Yaz

Vizesiz Ülkeler Vizesiz Gidilen Ülkeler

calendar_today Ağu 16, 2018 label

Vizesiz Ülkeler Vizesiz Gidilen Ülkeler

Yurtdışı seyahatlerinden en meşakkatli ve dertli olan kısım vize başvurusu oluyor. İnsanın içinde bir gezme isteği oluşuyor ve nereye gidileceğine karar veriliyor ama ne zaman olacağı konusunda net bir şey olmayabiliyor.

Gitmek istediğiniz ülke vize istiyorsa işte o zaman zevkiniz işkenceye dönüşmeye başlıyor. 1-1,5 ay öncesinden başvur vizenin onaylanmasını bekle falan filan zor işler gerçekten. Bir de hani televizyonda bir yer görüyorsunuz, arkadaşınız size daha önce gittiği yeri anlatıyor ve sizin aklınıza ben de gideyim diye bir düşünce geliyor. Yeteri kadar paranız varsa ve bu ülke vize de istemiyorsa İstanbul’dan İzmir’e gider gibi rahatlıkla gidebilirsiniz.

Size kimsenin bilmediği bir sır verelim: vizesiz gidebileceğiniz çok fazla ülke bulunuyor. Bu ülkelerin hiç birisi tahmin edebileceğiniz gibi Schengen Bölgesi’nde yer almıyor. Almasın, önce buraları bitirin ya da vize başvurunuz onaylanana kadar boşa vakit geçirmeyin ve vizesiz ülkeleri gezmeyi deneyin.

video_library

Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri

1. Andorra

Andorra Avrupa Kıtası’nda yer alıyor ve Türk Vatandaşlarından 90 güne kadar olan ziyaretlerinde vize istemiyor. Ancak Andorra’ya gitmek isterseniz önünüze yine bir vize sorunu çıkacaktır. Andorra, İspanya ve Fransa arasında yer alır ve Andorra’ya ulaşabilmek için bu iki ülkesinden birisine girmeniz gerekeceği için Schengen Vizesi almanız gerekecektir.

Avrupa’nın en küçük ülkelerinden birisi olan Andorra’nın nüfusu 60 bindir. Türkiye’de çok bilinmiyor olsa da yılda yaklaşık olarak 13-14 milyon turist ağırlayan ülkenin en büyük özelliği alışveriş imkanlarıdır. Turizmden faydalanmak isteyen ülke gümrük vergisini kaldırdığı için fazlasıyla tercih ediliyor. Aynı zamanda sakin bir ülke diyebileceğimiz Andorra, kayak merkezi ile de turistlere hitap eder.

2. Belarus

Beyaz Rusya olarak da bilinen Belarus da Türk Vatandaşları’ndan vize istemiyor ve 30 gün süreyle ziyaretlere herhangi bir sınırlama getirmiyor.

SSCB’nin dağılmasıyla kendi bağımsızlığını ilan eden Belarus Cumhuriyeti SSCB’den ayrıldıktan sonra Rusya ile arası en iyi olan devlettir diyebiliriz. Başkenti Minsk olan ülkenin sınırları içerisinden de Neman, Pripyat ve Dinyeper nehirleri geçer. Ayrıca ülkenin yaklaşık olarak %40’ı ormandır. 2. Dünya Savaşı sırasında neredeyse yok olan Minsk SSCB döneminde kendi mimari özellikleri yansıtılarak yeniden kurulmuş. Düz bir ovada bulunan şehir hem kolay gezilebilen, hem şirin hem de bol oksijenli bir gezi noktasıdır.

3. Bosna-Hersek

Türkiye ile yakın ilişkiler içerisinde bulunan Bosna-Hersek’e 180 gün içerisinde 90 günü aşmadığınız sürece istediğiniz gibi rahatlıkla gidip gelebilirsiniz.

Bosna-Hersek’in Osmanlılardan kalma bir hatırası olduğu için bizde ayrı bir yeri vardır. Saraybosna ve Mostar ise hemen herkesin bildiği noktalardır. Mostar köprüsü savaş yıllarında yıkılmış olsa da sonrasında aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş. Poçitel Köyü, Tuzla Kantonu, Una Nehri, Kravitse Şelalesi, Bosna Piramitleri ve de Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü ülkenin görülmeye değer önemli noktalarıdır.

4. Gürcistan

Kimliğiniz ile sorunsuz şekilde seyahat edebileceğiniz sınır komşumuz Gürcistan’da bir yıl süreyle hiç sorun yaşamadan kalabilirsiniz.

Kardeniz’e kıyısı bulunan Gürcistan aslında küçük bir ülkedir. Başkent Tiflis’in yanı sıra Batum da bizler için oldukça bilindiktir. Bildiğiniz üzere Rus veya Türk olmayan Gürcülerin kendilerine ait kültürleri ve gelenekleri vardır. Biraz bizim Karadenizlilere biraz da Ruslara benzeyen ülke insanın uzun yıllar egemenliği altında kaldığı Ruslardan etkilenmemesi de beklenemez. Ülke içerisinde gezerken hem Osmanlı eserlerini hem Rus Mimarisini hem de Gürcülerin kendi yaşam biçimlerini görebilirsiniz.

5. Karadağ

Bir Balkan Ülkesi olan Karadağ da bizlere 180 günü geçmediğimiz süreyle 90 güne kadar kalabilme imkanı veriyor.

Adriyatik Denizi’nin kuzeyinde yer alan Karadağ özellikle Balkan ve Doğu Avrupa ülkelerinden oldukça fazla sayıda turiste ev sahipliği yapıyor. Sarp ve Dik dağların eteklerinde kurulan Bar ve Budva yaz turizmi için elverişli olduğu kadar dağ ve nehirleri ile de macera tutkunlarını kendisine çekiyor. Ülkenin kuzeyine doğru çıkıldıkça Adriyatik Denizi’nin yani Akdeniz ikliminin etkisini yitirmişiyle birlikte kış turizmi kendisini göstermeye başlıyor.

6. KKTC

Yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de bizden vize istemiyor.

Tarihsel birlikteliğimiz içerisinde bizim için ayrı bir yeri olan KKTC özellikle yaz aylarında fazlasıyla Türk Turist’e ev sahipliği yapıyor. Tatil açısından en popüler noktası olan Girne hem kumsalları, hem eğlence hayatı hem de kumarhaneleri ile oldukça ünlü. Başkent Lefkoşe daha içeride olduğu için Girne kadar popüler değilken Gazimagosa da hem güneyde yer alıyor hem de Girne’ye göre oldukça küçük.

7. Makedonya

Makedonya’da da 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan kalabiliyorsunuz. Makedonya bazen giriş kontrollerinde sorun çıkartabiliyor bu nedenle ülkeye girerken kalacağınız süre boyunca size yetecek parayı yanınızda bulundurursanız ve otel rezervasyonunuzu belgeleyebilirseniz sorun yaşamayacağınızı düşünüyoruz.

Makedonya’ nın başkenti ve turizm açısından en popüler kenti Üsküp’te katedrallerden camilere bedestenlerden Rahibe Terasa Evi’ne kadar farklı din ve kültürlere ait yapılara gezebilme şansı yakalayabilirsiniz. Makedonya’da doğal güzellikleri de görmek isterseniz Ohri Gölü’nü ziyaret edebilirsiniz. Gölü ziyaret etmek için gideceğiniz Ohri de size tarihi güzelliklerini sunacaktır.

8. Moldova

Romanya ile Ukrayna arasında yer alan Moldova’da 6 aylık dönemler içerisinde 90 güne kadar vize istemiyor.

Prut ve Dinyester nehirlerinin geçtiği Moldova Avrupa’nın en fakir ülkeleri arasında yer alır. SSCB’nin dağılmasıyla bağımsızlığını ilan eden ülke halen ekonomik olarak kalkınabilmiş değildir. Moldova’nın başkenti olan Kişinev kendisine has güzel binaları ile ziyaretçilerine sessiz ve sakin bir gezi imkanı tanır. Moldova gece hayatı ile ünlü ve cıvıl cıvıl bir ülkedir ama fakirlikleri nedeniyle turistlere ayrı fiyat tarifesi uygulama ihtimalleri de yüksektir.

