Yaz

DÜNYA TURU İÇİN CEM YILMAZ'DAN 50 TL ALDIM

calendar_today Şub 27, 2017 label

DÜNYA TURU İÇİN CEM YILMAZ'DAN 50 TL ALDIM

Şimdi sizlere dünya turu hayallerim için Cem Yılmaz’dan 50 TL aldığımı söylesem bana güler misiniz? Dünya turuna çıkmak, içinde gezgin ruhu olan insanların hep hayali olmuştur. Hayaller Paris gerçekler Bayburt bizimkisi… 13 15 yaşlarında yabancı tenis takımında oynarken (ki o zamanlar da para yoktu ama ben ve arkadaşlarım bedava oynuyorduk) yabancılar kendi aralarında İngilizce konuşurken hiçbir şey anlamıyordum,o zaman kafaya koymuştum ingilizce öğrenmeyi ve dünya turu rotasını çıkarmayı. İşte herşey o zamanlar başladı KEŞFETMEK duygusu içime yerleşti. İngilizce öğrendikçe sohbetler koyulaştı bu sefer yüzlerce sorular sormaya başladım, öğrendikçe yurt dışı hayallerim içten içe beni ele geçirmeye başladı… Dünya turu ne kadar sürer? Bilemem ama ömrümün sonuna kadar gezmeyi kafaya koymaya başladığımı söyleyebilirim. Dünya turu blog yazılarımda beni takip edecek eden kişilere de kendi hayallerimden bahsetmek istedim. Peki dünya turu için gerekenler nelerdir? Bunları tecrübe ettikçe sizlere yazacağım.

Yıllarca kendi düzenimi kurayım derken bir bakmışım ki sistemin kölesi olmuşum,tabi genç adamız illa sevgilimiz olacak sonra onu mutlu etmek için binlerce takla atacaksın… Yıllarca böyle geldi geçti… Sürekli kendimi tekrar ettiğimi hatta belli bir zaman sonra insanların beni kullandığını (enayi olduğumu) anlayınca ARTIK YETER! diye demek ki beynim ve kalbim istifasını basmış kendi kendine. Ben de istifa dilekçelerini imzalamaktan büyük keyif aldım… Burası survivor burada sadece gerçekler konuşur filan… Çok mu gereksiz konuştum?

Hayaller Paris Gerçekler Bayburt

Zaten slogandan da anlaşıldığı üzere ‘’Gecekondudan Dünya Turuna’’ Nasıl böyle bir şey olur ki? Dünya turu kaç para? Dünya turu fiyatlarına nasıl bütçe ayırabilirim? Hangi parayla? Hangi imkanlarla? Bu siteyi dünya turu yapmadan açtım ki dünya turunun imkansız olmadığını önce kendime ispatlamak istiyorum. Eğer olur da dünya turu gezileri yapanlar bu yazıları okursa ilham kaynağı olması ümidiyle…

Hepimiz sistemin kölesi olmuşuz falan filan zaten bunlar klasik laflar sadece demogoji diye düşünüyorum bunları zaten hepimiz biliyoruz. Önemli olan bu sistemin önüne nasıl geçeriz? Bataklıktan nasıl kurtulabiliriz? Nasıl dünya turu yaparız?

İlk yurt dışı deneyimim olan ‘’Vizesiz Balkan Turunun’’ bana çok şeyler kattığına inanıyorum. O güzelim kızlar dünya turu hayallerini gerçekleştirmek için tuvalet bile temizliyorlar. Samimi söylüyorum. Kimileri hostellerde çalışıyor etrafı temizliyor. Bir hostelde başıma geldi kızın teki öyle güzel ki yatağımdaki çarşafı değiştirirken ‘’Olur mu ben kendim değiştiririm’’ diye içimden geçmedi değil…

