Yaz

Odessa Nerede

calendar_today May 07, 2018 label

Odessa Nerede

Odessa nerede sorusunun cevabını hemen verelim. Ukrayna'nın Karadeniz kıyısında bulunan bu güzel şehir yaz tatili arayışı için ideal bir konumda. Ukrayna'da nerede denize girilir diye merak edenlere hitap eden Odessa nerede harita anlatımlı gezi yazısı sizlerle. Ben Odessa şehrine gidemedim ama gitmek isteyenler için Odessa nerede ve Odessa'ya nasıl gidilir harita çizerek anlattım.

Odessa Nerede Giriş

Ukrayna gezinizi yaz aylarında yapmayı planlıyorsanız ve tatil süreniz kısıtlıysa, bu tatilde bir de denize girebilseydim iyi olurdu gibi bir düşünceniz varsa siz zaten Odessa’ya gitmek için mazeret arıyorsunuz demektir. Odessa Ukrayna’nın en önemli tatil, turizm ve ticaret merkezi desek yeridir.  Bize düşen görevse sizlere Odessa nerede ve Odessa’ya nasıl gidilir sorularının cevabını ayrıntılı şekilde sizlere sunmak olacaktır.

Denize kıyısı olduğu için sadece ülke içerisinden değil Romanya, Moldova, Rusya ve Beyaz Rusya gibi ülkelerden bir çok turist yaz tatilini geçirmek için Odessa şehrine geliyor. Türkleri de söylemeye gerek yoktur herhalde. Odessa, sonradan gelişmeye başlamış bir şehir değil. Antik Yunan’dan bu yana önemini ve etkinliğini korumuş. Dolayısıyla Ukrayna Odessa şehrinin binaları, geçmişi ve köklü bir kültürü var. Bu nedenle sadece deniz turizmine yönelik değil Odessa. Ukrayna’nın deniz ticaret merkezide Odessa Limanı. Bu nedenle de Odessa iş nedeniyle seyahat etmek zorunda kalan bir sürü insanı ağırlıyor.

Odessa konusunda yapılabilecek en büyük uyarı ne yazık ki vatandaşlarımız. Türkiye’ye çok yakın olması nedeniyle vatandaşlarımızın buraya akın akın gitmesi ve çok da iyi bir intiba bırakmaması sizleri zor durumda bırakabilir ve insanların yaklaşımı hem kişisel hem de milliyetçilik açısından canınızı sıkabilir. Onun haricinde çok güzel ve keyifli vakit geçirebileceğiniz gidilip görülmesi gereken yerlerden birisi Odessa şehri sizleri bekliyor… 

Odessa Ukrayna

Odessa Hakkında

Odessa, Ukrayna’nın 3. büyük kenti. Köklü bir tarihi olan Ukrayna’nın Odessa şehri 1800’lü yıllarda “sıcak denizlere inme politikası” bulunan Çarlık Rusyası’nın yatırım ve desteğiyle gelişmiş hatta Rusların en önemli 4. şehri haline gelmiş. Ama aynı zamanda Odessa 1905 Rus Devrimi’nde isyan merkezlerinden birisi de olmuş. İşin kötü tarafı bizim 1. Dünya Savaşı’na girmemize neden olan Yavuz ve Midilli zırhlıları da gelmişler bu şehri bombalamışlar. 

Yavuz ve Midilli Zırhlıları ile hırslarını alamayan Almanlar, 2. Dünya savaşı sırasında da Odessa’yı 3 yıla yakın bir süre işgal etmişler. Bütün bunlara rağmen Odessa hala dimdik ayakta durabiliyor ve geçmişini hissettiriyor. 

Tüm Ukrayna’ya olduğu gibi Odessa’ya da yeni çipli kimliğinizle gelebilirsiniz. Denemek ister misiniz bilemeyiz ama İstanbul’dan Odessa şehrine feribot seferleri düzenleniyor. 36 saat kadar sürüyormuş. Biraz fazla sanki. Geri kalan 34,5 saatte belki bir Ukrayna şehri daha gezebilirsiniz.

Odessa Ukrayna

Odessa Nüfusu

Odessa’da 1.2 milyon civarında insan yaşıyor. İstanbul’la kıyaslayınca çok küçük ama ulaşım ve yaşam İstanbul’a göre çok çok rahat. Ukrayna Odessa şehri tarihine, cazibesine ve önemine bağlı olarak da çok uluslu bir kent oluşmuş. 100’den fazla ulusa mensup insanın yaşadığı söyleniyor. Elbette yarısı Ukrayna’lı geri kalan yarısının büyük kısmı da Rus. Ayrıca Bulgarlar ve Moldovlar da Odessa’da yaşarken devamlı olarak şehre yerleşmiş 15000 civarında da Türk olduğunu duyduk.

