakkındaki Genel Yorumlar (1)

Emir 6 Ocak 2018 Cumartesi
selam

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z