Yaz

OTOSTOPLA DÜNYA TURU YAPAN HAZAL'IN BAŞARISI

calendar_today Mar 17, 2017 label

OTOSTOPLA DÜNYA TURU YAPAN HAZAL'IN BAŞARISI

OTOSTOPLA DÜNYA TURU YAPAN HAZAL'IN BAŞARISI

İnternette dolaşıp dünya turu için gerekenler nelerdir? Dünya turu yapanlar kimlerdir? Diye bakınırken öyle biri ile karşılaştım ki önce yazılarının İngilizce olduğunu fark ettim. Sanırım bu Türk değil dedim Allah Allah biraz daha bakınınca dünya turu blog yazılarının hem Türkçe hem de İngilizce olduğunu fark ettim. Lafı fazla uzatmadan dünya turuna herşeyini geride bırakıp otostopla dünya turu yapan bir gezginin hayat hikayesini anlatacağım. Bu hikayede otostop çantası nasıl hazırlanır? Otostop tavsiyeleri nelerdir? Otostopiçin gerekenler nelerdir? bir çok sorunun cevabını bulacaksınız.

Sizleri otostopla dünya turu yapan sırt çantalı bayan bir gezginle tanıştırayım. Kendisiyle tanıştıktan sonra dünya turuna çıkmak isteyen bayanlar için ilham verici bilgiler alacağınıza eminim. Sadece bayanlar değil biz erkeklere bile dünya turu için çok motive edici bir kaynak olacaktır.

otostopla dünya turu

Bize biraz kendinden bahseder misin?

Merhabalar adım Hazal. Ben de sizler gibi sıradan bir bayanım sizlerden hiçbir farkım yok. Hepiniz gibi benim de arkadaşlarım ve bir ailem var. Ben de sıradan hayatımda arkadaşlarımla sosyal hayatımda görüşüp işime gücüme gidip sıradan hayatıma devam ediyordum. Sizlerden tek farkım belki bundan 20 gün sonra başka bir ülkede başka bir kıtada gözlerimi açıyor olmam olacak.

Neden dünya turu? Nereden çıktı bu dünya turuna çıkmak fikri?

Hayatın akışında herşey normal seyrederken günün birinde o yaşadığım hayata sığamaz oldum. Doğayla baş başa kalıp yüzlerce kilometre ötelerde tanımadığım insanlarla tanışmam gerektiğini düşündüm. İçimde bir his o insanlarla tanışmadan aynı yemeği paylaşmadan bir yanımın eksik kalacağına inandı ve mutluluğu bu şekilde bulacağımı hissederek yollara düştüm. Ben de otostopla Güney Amerika turu hakkında başladım araştırmalar yapmaya.

Dünya turuna nereden başladın?

Öncelikle kendime büyük bir sırt çantası aldım ve kendime ait olan tüm eşyalarımı satıp Güney Amerika turu için sadece gidiş bileti alıp yola çıktım.

Dünya turu için zihinsel olarak önceden bir hazırlık yaptın mı?

Tüm zorlu şartlar altında ayakta kalmış birisi değilim sonuçta profesyonel bir sporcu geçmişim yok. Elbette dünya turum esnasında iniş çıkışlar ve olumsuz günler yaşayacağım. Her şeyin güzelliği de aslında tam da burada. Vazgeçmemek ve yola devam etmek… Önceden psikolojik olarak herhangi bir hazırlık yapmadım dediğim gibi ben de sizler gibi sıradan bir insanım.

Dünya turunu yapmak için etkilendiğiniz ya da ilham aldığınız birileri var mı? Nereden çıktı bu otostopla Güney Amerika turu?

Her gezginin muhakkak ilham aldığı birileri olduğuna inanıyorum. Benim de ilham kaynağım Che Guevara. Aslında durum şu şekilde,Che’nin yapmış olduğu motosiklet ile Güney Ameika turu ve onun rotası beni çok derinden etkilemişti. Güney Amerika’nın renkleri ve bambaşka kültürleri beni izlediğim filmde yola çıkmaya davet etmişti. Motosiklet Günlüklerini izledikten sonra Güney Amerika turunu artık kafaya iyice koymuştum.

Belli bir dünya turu rotası çizdin mi? Nereye gider bu yolculuk?