Neden Ek İş Yapma İhtiyacı Duydum

Ben tenis antrenörlüğü ve spor koçluğu yapıyorum. Aylık kazancım bana da aileme de yetiyor Allaha şükür… Ama kazandığım paralar sadece geçinmek için yetiyor,aylık faturalar mutfak masrafı filan (klasik şeyler işte) derken dünya turu hayallerimi ertelemektense kendi iş mesaimin dışında dünya turu için çalışıp para biriktirmeyi tercih ettim. Hatta bu yazıyı da gece işten geldikten sonra saat 04:11’de yazıyorum. Babam sabah ezanı okunmadan 2 lokma ekmek yiyip 62 yaşında yağmurda soğukta inşaatlarda,annem ise evlere temizliğe giderken ben dünya turu yaparsam kendimi aileme ihanet etmiş gibi hissederdim ben de geceleri evde survivor ya da güzellik yarışmaları gibi saçma sapan şeyler izleyeceğime ek iş yapıp herkesin hakkını verdikten sonra dünya turu yaparım diye karar aldım. Bu sayede herkes mutlu mesut yaşamış olacak. Yakın arkadaşım zaten dünya turu için sponsor bulamayacağımı anlayınca gel benim restoranda müdürlük yap demişti. Göz kulak olursun hesabı takıl maaşını veririm sigortanı yaparım deyince teklif çok cazip geldi. Ama o restoranda arkadaşlarım da çalışıyordu ben de kimseye emir veremem kızamam diye motosiklet kuryesi olayım dedim ve geceleri 09:00-03:00 arası çalışmaya başladım. Gecenin bir vakti Cem Yılmaz sipariş verdiğinde acaba gerçekten komedyen Cem Yılmaz mı? diye düşünürken siparişe gittiğimde bana 50 TL vermişti ben de o parayı o gece kumbara atmıştım.

Bazen kendimi öyle yorgun hissettiğim sabahlar oldu ki o gün kendime gelmem saatler bile sürdü öyle ki kahve içme rekorunu bile kırmak üzere olduğum günler yaşadım ve yaşıyorum. Bazı insanlar beni gördüklerinde gözlerimin altındaki morlukları (uykusuz olduğumu) görünce ooo dün gece yine alemlere mi aktın? Gibi cümleler sarf ettiklerine hatta ve hatta sen madde mi kullanıyorsun? Gibi saçma sapan sorularla muhattap olduğum günlerimi hatırlarım. Parasız dünya turunu bilmem ama ben sizlere yaşadığım gerçekleri anlatmak istiyorum.

Amacım tamamen kendimi kendime ispatlamak acaba dünya turunu zor şartlar altında da olsa yapabilecek miyim? Öyle kolay olmayacağını zaten dünya turu yapmaya karar verdiğimde anlamıştım. Mesela insanlar yılbaşı gecesi ya da sevgililer gününde evlerinde eğlenirken o insanlara sipariş götürdüğümde bu günlerin gelip geçici olduğunu ve daha güzel günlerin beni beklediği inancıyla zihnimi güçlendirmeye başlamıştım. Siparişe gittiğimde ellerinde kadehlerle al bu da senin bahşişin 5 TL dediklerinde her bir 5 TL’nin bana yurt dışında hostel için para biriktirmeye yardımcı olacağına kimselerin haberi yoktu. Belki bisikletle dünya turu yapacaktım belki de motosikletle dünya turu… Herkes farkında olmadan bir şekilde destek oluyor aslında..

Herşey vizesiz balkan ülkelerine çıkmadan önce yaptığım araştırmalar sayesinde başladı. Ucuza dünya turu nasıl yapılır diye araştırırken, yurt dışında gönüllü çalışıp karşılığında bedava yemek ve konaklama olayı bana ek iş yapmanın zorluğunu psikolojik olarak hazırlanmam gerektiğini de hissettirdi. Özellikle Moğolistan’daki Gobi Çölü’nü görmeyi aşırı istiyorum hatta Moğolistan benim aşırı ilgimi çeken yerler arasında olduğu için orada gönüllü çalışmak ve Asya turunun devamını getirmek istiyorum. Moğolistan’a uçak biletleri çok pahalı olduğu için en azından konaklamayı nasıl bedavaya getiririm diye araştırma yapıyordum, yeni açılacak olan bir hostele neredeyse her işten anlayan elemanlar lazım olacak diye bir ilan gördüm. Sonra dedim ki Sedat zaten yurt dışında da ekstra iş yaparak dünya turunu tamamlayacaksın o zaman burada da ek iş yaparak hayatına devam et. Asıl ek iş yapma sebebimi zaten yazmıştım diğer sebebi de budur. Bazen kendimi Barcelona’da çalışarak gezdiğimi bazense İtalya’da pizzacıda motosiklet kuryesi olarak çalışıp güzel bahşişlerle tren bileti paramı aldığımı hayal ediyorum.  Zafere giden yolda herşey mubahtır hesabı. Bazı arkadaşlarım dünya turu için kafayı sıyırdığımı düşünseler de ben bunu ’’inandığım ve bunu mutlu eden şeylerin peşinden koşmak’’ olarak düşünyorum.

