Yaz

TÜRKİYE'NİN EN İYİ PLAJLARI

calendar_today Eyl 05, 2017 label

TÜRKİYE'NİN EN İYİ PLAJLARI

Türkiye'deki En İyi Plajlar

MUĞLA'DAKİ BAZI PLAJLAR

Gümüşlük Plajı

Bodrum’a bağlı Gümüşlük beldesinde bulunan Gümüşlük Plajı, diğer adıyla Çayıraltı Halk Plajı, mavi bayrak sahibidir. Tavşan Adası’na komşudur. 500 m uzunluğunda olan plaj, rüzgara açık bir konumdadır. Kumsalı ve denizi son derece temizdir.

Akvaryum Plajı

Datça’da bulunan plaj, adını akvaryum gibi temiz olmasına borçlu. Deniz gözlüğü ve/veya şnorkeli olan herkesin mutlaka görmesi gereken bir berraklığa sahip. Bir dönem balık tesisi olarak da kullanıldığını not etmeli. Sakin ve huzurlu bir tatil için tercih edilebilir bir koydadır. 

Balıkaşıran Koyu

Marmaris-Datça yolu 26. km'de yer alan Hisarönü Körfezi’nde yer alır. Bencik Koyu’na da yakındır. Konaklama imkanı yok denecek kadar az. Reşadiye yarımadasının en dar yerindedir. Bu koy, Akdeniz ile Ege’nin adeta kucaklaştığı bir yerdir.

Bağla Koyu

Bodrum’un en güzel koylarından biri olan Bağla Koyu, gezi teknelerinin gözdesidir. Aşıklar koyu da diyenler vardır. Kamp yapmak için idealdir. Temiz olduğu kadar soğuk bir deniz tercihidir. Sualtı güzellikleri meşhurdur.

Kargı Koyu

Datça’nın en berrak denizine sahip olduğu iddia edilen koyda taşlardan dolayı denize girmek zor görünse de deniz terliği sayesinde bu aşılıyor. Zira denizin berraklığı ve yüzmeye elverişliliği buna değer. Datça merkeze 3 km mesafededir. Doğa yürüyüşü de yapılabilir.

Kumlubük Koyu

Marmaris’e 24 km mesafedeki koy 2 km uzunluğunda bir plaja sahiptir. Otel ve pansiyonlar oldukça bütçe dostu. Plajın kumu son derece yumuşak, deniz yüzmeye müsaittir. Doğallığını yitirmeden bugüne gelmiştir. Ormanın kokusu kendine çekecek ve doğa yürüyüşüne davet edecektir.

Ölüdeniz

Fethiye’de yer alan Ölüdeniz, her ne kadar taşlık olsa da muhteşem manzarasını gölgede kalmıyor. Yüzerken havada süzülen paraşütleri izlemek ayrıca bir keyif. Dalaman Havaalanı’ndan ulaşım sağlanabilir.

ANTALYA'DAKİ BAZI PLAJLAR

Çıralı Plajı

Carretta carettalara ev sahipliği yapan Çıralı Plajı, dünyada ender rastlanan plajlardan. Dere sularının getirdiği soğuk su nedeniyle deniz ılık ve yer yer soğuk olabiliyor. Doğal ve tarihi bir güzellik olan plaja ulaşmak için Kral Zeus’un mezarı ve antik tiyatro ile hamamı geçmek gerekiyor. Yani bir Roma İmparatorluğu tarihine şahitlik ederek ulaşım sağlanıyor. Biraz taşlık sayılabilir. Birinci derece sit alanı olan plaj, mavi bayrak sahibidir. Antalya Havalimanı’ndan ulaşım sağlanabilir.

Patara Plajı

Plaj, Kaş ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Akdeniz kıyılarının en güzel ve en uzun plajı unvanına sahip olan Patara Plajı, tarih bakımından da zengindir. Aziz Nikolas’ın memleketi olup, Apollo Tapınağı’na da ev sahipliği yapar. Caretta carettaların yumurtlama alanı olan plaj ve yöresi koruma altına alınmıştır. Denizi mavi bayrağa sahiptir. Dalaman Havaalanı’ndan Fethiye – Kaş yolu ile gelinebiliyor.

