Yaz

Polonezköy Gezilecek Yerler

calendar_today Nis 27, 2017

Polonezköy Gezilecek Yerler

İstanbul’da gezilecek yerler Anadolu yakasında olan Polonezköy’e güzel bir Nisan gününde gitmiştim. Polonezköy gezilecek yerleri görmeye giden insanlar o kadar çok fazla ki Beşiktaş’tan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü geçtikten sonra Polonezköy yolunda inanılmaz trafik vardı. Özellikle hafta sonu Polonezköy kahvaltı.piknik ve mangal yapmak isteyenlerin uğrak yeri olduğu için hafta sonu ayrı bir yoğun oluyormuş. Kimileri Polonezköy Tabiat Parkı’na çocuklarıyla güzel bir gün geçirmek için kimileri ise sevgilisi ya da eşiyle Polonezköy’de kahvaltı yapmaya gidiyorlar. Polonezköy’de yapılacaklar çok fazla şey vaad etmese de İstanbul’un stresinden,trafiğinden ve gürültüsünden kaçmak isteyenler için ideal bir tercih olacaktır. Her ne kadar Polonezköy’de kahvaltı fiyatları çok ucuz olmasa da hayatımızda 1 kere de olsa gidip Polonezköy’de kafa dinlenilebilir olarak değerlendiriyorum. Polonezköy'e nasıl gidilir hakkında detayları Polonezköy'de gezilecek yerler yazımda bulabilirsiniz.

Polonezköy konusunda biraz kafam karıştı ve hala da karışık desem inanır mısınız? İnsanların Polonezköy’ü tercih etmelerinin gerçek sebebini merak etmiyor değilim. İnsanlar ya gerçekten yeşile ve doğaya hasret kalmışlar,ya Polonezköy’de yapılacak aktiviteleri yapmaya gidiyorlar,ya da Polonezköy moda olduğu için sırf ‘’bu hafta da Polonezköy’e gittik yaa’’ havası atmak için mi Polonezköy’e gidiyorlar merak etmiyor değilim.

İlk başta kulağınıza tuhaf gelebilir ama Polonezköy aslında Türkiye’deki Polonyalıların yaşadığı bir köy hatta Polonezköy’de brunch yaparken işletme müdüründen burası kimin diye sorduğumda Polonyalı bir aile tarafından işletildiğini duyunca şaşırmıştım.

Genel olarak Polonezköy’de piknik,mangal,brunch,ata binme ve paintball etkinlikleri yapılıyor. Polonezköy yoluna girerken İstanbul’un tüm gürültüsünü arkanızda bırakmış hissini yeşilliklerle dolu yollardan geçerken daha iyi anlayacaksınız.

Polonezköy’ün doğa ve doğal güzellikleriyle birlikte kirazları,tereyağı ve balı meşhurdur. Hatta Polonezköy meydanda Arıcılık Müzesi bile vardır. Kendinizi deşarj etmek ve yeni bir haftaya zinde başlamak istiyorsanız Polonezköy’de at gezintisi,köy kahvaltısı,yürüyüş,bisiklete binme,piknik ve mangal yapabilirsiniz.

Ek bilgi: Polonezköy’de bisiklet kiralama ve atv fiyatları konusunda bilgi sahibi değilim eğer bu konuda tam olarak bilgi sahibi olanlar varsa yorum kısmına yazabilirler. Polonezköy’de at çiftliğine de gitmedim. Polonezköy’de çadır kamp alanları,Çamlıbel Piknik Alanı ve Celal Pansiyon hakkında tecrübe edinmiş arkadaşlar görüşlerini bizlerle paylaşabilirler.

photo_library

Polonezköy Tarihi

Polonya Prensi Adem Gartoryski uzun yıllar boyunca Polonezköy’de yaşamıştır. Rusya-Polonya devletleri arasında yaşanan savaşlardan sonra savaştan kaçan mülteciler Polonezköy’e yerleşmişlerdir. Polonya ile Osmanlı Devleti’nin yakınlaşmasının ayrıca özel bir sebebi vardır. Polonya ile Rusya’nın savaşmasıyla,Osmanlı Devleti ile Polonya ile karşılıklı ziyaretler artmış ve dostluklar pekişmiştir. O zamanlar Polonya toprakları Ruslara verilmiş ve Polonyalılar Ruslara karşı ayaklanma başlatmıştır. Ayrıca Polonya’yı da devlet olarak tanıyan ilk Osmanlı Devleti’dir.