Zenginden Gezgin Olur Mu?

Öncelikle kendime gezgin diyemem. Gezgin kelimesi çok ağırdır. 2 ülke gören gezgin olsaydı ooo ortalık gezginden gezilmezdi. Hatta facebook Çılgın Gezgin sayfasından bile özele atılan bazı mesajlar bana daha da motivasyon veriyordu. İşte o mesajlardan bazıları:

Sadece balkan ülkelerini ve Kıbrıs’ı gezmişsin sen kendini gezgin mi sanıyorsun?

‘’Parasız ama dünya turu hayalleri olan gezgin’’ yazmışsın paran yoksa neden böyle bir işe kalkışıyorsun otur evinde.

Her önüne gelen gezgin oluyor kendine şahsi bir blog aç seni takip etmek isteyen oradan etsin.

Bu mesajlara kesinlikle cevap vermedim çünkü onlara bana daha fazla gaz (motivasyon) veriyor. Zaten dünya turu yapmak istememin bir sebebi de böyle insanlarla aynı ortamlarda aynı havayı solumaktan kaçmak. Sakın yanlış anlamayın kimseyi küçük görmek gibi bir niyetim yok BEN KİMİM Kİ? Ben ufkumu genişletmek ve kendime biraz da olsa bir şeyler katmak için yollara düşmeyi kafaya koymuş bir gezgin adayıyım.

Gelelim konuya, zenginden gezgin olur mu? Abi o kadar zengin insan tanıdım ki hayatı tekrar sorgulama sebeplerim oldu. Hani bazı insanlar zenginlere özeniyor ya. İşte o insanlar sadece sosyal medyada ve televizyonlardaki zenginlerin vitrinlik hayatına özeniyorlar. Ya bu konuyla ilgili tez bile yazabilirim. Benim gibiler hayatın kaybedenler tarafındalar, bizler sıfıra yakın insanlarız kaybedecek şok fazla şeyimiz yok. Zenginde cesaret yok fakirde para yok. Her ikisi bir arada olsa ortaya mükemmel şeyler çıkabilir. Altı üstü balkanlar turu yaptım etrafımdaki zengin arkadaşlardan bir ton olumsuz eleştiriler aldım. Sen yap kardeşim o zaman. demedim çünkü zaten ne yapmışım ki? Vizesiz balkan ülkelerinde parasız kalmışım,soğukta it gibi titreyerek dışarıda yatmışım hostellerde kalmışım. Düşünün bu bile zengin insanlar için marifet sayılıyor. Zengin cam faunus içinde büyümüş ve her şeyi önüne hazır gelmiş. Hırs yok hedef yok darbeye karşı dayanıklılık yok. Boksör yere düştüğünde değil ayağa kalkamadığında nakavt olur. Bizim gibi insanlar hayatta kalmak için her türlü zorluğu yenmek zorundalar çünkü arkamızda bize sahip çıkacak zengin babalarımız yok. Bu işler zaten sadece parayla da olmuyor dünya turu maliyeti için evet çok para gerekiyor ama bu işi çok istemek de gerekiyor.

Şimdi siz karar verin zenginden gezgin olur mu?

Karar Ver

 Ne demek istiyorum dünya turu yapmak için her şeyden önce buna karar verip önüne gelen her engeli aşman gerekiyor. Sizlere hayal ürünü satmıyorum tamamen gerçeklerden bahsediyorum. Ben de sizler gibi dünya turu yapmak için onlarca gezi bloğunu saatlerce hatta ve hatta gecelerce okudum. Nasıl dünya turu yapıyorlar? Nasıl bu işe maddi kaynak aktarıyorlar? Tam olarak cevabını bulamadım. Zamanla arkadaşlar ile yapılan sohbetlerin değiştiğini ve konunun hep dünya turu yapmaya geldiğini fark ettim, evet artık bu yola baş koymuş gibi hissediyorum. Tüm hücrelerime işlenen bir hastalık gibi dünya turu hayallerim her geçen gün daha da alevleniyordu.

Dünya turu yapmak için artık kararımı vermiştim ne gerekiyorsa yapmaya hazırdım kendimi bir asker gibi zihinsel olarak eğitiyordum. Şartlar ne kadar ağır olursa olsun dünya turunu yapmaya kararlıyım. Bir çok arkadaşım sanki paran mı var? Yapamazsın edemezsin gibi negatif telkinlerde bulunmaya başladı. Hatta zaman sonra ya senin yaşındakiler evlendi çocukları okula gidiyor. Senin hayallerine bak demeye başladılar.

