Yaz

En Büyük Hayalim

calendar_today Kas 29, 2016 label

En Büyük Hayalim

DÜNYA TURU HAYALLERİM

MOTORLA DÜNYAYI GEZMEK

Şimdi sizlere en büyük hayalim olan motorla dünya turu hayallerimin daha da üst segment olan en büyük hayalimi paylaşmak istiyorum. Bir çok arkadaşım motorla Türkiye turu yaptılar,ben de eski bir motosiklet kullanıcısı olarak motorla Türkiye turu yapanlar arasına katılmak istiyorum.Tabi bu fikir en büyük hayalimin yanında artık hayal bile değil.  Motorla Türkiye gezisi arabayla gezmekten çok çok farklı bir durum,hatta motosiklet başlı başına bambaşka bir özgürlük dünyası diyebilirim. Motorla dünya turu yapan Türk’lerden en çok beğendiğim ise Serkan Söğüt, Serkan abi neredeyse tüm kıtalarda bulundu ve bu yazıyı yazarken de kendisi motorla dünya turunda…

En büyük hayalim motosiklet ile dünya turu fiyatlarına aldırmadan,bir daha Türkiye’ye gelmeden tüm dünyayı dolaşmak gibi çılgınca hayalimi gerçekleştirmek.

2016 yazında vizesiz balkan ülkelerini gezdim,seyahat esnasında bir çok insan ile tanıştım, evet 42 günlük çok kısa süre olan gezimde bir çok insan ile tanışma fırsatım oldu. Onların hayallerini dinledim ben henüz Türkiye’yi karış karış gezmemişken, yabancıların çoğu Kayseri Erciyes dağına bile çıkmışlar. Oturdum düşündüm,zaten çocukluk hayalim olan dünya turu hayallerim bende tekrar canlandı. Adım Sedat Ayoğlu çocukluğumdan beri çalıştım çabaladım yıllarca hep çalıştım belki de İstanbul’da 2 ev parasını (ciddi bir meblağ bu) sadece aptalca insanlar ve olaylar peşinde koşarak harcadım elimde ne var şu an? Sadece bir tane araba. Başka hiçbir şeyim yok. O kadar emek,stres ve çalışma boşa gitmiş zaten İstanbul çok pahalı burada dünyanın parasını harcıyoruz. Hayallerimi karar verme aşamasına dönüştürmek için kolları sıvadım.

Gittim decathlona bir tane sırt çantası aldım,arkadaşımdan taksitle fotoğraf makinesi aldım(800 TL),kuzenimden de az kullanılmış 2.el bir notebook (400 TL) aldım. 2016 yazından decathlondan bir çadır aldım, şişme yatak ,uyku tulumu semaver filan derken dünya turu hayallerim için yavaş yavaş hazırlıklara başladım. Borçlarımı ödedikçe yeni borçlara girdim artık gezmek yok. Gezmek yok dediğim elbette İstanbul’da geziyorum sonuçta asosyal değilim. Fazla ve gereksiz harcamaları da kıstım abudik kubidik şeylere para harcamıyorum. Faturalı hattıma ciddi paralar harcıyordum, son model çıkan telefonları hep alma zorunluluğu da varmış gibi onlara da para vermeyi bıraktım.

Bu aralar kafayı fena kırdım alıp başımı gideyim tek başıma,sıkıldım artık buralardan. Dünyayı motorla gezmek fikri iyice içime sindi nasıl istiyorum anlatamam. Öncelikle dünya turu yapan Türkler’i araştırdım, o kadar araştırdım ki heveslerim kat kat arttı. İmrenmedim desem yalan olur. İnternette dolaştıkça dünya turu yapan kadın sürücülere denk geldim, facebook sponsor reklamları sürekli karşıma çıkıyor. Ya diyorum ki bu gezginler dünya turu için sponsor bulmadan nasıl geziyorlar bunlar zengin diyorum sayfalara bakıyorum kimse ben zenginim demiyor. Allahım kafayı yiyecem motorla Türkiye turunu anlarım da motorla yurt dışına çıkmak nasıl bu kadar ucuza olabilir. Başlıyorum daha da derin araştırmalara dünya turu fiyatlarına bakıyorum, ateş pahası değil herkes bir şekilde bir yerlerde konaklıyor, kimileri çadırı almış yanına vurmuş kendini yollara,kimileri yelkenli ile dünya turu yapmış aman yarabbim ne muazzam bir şey bu,kimileri motorla Yunanistan’a gitmiş oradan da motorla Avrupa’yı gezmiş,adamlar bir şekilde dünya turu yapmışlar herkes zamanına ve bütçesine göre bir yerlere gitmiş.