Polonezköy tarihini araştırdıkça çok ilginç bilgiler ile karşılaştım. Polonezköy’de az da olsa Leh kökenli insanların yaşadığı biliniyor. Kimilerine göreyse Leh kökenli insanların azınlık olmadığı hatta ve hatta Polonya’dan alınan kızlarla (gelinlerle) daha da çoğaldığı kayıtlar arasında geçiyor.

Kısaca Polonezköy tarihini şu şekilde özetleyebiliriz;

1848 yıllarında Rusya’ya karşı ayaklanma başlatan Polonya,mağlup olduktan sonra ülkelerini terk edip Osmanlı Devleti’ne sığınan göçmenler hem Polonezköy’ün kurucuları hem de Polonezköy’e ilk yerleşim yapan sakinler olarak biliniyor. 1856 yılında Polonya, Osmanlı Devleti ile birlikte Kırım Savaşına girmiştir. Sultan Abdülmecid eski adı ‘’Ademköy’’ olan yere Polonyalıların yerleşmesine 1894 yılında izin vermiştir. 1923 yılında ise bu köy ‘’Polonezköy’’ adını almıştır.

Polonezköy Nerede?

İstanbul’un köyü olan Polonezköy aslında tamamen dinlenme yeridir. Yüksek binalarla çevrili şehir hayatından sıkılan ve kurtulmak isteyen insanların uğrak yeridir. Polonezköy, İstanbul’da gezilecek yerler Anadolu yakasında Beykoz ilçesine bağlıdır. Polonezköy’ün eski adı ise ‘’Adampol’’ olarak da bilinir.

Polonezköy gezilecek yerler-Polonezköy Stella

Polonezköy'e Nasıl Gidilir?

Polonezköy’e gitmek için en kestirme yol Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü (F.S.M.) olacaktır. 2. Köprü yolunda eğer trafik yoksa çok rahat bir şekilde 30 dakikada gidilebilir. Amma velakin Polonezköy’e giderken trafik işkencesi çekmemek için özellikle hafta sonu yola çok erken çıkmanızı tavsiye ederim. Zira İstanbul trafiğinden kaçmak için çıktığınız yolda daha fazla trafiğe takılabilirsiniz. Bahsettiğim trafik ne köprü trafiği ne de evinizden çıkarken yolda karşılaşacağınız trafik,Polonezköy yolunda hafta sonu inanılmaz bir trafik ile karşılaşabilirsiniz. Ben öğlen saat 12:00’de yola çıkıp F.S.M. köprüsünü geçtikten sonra Polonezköy yolunda bir trafiğe takıldım aman Allah’ım akıllara zarar nitelikteydi. Beykoz’a yaklaşık 10 km uzaklıkta olmasına rağmen o yol o trafikte adeta işkence haline gelmişti.

Polonezköy'e Otobüsle Nasıl Gidilir?

Kadıköy-Polonezköy iett otobüs seferleri ile çok rahat bir şekilde gidebilirsiniz. Bu hattın adı da D1 Polonezköy-Üsküdar-Kadıköy hattı olarak geçiyor. Çok rahat gidersiniz demekle yolun kısa süreceğinden bahsetmiyorum,tek otobüs ile ulaşım mümkün olacaktır. D1 Polonezköy-Kadıköy iett hattı sadece Cts-Pazar günleri çalışıyor.

D1 çalışma saatleri:

Cts-Pazar günleri 06:30/10:00/14:00 ve 18:00.

Polonezköy’den dönüş saatleri ise;

08:00/12:00/16:00 ve 20:00.

Polonezköy'e Özel Araçla Nasıl Gidilir?

Avrupa yakasından; F.S.M. Köprüsünü geçer geçmez Kavacık çıkışına girmiştim daha sonra zaten tabelalar Riva ve Polonezköy diye size yolu gösterecektir.