9. Sırbistan

90 güne kadar vize istemeyen Sırbistan hem yakınlığı hem de meşhur eğlence dünyası ile Türk Turistleri kendisine çekebilmeyi başarıyor.

Balkanların makus kaderini paylaşan Sırbistan birçok savaş ve işgal görmüş. Bu nedenle de şehir farklı dönemlerde yeniden kurulmuş. Çok farklı kültürlere ev sahipliği yapmış ülkenin turistik açıdan en popüler kenti de Belgrad. Turizme hizmet ediyor olmasının da etkisiyle Belgrad gece hayatı Avrupa çapında nam salmış. Belgrad’a giderseniz Kalemegdan Kalesini, Nikola Tesla Müzesini, Taş Meydanı ve daha birçok tarihi ve kültürel eseri gezebilirsiniz.

10. Ukrayna

Ukrayna 60 güne kadar vize istemiyor ama Ukrayna’nın farklı bir şartı da bulunuyor. Ülkeye vizesiz girebilmeniz için yeni tip kimlik kartını zorunlu tutuyor. Eğer yeni kimlik kartınızı aldıysanız şehir değiştirir gibi Ukrayna’ya geçebilirsiniz.

SSCB’nin dağılmasıyla birlikte bağımsızlığını ilan eden Ukrayna’nın batısına gittikçe Rus düşmanlarını doğusuna gittikçe de Rusya yanlılarını görürsünüz. Ülkenin başkenti Kiev tarihi, turistik ve kültürel gezi alanlarının yanında dünya çapında bilinen gece hayatı ile de turistlerin şehirde dolu dolu vakit geçirmesine olanak sağlıyor. Yaz aylarında ise ülkenin en turistik yeri Odessa olurken kültür başkenti sayılabilecek Lviv de son zamanlarda fazlasıyla turist çekebiliyor. Ülkenin doğusunda yer alan Kharkov ise turistik şehirler arasında yerini almayı başarıyor.

11.Kosova

Kosova’da vize almadan 90 güne kadar kalabilirsiniz.

2008 yılında kurulan Kosova henüz çok genç bir ülke diyebiliriz. Dolayısıyla da ekonomik olarak gelişimi iyi seviyede olmasa da vizesiz Balkan turu yapmak isteyenlerin uğrak noktaları arasında yer alır. Başkent Priştine, hem tarihi hem de mimari güzellikleri ile turistlerin dikkatini çekiyor. Kosova Ulusal Müzesi, Fatih Camii, Saat Kulesi ve Aziz Nikola Ortodoks kilisesi şehrin turistler açısından en popüler uğrak noktaları arasında yer alır.

12.Arnavutluk

Arnavutluk da Türk Vatandaşlarından 90 güne kadar vize istemiyor.

Vizesi gidilebilecek Balkan ülkeleri arasında turizm açısından en az uğranan yer herhalde Arnavutluktur. Turizme çok fazla yatırım yapmamış olması, altyapı sorununu çözememiş olması ve kimi gezginler tarafından güvensiz olarak görülmesi nedeniyle çok tercih edilmeyen bir ülkedir. Buna rağmen Adriyatik’e kıyısı olması nedeniyle gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra turizm açısından değerlendirilebileceğini düşünüyoruz. Başkenti Tiran’ın birçok komşusuna göre büyük bir şehir olması, tarihi ve kültürel açıdan görülebilecek çok fazla fırsat sunması aslında turistler açısından cazip bir hal alabilecekken değerlendirilmediğinden gereken popülariteyi yakalayamamış. Arnavutluk gezilecek yerler yazısına linkten ulaşabilirsiniz.

Vizesiz Asya Ülkeleri

1. Azerbaycan

Azerbaycan havayolu ile ülkesine gelen ve Bakü Haydar Aliyev Havaalanına inen Türk Vatandaşlarından 1 aylık süre için vize istenilmiyor.  Eğer Azerbaycan’a kara yolu ile gitmeyi düşünüyorsanız o zaman vize almanız gerekiyor.

Azerbaycan’ın en önemli şehri Başkent Bakü’dür. Kafkasya’nın en büyük şehri olan Bakü hem Rusların hem de İranlıların etkilerini taşır. Şehrin Hazar Denizi’ne kıyısı olması da ticari anlamda büyümesine büyük olanak sağlamıştır. Bakü’nün en önemli yapısı Şeher Bölgesi’nde yer alan Şirvanşahlar Sarayı’dır. Sarayın dışında Kız Kalesi, Letif Kerimov Halı Müzesi, Ateşgah da şehrin önemli turistik noktaları arasında yer alır. Azerbaycan gezilecek yerler yazısına linkten ulaşabilirsiniz.

2. Bahreyn

Aslına bakarsanız resmi olarak Bahreyn vize istiyor. Ancak bu işlemi kapıda vize uygulaması ile ücretsiz halledebiliyorsunuz. Bahreyn e-vize sitesi üzerinden de vize alabiliyorsunuz. Kapıda 15 günlük vize aldıktan sonra ülke içerisinde 15 gün daha uzatabileceğiniz gibi internet sitesi  üzerinden 29 Bahreyn Dinarı karşılığında 30 günlük alabiliyorsunuz. Resmi olarak vize istese de uygulamada diğer ülkelere göre bu süreç çok kolay ve kısa sürede çözülebiliyor.

Adı “iki deniz arasında” anlamına gelen Bahreyn, Basra Körfezi’nde bulunur. 2002’de Arap Kültür Başkenti, 2013’te Arap Turizm Başkenti ve 2014’te Asya Turizm Başkenti seçilen Bahreyn bölgenin en önemli turistik şehirleri arasında yer alır. Yaz aylarında 37-40 dereceyi bulabilen sıcaklıklar nedeniyle kış ve bahar aylarında çok daha elverişli olan ülkenin Arap ve Ortadoğu kültürlerine ait eserleri de oldukça ilgi çekicidir. Bahreyn Ulusal Müzesi, Bahreyn Kalesi ve Fatih Camii en önemli gezilecek yerlerdir.

3. Doğu Timor

Güneydoğu Asya’da yer alan ve büyük bölümünü adaların oluşturduğu Doğu Timor da kapıda vize uygulamasıyla Türk Vatandaşlarına 30 gün süreyle gezi imkanı tanıyor.

Ülke coğrafi olarak turizme elverişli olsa da hem ülkenin ekonomik durumu hem de siyasal ve diplomatik sorunlarla boğuşan ülke bu konuda bir yatırım yapmadığı gibi turizmle ilgilenmeyi de arka sıralara atmış gözüküyor.

4. Ermenistan

Ermenistan’ın vize konusunda bize farklı bir uygulaması var. Eğer bordo pasaport sahibiyseniz kapıda vize uygulaması ile 120 güne kadar Ermenistan’da gezebiliyorsunuz. Yok eğer yeşil  ya da diplomatik pasaportunuz varsa yine vizeye tabisiniz ama sınırda size verilmiyor.

Ermenistan için dağlık bir ülke demek yanlış olmayacaktır. Ancak, ülke sınırları içerisinde çok verimli topraklar ve kurak alanlarla da karşılaşabilirsiniz. Coğrafi açıdan çok da iyi durumda olmayan ülkenin ekonomik olarak da çok geliştiği söylenemez ve dolayısıyla ülke içerisindeki ulaşım da çok konforlu değildir. Ülkenin en önemli turistik şehri Erivan’dır. Goris civarında bulunan oyulmuş mağara evleri, Vayots Dzor’daki kireçtaşı mağaraları, Erivan içerisinde yer alan National Gallery, 13000 kadar el yazması metni bünyesinde bulunduran Erivan Kütüphanesi ve State Museum of Armenian History görülecek yerleri listesinde ilk sıraları alır.