Abicim imrenmekle kalmadım iyice hayallerim tavan yaptı,dünya turu için sponsor bakıyorum araştırıyorum YOK,motosiklet ile dünya turu maliyetini araştırıyorum adamlar Afrika kıtasını herşey dahil hatta motoru gemiyle göndermek dahil 18,000 TL’ye yapmışlar,motorla Avrupa turu yapanları inceliyorum kızın teki çok düşük bütçeyle motorla Avrupa turunu bitirmiş. Hatta daha büyük olan motorunu satmış 200 cc ile çıkmış yollara.

Yelkenli ile dünya turu yapmak aklımın ucundan bile geçmiyor. İlla motorla gezeceğim. Dünya turu ne kadara mal olur araştır araştır derken en son arkadaşlar ile yaptığım sohbetler değişiyor. Farkında olmadan sohbet sürekli aynı motosiklet ile dünya turu yapacağım diyorum aaa bir baktım artık gerçekten ağzımdan başka bir şey çıkmıyor.

Kafayı kırdığım bu noktada,anne babadan para isteyip de hadi ben dünya turuna çıkıyorum bana para verin zaten demem kardeşim biz zengin miyiz?

Peki bu hayali nasıl gerçekleştirmeyi düşünüyorum tabi ki yurt dışında çalışarak. Her gittiğim ülkede olmasa da sevdiğim ya da ben bu ülkede para kazanırım dediğim ülkelerde çalışarak para kazanıp bir diğer ülkeye geçmek. Diyelim ki hayalimi gerçekleştiremedim bu zamana kadar yapmış olduğum tüm araştırmalar çöpe mi gidecek? Kesinlikle hayır,boş zamanlarımı değerlendirmek için gezi bloğuma yazılar yazarak diğer insanlara yaptığım araştırmaları aktarabilirim,en kötü senaryo ne olur biliyor musunuz? Genel kültürüm artar.

En son bir bakıyorum ki kendimi artık dünya turuna çıkıp yıllarca bir daha geri gelmeme üzerine hayaller kurduğumu fark ediyorum.Ben de biraz manyaklık olduğunu da dile getirmeden konuyu kapatmıcam .

Sizce bu hayal gerçek olur mu ?

"MOTORLA DÜNYAYI GEZMEK" Hakkındaki Yorumlar (1)

fatih 18 Nisan 2019 Perşembe
Benim de en büyük hayalim sana yol arkadaşı olmayı isterim kardeşim tek başıma biraz çekiniyorum fatihbecerikli@hotmail.com

"En Büyük Hayalim" Hakkındaki Genel Yorumlar (2)

Ferhat yılmaz 23 Haziran 2018 Cumartesi
Selam 25 günlük Yunanistan motosiklet turundan döneli 2 gün oldu yurtdışı seyahati için sadece yeşil sigortaya ihtiyacınız olacak tabiiki sağlık sigortası yaptırmanızıda tavsiye ederim
olgay 8 Haziran 2018 Cuma
benimde hayalim ve bende motorula gezgin olmak istiyorum ve benim şöyle bi avantajım var kendim motorsiklet ustasıyım yani teknisyen diyelim yıldır bu işle uğraşıyorum dünyayı gezerken çalışma imkanımda çok diye düşünüyorum tabiki sadece tek korkum dil çok az seviyede ve napmalıyım nasıl yola çıkmalıyım evraklar falan hiç bilmiyorum

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z