Mükemmel Bir Adanmışlık Yoksa Mükemmel Bir Başarı da Yoktur

Ben hayatımı 2 temel üzerine kuruyorum belki de sporcu olmamın vermiş olduğu mental güçten olacak ki dünya turu olayına apayrı bir iş olarak görüyorum. Birincisi mükemmel bir adanmışlık yoksa mükemmel bir başarı da yoktur. Yaptığın iş her ne olursa olsun eğer gerçekten mükemmel bir iş çıkarmak istiyorsan o işe kendini adaman gerekiyor. Temizlik işi dahi yapsan yaptığın işi önce kendin beğeneceksin ki daha sonra başkalarının o yaptığın işi takdir etmesini bekleyeceksin. Sanmayın ki dünya turu yapınca birileri sizin sırtınızı sıvazlayıp ‘’Aferin güzel bir iş çıkardın dostum’’ demeyecek. Kendini dünya turuna adarsan zaten bir yolunu bulup bu işe kalkışırsın.

İkİncisi;

Başarı Ancak Onu İsteyene Gider

İnanmak başarmanın yarısıdır derler,derler de bu işler paraya bakar dostum öyle lafla peynir gemisi yürümez. İşte sizlere adım adım uyguladığım ve kendime göre geliştirdiğim taktikler,

Kayıt Dışı Harcamaları Kontrol Altına Almak

Günde 1 paket sigara içtiğinizi düşün ve haftada 1 gün de eğlenmek için dışarıya çıktığını düşünün ayda kaç para yapar? Hadi diyelim ki alkol ve sigara kullanmıyorsunuz sadece saçma sapan kafelerde bir kahve içmek için kaç para otopark parası ve benzin parası verdiğinizi hesaplayın,

İkna olmadınız mı? Cep telefon faturalarınızı kontrol edin her sene modelleri yenilenen son model cep telefonlarını sırf millet görsün diye ‘’IPHONE 7’’ aldığınızı,hatta aynı faturada 2 telefon taksiti olduğunu ve o telefonları almak için sizi hiç kullanmadığınız aylık 5.000 dakika 5.000 smslik paketlere üye olduğununuz hatırlayın,

Gardıroplarınızı ve ayakkabılarınızı kontrol edin. Her sene sadece 3 ay giymek için kaç tane kışlık botunuz var? Hatta her sene amaaaan bunun da modası geçen seneydi deyip de her sene yenilediğiniz botlar ya da yazlık ayakkabılar.

Eee sen de abarttın be kardeşim yok dışarı çıkma yok ayakkabı alma yok en son model telefon alma böyle hayat mı olur? İşte tam da bu konuya değiniyorum.

Kuralları Yık ve Egonu Yen

Arkadaş ortamında bak benim ayakkabım 500 TL yok benim ki 1.000 TL,benim ki ıphone 7 benim ki ıphone 10 yarışlarını kim koydu? Toplumun kafasından uydurduğu kurallara neden ayak uydurmak zorundayım ki? Dost başa düşman ayağa bakar misali… Ben neden başkaları ne der düşüncesini yaşamak zorundayım? Ben doğmadan toplumda bazı yazılı olmayan kurallar konmuş. Şimdi ben ıphone 7 olmayınca arkadaş ortamından ve toplumdan soyutlanmış ve dışlanmış mı oluyorum? İşte bunlar kapitalist sistemin oyunları yok yok Amerika’nın oyunları hatta Trump diyor ki ıphone 7’si olmayanlarla arkadaş olmayın. Ego kardeşim ego başka hiçbir şey değil. Benim telefonum Samsung J7 gayet de güzel bir şekilde işimi görüyor hatta faturalı hattımı kontörlüye çevirdim. Hayatımda hiçbir değişiklik de olmadı aynı Sedat hayata devam ediyor. Eskiden verdiğim astronomik fatura paralarını aylardır kumbarama atıyorum ve Ukrayna’ya uçak bileti paramı ve orada bana yetecek kadar olan paramı çıkarmış durumdayım.

