BELGRAD GEZİ REHBERİ

BELGRAD SIRBİSTAN GEZİLECEK NOKTALAR - BELGRAD GEZİLECEK YERLER BLOG

42 günlük vizesiz balkan turumda Sırbistan’a öyle bir giriş yaptım ki akıllara zarar verecek şekilde diyebilirim.  Belgrad turu nasıl yapılır? yazımı okuyabilirsiniz. Belgrad gezilecek yerler ve Belgrad yakınında gezilecek yerler nerelerdir? Peki ya Belgrad Sırbistan gezilecek noktalar ? Eşi benzeri hiçbir yerde olmayan Belgrad gezi yazımı okuduktan sonra okuduğunuz bütün Belgrad gezi blog yazılarını unutacaksınız. Belgrad gezilecek yerler blog yazıma geçmeden önce Zemun gezilecek yerler söyleyeceklerim bile size hemen Belgrad gezisi planları yaptıracağına ve Belgrad uçak biletini aldıracağına eminim. Belgrad gezilecek yerleri gidip gören kişiler anlata anlata bitiremiyorlar ya dedim ki ne var bu Belgrad’da? Çok çok samimi söylüyorum Belgrad gezi rehberimi 10 kere yazdım sildim yazdım sildim. Özellikle Sırbistan vizesiz ülkeler listesinde olduğu için sizlere 5 parça halinde Sırbistan gezi rehberi hazırlamayı uygun gördüm. En sonunda dedim ki Sedat sen en iyisi kendi içinden gelenleri yazarak güzel bir Belgrad gezi yazısı hazırla gitsin. Belgrad’da ne yenir? ve Sırbistan Belgrad gece hayatı hakkında yazımı da okuyun derim. Hemen soruyorum eğer Belgrad gezinizi turist gibi gezmek yani sadece fotoğraf mı çekinmek istiyorsunuz yoksa benim gibi Belgrad şehrini yaşamak mı istiyorsunuz? Nereye giderseniz gidin öncelikle İstanbul kadar güzel bir şehir ile karşılaşmak mümkün değil bunu öncelikle itiraf edelim. Belgrad şehrinin güzelliğini anlatan bir şiir duydunuz mu? Ya da Belgrad’da gezilecek yerlere ithafen yazılmış bir şiir? Ben duymadım. Örneğin; İstanbul Kız Kulesi kadar güzel mi Belgrad’da gezilecek yerler ? Galata Kulesi’nin tepesine çıkıp gördüğünüz manzara kadar güzel mi? Peki ya bizim boğaz köprülerinin vermiş olduğu güzel manzaraları verebilir mi? Ne demişler?

Belki Paris güzel bir salon,Londra güzel bir park,Berlin güzel bir kışla ama İstanbul çok harika bir şehir.

Belgrad'da gezilecek yerler-Kalemeydan Kalesi
Belgrad'da gezilecek yerler-Kalemeydan Kalesi

(Belgrad'da gezilecek yerler-Kalemeydan Kalesi)

BELGRAD NERENİN BAŞKENTİ VE BELGRAD HANGİ ÜLKEDE? BELGRAD NEREDE?

Sırbistan başkenti olan Belgrad,Türkiye’den her yıl on binlerce Türkler tarafında ziyaret edildiği için Türkiye’de en çok konuşulan ve en meşhur gidilecek şehirler arasında yerini her daim korumaktadır. Sırbistan Belgrad’a düzenli olarak gidenlerin sebeplerinden birisi de şüphesiz Belgrad gece hayatı kadınlar olmasıdır. Belgrad gezi önerilerinde herkesin özellikle bilgi edinmeye çalıştıkları Beyaz Şehir olarak anılan Belgrad şehrindeki gece hayatı Times Dergisi’ne bile konu olmuştur. Sırbistan Başkenti Belgrad sokaklarında dolaşan Sırp kızları ise Türk erkeklerini olduğu kadar tüm erkeklere hayatı sorgulatacak güzellikte olması da Belgrad turu yapmak için bambaşka bir sebep olarak önümüze çıkıyor. Peki bu kadar meşhur olan Belgrad nerededir? Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği noktaya kurulan Beyaz Şehir Belgrad için 3 adet Belgrad gezi rehberi hazırlıyorum. Bir tanesi bu klasik turist gezi rehberi, bir tanesi adeta Belgrad’ın sokaklarında özgürlüğü hissettiğim,kaybolduğum,ticket cezası yediğim,sabahın 5’inde ve geceleri sokaklarında dolaştığım gidilmeyecek yerlerine gittiğim Belgad’ı gezgin gibi yaşadığım Belgrad’da gezilecek ve gezilmeyecek yerler yazım diğeri ise Belgrad turu yapacaklara tavsiyeler yazım.

Belgrad vizeli mi?

Belgrad’a vize var mı? Diye merak edenlere hemen söyleyeyim Belgrad’a vize yok.

Belgrad'da gezilecek yerler
Belgrad'da gezilecek yerler

(Sırbistan başkenti Belgrad sokakları)

BELGRAD’A NASIL GİDİLİR? BELGRAD’A ULAŞIM NASIL SAĞLANIR? BELGRAD’A NASIL ULAŞILIR?

Türkiye’den Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a uçakla,arabayla ve trenle gitme imkanı vardır. Hatta arabayla balkan turu yapanların da muhakkak uğraması gereken yerlerden birisi de Belgrad şehridir. Belgrad’da şehir içi ulaşım otobüs,tramvay ve troleybüs ile çok kolayca yapılmaktadır.

Belgrad'da şehir içi ulaşım
Belgrad'da şehir içi ulaşım

Nikola Tesla Havaalanı’na İstanbul’dan Pegasus,Thy ve Air Serbia havayolları ile yaklaşık 2 saat süren yolculuk sonrası gidelebilir. Haftada yaklaşık 30’a yakın sefer düzenlemeleri de bizleri Belgrad hakkında araştırmalar hatta planlar yapmaya davet ediyor. Nikola Tesla Havalimanı pasaport işlemlerini daha hızlı ve sorunsuz yapmak için kaldığımız oteli gösterir belgeleri ve dönüş biletimizi de yanımızda taşımalıyız. Ben Sırbistan’a girerken pasaport işlemleri sırasında ciddi ciddi mülteci muamelesi görmüştüm. Ayrıca Nikola Tesla Havalimanı’nda araç kiralama şirketlerinden araç kiralayabilirsiniz. Belgrad Nikola Tesla havaalanı ile şehir merkezi arası yaklaşık 20 kilometre olup taksi yerine otobüs kullanmanızı tavsiye ederim.