Dünya turuma Buenos Aires’ten başladım. Arjantin’i ortadan geçip Şili’ye ulaşmayı planladım. Yola çıkmadan önce rotamı Venezüela’da bitirmek üzere çıkmıştım. Daha sonradan yaptığım araştırmalar sonucunda oranın hem gezginler (yabancılar) hem de orada yaşayan insanlar için güvenli olmadığını öğrenince Güney Amerika rotamda küçük bir değişiklik yaptım. Dünya turu rotamı Meksika’ya çevirdim. Eğer maddi imkanlarım el verirse de Kanada’ya kadar devam edeceğim. Kafamda her ne kadar belli bir rota olsa da bazen yol nereye götürürse diyerek spontane plan yapıyorum. Ama benim asıl rotam Güney Amerika Turu.

otostopla dünya turu

Sırt çantanı nasıl hazırladın? Otostop çantasında neler var?

Sırt çantası demek yerine evimi omuzlarımda taşıyorum demek daha doğru olur. Her ne kadar doğada kalmayı planlamasam da bazen kalacak ev ya da yer bulamayınca sırt çantamda olmazsa olmazların başında çadırım var. Kısaca sırt çantamda olanlar:

Uyku Tulumu,mat,pusula,düdük,el feneri,İsviçre çakısı,dikiş kutusu ve asma kilit. (hostel odalarında dolabımı kilitlemek için)

Ayrıca kişisel bakım malzemelerim ve kıyafetlerim de sırt çantamdalar.

otostopla dünya turu

Başka ne gibi tedbirler aldın?

Yoldayken en önemli konu sağlığımız. Ben de sağlığımı tehlikeye atmamak için zorunlu olmam gereken aşılar dışında sarıhumma,tetanoz,tifo,hepatit A ve B aşılarını oldum. Sağlık Bakanlığının Seyahat Sağlık Merkezi’ni ararsanız size ülkelere göre olmanız gereken aşıları söylüyorlar.

Hangi ülkeleri gezdin?

Şu ana kadar 16 ülke gezdim. Andorra,Avusturya,Danimarka,Almanya,Fransa,Yunanistan,İtalya,Hollanda,İspanya,Vatikan,Arjentin,Uruguay,Şili,Bolivya,Peru ve Türkiye.

Otostopla Güney Amerika turu için bütçen ne kadar? Günde kaç para harcıyorsun?

Dünya turu için bütçe planlaması yaparken günlük 6 Doları geçmemeye çalışıyorum. Ama bu hesap bazen tutmuyor. En fazla 10 Dolar harcamaya dikkat ediyorum.

Otostopla dünya turu zor olmuyor mu? Otostop çekmenin zararları var mı? Edindiğin tecrübelere göre otostop tavsiyelerin nelerdir?

İlk başlarda otostop çekerken çok hatalar yaptım. Otostopla dünya turu kadınlar için zor gibi görünse de iyi hazırlık yapıldığında ve dikkatli olunduğunda risk oranı da doğru oranda azalıyor. Otostop maceram Rosario’dan Cordoba’ya yaparak başladı, yolculuk boyunca 3 kamyon değiştirdim ve devamında 1 araba ve 2 kamyona daha otostop çektim. Yolculuk boyunca her hangi bir olumsuz olayla karşı karşıya kalmadım.

Otostopla dünya turu için dikkat edilmesi gerekenlere gelecek olursam,öncelikle rotanızı belirlemeniz gerekiyor. Hangi ana kara yolunun seni gideceğin ülkeye götüreceğini belirlemelisin. Zaman zaman gittiğim ülkenin yerel halkına soruyorum çünkü yolları en iyi onlar biliyorlar. Ders çalışır gibi o ana karayolu iyi ezberlemen gerekiyor. Direkt olarak seni o şehre ya da ülkeye götürecek araç bulman çok zor oluyor. Eğer yol üzerindeki köyleri,kasabaları ve şehir merkezlerini öğrenirsen en son gideceğin yere değil de en azından bir sonraki köye ya da şehre kadar otostop çekebilirsin. Ayrıca yola çıkmadan önce hitchwiki.org sitesinden otostop sitesindeki forumlardan herkes birbirine sorular soruyor. Ben de otostop forumdaki bilgilerden faydalanıyorum.

otostopla dünya turu

Son olarak dünya turu yapmak isteyen kadınlara söylemek istediklerin nelerdir?

Blogumda her zaman vurguladığım benim normal bir insan olmam. Tek farkım cesaretli olmam. Biz kadınların istediği zaman yapamayacakları şey yoktur. Kendilerini kapatmasınlar. Değişmesi gereken kadınlar bizler değiliz. Sokağa çıkıp biz buradayız desinler. Dünyayı tanımaktan korkmasınlar.

Hazal’ın gezi bloguna buradan ulaşarak otostopla Güney Amerika turunu takip edebilirsiniz.

"OTOSTOPLA DÜNYA TURU YAPAN HAZAL'IN BAŞARISI" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z