Anadolu yakasından; F.S.M. Köprüsünün çıkışı Kavacık’tır. Kavacık sapağına girdikten sonra az ilerleyip Riva yoluna girin,dümdüz ilerledikten sonra Polonezköy tabelasını takip edin. (Polonezköy tabelasını görene kadar devam edin) Polonezköy tabelasına saptıktan sonra sağ tarafta Acarkent Sitesini göreceksiniz. (Viyadükleri geçtikten sonra)

Yaklaşık 5 km gittikten sonra Polonezköy tabelasını tekrar sağ tarafta göreceksiniz. Dikkat edin çünkü ben ilk gittiğimde sapağı geçip düz devam etmiştim. Böyle bir durumda hemen ani dönüş yapmayın karşıdan gelen arabaların sizi fark etmesi zor olabilir. Geri dönmek için uygun bir yer bulup dönüş yapın ve Polonezköy sapağı için ayrılmış yola girin. (Işıklardan dönüş vardır.

)

Polonezköy gezilecek yerler

Kısaca Polonezköy'e nasıl gidilir?

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden önce ya da sonra (nereden geldiğinize bağlı) Kavacık sapağına sapıp yaklaşık 14 km sonunda Polonezköy’e ulaşabilirsiniz.

Polonezköy gezilecek yerler

Polonezköy'e Ne Zaman Gidilir?

Polonezköy Tabiat Parkı’na gidilecek en güzel zamanlar (hava güneşliyse) yaz ve ilkbahar aylarıdır. Saat olarak ise en geç saat 10:00’da orada olmaya çalışın. Ben öğlen vakti saat 12:30 gibi orada olmuştum. Kavacık’tan sonra abartısız 1,5 saat Polonezköy Tabiat Parkı’na kadar trafik çilesi çekmiştim. Hafta sonları ise İstanbul ve çevresinden gelen binlerce insan Polonezköy’e akın ettiği için,eğer hafta içi müsaitlik durumunuz varsa hafta içi, yoksa da en azından cumartesi günü gitmeye çalışın.

Polonezköy Yemek Yenecek Yerler

Polonezköy’de kahvaltı ve brunch keyfi yapmak açıkçası orta ve üst gelirli kişilere hitap ediyor. Ben Polonezköy’ün en iyi mekanlarına gittim. Tabi bu söylediğimi sakın yanlış anlamayın. Özellikle et fiyatları aşırı pahalı fakat sırf Polonezköy’ün doğası güzel diye Polonezköy Stella’ya gitmiştim. Bu kadar fiyatları hak ediyor mu? Bence hayır! Polonezköy’de kahvaltı fiyatları ise kişi başı 40 TL olarak kapı açıyorlar. Yaptığımız kahvaltıya göre fiyatının hakkını verdiğini söyleyebilirim ama genel olarak ise şöyle bir menülere göz attığımda ise Polonezköy’de yemek yenecek yerlerin çok pahalı olduğunu itiraf etmeliyim.

Polonezköy’de restoranlarda brunch keyfi yapmamak da pek tabi size kalmış. Bir gün önceden evde hazırladığınız mükemmel kahvaltılıklarla Polonezköy’de piknik keyfi yapabilirsiniz. Önceden hazırlık yapsaydım ben de evde hazırladıklarımla kendime güzel bir piknik ziyafeti çekerdim. Polonezköy’de açık havada kahvaltı yapmak hem bütçenize katkı sağlayacak hem de örneğin 5 kişi 200 TL hesaptan kurtulacaksınız.

TAVSİYE: Polonezköy çarşının iç tarafında olan Polonezköy Stella adlı mekanın herkese açık otoparkı mevcut. Otoparkın belli bir ücreti yok. İstediğiniz kadar bahşiş verebilirsiniz 5 TL de olabilir 10 TL de olabilir. Otoparkın aşağısında muhteşem orman manzarası da var. Evden yere sermek için örtü getirip bol oksijenli piknik ya da kahvaltı yapabilirsiniz. Fakat sanırım mangal yapmak yasak. Mangal yapmak isteyenler Polonezköy çarşıya gelmeden yol üzerinde sağ taraftaki insanların mangal yaptığını göreceksiniz üstelik de ücretsiz.

Kısaca Polonezköy’ün en iyi mekanları Polonezköy Stella ve Polonezköy Polina’dır. Polina’ya daha önce Polonezköy gezisi yaparken gelmiştim.