Nikola Tesla Havalimanı şehir merkezi ulaşım ise otobüs ve taksi ile mümkündür.  Belgrad Nikola Tesla Havalimanından şehir merkezine ulaşım için 72 numaralı otobüse binip Zelena Velac Meydanı’nda inmeniz gerekmektedir. Yolculuk süresi yaklaşık 1 saat sürebiliyor.

ÖNEMLİ EK BİLGİ; Sırbistan’da tanıştığım savcıdan bile daha yetkili bir kız arkadaşımın sözleri: Ben kendim bile yurt dışından gelirken bazen sorguya çektikleri oluyor. Bazen bavulumu arıyorlar bazen çıkış yaparken bile soru sorduklarına şahitlik ettim. Polisler bütün yetkilerini üzerimde kullanıyorlar. Bunu yazmamın sebebi ise ; Belgrad’a girişte bazı arkadaşlar sorun yaşıyorlarmış. Bu durum sadece bu şehre özel değildir elbette ama muhakkak otel ya da hostel rezervasyon çıktılarınız yanınızda olsun derim. 

SIRBİSTAN HAKKINDA YAZDIĞIM DİĞER YAZILAR
Belgrad'da gezilecek Yerler 
Belgrad turu yapacaklara tavsiyeler
Novi Sad gezi rehberi
Belgrad gece hayatı
Sırbistan gezilecek yerler

(Belgrad'da gezilecek yerler-Sırbistan başkenti Belgrad sokakları-Sava Mahallesi)

Belgrad tren istasyonu

Üsküp’ten Belgrad’a otobüs ile yapmış olduğum yolculukta gördüğüm Belgrad tren istasyonunda emanet kasalar mevcut. Sanırım özellikle interrail yapan kişiler ya da Belgrad şehrinden başka yerler gitmek için tren saatini bekleyenler Belgrad tren istasyonundaki emanet kasaları kullanıyorlar. Fiyatı hakkında tam bir bilgim yok ama pahalı olacağını sanmıyorum. Belgrad pahalı mı? Diye merak etmenize gerek bile yok. Belgrad ucuz bir şehir. Belgrad tren istasyonu Knez Mihailova Caddesi’ne yürüyerek 15 dakikalık mesafede. Belgrad’dan Üsküp’e tren raylarında çalışma olduğu için (2016 yılında) Belgrad tren istasyonunu kullanmamıştım. Sadece Belgrad’dan Novi Sad’a nasıl gidilir? diye araştırma yaparken trenle gitmek daha keyifli olacağı kanaatine vardığım için Belgrad tren istasyonunu kullanmıştım.

Belgrad otobüs terminali

Belgrad tren istasyonu ile Belgrad otobüs terminali aynı yerde sayılır. Belgrad otogarından da şehir merkezine ulaşımı yürüyerek yapmanızı öneririm. Ben Belgrad otogarından sora sora kalacağım hosteli bulmuştum hatta sorduğum kişiye ilk başta İngilizce sordum. O da bana İngilizce cevap vermişti:) Sonra kardeş sen nerelisin? Muhabbeti:)

Belgrad gece hayatı-Knez Mihailova Caddesi sokak dansları
Belgrad gece hayatı-Knez Mihailova Caddesi sokak dansları

(Belgrad gece hayatı-Knez Mihailova Caddesi sokak dansları)

Belgrad’da şehir içi ulaşım kullanacakların dikkatine:

Belgrad şehrinde ulaşım çok kolay,neye binerseniz binin bütün kapılar açılıyor ve siz istediğiniz kapıdan binebiliyorsunuz. Ben hem Belgrad’da hem de Saraybosna’dan Umut Tüneli’ne giderken ticket cezası yedim. Böyle bir hataya düşmemek için muhakkak bindiğiniz kapının yanında bulunan kart okuyuculara kartınızı okutmayı ihmal etmeyin. Görevliler herhangi bir durakta binip sizin biletinizi ellerindeki makineye okutuyorlar ve özellikle turist görünümlü kişilere soruyorlar. Bazı insanlar otobüse kart okutmuyorlar, ben de ilk başta baktım kimse bilet ya da bizim kullandığımız aylık kart kullanmıyor diye aldanmıştım. Ama bu nedenle bilet almamazlık yapmadım Belgrad’da şehir içi ulaşım yaparken turist olduğunuzu söyleyin gibi saçma bir tavsiyede bulunmuşlardı ben de şoföre para uzattım ama geç geç deyince otobüse binmiştim. Biletleri ise otobüs duraklarının yanındaki büfelerden temin edebilirsiniz.

Sırbistan başkenti Belgrad sokakları-Belgrad'da hava durumu nasıl?diye merak edenlere
Sırbistan başkenti Belgrad sokakları-Belgrad'da hava durumu nasıl?diye merak edenlere

(Sırbistan başkenti Belgrad sokakları-Belgrad'da hava durumu nasıl?diye merak edenlere)

BELGRAD ŞEHRİNDE ERKEKLERE TAVSİYEM

+Kanka Belgrad’a uçak biletimi aldım oğlum bütün Belgad gezi rehberi yazılarını okudum,hepsinde Sırp kızlarının çok güzel olduğu yazıyor. Bekle beni Sırbistan.

Klasik erkek muhabbeti değil mi? Hadi hemen morallerinizi bozmayayım önce size güzel haberi vereyim. O soğuk upuzun boylu burnundan kıl aldırmayan Sırp kızları var ya bazıları gerçekten çok mutsuzmuş ve hatta kendilerine erkek arkadaş arıyormuş. Tabi olayı hemen sapıklığa vurmayacaksanız devamını anlatıyorum. Couch surfing sayesinde Belgrad’da bir akşam vakti bir Sırp kız arkadaşla buluştuk. Oradan buradan sohbet ederken en çok merak ettiğim konuyu bir şekilde sordum. Dedim ki:

+Sırp kızları olarak çok güzelsiniz nasıl olur da sevgiliniz olmaz?

-Bizim Sırp erkekleri çok soğuk olur ve romantizmden pek anlamaz. Ne zaman ki Türk erkekleri buraya gelmeye başladılar biz o zaman bazı şeylerin farkına vardık. Ne garip…

Sohbeti özetleyecek olursak yani benim anladığım kadarıyla anlatıyorum.