Lara Plajı

Antalya şehir merkezine sadece 18 km mesafede olan plaj, 45 m genişliğe ve 2 km uzunluğuna sahip meşhur bir plajımızdır. Sahil şeridi ince kumdan oluşuyor. Bu ince kumun romatizmal hastalıklara şifa olduğu biliniyor. Yazın çadır kuranların amacı bundan faydalanmaktır. Mavi bayrak sahibi plaj, Antalya Havaalanı’na 15 km mesafede.

Kumköy Plajı

Side’de bulunan plaj ve civarı, pek çok tarihi ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapar. Gelmişken antik kentin ziyaret edilmesi mutlaka tavsiye edilir. Uzun plajı tatilciler için ideal. Konaklama imkanı sunan pek çok alternatif var. En yakın havaalanı Antalya Havalimanı’dır.

Kleopatra Plajı

Alanya’daki plaj, mavi bayrak sahibidir. Girişinde Damlataş Mağarası yer almaktadır. Alanya Kalesi eteklerindedir. 2 km uzunluğundaki plajı ve altın renkli kumuyla meşhurdur. Gazipaşa Havaalanı en yakın havalimanıdır.

Phaselis Koyu

Kemer’deki koy, MÖ 700’lere uzanan tarihi ile hem bir antik kent hem de yüzme noktası. Bu nedenle burası için “antik kentte deniz keyfi” denir. Orman ve dağ manzarasına sahip koya gelmişken tarihi kalıntıların olduğu antik kent mutlaka ziyaret edilmelidir. Sığ, dalgasız ve kumluk bir denizi var.

İskele Plajı

Gazipaşa – Koru Mahallesinde bulunan plajın denizi “kendi kendini filtre eden deniz” unvanına sahiptir. Mavi bayrağı bulunuyor. Üç doğal havuzu bulunup, yüzmeyi yeni öğrenenler için ideal bir denize sahiptir. Gazipaşa’ya 3 km uzaklıktadır. Bu da hava ulaşımı açısından bir avantajdır.

Portakal (Oba) Plajı

Alanya merkeze sadece 1 km mesafededir. Mavi bayrağa sahip plajın arka planında Toroslar yükselir. Kumsal yer yer 100 metreyi bulur. Derelerin denizle buluştuğu yerde serin sularda denize girme imkanı oluşur. Kumlar ince ve altın sarısı renktedir.

MERSİN'DEKİ BAZI PLAJLAR

Tisan Yarımadası

Silifke’deki tatil mekanı halka açıktır. Yat turları da düzenlenebiliyor. Çevredeki sakinler evlerini kiraya verebiliyor. Bir sitenin içerisinden girilerek ulaşılabiliyor. Yarımadanın her iki tarafı da kullanılabildiği için rüzgarın esiş yönüne göre biri tercih edilebilmektedir.

Akçakıl Plajı

Silifke – Taşucu’nda bulunan Akçakıl Plajı, çam ormanları kıyısındadır. Anamur yolunda, Taşucu’na 3, Silifke’ye 12 km mesafededir. Karavancılar ve kampçıların uğrak noktasıdır. Plaj etrafında birçok işletme var. Bungalow evler de mevcut. Burası, doğa ve denizle baş başa sakin bir tatil vaat ediyor.

Yapraklı Koy

Silifke – Atakent/Susanoğlu mevkiinde kalan koy, yerli ve yabancı turistleri çeken harika bir koy. Kayalarla çevrelenmiş doğal bir havuz hüviyetini taşıyor. Kayalardan denize atlamak harika bir keyif. İçinde soğuk su kaynağı var. Koy civarında tesisler mevcut. Şemsiye ve şezlong kolayca tedarik edilebilir. Hafta sonları oldukça kalabalık olduğundan hafta içi gidilmesi salık verilir.