5. Filipinler

Kendine has bir dünyası bulunan Filipinler Türk Vatandaşlarından 30 güne kadar vize istemiyor ve isterseniz ülke içerisindeyken vizenizi uzatmak için başvuruda bulunabiliyorsunuz.

7641 adacıktan oluşan Filipinler Pasifik Okyanusu’nun batısında yer alıyor. Asıl olarak 3 büyük ada üzerine yerleşmiş nüfusu bulunan ülkenin başka bir ülkeyle kara bağlantısı yoktur. Ülkenin ekonomik açıdan merkezi sayılan Luzon Başkent Manila’ya da ev sahipliği yapar. Ülkenin en güzel kumsallarını ve tarihi kalıntılarını barındıran Visayes ise merkezde yer alıyor diyebiliriz. Güneyde ise Mindanao Adası bulunur ve yerli nüfusun büyük çoğunluğu bu adada yaşar.

6. Filistin

Tarihsel yakınlığın ötesinde özellikle son dönemlerdeki yakın dostluğumuz da göz önüne alındığnda Filistin bizden 30 güne kadar vize istemiyor. Ancak, ülkeye İsrail veya Mısır üzerinden gidilecekse bu iki ülke de vizeyi zorunlu kılıyor.

Filistin’in uzun yıllardır İsrail ile yaşadığı sorunu biliyorsunuzdur. Birçok devlet tarafından resmi olarak da tanınmayan Filistin’in ekonomik ve siyasi durumu çok iyi olmadığı için ülke turizme elverişli gözükmüyor.

7. Hong Kong

Pasaportunuzun 6 ay süreyle geçerli olması halinde Hong Kong’a girişlerinizde 90 süre için vize aranmıyor.

Çin’in güneyinde yer alan Hong Kong Asya’nın en güzel ve zengin şehirleri arasında yer alıyor. Şu an için Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özerk bir bölge olan Hong Kong çok kültürlülüğü ile tanınıyor. 2-3 gün ayırmanız gereken Hong Kong’ta Victoria Zirvesi’ne, Man Mo Tapınağı’na, Nathan Caddesi’ne, Ladies Gece Pazarı’na ve Po Lin Manastırı’na kesinlikle gitmelisiniz.

8. Irak

Havayolu ile direk olarak Bağdat, Süleymaniye, Musul, Erbil ve Basra’ya giderseniz havalimanından 10 günlük vize alabiliyorsunuz. Karayolu ile geçişlerde ise konsolosluktan vize almanız gerekiyor. 

Tarih kitaplarından da hatırlayacağınız gibi Mezopotamya topraklarında yer alan Irak’ın köklü bir tarihi ve zengin bir mirası bulunuyor. Son yıllardaki savaşlar ve çalkantılar nedeniyle zor günler yaşayan Irak’ın en turistik şehri kesinlikle Bağdat’tır. Savaşların neden olduğu yıkımlara rağmen halen tarihi kökleri net şekilde görülebilen Bağdat’ta Abbasi Sarayı, Al Faw Sarayı, Irak Ulusal Müzesi ve Umm al-Qura Camii en önemli uğrak noktalarıdır.

9. İran

Sınır komşumuz İran 30 güne kadar ziyaretleriniz için vize istemiyor.

Yaklaşık olarak 6000 yıllık tarihi bulunan toprakların bu süre içerisindeki en büyük sahibi olan İran sürekliliğinin de etkisiyle oldukça sağlam ve ayakta duran tarihi eserlere sahip. Kendi kültürlerinin yüzyıllardır hakim olduğu ülkenin başkenti bildiğiniz gibi Tahran’dır. Arap dünyasının kitaplarına konu olmuş, şairlerine ev sahipliği yapmış İran’ın Tahran’da gezilecek yerleri arasında ön sıralarda Azadi Kalesi, Ulusal Hazine/Mücevher Müzesi ve Bastan Müzesi yer alır. Tahran’ın yanı sıra Tebriz, Şiraz, Hamedan, İsfahan, Persepolis de önemli turistik yerleridir. İran'a arabayla gitmiştim ve Tebriz kentinde çok büyük maceralar yaşamıştım. İran'a nasıl gidilir yazımdan tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra İran'da gezilecek yerler yazımdan tüm şehirlere değindim.

10. Japonya

Bizlerden çok uzaklarda yer alan Japonya da Türk Ziyaretçileri için 90 güne kadar vize istemiyor.

Dünyanın büyük devletleri arasında kendisine has kalmış ve yayılmamış kültürlerin başında geliyordur Japon Kültürü. Bu farklılık insanda ayrı bir sempati ve merak uyandırır. Kendilerine has kıyafetleri, evleri ve yemekleri ile Japonları bir başka millete benzetemezsiniz. Hep örneğini duyduğumuz iş ahlakları, kendi gelenekleri ve yaşadıkları büyük acılar ile tüm dünyanın dikkatini çeker. Aynı zamanda başkenti Tokyo da dünyanın en kalabalık şehridir. Bu kalabalığın içerisinde dalıp farklı bir dünya görmek için Tokyo’ya gidebilir, kendi mimari özelliklerini taşıyan otellerinde kalabilir ve bambaşka bir mutfağın içerisine girebilirsiniz.

11. Kamboçya

Kamboçya ziyaretiniz öncesinde konsolosluklardan vize alabileceğiniz gibi 30 gün kalmak koşuluyla kapıda vize uygulamasından da faydalanabilirsiniz.

Krallıkla yönetilen Kamboçya’da halen siyasi ve ekonomik sorunlar ülkenin birinci önceliği halindedir. Yoksulluk üst seviyede kendisini gösterirken siyasal özgülükler konusunda da çok kötü durumdadır. İnsanların içerisinde olduğu bu acı tabloya karşılık Kamboçya coğrafyası ve tarihi ile göz doldurur. Hayvan ve bitki çeşitliliği ile birlikte gezilip görülecek yerler listesi de oldukça kabarıktır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve Siem Reap’ta bulunan Angor Vap Tapınağı, Tonle Sap Gölü ve sınırları içerisinde bulunan yüzen köy Chong Khneas, Koh Kong’taki muhteşem ormanlar , Kakule Dağları’ndaki şelale görülmesi gereken yerlerin başında gelir.

12. Katar

Vizesiz ülkeler arasında yer alan Katar d a Türk Vatandaşlarından 30 güne kadar vize istemiyor.

Basra Körfezi’nde yer alan Katar’a gidecekseniz Katar’ın haftasonu günlerinin Cuma ve Cumartesi olduğunu bilmenizde yarar vardır. Başkent Doha ülkenin en kalabalık şehridir. Basra Körfezi’ne kıyısı bulunan Doha heybetli binaları, kültürel mirası ve ekonomik açıdan gelişen yüzüyle her yıl artarak devam eden turist akınına uğramaktadır. Doha’da akşam ışıklarıyla kendisine gösteren muhteşem sokakların yanı sıra İslam Eserleri Müzesi, Eski Pazar, yapaya adası olan The Pearl görülmeye değer yerlerin başında gelir.

13. Kazakistan

Kazakistan’da da vize almadan 30 gün geçirebilirsiniz.

Yüzölçümü itibariyle dünyanın en büyük dokuzuncu devleti olan Kazakistan bildiğiniz gibi bir Türk Devleti’dir. Yeraltı kaynakları itibariyle oldukça zengin olan Kazakistan’ın başkenti Astana’dır. Astana’da Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Müzesi, Nur Astana Camii, Barış ve Uzlaşma Sarayı görülecek yerler arasındadır. Ülkenin ikinci en büyük kenti ise eski başkent Almatı’dır. Ders kitaplarından hepimizin bildiği İpek Yolu üzerinde bulunan Almatı’ya giderseniz de Almatı Cumhuriyet Meydanı’nı, Devlet Merkez Müzesi’ni, Zenkov Katedralini görmeden ve Almatı Mutfağı’nın tadına bakmadan dönmeyin.

14. Kırgızistan

Kırgızistan da vizesiz ülkeler arasında yer alıyor ve vize konusunda oldukça esnek davranıyor. Ülkeye girişinizden sonraki 5 gün içerisinde Devlet Kayıt Hizmeti Başkanlığına kayıt yaptırdıktan sonra ülkede kalabilmeniz için süre de belirtmiyor.