Sırbistan başkenti Belgrad sokakları-Belgrad'da hava durumu sürekli değişebiliyor
Sırbistan başkenti Belgrad sokakları-Belgrad'da hava durumu sürekli değişebiliyor

(Sırbistan başkenti Belgrad sokakları-Belgrad'da hava durumu sürekli değişebiliyor)

Bizim Türk erkekleri ya internetten (instagram ya da facebooktan) Sırp kızlarını buluyor ya da couch surfing sitesinden buluyor. Onları tavlamak için bin bir takla atıyor. Bu kısım yanlış anlaşılmasın; Sırbistan’ın para birimi her ne kadar bizim ülke kadar değerli olmasa da Sırp kızları kimsenin bir akşam yemeği için ya da Belgrad gece hayatını bedava yaşamak için bir erkekle birlikte olacağını kesinlikle sanmıyorum. Bir kaç Sırp kızıyla daha sohbet edince bu konuyu bir şekilde soruyorum. Hani yurt dışındayım özellikle Sırbistan özgürlükler ülkesi diye aldanmayın avucunuzu yalarsınız. Hee ne diyordum Sırp kızlarının şöyle bir özelliği var eğer sizden hoşlanırlarsa konunun devamı gelebilir.  Zaten Sırplar da bu durumdan çok şikayetçi. Novi Sad’da gezilecek yerleri keşfederken bir amca da bu durumdan şikayetçi olduğunu güzel bir dille yarım saat anlamıştı.

Kötü haberi vereyim;

Sırp kızlarının bazıları hatta ve hatta Sırp erkeklerine ve halkına artık Türk erkeklerinden gına gelmiş. Nasıl ki bizim ülkemizde bir sürü Suriyeli ve Araplar her yerdeler durumu o şekilde düşünün. (Ben bu konulara hiç girmek istemem ama başka bir örnek aklıma gelmediği için yazıyorum) Kötü habere devam edeyim. Abi az akıllı olalım Allah aşkına hangi sanki Sırp kızları Belgrad Nikola Tesla Havalimanında Türk erkeklerini bekliyor.

belgrad'da gezilecek yerler
belgrad'da gezilecek yerler

(Belgrad’da gezilecek yerler-Nikola Tesla Müzesi)

BELGRAD GEZİ NOTLARIM-Belgrad’da nereler gezilir? Belgrad’da görülecek yerler nerelerdir? Belgrad’da gezilecek yerler nerelerdir? Belgrad gezisi dışında söyleyeceklerimi kendi izlenimlerime göre aktarıyorum.

Belgrad halkı (genç nüfus) savaşın izlerini silmiş özgürlüğüne ve eğlencelerine aşırı düşkünler. Genç nüfus yaşlı nüfus kadar milliyetçi değiller. Türk düşmanı olarak ilan edilen Sırplarda böyle bir durum görmedim tabi ben sanırım 6 gün (kaç gün kaldığımı unuttum) Sırbistan’da kalan birisi olarak bunları söylüyorum. Yaşlı nüfus İngilizce pek bilmiyor. Zamanımın yettiği yere kadar Belgrad’ın turistik yerlerinden ve herkesin gittiği yerlerinden çok kimsenin gitmediği yerlere gittim. Belgrad şehrinin sokaklarında gezinirken bir pazarda alışveriş yaparken yerel halkın da gayet sıcakkanlı olduğuna şahit oldum. Yaşlı nüfus Sırbistan’da yaşanan savaşları unutamamış ve uzun yıllar da hafızalarda kazınacak gibi duruyor. Ne bir tarihçiyim ne de profesyonel bir gezgin. Bazı fotoğrafların altına yaptığım yorumlardan da anlaşıldığı üzere bunları söylüyorum. Belgrad halkı yardımseverdir İngilizce bilmeyenlere bile adres sorduğunuzda sizlere yardımcı olacaktır. Domuz eti ve alkol kullanımı çok fazla yaygındır. Sırbistan Novi Sad tren istasyonun hemen yanında bulunan Mcdonald’sda yemek yerken birisine hosteli sormuştum adam İngilizce bilmiyordu ama adeta yardım etmek için can atıyordu. Koluyla 3 kere sol sonra sağ yaptı adresi adeta elimle koymuş gibi bulmuştum.

BELGRAD’A NE ZAMAN GİDİLİR?

Belgrad hava durumu nasıl? Hepimiz Belgrad uçak biletlerimizi erkenden aldığımız için gittiğimiz günlerde Belgrad hava durumunu önceden kestiremeyebiliriz. Genel olarak yazları özellikle Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında Sırbistan’ın Belgrad şehrinde havalar aşırı sıcak oluyor. Belgrad otogarına indiğimde hava yağmurluydu ve ertesi gün Belgrad sokaklarında gezinirken tekrar yağmur başladı. Siz yine de Belgrad hava durumu nasıl diye gitmeden önce bir kontrol edin derim. Mart ayında da 4 tane arkadaşım Belgrad’a gittiklerinde bir gün montla bir gün de tişörtle gezdiklerini söylemişlerdir.

SIRBİSTAN PARA BİRİMİ

Sırbistan’ın para birimi Sırp Dinarı’dır. 1 TL kaç Sırp Dinarı yapar diye hesap edecekseniz Türk Lirasını 40 ile çarpın. Ortalama bir hesap çıkacaktır. Eğer ortalama bir rakam çıkmıyorsa Belgrad’daki döviz bürolarından muhakkak fiş isteyin.

BELGRAD DÖVİZ BÜROSU

Belgrad tren istasyonunda para bozdurmayın sakın orada ucuza bozuyorlar demicem bu zaten çok klasik olacak. Belgrad tren garının yakınlarında Türk Lirasını öyle bir ucuza bozdular ki hikayenin devamını buradan okuyabilirsiniz. Knez Mihailova Caddesinde onlarca döviz büroları var mutlaka burada bozdurun ve fişinizi almayı ihmal etmeyin.

BELGRAD ŞEHRİNDE ÇİFTLERE TAVSİYEM

Sırbistan vizesiz bir ülke olduğu için vize masraflarıyla gezi bütçeniz zorlanmayacak ve Belgrad’a sadece pasaportlarınız ile giriş yapıp tatilin tadını çıkaracaksınız.