Narlıkuyu Plajı

Silifke’deki pek çok plajdan biri olan Narlıkuyu Plajı, içme suyu ile denizin buluştuğu bir noktada. Su soğuk olsa da girmeye engel sayılmaz. Denizin berraklığı kesinlikle görülmeye değer. Kızlar hamamı adının da verildiği plaj, rivayete göre Zeus’un kızlarının adını taşıyor. Ücretli WC, piknik alanı, duş ve kafeterya var. Komşusu Akyar Koyu’na da uğranabilir.

Bozyazı Plajı

Bozyazı’da bulunan plaj huzurlu ve sakin bir tatil isteyenler için iyi bir tercih. Mavi bayrağa sahip bir denizi olan sahil, sabahları özellikle denize girmeye son derece müsait. Öğleden sonra dalga olabiliyor. Konaklamak için öğretmenevine gidilebilir. Çeşitli işletmelerde yeme içme, şezlong ve şemsiye gibi ihtiyaçlar giderilebilir. 

Anamur Sahili

Anamur Sahili, 17 kilometre uzunluğunda olup, Pullu Orman İçi Milli Parkı’ndan başlayarak Anamurim Antik Kenti’ne kadar uzanır. Antik kent hizasında deniz altında tarihi kalıntılar mevcut. Şnorkel ile dalınarak tarihe şahitlik edilebilir. Adı geçen milli park aynı zamanda bir kamp alanıdır. Deniz biraz çakıllı olup, zaman zaman dalgalanmakta. Şezlong ve şemsiye veren işletmeler var. Sahil civarında pansiyon, çay bahçesi, cafe ve restoranlar mevcut.

İncekum Plajı

Aydıncık’ta bulunan sahilin arkasında İncekum Milli Parkı bulunmaktadır. Mersin – Antalya karayolu üzerinde olduğundan kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Konaklamak için milli parkta kamp çadırı kurulabilir. Bu plajda denizin mavisi ile ağaçların yeşil rengi ve kumların sarısı bir araya geliyor.

Soğuksu Koyu

Aydıncık’taki İncekum Plajından Antalya istikametinde devam edilince koya varılır. Soğuksu Çayı dağdan gelerek koya dökülür. Deniz sıcaklığı bu yüzden düşük. Durulanma niyeti ile koydan çıkan tatilciler, çaya girmektedir. Soğuk suda yüzerek zindelik yakalamak isteyenler buyursun.

ÇANAKKALE'DEKİ BAZI PLAJLAR

Kefalos Plajı

Gökçeada’da bulunan Kefalos Plajı, diğer adıyla Aydıncık Plajı, rüzgar sörfü (windsurf) ve uçurtma sörfü (kite surf) turizmi merkezidir. Kuzey Ege’nin Patarası unvanına sahip plaj, bol rüzgar almasıyla ve uzun kumsalıyla da ünlü. Sahil kenarında yer alan Tuz Gölü çamur banyosu yapma imkanı sunar. 1200 metre uzunluğunda altın rengi kumu vardır. Bilmeyenler için belirtmek gerekir ki Gökçeada’nın bütün sahilleri mavi bayrak sahibidir. Yazın uçakla Gökçeada’ya ulaşmak da mümkündür.

Ayazma Plajı

Bozcaada’nın en meşhur plajı Ayazma Plajı’dır. Özellikle soğuk deniz severler için idealdir. Kumluk ve geniş bir sahile sahip olan plaja Bozcaada şehir merkezinden gelen minibüslerle kolayca ulaşılabiliyor. Motosikletle ulaşım da adada sıklıkla tercih edilmekte. Bir motor kiralayarak ada turu yapılması tavsiye edilir. Çanakkale Havalimanı adaya 56 km uzaklıkta kalıyor. Geyikli’den kalkan feribotlarla adaya ulaşım sağlanabiliyor. 

KOCAELİ'DEKİ BAZI PLAJLAR

Kadınlar Plajı (Miço Koyu)

Kandıra – Kerpe’de bulunan Kadınlar plajı bilhassa muhafazakar kadın tatilciler için idealdir.  Belediye tarafından 2016 yılında kurulmuş olup, adından da anlaşılacağı üzere kadın tatilcilere özeldir. 