Günümüzdeki 7 bağımsız Türk Devleti’nden birisi olan Kırgızistan doğal güzellikleri ile turistlerin dikkatini çekiyor. Başkenti Bişkek olan ülkenin mutfağı da kendine ait tatlar barındırıyor. Bişkek müze ve tarihi yapılarının yanı sıra gece hayatı ile de cazip bir şehirken Celalabad Beldesi de şifalı suları, kaplıcaları ve termal tesisleri ile turistleri ağırlıyor. Tokmok küçük ve sakin bir şehirken mimari yapıları ile kısa süreli de olsa turistlere ev sahipliği yaparken Issık Göl ve Son Göl de doğal güzellikleri ile ziyaret ediliyor.

15. Güney Kore

Güney Kore’de vizeye ihtiyaç duymadan 90 güne kadar kalabiliyorsunuz.

Kuzey Kore’yle kıyaslandığında oldukça mütevazi bir ülke olan Güney Kore yine Kuzey Kore’ye göre oldukça demokratik ve özgür bir yaşam sunuyor. Başkent Seul dünyanın en kalabalık şehirlerinden birisi olma ünvanını taşıyor. Ülkenin turistlere yönelik olarak gece hayatı, alışveriş ve sanat açısından en popüler kenti olan Seul’ün yanı sıra denize girmek isterseniz Busan’a ülkenin tarihi yerleri görmek isterseniz de Gyeongju’ya gitmenizi öneririz.

16. Lübnan

Lübnan’da da vizeye ihtiyaç duymadan 90 güne kadar kalabilirsiniz. Çok beğendiyseniz ve tekrar gitmek isterseniz 180 günün ardından 90 günlük süreniz tekrar başıyor.

Akdeniz’e kıyısı bulunan Lübnan’ın başkenti Beyrut’tur ve ülkenin yönetim biçimi cumhuriyettir. Başkentte Güvercin Kayaları’nı, Beyrut Ulusal Müzesi’ni, Al Omari Camii’ni, sahil boyunu, Jeitta Grottoes de denilen Büyük Mağara’yı mutlaka görmelisiniz. Harissa Tepesi Baalbek ve Biblos da vakit durumunuza göre listenizde yer alabilir.

17. Makau

Makau’ya gitmek isterseniz de 30 güne kadar vize almanız gerekmiyor.

Burayı okuyorsanız Makau’yu biliyorsunuz demektir. Çin’e bağlı özel bir idare bölgesi olan Makau aslında Çin’in Guangdong eyaleti sınırları içerisinde yer alıyor. Makau kumarhaneleri ile ünlüdür ve ülkenin ekonomisi turizme dayalı olarak kumarhaneler üzerinden işler. Kumarhanelerin dışında Aziz Paulo Katedrali, Macau Müzesi ve Macau Kulesi görülecek yerler arasında bulunur.

18. Maldivler

Maldivler’de tatil yapmak istiyorsanız 30 güne kadar vize almanıza gerek yok.

Dünya’nın en ünlü tatil beldelerinden birisi olarak gösterebileceğimiz Maldivler daha çok balayı çiftlerine hitap ediyor gözükse de böyle bir kural yok. Tek başınıza ya da daha büyük bir grupla buraya gidebilir ve doğanın güzelliklerinin tadına varabilirsiniz. Hint Okyanusu’nda 1192 adası ile cennetten bir köşe olan Maldivlerin bir yaşam yeri olan başkenti Male bir de deniz turizmine elverişli muhteşem kumsalları bulunur. Male genellikle çok tercih edilmese de buraya kadar gelmişken yerli halkın yaşam biçimini görebilmek adına buraya da gitmek gerekir diye düşünüyoruz.

19. Malezya

Malezya bizden 90 güne kadar vize istemiyor.

Güneydoğu Asya’da yer alan Malezya farklı kültür ve milletlerden insanları sınırları içerisinde barındırır. Aslında 2 ana kara parçası ve etrafındaki yaklaşık olarak 18000 adadan oluşan ülke nüfusunun büyük bir kısmı Batı Malezya da denilen kara parçasında bulunur. Kinabolu Dağı, Gunung Mulu Milli Parkı’nda yer alan mağaralar mutlaka uğramanız gereken yerler arasında yer alıyor. Başkent Kuala Lumpur’da ise Petronas İkiz Kuleleri, Sultan Abdul Samad Binası ve  Jamek Mescidi kendilerine ait özellikleri ve muhteşem mimari ile size zevk verecek yerlerdir.

20. Moğolistan

Moğolistan’a bir gezi planlıyorsanız ve bu gezi 30 günü geçmeyecekse vize almanıza gerek yok.

Dünyanın en büyük ülkelerinden birisi olan Moğolistan kendine has doğası ile özellikle maceraperestleri kendisine çekiyor. Mavi Göklerin Ülkesi olarak da bildiğimiz Moğolistan’da halen geleneksel yaşam biçimlerini tercih etmiş büyük bir kalabalık bulunuyor. Moğolistan’ın herhalde en ünlü yeri Gobi Çölü’dür. Ayrıca Bayan-Ölgi Dağı’da ziyaretçiler için farklı bir alternatif oluşturur. Orta Asya Stepleri arasında yer alan başkent Ulan Batur’da ise Cengiz Han Meydanı, Gandantegchinlen Manastırı, Zanabazar Güzel Sanatlar Müzesi ve Bogd Han Kış Sarayı Müzesi görülmeye değer yerlerin başında gelir.

21. Singapur

Singapur 90 günü geçmeyen turistik amaçlı ziyaretleriniz için vize istemiyor.

Güney doğu Asya Ülkeleri’nin en gelişmiş olanı Singapur gece hayatı ile meşhur olsa da bir giden bir daha gitmek istiyor. Kendisine has sokakları, yemekleri ve kültürü ile insanı büyüleyecek kadar güzel bir ortamı ziyaretçilerine sunuyor. Farklı estetik anlayışları, mistizmi, renkleri ve insanları ile turizm açısından farklı bir yeri vardır Singapur’un. Tek bir şehirden oluşan ülkenin eğlence merkezi Sentosa Adası yakın çevreden kısa süreli çok fazla ziyaretçi ağırlarken bizim gibi uzaklardan gelenler için ise tarihi sokaklar da kendisini göstermek istiyor. Merlion Meydanı, Ulusal Orkide Bahçesi, Singapur Ulusal Müzesi ve Fort Canning Park Singapur’un en turistik mekanları.

22. Sri Lanka

Aslında Sri Lanka vize istiyor gibi gözükse de  30 güne kadar turistik amaçlı gezileriniz için www.eta.gov.lk internet sitesinden ya da  sınır kapısından alabilirsiniz.

Geçmiş yıllarda Seylan olarak da bilinen ve bugün Hint Okyanusu’nun İncisi olarak adlandırılan Sri Lanka tarihi tapınakları, rengarenk kayıkları, yağmur ormanları ve kumsalları ile başlı başına doğa harikası kabul edilebilecek bir ülke. Polonnaruwa ve Anuradhapura Tapınakları, Galle, Unawatuna, Trincomalee kumsallarının birisini ya da hepsini görmeli, Yala Ulusal Parkı’nda düzenlenen safarilere katılmalı, sahilde balina ve yunusları izlemelisiniz. Sigiriya Kayası’na, en güzel Budist tapınaklarından birisini görebilmek için Dambulla’ya, Diş tapınağı için Kandy’ye de uğramanız gerekir.

23. Suriye

Suriye’ye bir gezi yapmak istiyorsanız 6 ay içerisinde 90 günü aşmayan ziyaretleriniz için vizeye ihtiyacınız yok.