Şehirde hakim olan dil Ukrayna’ca ve Rusça. Ukrayna’nın genelinde hakim olan İngilizce bilmeme oranı da Odessa şehrinde de devam ediyor. İngilizce konuşmanız gereken bir durum olursa gençleri tercih edin. Onların İngilizce bilgileri yaşı ileri olanlara göre çok çok iyi. Genç nüfus durumu nasıl derseniz. 20 civarında yüksek okul var. Öğrencilerin %30’u da yabancı uyruklu.

Odessa Nerede?

Odessa, Ukrayna’nın güneybatısında ve Sakarya’nın Zonguldak’ın hizasında Karadeniz’in kuzeyinde yer alıyor. Moldova’ya da çok yakın. Ukrayna’da idari bir birim olan oblastlar üzerinden düşünürsek Odessa Oblastı Moldava’nın güneyinin tamamını ve güney doğusunu kuşatıyor. 

Odessa'ya Nasıl Gidilir - Ukrayna Haritası

Odessa'ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Odessa’ya gitmenin en hızlı yolu uçak. İstanbul’dan direkt uçuşla yaklaşık 1,5 saat sonra havalimanına iniş yapabiliyorsunuz. 

İsterseniz kendi arabanızla da Bulgaristan, Romanya ve Moldova üzerinden geçiş yapabileceğiniz gibi İstanbul kalkışlı feribotu da kullanabilirsiniz. Karayolu ile mesafe 829 km. Sadece Odessa’yı gezmeyecekseniz diğer ülkeleri veya Ukrayna şehirlerini gezecekseniz bu seçeneği değerlendirebilirsiniz. Ukrayna’ya ya da Ukrayna içerisinde Odessa’ya tren yolculuğu ile gelebilmek de alternatifleriniz arasında. Seçenekler bunlar. Tatil, zaman ve para sizin.

Odessa'ya Uçakla Nasıl Gidilir?

Farklı hava yolu şirketlerini kullanarak Odessa’ya İstanbul’dan direkt uçabilirsiniz. Ankara, İzmir gibi şehirlerden de aktarmalı olarak uçmak sizin elinizde. Tabi ki farklı ülkelerden ve Ukrayna içerisindeki şehirlerden de uçağa binerek Odessa’ya gelebilirsiniz. Odessa’ya nasıl gidilir ? sorusu aslında tamamen sizin zaman ve Ukrayna tatili programınız ile ilgili olduğu için biz size farklı alternatifler sunduk.

Odessa Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım.

Odessa Havalimanı şehir merkezinden 10 km. uzakta. Havalimanından kalkan 129 numaralı otobüs ile tren garına, 101 numaralı otobüsle Hreska Plascha’ya ulaşabilirsiniz. İsterseniz havaalanı ile şehir merkezi arasında çalışan 117 marshrutkaları kullanabilirsiniz. Taksi seçeneğini de unutmamak lazım. Biz pek tercih etmesek de ücret sizin için sorun olmayabilir ya da çok fazla eşyanız vardır 3 kuruş için eziyet çekmek istemiyorsunuzdur. Pazarlık etmek şartıyla taksiye binmenizi tavsiye ederiz. 

Ukrayna Odessa Tren İstasyonu

Ukrayna Ulaşım Rehberleri

Lviv Nerede

Kiev Nerede

Kharkiv Nerede

Ukrayna Nerede

Lviv'den Odessa'ya Trenle Nasıl Gidilir ?

Lviv’den Odessa’ya trenle ulaşmak çok kolay. İki şehir arasında tren seferleri düzenleniyor ve yolculuk yaklaşık 12 saat sürüyor. Tren ile ilgili söylenebilecek en önemli şey ise trenlerde yiyecek satılmıyor. 12 saat yolculuk yapacağınızı düşünürsek hem canınız sıkılmasın diye hem de aç kalmayın diye yanınıza bir şeyler alırsanız sizin için daha iyi olur. 

Odessa'ya Trenle Nasıl Gidilir?

Başlıktaki sorunun iki ayrı cevabı var. Birincisi, İstanbul’dan yola çıkarak Bükreş ve Kişinev üzerinden Odessa’ya varabilirsiniz. İkinci cevap ise Ukrayna içerisinde hemen her ilden tren ile Odessa’ya gelebilirsiniz. Süreleri ve ücretleri farklı olacaktır tabi ama ülke içerisinde şehir değiştirirken demiryolunu kullanmak hem manzara hem zaman hem de ücret hesaplandığında en mantıklı yol oluyor. Ukrayna gezinize başladıysanız ve şehirler arasında yolculuk yapacaksanız biletlerinizi internetten alabilirsiniz.