Kerpe Halk Plajı

Kandıra – Kerpe’de bulunan halka açık plajın kumu ve denizi harikadır. Plaj keyfinden sonra Kartal Kayalıklarında gün batımı izlenmesi gerekir. Kerpe’nin en uç noktası olan kayalıklar yüzmek için ideal olmasa da denize atlayan gençlere rastlamak mümkün.

Sosyete Plajı

Kandıra – Kerpe’de yer alan plaj, Kerpe Halk Plajına sadece 150 metre mesafededir. Denizi ortaktır. Ancak plajın bittiği yer burası olup, kumla kaplanmış bir beton setten denize girilir.

Kumcağız Plajı

Kandıra – Kefken şehir merkezine 5 dakikalık mesafedeki plaj etrafında butik otel ve pansiyonlar bulunuyor. Kiralık çadır temin edilerek kamp kurulabilir. Sığ denizi ve ince kumu ile meşhurdur. Çocuklu aileler için idealdir. Kumsalı uzunluğu2 km’yi bulur.

Cebeci Plajı

Kandıra – Cebeci’deki plaj, mavi bayrağa sahip olup, 5-6 km uzunluğunda kumsala sahiptir. Arkasında orman, karşısında Kefken Adası vardır. Kumu ince, denizi temizdir. Hafta içi daha sakindir. Civarında restoranlar ve kafeler vardır. Çadır kurarak kamp yapmak isteyenler için iyi bir tercihtir. Sessiz, sakin ve huzurlu bir tatil vaat eden Cebeci ve civarında scuba-diving, free-diving gibi deniz sporları da yapılabiliyor. Buraya gelimişken Pembekayalar ve Tuzağzı Tabiat Parkı’na uğramadan gitmek olmaz.

Babalı Plajı

Kefken civarındaki plaj, ormanla kumsalın birleştiği bir noktadadır. Tertemiz denizi ile rüzgar ve dalga sörfü yapılabiliyor. 27 kilometrelik Türkiye’nin en uzun sahil şeridi Babalı Plajı’ndan başlar, Sakarya – Karasu’ya kadar uzanır.

DİĞER İLLERİMİZDEN BAZI PLAJLAR

Ceneviz Kalesi Plajı

Düzce Akçakoca’da bulunan plaj mavi bayrağa sahiptir. 1200’lü yıllarda yapılan kalenin önünde harika bir plaj ve deniz var. Piknik ve mesire yeridir. Neredeyse şehir merkezindedir. Akçakoca’da ayrıca mavi bayraklı Çuhallı Plajı da bulunuyor.

Ilıca Plajı

İzmir – Çeşme’de bulunan Ilıca Plajı, Çeşme’ye 5 km uzaklıktadır. Deniz içinde sıcak su kaynağı çıkmasıyla dünyada eşsizdir. Cilt hastalıkları, romatizma, karaciğer ve idrar yolları rahatsızlıkları ile raşitizm tedavisi için ideal olan plaj için hem tatil hem de şifa turizmi merkezi denebilir. En yakın mesafedeki havaalanı, İzmir Adnan Menderes Havaalanı’dır.

Akyazı Plajı

Ordu merkezdeki plaj, mavi bayrağa sahip bir plaj olarak, WC, kabin ve tuvaletlere de sahip. Can kurtaran, gözetleme kulesi ve ilkyardım malzemeleri de bulunuyor. Plaj genişliği 15 ile 20 metre arasındadır. 

"TÜRKİYE'NİN EN İYİ PLAJLARI" Hakkındaki Genel Yorumlar (2)

Martı Plaj/Kamping Sinop/Akliman 7 Kasım 2018 Çarşamba
Karadeniz deki Plajları da Yazmanızı Tavsiye ederim. Orhan Yalçın
Martı Plaj/Kamping Sinop/Akliman 7 Kasım 2018 Çarşamba
KARADENİZ DEKİ EN İYİ PLAJLARI DA KEŞFEDİP LİSTENİZE EKLERSENİZ FAYDALI OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. Orhan Yalçın Görüşmek üzere..

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z