Hem ucuz olsun hem de ben sevgilimle ya da eşimle güvenli bir yurt dışı tatili yaşamak istiyorum diyenler. Eşime ya da sevgilime şöyle güzel bir ucuz yurt dışı tatili yaşatmak istiyorum eşimin gönlünü kazanmak istiyorum, evlilik yıl dönümümüzü şöyle güzel ve romantik bir yurt dışı tatilinde yapmak istiyorum diyenler için Belgrad gece hayatını kesinlikle öneriyorum. Eee hani bu Belgrad gece hayatı sadece erkeklere özeldi? Hani herkes çapkınlık yapmaya gidiyordu? Yok kardeşim Belgrad gezilecek görülecek yerler ve Belgrad gece hayatı sadece erkeklere göre değil. Hem sadece kızlara özel hem de sadece çiftlere özel diyorum ve sizlere parça parça Belgrad’da hoş vakitler geçirebileceğiniz Belgrad turu çıkartıyorum. Belgrad romantik yerler için de ayrıca yazı içerisinde bulunan özel bölgelere gidebilirsiniz.

SKADARLİJA CADDESİ YA DA BOHEM KÖŞESİ

Ben İstanbul’da yaşadığım için hep İstanbul’dan örnekler veriyorum. Taksim’de Nevizade sokakları olur ya heh işte aynen orası gibi Balkan müzikleri eşliğinde istersen Sırp içkilerinin tadına bakarak Sırbistan’a özel yemekleri ye istersen sadece sokaklarında dolaşabilirsiniz. Ben Paris’e gitmediğim için bilemiyorum ama bir kısımda Skadarlija Caddesi’ni Paris’in Montmartre bölgesine benzetiyor. Ya ne alkolü biz alkol kullanmıyoruz? Tamam abi doğrudur herkes alkol kullanacak diye bir kaide yok. Alkolsüz mekanları bulabilirsiniz ya da alkol almadan da Bohem Köşesi’nin tadını çıkarabilirsiniz. Amacımız Belgrad sokaklarını tek tek keşfetmek değil mi? Belgrad Sırbistan gezilecek noktalar için en doğru adres bu bölge diyebilirim.

ADA CİGANLİJA

Türkiye’de işten eve evden işe artık kapitalist sistemin kölesi olduk sabahın köründe işe gittik akşamın karanlığında eve geldik şöyle güzel kafa dağıtmalık (dinlemelik) sessiz sakin insanlardan uzak bir Belgrad planı için sizleri Sava Nehri kıyısından taaa Ada Ciganlija’ya yolluyorum. Ayaklarınız yavaş yavaş pedal çevirirken Sava Nehri kıyısındaki köprülerin altından geçmeyi ve şehir hayatından kurtulmayı tercih edenlere buyrun Belgrad’da yapılacak şeyler bölümüne alayım. Belgrad’da ne yapılır? adlı videomda sadece bisiklet kısmını görebilirsiniz. Ada Ciganlija’ya ulaşım esnasında Belgrad şehir merkezini de göreceksiniz hatta patenle kayanları hatta ve hatta Ada Ciganlija yanındaki parkı da göreceksiniz. İster dondurma ye ister çekirdek çitle istersen Ada Ciganlija içindeki bizim Türk dönerci abinin mekanı olan ‘’Garage’’ mekanında oturup etrafı izle. Beğenmediniz mi? Devam ediyorum.

Belgrad'da yapılacaklar-Ada Ciganlija
Belgrad'da yapılacaklar-Ada Ciganlija

(Belgrad'da yapılacaklar-Ada Ciganlija)

Eşimle birlikte adrenalin arıyorum diyenler için;

Bu bisiklet olayı çok rutin geldi başka Belgrad tavsiyelerin nelerdir? Belki de haklısınız, Büyükada’da ya da Florya sahillerinde çekirdek çitlemekten sıkılıp bisiklet turu yapanlara gına gelmiş olabilir. Peki size Belgrad şehir turunda adrenalin önersem?

Belgrad’da ne yapılır?

1)ZİPLİNE

Hani olur da sevgilinize güç gösterisi yapmak isteyen erkek adayları çıkarsa işte sizlere ilk önerim Belgrad’da zipline yapmak. Ücretler gayet makul sevdiğinizle birlikte ileride izleyebileceğiniz yurt dışı videoları biriktirmek için ideal bir aktivite.

Belgrad'da yapılacaklar-Ada Ciganlija'da zipline
Belgrad'da yapılacaklar-Ada Ciganlija'da zipline

(Belgrad'da yapılacaklar-Ada Ciganlija'da zipline)

2)BUNGEE JUMPİNG

Ya ne bungee jumpingi ben düz yolda yürüyemiyorum demeyin DENEYİN! Olur da aranızda çılgın çiftler varsa diye önerilerime ekliyorum. Ya da aşkım bak şimdi kendimi aşağıya atacam sen beni ne sandın? diyen bizim meşhur Türk erkekleri için yazıyorum.

3)SU BİSİKLETİ

Su üzerinde bisiklete deneyin adını tam olarak ben de bilmiyorum cahilliğime verin. Belgrad şehrini yaşayın. Ya biz bunu Büyükçekmece Gölü’nde de denedik ne farkı var ki? Diye düşünüyorsanız zaten İstanbul’da kalın sonuçta su her yerde su öyle değil mi?

SAVA NEHRİ KIYISINDAKİ GECE KULÜPLERİNDE EĞLENEBİLİRSİNİZ

Bizim paramız yok ki hem nasıl gireriz o gece kulüplerine? Çok basit. Nasıl bir müzik zevkiniz varsa o gece kulübünü bulup bir gün önceden ya da o gün rezervasyon yaparak istediğiniz kulübe giderek Belgrad gece hayatının tadını çıkarın. Biz o işlerden anlamayız mı diyorsunuz? Benim gittiğim yerde Belgrad gece hayatının tadını çıkarın. Biranın koladan daha ucuz olduğu yer olan ‘’SAVA’’ adlı kulüp hem de Belgrad Kale Meydan Parkı manzaralı. Buyrun sizi Belgrad gece hayatına alayım.

NOT: Çift olanlara küçük bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Şaka bir yana eğer ben de eşimle gitmiş olsaydım bu tavsiyeye kulak verirdim. Şehir efsanesi sözler dolaşıyor Belgrad gece hayatının tadını çıkaran Türklere Sırp gençleri laf atıyor ya da sataşıyor diye. Böyle bir durum birilerinin muhakkak başına gelmiştir. Belgrad’da gece hayatının kalbi Sava Nehri’nin diğer tarafında (Knez Mihailova caddesi tarafında değil) attığı için köprüden yürüyerek karşıya geçmek zorunda kalacaksınız. Bu yüzden taksiyle gidip gelmeniz naçizane bir önerimdir. Bu konuda pinpiriklenmeye gerek duymasam da en azından riske atmaya gerek yok diyebilirim. Ben gece yarısı Sava Nehri’nden karşıya geçmek için yürüdüğümde her hangi bir sorunla karşılaşmadım. Ya da Sava Nehri’nin Knez Mihailova tarafındaki bistro barlarda vakit geçirebilirsiniz.

