Yaz

Tavsiyeler Rehberi

En Büyük Hayalim

DÜNYA TURU HAYALLERİM

8 B görüntüleme • 2 yorum

En Tehlikeli Ülkeler

DÜNYANIN EN TEHLİKELİ ÜLKELERİ

20 B görüntüleme • 0 yorum

OTOSTOPLA DÜNYA TURU YAPAN HAZAL'IN BAŞARISI

OTOSTOPLA DÜNYA TURU YAPAN HAZAL'IN BAŞARISI

10 B görüntüleme • 0 yorum

Hostel Nedir?

Açık söylemek gerekirse hostel vardır tekrar tekrar gitmek istersiniz hostel vardır sabah olsa da buradan bir an önce gitsem dersiniz. Mesela Azerbaycan'da kaldığım hostelde masa tenisi ve müzik sistemi vardı bu sayede hem Bakü şehri içerisinde hem de hostel içerisinde çok keyifli zaman geçirebiliyordum. Ama kaldığım bu hostelin bir dezavantajı vardı. İçeriye ayakkabı ile girilmediği için herkes hostelin dış kapısında ayakkabısını bırakıyordu. Ayakkabımı çıkardım ve çantamdan terliklerimi çıkarıp giydim. Dışarıya çıktığımda ise terlikler hostelde kalmıştı. Geri döndüğümde ise benim terliğimi bir başkası giymişti. Ben de mecburen başkasının terliğini giymiştim. Eğer benim gibi bu konularda hassassanız dikkat etmelisiniz.

14 B görüntüleme • 0 yorum

Couch Surfing Nedir?

Couch Surfing ile ilgili ilk bilgi araştırması yaparken çok komik yorumlara denk gelmiştim. Couch surfing kullanma kılavuzu gibi bilgiler veren ve böbreklerinizi çaldırmadan nasıl kullanabilirsiniz diye komik yazılar yazan bir arkadaş vardı sosyal medyada. Bu couch surfing terimini ilk defa orada duymuştum. Couch surfing nedir? Türkiye'de ya da yurt dışında evinde ücretsiz konaklama yapabileceğiniz arkadaşları bulma platformu. Sizler de couch surfing deneyimlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

16 B görüntüleme • 1 yorum

Ucuza Uçak Bileti

Ucuza uçak bilet bulmak benim için ilk prensipler arasında yerini alıyor. Prensip derken; dünya turu hayalleri kurarken kendime bazı prensipler koydum. Mesela otellerde kalmak yerine ucuz hostelleri hep tercih ettim ve bundan sonra da böyle olacak. Tabi eğer gittiğim şehirlerde hostel varsa. Hostelin olmadığı şehir var mı? diye soracak olursanız evet var. Mesela Fas’ın Kazablanka şehrinde ve Bosna-Hersek’in bazı şehirlerinde hostel bulamamıştım. Bu ve buna benzer prensiplerimi koruyarak ucuza gezme olayını korumaya çalışıyorum. Pek tabi her şey bizim elimizde olmuyor. Ucuz uçak bileti nasıl bulunur konusu gibi... Uygun uçak bileti hakkında kendi tecrübelerimi aşağıda anlatmaya çalıştım. Sizler de en uygun ve en ucuz uçak biletlerinizi nasıl aldığınızı yorumlarda anlatabilirsiniz.

13 B görüntüleme • 0 yorum

Sırt Çantasında Olması Gerekenler

İster tek ülkeyi 1 hafta gezmek için yollara düş,istersen dünya turuna çık. Sırt çantası olmazsa olmazların en başında gelir hatta yeri geldiğinde sırt çantası senin en yakın arkadaşın olur. Hatta ben sırt çantama isim bile koydum. Adı ‘’MAYK’’ atla Mayk gidiyoruz diyorum düşüyoruz yollara. Sırt çantasında olmasın gerekenler  ve gezgin sırt çantası listesine sizlerde ekleme yapabilirsiniz. Özellikle İnterrail çantası nasıl hazırlanır yazımdan sizler için en detaylı bilgileri araştırıyorum. 30 günlük İnterrail ülkeleri gezisi için sırt çantamda ne var ? Sırt çantası nasıl hazırlanır gibi soruların cevabını İnterrail sırt çantası hazırlama yazımdan okuyabilirsiniz.