Odessa Tren İstasyonu'ndan Şehir Merkezi'ne Ulaşım

Gar, şehrin merkezi sayılan Deribasovskaya Caddesi’nden 2 km. uzakta yer alıyor. Fazla çantanız yoksa 20 dk. içerisinde şehrin kalbine yürüyerek ulaşabilirsiniz. Yürümek istemiyorsanız da otobüs ve tramvay seferleri de mevcut. Gece geldiyseniz o zaman taksi kullanmak zorunda kalabilirsiniz. İsterseniz yine yürüyebilirsiniz ama saat çok geçse veya turizm sezonu dışında geldiyseniz yürümeseniz daha iyi olabilir.

Ukrayna Odessa

Odessa Otobüs Terminali Nerede?

Her ne kadar eski bir şehre gelmiş olsanız da şehrin düzenli olması insanı rahatlatıyor. Şehrin ana otobüs terminali de tren istasyonu ile bitişik sayılabilir. 

Odessa Otobüs Terminali'nden Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Dediğimiz gibi her ikisi de yan yana oldukları için aynı yöntemleri kullanabilirsiniz. Öncelik yürümek, olmazsa da otobüs ya da tramvay.

Odessa'dan Moldova Kişinev'e Nasıl Gidilir?

Ukrayna gezinizi bitirdiniz ve zamanınız kaldı ya da zaten Moldova Kişinev’e gitmek istiyordunuz. Çok doğru bir hareket yapıyorsunuz. İki şehir arasındaki mesafe 173 km. günü birlik bile gidip gelinebilir. Yok o kadar da abartmayalım. Çünkü, sınır da geçtiğiniz için yol 3-3,5 saat sürebiliyor. Hele de otobüsle giderseniz 5,5 saat sürüyor desek yalan olmaz. Bu arada Moldova da bizden vize istemiyor oluşu hazır gitmişken şurayı da göreyim mantığını savunuyor.

Araba kiralama serüvenine de girmeseniz iyi olur. Kiril alfabesiyle yazılmış yazılar ve bozuk yollar sınır geçişi sizi biraz zorlayabilir. Hatta şehir dışına çıkınca telefon da çekmeyebileceği için yol bulma konusunda hislerinizle baş başa kalabilirsiniz.  İlla Odessa şehrinde araba kiralamak isterseniz çevrimdışı çalışan navigasyon programlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

Güvenliği konusunda net bir şey diyemeyeceğimiz diğer seçenek ise blablacar. Daha konforlu ve daha hızlı. Ama kimle yolculuk yapacaksınız onu bilemiyoruz. Bizden size tavsiye: bir şekilde Kişinev’e gidin ve orada en azından 2 gün geçirin. 

Ukrayna Hakkında Yazdığım Diğer Yazılar

Ukrayna'ya Gideceklere Tavsiyeler

Kiev Gezilecek Yerler

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Ukrayna'dan Belarus'a Geçiş

Kharkiv Gezilecek Yerler

Ukrayna Turu İçin Altın Tavsiyeler

Ukrayna Aşk Tüneli

Ukrayna'ya Kimlikle Giriş

Ukrayna’da Gezilecek Yerler

Ukrayna Şehirleri

Ukrayna Gece Hayatı

Odessa Gezilecek Yerler

Odessa Şehir İçi Ulaşım

Her ne kadar Karadeniz kıyısında olsanız da Avrupa’dasınız ve Avrupalılar’la muhatap olacaksınız. Dolayısıyla Odessa şehri içerisinde yürürken ne kadar çok hakkınız olduğunu anlayabileceksiniz. 

Odessa şehrinde gezilecek yerler birbirine yakın olduğu için yürüyebilirsiniz. Hatta yürürken şoförlerin davranışları sizi mutlu edebilir. 

​Araç kullanmak isterseniz de otobüs, tramvay ve matruşkalar sizin için fazlasıyla yeterli olacaktır. Toplu taşıma araçları ucuz olmasının yanı sıra biraz fazla kalabalık olabiliyor. Buna da hazırlıklı olmalısınız. Biletleri otobüs ve tramvaylarda araç içerisinden alıyorsunuz. Minibüs kullanımını bir Türk’e anlatmak doğru olmaz herhalde. Odessa nerede ve Odessa’ya nasıl gidilir ? sorularının cevabını bu yazıda sizlerle buluşturduk. Odessa haritası umarım sizlere yardımcı olacaktır.

"Odessa Nerede" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z