KNEZ MİHAİLOVA CADDESİ’NDE SOKAK DANSLARINA KATILABİLİRSİNİZ

Mükemmel dans etmeniz gerekmiyor ki amaç eğlenmek ve Belgrad gece hayatının tadını yaşayarak çıkarmak. Denemeye değer gördüğüm için yazıyorum. Belgrad’da gezilecek yerleri gezip gördükten sonra akşam yemeğinizi de bu dans şovları izleyerek yiyebilirsiniz.

BELGRAD’DA GEZİLECEK YERLER

Şu an masa başında ya da elinizdeki telefonlardan belki evinizde belki de iş yerinizde elinizde kağıt kalem Belgrad’da gezilecek yerleri yazıyorsanız tam olarak doğru adrestesiniz.

BELGRAD GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

Sırbistan Belgrad’da gezilecek yerler o kadar çok fazla ki hepsini ayrı ayrı yazacağım. Sizlerle beraber fotoğraflarla birlikte an ve an Belgrad turu yapacağız. Buyrun Belgrad Sırbistan gezilecek noktalar yazıma:) 

KNEZ MİHAİLOVA CADDESİ

Belgrad gece hayatının kalbinin attığı diğer önemli rota ve Belgrad halkının uğrak caddesi diyebilirim. Belgrad halkı özellikle hafta sonu zamanlarını bu cadde üzerinde geçiriyor. Belgrad’da gezilecek yerlerin olmazsa olmazı diyebileceğim Belgrad gezi rotasının dönüp dolaşıp gelineceği cadde olmakla birlikte Knez Mihailova Caddesi üzerinde bir çok dans ve gösteri şovları yapılmaktadır. İstanbul’daki Taksim Caddesi’nin uzunluğu kadar olmasa da cadde üzerinde sağlı sollu mağazaralar sizi sanki Taksim’de sokak sanatçıları eşliğinde bir geziye davet ediyor. İstiklal Caddesi’nden farkı ise cadde ortasında bulunan kafe ve restoranlarında otururak Belgrad gece hayatını canlı canlı izleme imkanı sunmasıdır. Sevgilinizle ya da eşinizle birlikte Knez Mihailova Caddesi üzerindeki salsa danslarına katılabilirsiniz.

Knez Mihailova nerede? Knez Mihailova kimdir?

Knez Mihailova Caddesi-Knez Mihailova nerede?-Belgrad gezilecek yerler
Knez Mihailova Caddesi-Knez Mihailova nerede?-Belgrad gezilecek yerler

(Knez Mihailova Caddesi-Belgrad gezilecek yerler)

Knez Mihailova Caddesi’nden Kalemeydan Parkı’na doğru yürürken Sırbistan başkenti Belgrad’ın en canlı en hareketli yaşam alanına şahitlik edebilirsiniz. Terazije adı verilen bölgeden başlayan Knez Mihailova Caddesi sadece yaya yolu olarak kullanılmaktadır. Bu caddeyi temsil eden Prens Mihailo heykeli de bu bölgede bulunmaktadır. Knez Mihailova kimdir? diye merak edenler buraya bakabilirler.

KALE MEYDAN PARKI

KaleMegdan Kalesi ve Kalemeydan Parkı’nın gecesi ayrı gündüzü ayrı güzeldir öyle ki gündüzleri Park içerisindeki sanat galerini gezebilir ve park içerisindeki standlardan hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Ayrıca Belgrad hayvanat bahçesi de KaleMegdan Park’ı içerisinde bulunmaktadır. Park içerisinde oturup Sava Nehri’nin muhteşem manzarasını izleyebilir hatıra fotoğrafları çekinebilirsiniz. Gündüz sıcağından bunalan turistler ve Belgrad halkı soluğu Kale Megdan Parkı içerisinde alıyorlar. Geceleri ise Kale Megdan Parkı bambaşka oluyor. Sırp kızları ve Sırp erkekleri çiftler ve gruplar halinde Kale Megdan Parkı’na akın ediyorlar. Park içerisinde bulunan kulübe girmek içinse rezervasyon zorunluluğu vardır. Ben Kalemeydan Parkının içerisinde taşların üzerine oturup slow müzik dinlemiştim eğer şansınıza o gece yıldızlar da varsa offf demeyin keyfinize.

Belgrad'da gezilecek yerler-Kalemeydan Parkı
Belgrad'da gezilecek yerler-Kalemeydan Parkı

(Belgrad'da gezilecek yerler-Kalemeydan Parkı)

Kalemeydan Parkı-Belgrad gezilecek görülecek yerler
Kalemeydan Parkı-Belgrad gezilecek görülecek yerler

(Kalemeydan Parkı-Belgrad gezilecek görülecek yerler)

SAVAMALA BÖLGESİ-SAVA MAHALLESİ

Tamamen tesadüf eseri bulduğum yer desem. Belgrad turu blog yazımı yazarken gerçekten neden bu kadar keyif aldığımı şimdi bir kere daha iyi anlıyorum. Ben Belgrad turu yaparken adeta kayboldum hiç farkında olmadan Sava Mahallesi’ni keşfettiğimde ise duvardaki grafitiler dikkatimi çok çekmişti. Savamala Bölgesine kaç kere geldiğimi bile hatırlamıyorum. Özellikle Belgrad’da bisiklet kiralama olayına girdikten sonra bu bölgede bisiklet ile yaptığım turu nasıl unutabilirim ki? Keşke Belgrad turu yorumlarıma daha fazla videolar ekleyebilseydim.

Belgrad gezilecek yerler blog-Savamala bölgesi
Belgrad gezilecek yerler blog-Savamala bölgesi

(Belgrad gezilecek yerler-Savamala bölgesi)

KALEMEGDAN KALESİ (KALEMEYDAN KALESİ)

Belgrad’daki Kalemegdan Kalesi Knez Mihailova caddesine çok yakın mesafede olup herkesin muhakkak Belgrad’da görmesi gereken yerler arasındadır.Kalemeydan Parkı Sırp halkının göğüslerini kabarta kabarta ‘’İşte bizim tarihimiz burada’’ dedikleri alan diyebiliriz. Ben Kalemegdan Kalesi’nin arkasında ne var merak edip bir gece düştüm yollara öyle ya Belgrad şehrini fethetmem gerekiyordu. Belgrad Kalesi’nin arkasında hiçbir şey yok. KaleMegdan Kalesi giriş ücreti istenmiyor ama içindeki askeri müzeye ve anlam veremediğim bir yere ücret isteniyor. Kalemegdan Kalesi içindeki hayvanat bahçesine giriş ücretini anladım da dışarıdan sadece tel örgülerle çevrili donmuş hayvan heykellerini (dinazor vs) yanına girmek için neden para istediklerine anlam veremedim. Belgrad KaleMegdan Kalesi’nin manzarası ise Sava Nehri kıyısındaki gece kulüplerinden müthiş görünmektedir. Kaleye karşı fotoğraf çekinmenizi de tavsiye ederim.