Polonezköy gezilecek yerler

Polonezköy Polina

Güzel bir kahvaltı yapmak isteyenler için tercih edilebilir ama özellikle Pazar günleri çok kalabalık olacağını unutmayalım. Eğer zamanınız yoksa ya da Polonezköy’de brunch keyfini başka bir mekanda yaptıysanız Polonezköy Polina’da en azından bir çay içmenizi öneririm. Polonezköy Polina’da kahvaltı fiyatları da 40 TL’den başlıyor.

Polonezköy Stella

 Polonezköy’de otopark sorunu olduğu için arabaya yer bakarken tesadüf eseri bulduğum Polonezköy Stella gerçekten çok harika bir yer. Arabayı Polonezköy Stella’nın otoparkına bırakıp Polonezköy tarihi yerleri gezip tekrar buraya gelip burada zaman geçirmiştim. Polonezköy’de kahvaltı mekanları arıyorsanız içerisinde hamak keyfi de olsun diyorsanız ve ormana nazır güzel bir gün geçirmek istiyorsanız doğru adres burasıdır. Burası çok büyük bir arazi üzerinde kurulu bir yer. Ailecek gidiyorsanız çocuklarınız uçurtma uçurabilir top sahasında top oynayabilirler.

Polonezköy’de at binmek isteyenler de Polonezköy Stella’ya sadece at binmek için gelebilirler.

Polonezköy gezilecek yerler

Polonezköy Pansiyon - Polonezköy Konaklama

İstanbul’da kaçamak yerleri olarak da adlandırılan Polonezköy’de pansiyon ve butik oteller almış başını gidiyor. Hatta tüm tabelalarda sadece oteller ve pansiyonlar yazıyor. Polonezköy’de konaklamalar günlük ve saatlik olarak da oluyormuş.

Polonezköy Yürüyüş Parkuru Nerede?

Polonezköy Tabiat Parkı yürüyüş parkuru 5 km uzunluğundadır ve tıpkı Belgrad Ormanı gibi inişli çıkışlıdır. Tabiat Parkı yürüyüş parkurunda soluklanabileceğiniz banklarda gözüme çarpmıştı. Eğer doğayla baş başa kalıp kuş sesleri eşliğinde yürüyüş yapmayı seviyorsanız burayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca Polonezköy yürüyüş parkurunun ortasında minik bir dere de vardır. Daha önceleri gittiğimde atık suyunun aktığı dere artık temizlenmiş ve eski pis kokusu gitmiştir.

Polonezköy gezilecek yerler

Polonezköy Aktiviteler - Polonezköy'de Yapılacaklar

Polonezköy’de yapılacak aktivitelere geçmeden önce Polonezköy’ün vişne ve ceviz likörünün mükemmel olduğunu unutmayalım. Ayrıca doğa seviyorsanız bol bol yürüyüş yapabilirsiniz.

Polonezköy’de paintballu yıllar önce bir arkadaş grubuyla oynamıştık. Gerçekten çok keyifli,eğer takımı tamamlayabilirseniz muhakkak paintball da oynamanızı öneriyorum. En son Polonezköy’e gittiğimde ise kahvaltı ve yürüyüşü tercih etmiştim. Ayrıca Polonezköy’de tarihi yerleri de ziyaret etmiştim.

Polonezköy’de özel zayıflama çiftlikleri de bulunmaktadır. Tabi ekonomik durumunuzun çok iyi olması gerekiyor ki bu zayıflama kamplarına katılasınız. Şahsen benim durumum el vermiyor.

Haziran ayında (1. ve 2.hafta) düzenlenen kiraz festivaline katılmak da Polonezköy’de yapılacaklar listesini koruyor. Polonezköy’deki kiraz festivaline Polonya’dan özel olarak dans ve folklor ekipleri de getiriliyor.

Polonezköy Country Club

Polonezköy’deki Country Club’ta arkadaş gruplarıyla birlikte Polonezköy’de mangal keyfi yapabilirsiniz.