Son zamanlardaki iç savaş ve karışıklık nedeniyle uzun zamandır turizm açısından da zor günler geçiren Suriye’ye gitmek bize çok güvenliymiş gibi gelmiyor. Ama yarın ne olur bilemeyiz. Gitmek isterseniz de Emevi Camii, Palmira, Halep’in yanı sıra tabi ki Şam’ı da görmelisiniz.  Hicaz Tren İstasyonu, Hamidiye Çarşısı, Süleymaniye Külliyesi ve Selahattin Eyyubi Türbesi görmek isteyeceğiniz noktalar olacaktır.

24. Tayland

Umuma Mahsus Pasaportunuz var ise 30 güne kadar sürecek ziyaretlerinizde vizeye ihtiyacınız olmuyor.

Tayland için uzak doğuda bir cennet demek yanlış olmayacaktır. Sömürgecilik dönemlerinde tüm Güneydoğu Asya işgal yaşamışken bağımsızlığını kaybetmeyen tek devlet özelliğini taşıyan Tayland doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi güzellileri ile de turistleri cezbedebilmeyi başarıyor. Turuncu kıyafetleri ile Budist Rahipler ve eğlence dünyası ile oldukça meşhur olan başkent Bangkok ülkenin en turistik şehridir. Grand Palace, Wat Pho ve Wat Arun tapınakları da şehrin en turistik mekanlarıdır. Çin mahallesi ve Wat Trairmit ile Yüzen Pazar ve Tren Yolu Pazarı da görmek isteyeceğiniz yerlerdendir. Bangkok dışında Ayutthaya ile  Phuket ve Koh Samui Adaları kesin gitmeniz gereken diğer yerler. Daha saymaya devam etsek bitiremeyeceğimiz için kısa kesiyoruz ama Tayland’a giderken 2-3 gün gezip gelirim diye sakın düşünmeyin.

25. Tayvan

Tayvan’ı vizesiz ülkeler kategorisine dahil etmeyi biraz düşündük diyebiliriz. Evet, vize istiyor ama formaliteden. Formaliteden ama diğerleri kadar da basit değil.  30 güne kadar turistik gezilerinizi Taipei’deki Taoyuan Uluslararası Havaalanına inmek, dönüş biletinizi göstermek, vize müracaat formunu doldurmak ve 2 ad. fotoğraf vermekle vize alabiliyorsunuz.

Biz Tayvan desek de asıl adı Çin Cumhuriyeti olan ülkenin Çin Halk Cumhuriyeti ile bir ilişkisi yoktur. Hatta Çin Halk Cumhuriyeti Tayvan’a düşman bile diyebiliriz. Bu konular bu yazının konusu olmadığı için geçiyoruz ve hayvan çeşitliliğiyle, deniziyle, ulusal parklarıyla, bambaşka coğrafyasıyla ve tropik ormanlarıyla gezilip görülmesi gereken bir yer olarak Tayvan’ı tavsiye ediyoruz. Tayvan’da sadece başkent Taipei için bile 3-4 gün ayırmanız gerekecektir. National Chiang Kai-shek Memorial Hall, Longshan Temple, National Place Museum sizi büyüleyecektir. Doğal güzelliklerine ne kadar vakit ayırmak istediğiniz de size kalmış tabi.

26. Umman

Umman vize istiyor gözükse de vizenizi sınır kapılarında alabilirsiniz.

Umman kelime anlamı olarak “ateşin anası” anlamına geliyor ve gerçekten sıcağı ile de insanı bunaltabiliyor. Umman’da yapabileceğiniz en büyük aktiviteler  çöl turları ve ilgilileri için birbirinden güzel kanyon gezileri olacaktır. Umman’ın başkenti ve en turistik şehri Muskatta Sultan Kabus Camii, Old Muscat, Al Jalali ve Al Mirani Kaleleri gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazları. Muskat dışında da Bimah Sinkhole, Wadi Al Shab ve Sur Şehri’ne gitmek isteyebilirsiniz.

27. Ürdün

Ürdün’de 90 günü geçmeyen ziyaretleriniz için vize almanız gerekmiyor.

Ortadoğu’nun merkezinde yer alan Ürdün, Hristiyan, Müslüman ve Yahudilerin oluşturduğu bir nüfusa sahiptir. Başkent Amman, ekonomik durumu itibariyle gelişmiş bir şehirdir. Ülkenin en önemli turizm noktası ise barındırdığı tuz oranının yoğun olması sebebiyle hiçbir canlının yaşayamadığı ve deniz seviyesinin 400 m. altında bulunan Lut Gölü’dür. Dünyanın 7 harikası arasında yer alan Kayıp Kent Petras, Wadi Rum, Akaba, Kızıldeniz ve Jerash gürlmesi gereken en önemli yerlerdir.

28. Özbekistan

30 günü aşmayan Özbekistan gezileriniz için vize almak zorunda değilsiniz.

7 bağımsız Türk Devleti’nden birisi olan ve İpek Yolu üzerinde yer alan Özbekistan’ın denize kıyısı yoktur ama hepimizin aşina olduğu Seyhun ve Ceyhun ırmaklarının büyük bir bölümü topraklarından geçer. Aral Gölü de ülkenin sahip olduğu diğer su kaynaklarından birisidir. Orta Asya’nın en büyük başkenti olan Taşkent oldukça modern ve çağdaş bir kenttir. Başkentte Barak Khan Madrassah, Amir Timur Meydanı, Amir Timur Müzesi ve Eski Pazar görülmesi gereken noktalardır. Surlarla kapalı ve tarih kokan Khiva da mutlaka görülmesi gereken şehirlerden birisidir.

29. Brunei

Brunei de bizden 30 güne kadar yapacağımız ziyaretlerimizde vize istemeyen ülkeler arasında bulunuyor.

Güneydoğu Asya’da bulunan Borneo Adası’nın kuzeybatısında bulunan Brunei Kralı dünyanın en zengin 2 kralı olarak nam salmış durumda ama ülke nüfusu sadece 400 bin. Tahmin edebileceğiniz gibi de ülke nüfusunun büyük bir kısmı yoksul. Brunei’nin en ilginç yanı suyun üzerine kurulmuş köyleridir. Dolayısıyla da görülmesi gereken yerlerin başında su köyü anlamına gelen Kampung Ayer gelir.

30. Endonezya

30 güne kadar herhangi bir şart koşmayan Endonezya da vizesiz ülkeler listesinde yer alıyor.

Dünyanın en kalabalık 4. Ülkesi olan Endonezya aynı zamanda 7508 adasıyla tüm dünya devletleri arasında en büyük takımada devleti ünvanını da taşıyor. Tropikal iklim nedeniyle çok sıcak ve nemli olan Ülke’nin başkenti Cakarta’dır. Tsunami ve deprem gibi afetlerin yanı sıra aktif olan yanardağların patlamaları nedeniyle de büyük yıkımlar yaşayan Endonezya’da biyoçeşitliliği ile 2. Sırada yer alan ve bakir diye adlandırabileceğimiz doğal alanları görebilmeniz mümkün. Cakarta ile birlikte Bali ve Sumatra da mutlaka uğramanız gereken yerler arasında diyebiliriz.

31. Fiji

90 günü aşmayacak olduktan sonra istediğiniz zaman Fiji’ye vize ihtiyacı duymadan gidebilirsiniz.

Bir dizi adadan oluşan Fiji Adaları Cumhuriyeti Pasifik Okyanusu’nun güneyinde yer alır. Ülke 322 ada ve 522 adacıktan oluşuyor. Bu parçalı ve geniş alanda yaklaşık olarak 900 bin kişi yaşar. Kumsalları ve ormanları geniş bir ülkenin canlı türlerindeki çeşitliliğini de hayal edebilirsiniz. Başkenti Suva olan Fijide tropikal iklim hakimdir. Bize göre yaz aylarında serinleyen ve kış aylarında ısınan bir iklimi olduğunu unutmayın deriz.

Vizesiz Gidilen Afrika Ülkeleri

1. Botsvana

Botsvana 90 güne kadar ziyaretler için vize istemeyen ülkeler içerisinde yer alıyor.