19 B görüntüleme • 0 yorum

Kamp İçin Gerekli Malzemeler

Kampta gerekli malzemeler listesi hazırlarken ilk başlarda çok aşırı gereksiz malzemeler yanımda taşıdığımı fark ettim. Kamp malzemeleri listesi aslında kampa gideceğiniz yerin neresi olduğuna göre de farklılık gösterse de bazen kamp için gerekli malzemeler listesi içerisinde olmazsa olmazlar vardır. Kampa giderken alınması gerekenler kişiden kişiye de farklılık gösteriyor desem ne anlama geldiğini anlatmak gerekiyor. Bazı kişiler bu olayı abartıp özel kamp bıçakları ve özel kamp sandalyeleri olmadan asla kamp yapmam da diyebiliyor. Uzun lafın kısası kampa giderken alıncakları şöyle bir kabaca yazdım. Siz ihtiyacınıza göre bir kamp listesi oluşturabilir ve yola öyle çıkabilirsiniz.

10 B görüntüleme • 0 yorum

Pegasus Uçak Bileti

Bu yazımda sizlere Pegasus Hava Yolları'ndan aldığım ucuza uçak bileti kampanyalarından nasıl faydalandığımı anlatacağım. Pegasus uçak bileti hakkında sizler de fikirlerinizi özgürce yazabilirsiniz. Pegasus Airlines hakkında yazmış olduğum bu uçak bileti yazısı kesinlikle reklam değildir. Pegasus'tan bilet almak isteyenlere zaten aşağıda yazacaklarımdan reklam olmadığını anlayacaksınız :) Pegasus kampanya yaptığı zaman Çılgın Gezgin Facebook sayfamdan 2016 yılında duyuru yaptığımda bir çok kişi teşekkür etmişti. O zaman Fly Pegasus Ukrayna'ya 150 TL'ye gidiş dönüş çok indirimli uçak bileti kampanyası yapmıştı. En uygun uçak bileti Pegasus'tan o zamanlar alınabiliyordu. İşte 2016 yılı ile 2019 yılı arasında yakaladığım Pegasus uçak bileti fiyatları fotoğraflarla sizlerle. Ucuz uçak bileti Pegasus firmasından en son 2019 Mart ayında Romanya'ya gidiş dönüş 300 TL'ye almıştım.

6 B görüntüleme • 0 yorum

DÜNYA TURU İÇİN CEM YILMAZ'DAN 50 TL ALDIM

Şimdi sizlere dünya turu hayallerim için Cem Yılmaz’dan 50 TL aldığımı söylesem bana güler misiniz? Dünya turuna çıkmak, içinde gezgin ruhu olan insanların hep hayali olmuştur. Hayaller Paris gerçekler Bayburt bizimkisi… 13 15 yaşlarında yabancı tenis takımında oynarken (ki o zamanlar da para yoktu ama ben ve arkadaşlarım bedava oynuyorduk) yabancılar kendi aralarında İngilizce konuşurken hiçbir şey anlamıyordum,o zaman kafaya koymuştum ingilizce öğrenmeyi ve dünya turu rotasını çıkarmayı. İşte herşey o zamanlar başladı KEŞFETMEK duygusu içime yerleşti. İngilizce öğrendikçe sohbetler koyulaştı bu sefer yüzlerce sorular sormaya başladım, öğrendikçe yurt dışı hayallerim içten içe beni ele geçirmeye başladı… Dünya turu ne kadar sürer? Bilemem ama ömrümün sonuna kadar gezmeyi kafaya koymaya başladığımı söyleyebilirim. Dünya turu blog yazılarımda beni takip edecek eden kişilere de kendi hayallerimden bahsetmek istedim. Peki dünya turu için gerekenler nelerdir? Bunları tecrübe ettikçe sizlere yazacağım.

19 B görüntüleme • 0 yorum

Araç Kiralama Yapacaklara Tavsiyeler

Ucuz araç kiralama konusu aslında bir sihir değil,herkesin kendine göre araba kiralama yöntemleri vardır. Şunları şunları yaparsanız kesinlikle en uygun araç kiralama yaparsanız demek de araba kiralama yapacakları aldatmak olabilir. Türkiye’de ve dünyada binlerce rent a car firması var ve her birinin hem kampanya dönemi farklı hem de prosedürleri farklı olduğu için bugünkü yazımda sizlere kendi deneyimlerimi paylaşacağım. Hem balkanlarda hem de Türkiye’de farklı illerde araç kiraladıktan sonra sizlere bazı bilgiler vermek istedim. Sizler de araç kiralama firmaları hakkındaki deneyimlerinizi özgürce bizlerle paylaşabilirsiniz.

1 B görüntüleme • 1 yorum

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z