Polonezköy Nerelere Gidilir? Polonezköy Gezilecek Yerler

Zofia Teyze'nin Anı Evi (Zofia Rızı Anı Evi)

Polonezköy tarihinin ve Polonezköy’ün eski fotoğraflarının bulunduğu Zofia Teyze’nin Anı Evi’ni ziyaret edebilirsiniz. Polonezköy’de gezilecek yerleri görmeye gelenler genelde brunch yapmaya geldikleri için Polonezköy’ün tarihi yerlerini pas geçiyorlar.

Polonezköy Arıcılık Müzesi ve Polonezköy'de Alışveriş

Polonezköy’ün balı o kadar çok meşhur ki Polonezköy çarşıda Arıcılık Müzesi bile var. Arıcılık Müzesi’nde hem petek bal hem de süzme bal satın alabilirsiniz. Polonezköy’de hediyelik eşya satın almak istiyorsanız hemen müzenin sokağında sokak boyunca uzanan tezgahlardaki süs ve takılara bir göz atabilirsiniz. Eğer hoşunuza giderse Polonezköy halkının yerel süs ve giysilerini de satın alabilirsiniz. Polonezköy Arıcılık Müzesi’nde doğal ortamda üretilen bal,polen,balmumu ve arı sütü de bulabilirsiniz. Polonezköy’e giderken ve meydanda Polonezköy halkının mevsimlik ürettiği organik sebze ve meyvelerden de tadabilirsiniz. Özellikle Haziran ayında kiraz almanızı tavsiye ederim.

Polonezköy gezilecek yerler

Polonezköy Tarihi Köy Kilisesi

Polonezköy Czastochowo Meryem Ana Kilisesi

Mukaddes Anna Mabedi adıyla da bilinen bu küçük kilise 1845-1846 yılları arasında yapılmış olup yapımı Saint François Boşnak rahipleri tarafından yapılmıştır. 1869 yılında depremde hasar görüp yıkılmıştır. Şu an hala aktif olan yeni kilise 1914 yılında tekrar inşa edilmiştir. Polonezköy’ün hemen girişinde güzel bahçeli kiliseyi görebilirsiniz.

Polonezköy Atatürk Evi

Atatürk’ün Polonezköy’ü ziyareti esnasında kaldığı evdir.

Polonezköy Mezarlığı

Polonezköy Kültür Evi

"Polart Gallery" ve "Polonezköy Kütüphanesi" olarak hizmet veren Polonezköy Kültür Evi kültürel faaliyetler ile resim sergilerini yakından inceleyebileceğiniz bir mekan. Ayrıca Polonya kültürünü de yakından inceleyebilirsiniz. Polonezköy Meydanı’nda geldiğiniz zaman hemen ana meydanın arka tarafındaki ana yolun tam kenarındadır.

Polonezköy Ağaç Oyma Heykel Sergisi

Eğer ağaç oyma sanatıyla yakından ilgileniyorsanız hemen Polonezköy Tabiat Parkı’nın girişinde Polonezköy Ağaç Oyma Heykel Sergisi’ni görebilirsiniz. Çok fazla bir şey beklemeyin 15 dakika zaman geçirmeniz yeterli olacaktır. Buraya Polonezköy açık hava ahşap heykel müzesi de diyebilirim.

Polonezköy Hayvan Parkı (Polonezköy Hayvanat Bahçesi)

Ben Polonezköy’de buraya gitmedim ama öğrendiğim kadarıyla hayvanlarla iç içe piknik yapma imkanı oluyormuş. Polonezköy merkeze yürüyerek yarım saat uzaklıkta olan Polonezköy Hayvanat Bahçesi Polonezköy’de gezilecek yerler arasındadır.

Polonezköy gezisini özetleyecek olursam, Polonezköy’de kahvaltı mekanları hafta sonu gerçekten aşırı kalabalık oluyor. Polonezköy’de gezilecek yerlere hem yaz aylarında hem de hafta sonu gelmek trafiği de içine katacak olursak işkenceye dönüşebiliyor. Ahım şahım bir güzelliği yok. Polonezköy kahvaltı,brunch ve mangal için tercih edilebiliyor. İstanbul’da gezilecek doğa yerleri arıyorsanız doğru adres Polonezköy evet buna hiçbir şekilde itiraz etmiyorum ama lütfen hafta içi opsiyonunu kullanın.

"Polonezköy Gezilecek Yerler" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z