Afrika’nın güneyinde yer alan Botsvana’nın konumunu Güney Afrika Cumhuriyeti’nin hemen kuzeyinde diye tarif edebiliriz. Turizm sektörünün temelini tahmin edebileceğiniz gibi vahşi yaşamın izlenebileceği ulusal parklar oluşturuyor. Chobe Ulusal Parkı, Makgadikgadi Pans Ulusal Parkı ve Gemsbok Ulusal Parkı tüm dünyadan gelen turistler tarafından ziyaret ediliyor. Ülke içerisinde yer alan kamp alanlarında konaklayan turistler hiçbir koruma önlemi olmadan vahşi yaşamın içerisindeki evlerinde konaklayabiliyorlar. Bu konaklama esnasında kalacağınız odadan başka bir noktaya giderken kamp görevlileri sizin yanınıza silahlı görevli verebiliyorlar. Başkent Gabarone gelişmekte olan bir kentken çok da görülmesi gereken yerleri olduğunu söyleyemeyiz.

2. Fas

Mistizmiyle ünlü Fas’ı keşfetmek istiyorsanız 90 güne kadar vizesiz geziler planlayabilirsiniz.

Egzotizm ve Mistizmiyle, keşmekeşiyle, kendisine has kültürüyle, Sahra Çölü Turu’yla ve Atlas Dağları ile rengarenk Fas’ın hem Akdeniz’e hem de Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunuyor. Başkenti Kazablanka olsa da turizm açısından en popüler kenti Marakeş. Cema el Fna meydanı, gece hayatı, eski şehir bölgesindeki dar sokakları ve baharatlı lezzetleri ile her geçen popülaritesini arttıran Marakeş’ten aynı zamanda isterseniz tur acentaları aracılığı ile isterseniz de kendi organizasyonunuzla Büyük Sahra Çölü turu yapabilirsiniz. Marakeş dışında ayrıca Suvayr, Fes ve Şafşavan’ı da keşfedebilir ve bir yerde karmaşayı bir yerde okyanusu bir yerde sükuneti bir yerde de Afrika Modernitesi’ni keşfedebilirsiniz. Fas nerede diye merak edenler linkten haritalı bilgilere ulaşabilirler. Fas’ta gezilecek yerleri merak edenlere özellikle Sahra Çölü turunu tavsiye ederim.

3. Güney Afrika Cumhuriyeti

Güney Afrika Cumhuriyeti de 30 günlük ziyaretleriniz için formaliteden vize istiyor ve bu vizeyi sınır kapılarında alabiliyorsunuz.

Afrika Kıtası’nın en güneyinde yer alan Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en farklı özelliği 3 farklı başkente sahip olmasıdır. İdari açıdan başkent Pretoria iken yasama açısından Cape Town ve yargı yönünden de Bloemfontein başkent olarak görev yapmaktadır. Diğer ilginç tarafı ise 11 resmi dili vardır. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en meşhur kenti bildiğiniz gibi Cape Town’dur ve ayrıca turistler açısından ikinci önemli kent ise Joburg’tur diyebiliriz. Joburg safarileri ve vahşi yaşama yakınlığı ile ünlüyken Cape Town şehir yaşamı, şehrin güzelliği ve festivalleri ile dillere destan olmuştur. Afrika’nın güneyine kadar gelmişken Eski Dünya’nın en güneyindeki noktaya gidebilmek ve doğal güzellikleri görebilmek için Masa Dağı Ulusal Parkı, Constantia Vadisi, Victoria&Alfred Waterfront ve Boulders Plajı görmeden ülkeyi terk edemeyeceğiniz önemli destinasyonlar.

4. Kenya

Kenya da vize istiyor ama vize konusunda yapabileceği her türlü kolaylığı da yapmış. İsterseniz http://www.ecitizen.go.ke/ adresinden online kayıt yaptırdıktan sonra vize başvurusu yapabileceğiniz gibi konsolosluklardan ya da sınır kapılarından da vize alabilirsiniz.

Masai Mara’yı bilmeyen yoktur ama Masai Mara’nın Kenya’da olduğunu bilen sayısı azdır. Dolayısıyla Kenya’nın en önemli turzim kaynağı vahşi yaşam ve safaridir. Masai Mara Bölgesi’nde balon safarisi yapabileceğiniz gibi farklı hayvan türlerini de yakından izleyebilirsiniz. Bir de bu bölgede yaşayan yerliler ile tanışabilirsiniz. Her ne kadar siz gittiğinizde geleneksel kıyafetleri ve yaşam biçimleri ile karşınıza çıkacak olan kabile artık o kadar gelişmiş ki İngilizce dahi biliyor. Olsun turizm açısından önemli bir görev görüyorlar. Başkent Nairobi ile birlikte görülmesi gereken önemli yerleri Ulusal Müze, Hindistan Bankası, Demiryolu Müzesi, Jamia Camii AFEW Zürafa Merkezi’ni sıralayabiliriz

5. Mauritius

30 günü geçmeyecek bir gezi planınız varsa Mauritius vizesi almanıza gerek yok.

Hint Okyanusu’nun güneybatısında yer alan ve çok uzun yıllar önce volkanik etkilerle oluşan bir ada ülke Mauritius. Ada olması dolayısıyla da harika bir doğal güzelliğe sahip ülke yüzölçümü ve nüfus kıyaslandığında dünyanın en yoğun ülkesi olmasına rağmen bir silahlı kuvvetleri de bulunmuyor. Başketn Port Louis’e giderseniz Blue Penny Müzesi’ni ve Prosper d’Epinay heykelini görmek isteyebilirsiniz.

6. Seyşeller

Seyşeller gibi bir cennetin de bizden 90 güne kadar vize istememesi harika.

115 adasıyla Hint Okyanusu’nda bulunan Seyşeller Cumhuriyeti Afrika Kıtası’nın doğusunda bulunur. Başkenti La Digue olan ülkenin gezilecek yerlerini tercih etmek size kalmış. Birbirinden güzel adalarında yeşil ve mavinin bambaşka hallerini görebilme fırsatını yakalayabilirsiniz. En meşhur noktaları ise Praslin, La Digue ve Mahe Adaları.

7. Svaziland

Vizesiz ülkeler arasında yer alan Svaziland 30 güne kadar gezileriniz için bir sınırlama getirmiyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti ile Mozambik arasında yer alan Svaziland’ın denize kıyısı bulunmuyor. Dünya çapında AIDS oranın en yüksek olduğu ülkenin başkenti Mbabane’nin gezilecek noktası sadece Kapalı Çarşı diyebiliriz. Ülkede bol bol yerel kıyafet alabilir ve geleneksel dansları izleyebilirsiniz. Ekvator’un güneyinde yer alması nedeniyle de sıcaklıkların bizim ülkemize göre ters olduğunu söylemeye gerek yoktur.

8. Tunus

Tunus’ta 90 günden fazla kalmayı düşünmüyorsanız vize almanıza gerek yok.  

Akdeniz’e kıyısı olan Tunus’un büyük bir kısmı aslında Sahra Çölü’nden ibarettir. Tunus’un başketinin ismi de Tunus’tur ve ülkenin en büyük kentidir diyebiliriz. Görülmesi gereken yerlerin başında da Zaytuna Camii gelir. Tunus şehir merkezinden 20 km. uzaklıktaki Sidi Bou Said ve Kartaca Harabeleri, Bardo Müzesi ve Avenue Habib Bourguiba da görmek isteyebileceğiniz diğer noktalardır.

Vizesiz Gidilen Amerika Ülkeleri

1. Antigua ve Barbuda

Antigua ve Barbuda Türklerden vize istemiyor ama ne yazık ki Türkiye’den de direkt uçuş bulunmadığı için sadece bu ülkeye gitmek istiyorsanız aktarma yapacağınız ülkelerin vizesine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Karayip Denizi’nin doğusunda ve Küçük Antiller’de bulunan bağımsız bir ada ülkesi olan Antigua ve Barbuda’da tropikal iklim etkilidir. Başkenti ise nüfusun büyük çoğunluğunun yaşadığı St. John’s’tur. Gezi planınız içerisine başkenti, Falmauth Kasabası’nı, Codrington kentini, Shirley Heights’i ve Darby Mağarası’nı ekleyebilirsiniz.