Belgrad Kalesi nerede?

Knez Mihailova caddesinin bir başı Terazije bir başı ise Kale Meydan Parkı diye düşünün. Kale Meydan Park’ından çok rahatlıkla gidebilirsiniz.

Belgrad'da gezilecek yerler-Kalemegdan Kalesi
Belgrad'da gezilecek yerler-Kalemegdan Kalesi

(Belgrad'da gezilecek yerler-Kalemegdan Kalesi)

BELGRAD HAYVANAT BAHÇESİ

Belgrad hayvanat bahçesi nerede diye merak ediyorsanız öyle uzun uzun araştırmalar yapmanıza gerek yok. Kalemeydan Park’ının içerisindeki hayvanat bahçesine giriş ücretli olup girilmeye değer yer olarak görüyorum. Ben yağmurlu bir havada gitsem de içeride çok güzel hayvanları yakından görüp merakımı gidermiş oldum.

Belgrad hayvanat bahçesi
Belgrad hayvanat bahçesi

(Belgrad hayvanat bahçesi)

NOVA GRAD-YENİ BELGRAD

Sava Nehri’nin karşı tarafında bulunan Yeni Belgrad olarak geçen bölgede tam 8 saatimi geçirdim. Peki bu bölgeye gitmeye değer mi? Eğer benim gibi çok uzun bir süre vizesiz balkan ülkeleri turu yapacaksanız gidin en azından görün derim. Ben ilk gittiğimde Savamala bölgesinden yürüyerek ünlü tenisçi Djokovic Restaurant’ını görmek için gittim. Saatlerce bütün sokaklarını dolaştığım Belgrad’ın bu bölgesinde turistik hiçbir şey bulamadım. Ama şunu da itiraf ederim Sava Nehri üzerindeki köprü ve otoyollara da ayak basmadım demem. 2.kez gittiğimde ise Belgrad Sava Nehri kıyısında bisiklet kiralayıp Savski Most Köprüsü’nden bisikletle geçerek Zemun’da gezilecek yerleri  keşfetmeye gittim ve inanılmaz keyif almıştım. Sanki yaşadığım şehrin sokaklarını geziyormuş gibi avucumun içi gibi Belgrad sokaklarını ezberlemiştim. 

Belgrad'da gezilecek yerler- Novi Beograd sokakları
Belgrad'da gezilecek yerler- Novi Beograd sokakları

(Belgrad'da gezilecek yerler- Nova Grad sokakları)

AZİZ SAVA KATEDRALİ

Yok canım burası cami olamaz,kilise de olamaz… Uzaktan gördüğümde adeta bir camiyi anımsatan görüntüsü ile göz yanılmasına sebep olan Aziz Sava Katedrali de Belgrad’da gezilecek yerler listesinde yerini koruyor.

Aziz Sava Katedrali
Aziz Sava Katedrali

(Aziz Sava Katedrali)

NİKOLA TESLA MÜZESİ

Hadi şimdi erkekler dürüst olun ve itiraf edin. Nikola Tesla’nın kim olduğuyla hiç biriniz ilgilenmiyorsunuz değil mi? Nikola Tesla Müzesi’ne giderken çok büyük hayaller kurmayın hatta benim gittiğim dönemde tadilattaydı. Güvenlikten izin alıp içeri girdiğimde ise iyiki de girmişim dediğim yer. Yoksa gerçekten Nikola Tesla Müzesi’nin içini görmeden geri dönseydim hep içimde pişmanlık olacaktı. Gitmeden önce Nikola Tesla’nın kim olduğunun araştırırsanız daha anlamlı olacaktır. Ya da tur rehberi ile bilgi edinebilirsiniz.

SIRBİSTAN ULUSAL MÜZESİ

Belgrad’ın en ünlü meydanlarından biri olan Rebuplic Square’in orada bulunan Sırbistan Ulusal Müzesi’ne 3 kere gitmişliğim var. Hatta bir keresinde Zemun’daki Gardoş Kulesi’ne gidecem diye otobüsleri karıştırıp tekrar buraya gelmiştim. Yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

ST.MARKS KİLİSESİ

İçeride papazla uzun süre sohbet ettiğim ve sohbetinden aslında çok şey anladığım papazla sohbetimin geçtiği yerdir.

Hadi şimdi liste hazır doğru Belgrad gezilecek yerleri keşfetmeye demek isterdim ama sizlere çok büyük bir haksızlık yapmaktan korkuyorum. Öncelikle karar verin Belgrad’ı turist gibi mi gezmek isterseniz yoksa Belgrad şehrini yaşamaya havasını iliklerini kadar hissetmek mi? Belgrad’ı turist gibi gezmek isteyenler için Belgrad gezi rehberimin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Yukarıdaki listeye göre Belgrad’ın gezilecek görülecek yerlerini gezebilirsiniz. Biz Belgrad gezi yazısına Belgrad’a gidip iliklerine kadar yaşamak isteyenlerle devam edelim.

St. Marks Kilisesi
St. Marks Kilisesi

Belgrad’da gezilecek yerleri bir kenara bırakıp halkın içine karışıp insanları gözlemlemeye çalıştım. Belgrad insanının bizim gibi son model cep telefonu takıntıları olmadığı gibi kimsenin üzerindeki kıyafetlerin markalarıyla ilgilenmiyorlar. Hiçbir Sırp erkeğinin Sırp kızlarına laf attığına şahit olmadım hatta tabiri caize afedersiniz öküz gibi baktığına da şahit olmadım. Herkes kendi halinde mutlu mesut yaşıyor. Sava Nehri kıyısında ve Kale Megdan parkında yarı çıplak gezen kızları da gördüm ama ne kimse kimseyi yargılıyor ne de karışıyor. Konu elbette sadece Sırp kızları değil eğer cümlelerimle aklımdakileri sizlere doğru aktarabilirsem Belgrad’ı gerçekten yaşayabilirsiniz.