Para Biriktime Olayını Ciddiye Al

Kayıt dışı paralardan bahsetmiştim. İnsan en çok parayı aslında temel ihtiyaçlarından çok kayıt dışı harcamalarına yapıyor. Durum şöyle ki sadece merak ettiğim için hiç hesapta olmayan harcamalarımı da kumbaraya attım bir hesap yaptım ki gerçekten kayıt dışı paralar oldu sana kayda değer paralar. Mesela bir kız arkadaşım arıyor hadi eğlenmeye gidelim. Dedim ki Sedat boşver eğlenceyi sadece 1 gecede harcayacağın parayla İran’a trenle gidersin. Arabaya benzin parası ver,otopark parası ver,yemeğe para ver,alkole para ver yok midyeye tatlıya para ver en az bir gecelik 300’lük oluyorsun.

Anti Sosyal Mi Olalım?

Ben İstanbul’da yaşayacağımı yaşadım en kral gece kulüplerine de gittim,onlarca sevgilim de oldu,en lüks telefonları kullandım,takım elbiselerim ve ayakkabılarım çok pahalıydı AMA bana bir katkısı olduğuna inanmıyorum. Bunları tamamen sıfıra indirelim sadece iş ev arası mekik dokuyalım demiyorum sadece her şeyi dengeli yaşayalım diyorum. Çok mu zor? Zaten insanlar yapmacık filan demiyor muyuz? Bırak abi ortamın kralını yurt dışında yaşarsın. Hem kendi genel kültürün artar hem de farklı hayatlar görmüş olursun…

Erkeklere Tavsiyeler

Benim gibi sap erkeklere sesleniyorum kendimize dürüst olalım. Hangimiz 10 dakikalık zevkler uğruna gecelik 500 TL harcamadık? Hangimiz değmeyecek kızların peşinde koşarak sırf onlar mutlu olsun diye yüzlerce liralık hediyeler almadık? Hangimiz iddaa ve alkol paralarını çöpe atmadık? Hangimiz gereksiz zevkler uğruna dünya kadar para harcamadık? Hangimiz arabamız bir üst model olsun diye kredi çekip boş yere kendimizi yormadık? Hangimiz en lüks telefon ve en lüks kıyafetleri almak için boyumuzdan büyük harcamalar yapmadık? Hepsini yaptık. İşte o gereksiz paraları harcamayıp bundan sonra kampanyalı uçak biletleri kovalayıp ucuza uçak biletimizi alıyoruz ve dünya turuna çıkıyoruz.

Çiftlere Tavsiyeler

Ben kimsenin özel hayatına karışmam ama evli olsaydım şunu eşime derdim ve ileride evlendiğim zaman eşime şu cümleleri sarf edeceğime eminim. (En azından şansımı denerim).’’ Bak canım lüks harcamalar yapmak yerine,lüks restoranlarda sırf facebooka ya da instagrama fotoğraf koymak için para harcayacağımıza gel uçak bileti için para biriktirip beraber yeni yerler keşfedelim. 10 tane kışlık botun 20 tane topuklu ayakkabın olacağına gezdiğimiz ülkelere bir yenisini daha ekleyelim.’’ Tabi bunu daha kibar ve zamanında söylemek lazım olacak. Kimsenin evliliğini durduk yere yıkmayalım.

Son Sözler

Şaka bir yana ben dünya turuna çıkmak fikrini yeni yerleri keşfetme olayını aşırı sevdim. Tüm gelişmeleri dünya turu blog sayfamdan sizlerle paylaşacağım. Dünya turu kaç para tutar bilemem ama sizlere öncelikle kumbaramda kaç para biriktirdiğimi yakın zamanda söyleyeceğim. İster Türkiye’de olsun ister yurt dışında olsun gezmek insanı her daim dinç tutuyor. Ben gezmek ve keşfetmek olayına ciddi anlamda psikoterapi gözüyle bakıyorum ve amacım tamamen kendimi geliştirmek. Yabancı dil öğrenmek,farklı kültürlerden insanlar tanımak,at gözüyle değil de hayata olan bakış açımı ve ufkumu daha da arttırmak gibi hedeflerim var. Avrupa’ya gidip de aman benim de Eyfel Kulesi’nin altında fotoğrafım olsun gibi düşünmüyorum,ciddi anlamda yerel Avrupa insanın modern seviyesine ulaşmayı istiyorum. Asya insanının saygı ve hoşgörü kavramlarını hissetmek ve yaşamak istiyorum.

"DÜNYA TURU İÇİN CEM YILMAZ'DAN 50 TL ALDIM" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z