2. Arjantin

90 günü aşmayacak ziyaretleriniz için Arjantin vize istemiyor.

Coğrafi keşif yıllarında İspanyollar tarafından tercih edilen bölgede kurulan Arjantin çok da gelişmemiş bir ülke olsa da kendisine hayran bırakacak manzaraları, yaban hayatı, mutfağı ve sömürge kasabaları turistler için yeterli oluyor.  Başkent Buenos Aires turizm açısından da en popüler nokta. Iguazu Nehri üzerindeki Iguazu Şelaleleri, Patagonya Bölgesi, Glaciers National Park, Cordoba ve Mar del Plata görmek isteyebileceğiniz diğer noktalardır.

3. Bahamalar

Bahamalar da Türk Vatandaşlarından 90 güne kadar vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor.

Küba’nın kuzeyinde yer alan Bahamalar 700 kadar adadan oluşan bir ülkedir. En önemli adaları New Providence, Eleuthera, Andros ve Büyük Bahama’dır. Başkenti de New Providence adasında yer alan Nassau’dur. Deniz tatili için gideceğiniz Bahamalar’ın en güzel plajları da Pradise, Andros Eleuthera, Long, San Salvador ve Cat adalarında yer alır.

4. Barbados

Pasaportunuz olduğu sürece 90 güne kadar olan ziyaretlerinizde Barbados için vizeye ihtiyacınız yok.

Karayip Antil Adaları’nın bir parçası olan Barbados da bağımsız bir ülkedir. Tropical iklimin etkili olduğu ülkenin başkenti Bridgetown aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir de. Ada olması nedeniyle plajları ve daha çok dalış turizmi ile kendisini duyuran Barbados’ta eğer dalış yapmak istiyorsanız masmavi denizin içerisinde birçok batık gemiyi görebilirsiniz.

5. Belize

90 günü geçmediğiniz takdirde Belize de gidebileceğiniz vizesiz ülkeler arasında yer alıyor.

Meksika’nın güneyinde ve Guatemala’nın kuzeyinde yer alan Belize oldukça küçük bir ülkedir. En ilginç özelliği ise bayrağında insan figürü bulunduran tek ülke olmasıdır. Karayip Denizi’ne kıyısı olan ülkenin kıyı şeridi mercan adacıkları ile doludur. Ekonomik durumu pek de iyi olmayan ülkenin güvenlik açısından çok tekin olduğunu söyleyemeyiz. En kalabalık şehrinin ismi de Belize’dir ve ülkenin doğal güzellikleri dışında gezilip görülecek çok da bir yeri bulunmuyor.

6. Bolivya

Bolivya da 90 güne kadar bizden vize istemiyor.

Bolivya ile ilgili söylenebilecek en önemli şey yıllarca sömürge olarak yaşamasına rağmen kendi kimliklerini ve geleneklerini kaybetmemeleri ve halen yaşatmalarıdır. Dolayısıyla ülkeye dışarıdan gelenler çok farklı bir toplulukla karşılaşırlar. İdari şehri La Paz iken başkenti Sucre’dir ama Oruro karnavallarıyla ünlüyken Santa Cruz ise eğlence dünyası ile meşhurdur. Ekonomik durumu çok iyi olmayan ülke turistler için çok avantajlıdır diyebiliriz. Tuz gölü ve enteresan coğrafyası ile gezginlerin gitmek istedikleri ülkelerin ilk sıralarında yer alır.

7. Brezilya

Amerika Kıtası’nın en renkli ülkelerinden birisi olan Brezilya da 90 güne kadar vize istemiyor.

Daha çok festivalleri ile adını duyurmuş olan Brezilya’nın olağanüstü bir doğal güzelliği vardır. Amazon ormanları ülkenin sahip olduğu en güzel servettir. Daha 5-10 yıl öncesinde tanışılan kabileler olduğunu biliyoruz ki halen keşfedilememiş insanların olmadığı da şüpheli. 4 milyona yakın bitki ve hayvan türünün yaşadığı tahmin edilen ülkenin futbolu, Copacabana ve Ipanema plajları ve sambası tüm dünya tarafından bilinir. Başkenti Brasilia olan ülkenin en popüler kenti de Rio de Janeiro’dur.

8. Dominik Cumhuriyeti

Aslında Dominik Cumhuriyeti vize istiyor ama bu uygulamayı sınır kapılarında 10 USD karşılığında sorunsuz veriyor. Çıkarken de vergi adı altında 20 USD talep ediyor.

Doğal güzellikleri ve harika atmosferi ile Karayipler’de Hispanyola adasında bulunan Dominik Cumhuriyeti mutlaka görülmesi gereken yerler listesinin ilk sıralarında yer almayı hak ediyor. Başkenti Santa Domingo olan Dominik Cumhuriyeti’nde başkenti, Our Lady Bazilikası’nı, Samana yarımadası ve körfezini, Enriquillo Gölü’nü, Playa Dorada ve La romana’yı, Jaragua Ullusal Parkı’nı, Los Haitises Milli Parkı’nı ve Jarabacoa’yı mutlaka görmelisiniz.

9. Ekvador

90 güne kadar sürecek olan ziyaretleriniz için vize almanız gerekmiyor.

Kolombiya’nın güneyinde ve Peru’nun kuzeyinde yer alan Ekvador’un Büyük Okyanus’a kıyısı vardır. Meşhur Galapagos Adaları 965 km. uzaklıkta olsa da ülke sınırları içerisinde yer alır. Başkenti Kito olan ülkenin kendi para birimi olmadığı için USD kullanıyor. En güzel şehri Quito’da Meryem Ana Anıtı’nı, Bağımsızlık Alanı’nı ve Bazilika’yı görmek isteyebilirsiniz.

10. El Salvador

El Salvador da 90 güne kadar vize istemiyor.

Güneyinde Büyük Okyanus bulunan ve Honduras ile Guetemala’nın komşusu olan El Salvador Orta Amerika’nın en küçük ülkesidir. Tropikal iklimin hakim olduğu ülkenin doğal güzellikleri turizme olumlu yönde katkı yapıyor. Ekonomik durumu kötü olan ülkenin güvenli olduğu da söylenemez. Başkenti San Salvador olan ülkenin en önemli noktaları arasında Ilopango Gölü, San Salvador Volkanı ve San Salvador Katedrali yer alır.

11. Guatemala

Pasaportunuz olduğu takdirde 90 güne kadar Guatemala geziniz için bir şey yapmanıza gerek yok.

Mayaların memleketi diyebileceğimiz Guatemala heybetli dağları ve harika plajlarıyla egzotik bir ülke. Birçok tarihi eseri UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış olan ülkenin kütüphane ve müzelerin görmelisiniz. Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi ile Ulusal Kütüphanesi  ilk gitmeniz gereken yerler diyebiliriz.

12. Haiti

Haiti 10 USD karşılığında sınır kapılarında sorunsuz olarak vize veriyor.

Karayiplerde yer alan Hispaniola Adası’nı Dominik Cumhuriyeti ile paylaşan Haiti bölgedeki en önemli turizm merkezlerinden birisi. Ekonomik açıdan iyi durumda olmayan ülke insanı cana yakınlığı ile gelen ziyaretçilerin kalbini kazanmasını bilir. Deniz turizminin ön planda olduğu ülkenin başkenti Pourt-au-Prince müzeleri ile de gezginleri davet etmektedir. Diğer tatil şehirlerinden farklı olarak burada sizi rengarenk gecekondular karşılar.

13. Honduras

Honduras da ülkesini gezmek isteyen Türk Vatandaşları için 90 güne kadar vize muafiyeti veriyor.

Orta Amerika’nın yüzölçümü bakımından en büyük ülkesi olan Honduras Amerika’nın keşfinden önce kıtada yaşayan birçok millete ev sahipliği yapar. Tarihi geçmişi itibariyle de Comayagua ve Gracias isimli kolonyel yerleşimleri, Mayaların binalarından kalan eserler, doğal parklar, egzotik doğa yaşamı, Pasifik ve Karayip Kıyıları, yağmur ormanları görmek ve gezmek isteyeceğiniz yerler arasında bulunur.