Taş Meydan ve Bayraklı Cami de Belgrad’da gezilecek görülecek yerler arasındadır.

Benim naçizane önerilerim;

Belgrad’a gidecekseniz kendinizi Türkiye’de bırakıp zihninizi boşaltarak gidin. İnsan olduğunuzu hatırlamanıza yardımcı olacak Belgrad şehrinde kaybolun. Ara sokaklarına girip çıkın,hem gündüz hem de gece Knez Mihaiolava Caddesi’nde gezin. Türkiye’den biriyle gitmeyin ya da hostellerde tanıştığınız Belgrad’ı gezmeye gelen Türk birisiyle gezmeyin. Sürekli Türkiye ile Sırbistan’ı kıyaslamayın. Zihniniz size oyunlar oynayacak Belgrad’da kaldığınız her gün bir gün daha kalmak isteyeceğine emin olun. Acele etmeyin Belgrad şehrinin havasını içinizde hissedin. Knez Mihaiolava Caddesi’ndeki tüm etkinlikleri izleyin ve gözlemleyin. Yaşadığınız her anı kaydedin ama Türkiye’deki arkadaşlarınızla saat başı konuşmayın. Sosyal medya hesaplarınıza dakika başı girmeyin Türkiye’deki arkadaşlarınızın ne yaptığını ve Türkiye’de olup biteni zaten akşam hostelde ya da otelde dinlenirken öğreneceksiniz. Belgrad’da gezilecek yerleri bitirdikten sonra fotoğraf ve video çekme olayına son verip gerçekten o anı yaşayın ve bu işe en az 1 gün ayırın.

BELGRAD ZEMUN GEZİLECEK YERLER

İşte size uzman yorumu; Belgrad şehrini tepeden izlemek istiyorum diyorsanız hemen kendinizi Kalemegdan Kalesi’ne atabilirsiniz. Kalemegdan Kalesi’ne gittik başka Belgrad’da nerelere gidelim diye soruyorsanız işte size tam adres Zemun tepesi. Belgrad’ın manzarasını izleyebileceğiniz,özellikle akşam saatlerinde güneşin batışını izleyerek sevgilinizle romantik dakikalar geçirmek için Gardoş Kulesi’ne zahmetli de olsa çıkmayı göze almanızı tavsiye edeceğim tek adres Zemun tepesi. Ara sokakları bir başka olan Zemun bölgesi sanki Belgrad şehrinin arka bahçesi diyebilirim. Gardoş Kulesi’nin hemen yanındaki kafede oturup Belgrad’ı izlemeyi ihmal etmeyin. Gardoş Kulesi’nin açılış ve kapanış saatleri ise 09:00/16:00 arası. Zemun’daki bu tepeye gitmek biraz zaman gerektireceği için Belgrad’da 3 günü olan kişiler giderse daha mantıklı olacaktır. Belgrad Zemun nerede? Zemun gezilecek yerler nerelerdir? Belgrad Zemun nasıl gidilir? Belgrad turu nasıl yapılır? yazımda görebilirsiniz.

Zemun gezilecek yerler-Gardoş Kulesi
Zemun gezilecek yerler-Gardoş Kulesi

(Zemun gezilecek yerler-Gardoş Kulesi)

BELGRAD İÇİN NE KADAR PARA LAZIM?

Belgrad pahalı mıdır? Belgrad için ne kadar bütçe lazım?

Belgrad için ne kadar bütçe gerekli konusu herkes tarafından en merak edilen konulardan olduğu için buraya ayrıca yer vermek istedim. Belgrad’da ulaşım için ekstra para harcamanıza gerek yok her yere yürüme mesafesinde. Hatta Belgrad otogarı ve Belgrad tren istasyonu bile Knez Mihailova Caddesi’ne yürüyerek 15 dakikalık mesafede yer alıyor. Sırbistan’ı gezmek için 2 tane turistik ve hareketli şehri bulunuyor. Belgrad ve Novi Sad şehri Türklerin ve tüm yabancı turistler için Sırbistan’ın gezi rotalarını oluşturuyor. Belgrad’da yeme içme fiyatları oldukça ucuz ve lezzetli diyebilirim. Belgrad restoranlarında Belgrad yemeklerinin tadına doya doya bakabilirsiniz.

BELGRAD’DA KAÇ GÜN KALINMALI? BELGRAD’DA KAÇ GÜN KALSAK YETERLİ OLUR?

Belgrad’da gezilecek yerleri bitirmeyi mi çalışıyorsunuz? Yoksa Belgrad’ı gerçekten yaşamak mı? Ben Belgrad’a bir kere daha gitmeyi düşündüğüm için Belgrad’ı gerçekten yaşamak isteyen kişilere özellikle 4 gün tavsiye ediyorum. Belgrad’da gezilecek görülecek yerler için aslında 4 gün ideal. Hafta içi çok tuhaf bir şekilde Knez Mihailova Caddesi’ni saat 11:00’den sonra boş gördüğüm bile oldu. Belgrad’a turistik gezi amaçlı giden kişiler için 1 tam gün bile yeterli. Ama hakkını vererek gezmek ve yaşamak istiyorum diyenler için 4 gün tavsiye ederim. Belgrad şehri tabiri caizse günah gecelerinin hazırlığını yaparmış gibi hafta içleri de sakin olduğu görülüyor. Kısacası Perşembe’den Pazar gününe gitmek çok daha mantıklı gibi düşünülebilir. Ada Ciganlija,Zemun ve Novi Beograd bölgesini gezmeyecekseniz çok şey kaçırmazsanız. Zamanınızı Knez Mihalova Caddesi etrafında,Sava Nehri kıyısındaki gece kulüplerinde ve Skardarlija Caddesi’nde geçirmenizi tavsiye ederim. Ama yine de Belgrad’da kaç gün kalacağınıza bence gidince karar verin.

SIRBİSTAN’DA DUYDUĞUM TÜRKÇE KELİMELER

Belgrad’da insanlarla konuşurken Türk olduğumu söyleyince bazı kelimelerin benzer olduğunu dile getirdiler. İşte onlardan bazıları;

Sarma,çarşaf,yastık,pabuç,kaldırım… Aralarında bazıları birebir olsa da bazı kelimelerin çok benzerlik gösterdiğini de söylemeden pas geçemicem. Ben çoğunu unuttum hatırlayan varsa listeye ekleyebilir.

BELGRAD’DA NEREDE ALIŞVERİŞ YAPILIR? BELGRAD’DAN HEDİYE NE ALINIR? BELGRAD’DA NE ALINIR?

Knez Mihailova Caddesindeki sağlı sollu mağazalar Belgrad’dan alınacak hediyelik eşyaların merkezi olarak bilinse de ben sizlere bambaşka bir yeri tavsiye edeceğim. Novi Beograd’ı keşfe çıktığımda Belgrad Outlet alışveriş merkezi görmüştüm. Yürüme mesafesinde çok uzak bir yer olsa da eğer pahalı hediyeler almak için bir yer bakıyorsanız buraya gidilebilir. Aslında bunu yazarken tereddüt yaşıyorum çünkü ben de alışveriş merkezinin içine girmedim. Kalemeydan Parkı’nın içinde stantlar kuruluyor buraya da bir göz gezdirin derim. Belgrad’da başka bir alışveriş merkezi ise Novi Beograd’da bulunuyor buranın içine girdiğimde ise fiyatlara bir göz gezdirmiştim. Eğer olurda Belgrad’da canınız sıkılırsa buraya gidebilirsiniz. Ayrıca Türk ve yabancı esnaflarla sohbetim esnasında onların İstanbul’a gelip alışveriş yaptığı bilgisini aldım. Adamlar Mahmutpaşa neresi Osmanbey neresi her yeri biliyorlar. Hani Türkiye’de ne pahalı da Belgrad’da alışveriş için ucuz olabilir diye düşünmedim.

BELGRAD KONAKLAMA ÖNERİLERİ NERELERDİR? BELGRAD’DA NEREDE KALINIR? BELGRAD HOSTEL TAVSİYELERİ NERELERDİR?

Belgrad’da ev kiralama seçenekleri bulunduğu gibi onlarca otel ve hostel seçenekleri de mevcut. Belgrad şehri ucuz olduğu için konaklama olarak çiftlere Belgrad’da otelde kalmanın daha mantıklı olacağı kanaatindeyim. Belgrad’da hostel tavsiye isteyenlere ise genel olarak Knez Mihailova Caddesi’ne yakın konumda hostel bulmalarını öneririm. Benim kaldığım hostel Belgrad’da ‘’Home Sweet Home Hostel’’ hem Belgrad tren garına hem de Knez Mihailova Caddesi’ne yürüme mesafesinde 7 dakika sürüyor. Belgrad şehir merkezi otellerinde kalmanızı pek de tavsiye etmem geceleri müzik seslerinden uyuyamayabilirsiniz. Sonuçta Belgrad gece hayatına damga vurmuş bir şehir. Belgrad’ın en iyi oteli ‘’Belgrad Otel Moskova’’ olsa da buranın aşırı pahalı olduğunu da göz önünde bulundurun derim. Belgrad’da otelde kalmadığım için Belgrad’da nerede kalınır? diye merak edenler booking sayfasından bakabilirler.

Belgrad hostel tavsiye-Home Sweet Home Hostel
Belgrad hostel tavsiye-Home Sweet Home Hostel

(Belgrad hostel tavsiye-Home Sweet Home Home Hostel)

Belgrad gezilecek yerler blog yazımda sizlere elimden geldiği kadar Belgrad’da gezilecek yerleri tanıtmaya anlatmaya çalıştım. Belgrad gezilecek yerler haritasına ihtiyaç duymadan Belgrad’ı nasıl fethettiğimi Belgrad turu yorumlarımda yazdım. Aziz Sava Katedrali,Knez Mihailova Caddesi,Nikola Tesla Müzesi’nin içinde çekindiğim fotoğrafları ile Belgrad gezilecek yerleri Belgrad halkı gibi yaşadığım ve Sırbistan başkenti Belgrad’da kaybolduğum macere dolu yolculuk için buraya bakabilirsiniz.  Belgrad Sırbistan gezilecek noktalar için sorularınızı sorarsanız seve seve yardımcı olurum. Belgrad yakınında gezilecek yerler arayanlar ise Zemun bölgesini ve Ada Ciganlija’yı gezebilirler.

 1. ozan
  ozan says:

  Merhaba arkadaşlar, Belgrad Rehberi mobil uygulamasını indirmenizi tavsiye ederim. Türkçe ve çok faydalı

 2. merhaba. Yazınız için öncelikle teşekkürler. Zipline'nin tam olarak nerede olduğunu ve ücreti hakkında bilgi verebilir misiniz teşekkürler.

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @mert Sırbistan Belgrad gezilecek noktaların en güzel yeri olan Ada Ciganlija!da zipline yapmıştım. Belgrad gezilecek yerler yazımda sanırım fiyatı ve Ada Ciganlija ulaşımı yazmıştım. Kalemeydan Parkı'ndan aşağıya nehir kenarından Bransko Köprüsü istikametine gidebilirsiniz. Belgrad gezi rehberimde en keyif aldığım nokta bisiklet kiralamak olmuştu. Fiyatı sanırım 20 TL civarıydı.

 3. Ece rende
  Ece rende says:

  Sizi facebookta gezdiğiniz yerleri görünce etkilendim gerçekten büyüleyici yerleri gezmek ve bir gezginin hep olmadığı yerlerde olmak istediğini bildiğim ve bunu en güzel yansıtan bir gezgin olduğunuzu bilmenizi isterim.Sıradan gezginler şehir merkezinde tur atıp,bir lokanta önerip iki bina resmi çekip o şehir hakkında yorum yaparken sizin gezi tarzınız çok hoşuma gittiği için ve açık sözlülük ve samimiyetle yazılar yazdığınızı gördüm.Sizin Belgrad gezinizdeki rotanızı hemen hemen takip ettim ,kaldığınız hostel gerçekten aile ortamında nezih bir yerdi.Hostelde tanışdığım diğer gezginlerin rotasında Ada Ciganlija yoktu.Aslında benim rotamdada yoktu,sizin orası hakkındaki yorumlarınızı okuyarak Adaya gitmemiz Belgrad turu için bir bonus oldu. Bende Belgrad gezi rehberinize bişey eklemek istiyorum.Nikola Tesla müzesi giriş ücreti 500 rsd ve Nikola Tesla Havalimanından Şehir merkezine 72 numaralı otobüsle 150 rsd ücret ödeyerek rahatlıkla gidebilirsiniz. Ayrıca ben Etnografya Müzesine Sırbistan Ulusal Müzesinede gittim.

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Ece rende teşekkürler😊 Sırbistan Belgrad gezilecek yerler o kadar çok fazla ki insan bir daha gitmek istiyor

Görüşünü yaz Vazgeç