14. Jamaika

Jamaika’ya 90 günlük bir gezi düşünüyorsanız vizeye ihtiyacınız yok.

Husain Bolt gibi bir vatandaşı olmasına rağmen Jamaika oldukça sakin ve yavaş bir ülkedir. Köklü bir kültüre sahip olan Jamaika uzun yıllar sömürge altında kalmış olsa da kendi kültürünü korumayı başarabilmiştir. Hatta reggae, mento, ska, rocksteady ve ragga gibi müzik türlerinin anavatanıdır. Başkent Kingston’da Bob Marley Müzesini, Devon House’u ve Liberty Hall’u gezebilirsiniz.

15. Kosta Rika

Kosta Rika her 180 gün için 90 günlük ziyaretleriniz için vize istemiyor.

Zengin Sahil anlamına gelen Kosta Rika Karayip Denizi ile Büyük Okyanus arasında yer alır ve Nikaragua ile Panamanın komşusudur. Adından da anlaşılacağı gibi olağanüstü plajları olan ülkenin doğal yaşam alanları ve bitki ile hayvan türleri de görülmeye değerdir. Şelaleri ise doğal güzelliklerine ayrı bir tat verir. Başkent San Jose’de sokaklarda gezmek ve pazarlarını gezmek dahi insana ayrı bir zevk verir. Ayrıca, Teatro Nacional, Museo de Jade ve Barrio Amon görülmesi gereken önemli yerlerdir.

16. Kolombiya

Kolombiya da 90 günü aşmayacak girişleriniz için vize istemiyor.

Yıllar boyunca İspanyolların sömürgesi olarak kalsa da geçmiş yıllarda Amerika Kıtası’nda yaşamış birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Kolombiya müzik ve dansıyla ünlüdür. Doğal yaşam alanları ve harika coğrafi özellikleri ile size bambaşka bir deneyim yaşatabilecek Kolombiya’nın başkenti ise Bagota’dır. Turistik alanları genellikle güvenli olsa da bir takım alanlar vardır ki belki de kurtarılmış bölge demek daha doğru olacaktır buraları keşfetmeye çalışmazsanız rahat bir tur yapmış olursunuz. Medellim turizm ve modernlik açısından ilk sırada yer alır. Kolombiya’yı deniz tatili için de değil de kültür turizmi için seçerseniz daha ekonomik bir tercih yapmış olursunuz.

17. Meksika

Eğer Meksika’ya havayolu ile gidecekseniz internet üzerinden 30 güne kadar vize alabilirsiniz.

Dünyanın en özel ülkelerinden birisi olarak kabul edilen Meksika, Azteklere kadar uzanan tarihi kökleri ile görülmesi gereken yerlerden birisi. Lezzetleri, doğal güzellikleri ve kendisine has mimarisi ile her yıl akın akın turistin ziyaret ettiği ülkenin başkenti Mexico City müzeleri ve UNESCO tarafından koruma altına alınmış tarihi alanları ile turistlerin en çok uğradığı şehirlerin başında geliyor.

18. Nikaragua

Nikaragua da Türk gezginler için vizesiz ülkeler kategorisinde yer alır.

Orta Amerika Devletleri arasında yüzölçümü açısından en büyük devlet olan Nikaragua Kosta Rika ile komşu olduğu gibi Büyük Okyanus ve Karayip Denizi’ne de kıyısı vardır. Resmi bir dini olmayan Nikaragua’nın başkenti de Managua’dır. Yoksul bir ülke olan Nikaragua’ya gitmek istiyorsanız ünlü festivallerinin tarihlerin kontrol ederseniz iyi olabilir. Conception Volkanı’nın bulunduğu Omatepe’yi ve Nikaragua Gölü’nü görmek isteyebilirsiniz.

19. Panama

Panama kendisine gelen ziyaretçilerden 6 aya kadar vize istemiyor.

Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanusu birleştiren yapay bir kanala sahip olan Panama’nın başkenti de Panama City’dir. Panama küçük bir ülke olsa da çok önemli bir noktada bulunması sebebiyle ekonomik olarak gelişmiştir ve ülkede çok sayıda gökdelen bulunur. Şehre gelmişken Panama Kanalı’nı, Casco Viejo Alanı’nı ve Volkan Baru’yu görmek isteyebilirsiniz.

20. Paraguay

Paraguay da vizesiz ülkeler arasında yer alıyor.

Ekonomik açıdan zorluklar yaşayan Paraguay dünyanın en ucuz ülkeleri arasında yer alıyor. Başkent Asuncion Latin Amerika Yerlilerini ve yaptıkları el işi kıyafetleri görebilirsiniz gezip dolaşacağınız çok fazla yer ne yazık ki yok. Kumarhaneler ve eğlence dünyası Paraguay gezginlerini bekleyen sürprizler.

21. Peru

180 gün içerisindeki 90 günlük ziyaretleriniz için Peru da vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor.

İnka Uygarlığı’nın uzun yıllar yaşadığı topraklarda kurulu olan Peru şu an harika bir tarihi ve doğal servete ev sahipliği yapıyor. İhtişamlı mimari eserleri, lezzetleri ve tabiatı ile turistlere bir cennet vaat eden Peru’nun yerli halkı ise halen yoksulluk ile mücadele ediyor.  Başkenti Lima olan ülkenin diğer önemli şehirleri ise Trujillo, Callao, Chiclayo, Arequipa ve Iquitos’tur. Dünyanın 7 harikası arasında yer alan Machu Picchu, rengarenk tarihiyle Cusco, hala gizemi çözülememiş Nazca Çizgileri ve harika trekking rotasıyla Salkantay kesinlikle görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

22. St. Lucia

St. Lucia da pasaportu olan her Türk Vatandaşı’nı topraklarına vizesiz kabul ediyor.

174.000 kişilik nüfusu bulunan St. Lucia Atlantik Okyanusu sınırlarında yer alan bir ada ülkesidir. Ada ülkesi olması ve tropikal iklimi sayesinde tatil turizmine yatırım yapan St. Lucia’nın başkenti de Castries’tir.

23. Trinidad ve Tobago

Trinidad ve Tobago 30 günü aşmayacak olan ziyaretleriniz için vize istemiyor.

Karayiplerde yer alan bu ülke aslında adları Trinidad ile Tobago olan 2 adadan meydana geliyor. Venezuela’nın kuzeydoğusunda bulunan ülkenin 6 ad. limanı ve 6 ad. havalimanı bulunur. Başkent Port-of-Spain San Fernando ve Chaguas kadar gelişmiş değildir. Ülkenin turizmi deniz turizmine dayalıdır.

24. Uruguay

Uruguay da 90 günü geçmeyen geziler için vize istemiyor.

Güney Amerika’nın sosyal haklar açısından en gelişmiş ülkesi olan Uruguay ekonomik olarak da komşularına nazaran oldukça iyi durumdadır. Boyalı Kuşlar Irmağı anlamına gelen Uruguay olağanüstü kumsalları ile gelen ziyaretçilerini büyüleyecek kadar güzeldir. Başkent Montevideo’da Özgürlük Meydanı’nı, Eski Şehir Bölgesi’ni, Salvo Sarayı’nı ve Montevideo Katedrali’ni mutlaka görmelisiniz.

25. Venezuela

Venezuela da 90 güne kadar olan ziyaretler için vize uygulamasını zorunlu tutmuyor.

Güney Amerika’da yer alan Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Kolombiya ve Brezilya ile komşudur. Başkenti Caracas olan ülkenin gezilecek yeleri arasında plajlar, şelaler ve ormanlar gibi doğal güzellikler ilk sıralarda yer alır. Avila Tepesi, Miranda Parkı, Angel Şelalesi ve  Cayo de Agua mutlaka görülmesi gereken yerler listesinin ilk sıralarında yer alıyor.

"Vizesiz Ülkeler Vizesiz Gidilen Ülkeler" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z