Yaz

LAVANTA KOKULU KÖY ISPARTA

calendar_today Mar 19, 2018

LAVANTA KOKULU KÖY ISPARTA

LAVANTA KOKULU KÖY NE ZAMAN GİDİLİR?

Akdeniz bölgesinde bulunan şehrimiz Isparta birçok doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerini tam oda noktasında bulunan şehir bazı ilçeleri ve Eğirdir gölü ayrıca siyasi lider olan Süleyman Demirel ile oldukça meşhurdur. Göller yöresinde bulunmaktadır. 425.324 kişilik bir nüfusa ve 682.4 kilometre karelik bir yüzölçümüne sahiptir. Bu şehre gidebilmek için çeşitli ulaşım araçları bulunmaktadır. Havalimanı bulunmakta ve özel araç ile ayrıca şehirlerarası otobüslerle de Isparta’ya ulaşmak oldukça kolaydır. Şehre il inildiğinde otogarın mimari yapısı insanı etkilemektedir. Çok aşırı yoğunluk olmaması da sevindirici bir durumdur. Tek katlı basit bir şekilde dizayn edilmiş bir yapıdadır. Şehrin 12 ilçesi bulunmaktadır. Dünyada şu zaman kadar 6 başbakan çıkaran il olarak anılmaktadır.

lavanta kokulu köy

Isparta'ya Nasıl Gidilir?

Şehirde Süleyman Demirel havalimanı bulunmaktadır. Bu havaalanı hm yurtdışı dış hatlar hem de yurtiçi olarak hizmet vermektedir. Ancak havaalanı şehir merkezine biraz da olsa uzak yapılmıştır. Daha çok Burdur’a yakın bir konumda yer almaktadır. Belli bir süre faaliyete açık olmayan havaalanı İstanbul ve Isparta arasında yapılan seferler ile tekrar faaliyete açılmıştır. Ve uçak için çoğu şehirden Isparta’ya direkt olarak sefer bulma imkanınız bulunması biraz üzücü bir durumdur. Bir başka olanak ise özel aracınız ile bu şehre ulaşmak oldukça kolaydır. Bölgeye yakın olan Afyon iline kadar demiryolunu da tercih edebilirsiniz. Afyon Dinar ilçesine kadar tren ile gelebilir daha sonrası için yine tren hizmetinin verdiği araçlarla 1 saat gibi kısa bir zamanda şehre ulaşmak gayet mümkündür. Tren ise klimalı, priz bulabilme imkanı genellikle olmaktadır. Demir yolları fiyatı ise diğer ulaşım araçlarına göre daha caziptir. Yurtdışından bu şehre ulaşım imkanı ise Tebriz, Tahran, Meşhed kentlerinden yapılmaktadır. Yaz tarifelerinde dış hat uçuşları bir nebze daha olsa artmaktadır. Ayrıca havaalanı Burdur’a 32 km’lik bir mesafede yer almakta olduğu için servislerle kolaylıkla ulaşmak da mümkündür. Havaalanında şehir merkezine ulaşabilmek için Havaş Şirketi taşıma hizmeti vermektedir. Ayrıca ilde oto kiralama firmaları da bulunmaktadır. Ayrıca havaalanında taksi hizmeti de mevcuttur. Bu araçlar vasıtasıyla problemsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Şehrin otogarından servis araçları veya şehir içi ulaşım araçları ile merkeze gitmek oldukça basittir. Şehirde metrobüs veya tranvay bulunmamaktadır. Ancak son yıllarda kampüs ile şehir merkezi arasında monoray hizmeti için girişimlerde bulunmak için antlaşmalar yapılmıştır.

lavanta kokulu köy

Isparta Nerede?

Türkiye’ de bulunan bu il Akdeniz bölgesinde bulunmaktadır. Afyon, Burdur, Antalya, Konya şehirlerinin ortasında bulunmaktadır. Bu açıdan da oldukça ulaşım konusunda problem oluşturmayacak bir konumda yer almaktadır. Akdeniz iklimi hakim olmasına rağmen hem yeşillik alandan yoksun hem de Akdeniz iklimini yansıtmayan bir şehirdir. 2016 yılında TÜİK verilerine göre Isparta en yaşanılabilir şehir olarak seçilmiştir. Bölgede çok fazla kültür karmaşası problemi yoktur ve dışarıya çok fazla göç vermeyen bir şehir konumundadır.

lavanta kokulu köy

Isparta'da Gezilecek Yerler

Deniz olmayan bir şehirde yaşayamam diyen insanlar için uygun olmayan bir yöredir. Ancak çevre illerinde Antalya’nın olması oldukça büyük bir avantajdır. Denizi olmamasına rağmen göller yöresinde bulunması da farklı bir olanaktır. Tarihi güzellikleri birçok medeniyete ev sahipliği yapmasındandır. Paleolitik döneme kadar dayanmaktadır bu kültür. Frigler, Persler ve Makedonya kültürleri bu bölgede yaşamış ve birçok kalıntı bırakmıştır.

 • Bölgede en önemli geçim kaynağı gül ticaretidir. Dünyaya da ihraç edilen bu güller %60’lık büyük bir oranla büyük bir üretim yapılmaktadır. Bu gül bahçelerini görmeden ve orada bir hatıra fotoğrafı çektirmeden çıkmayın buradan.
 • Gülleri ile meşhur olan şehir bir yandan da lavanta bahçeleri ile meşhurdur. Lavanta kokulu şehir olarak anılmamasının sebebi de bundandır. Isparta Keçiborlu ilçesinin Kuyucak köyünde yetişen bu lavantalar haziran aylarında çiçeklenip mor bir ambiyans yaratan görsel şova dönüşmektedir. Köyde ise yaklaşık olarak sadece 150 hane bulunmaktadır. Geçimini lavanta yetiştiriciliği ile sağlayan bu köy ziyaretçilere kapısı açıktır. Köy de insanı ve mimarisi ile lavanta kokuları içinde kerpiç evler ve taş sokaklar arasında ölümsüz fotoğraflar çektirebilirsiniz. Bu lavantaları görebilmek için 18 ile 20 temmuz arasında lavanta tarlalarında dolaş adlı etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinliğe de katılabilirsiniz.
 • Kış turizmi ile de halka hizmet veren şehirde Davraz Kayak Merkezi bulunmaktadır. 2.637 metre yüksekliğe sahip olan dağ hem amatör hem de profesyonel kayakçılara hitap etmektedir. Kayak merkezi Isparta şehir merkezine 26 km uzaklıkta ayrıca Antalya şehrine ise 154 km mesafede yer almasından dolayı hem bölge halkı hem de çevre iller tarafından tercih edilmektedir. Kayak merkezinde konaklama açısından da bir problem yaşanmamaktadır. Bölgede hem kalabileceğiniz oteller olduğu gibi pansiyonlarda bulunmaktadır. Kayak merkezine yakın kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz çeşitli kalitede oteller de bulmak mümkündür.
 • Eğirdir ilçesinde bulunan Kovada Gölü de oldukça büyüleyici bir yapıdadır. Toros dağlarının en yüksek tepesinden birisinde olan göl 1970 yılından bu yana koruma altına alınmıştır. Göl etrafında da bir milli park oluşturulmuştur. Bu milli parkta ziyarete açık antik kentlerde bulunmaktadır. Bölgede balıkçılık yapmak, fotoğraf çekimleri, kamp yapmak ve doğa yürüyüşleri için oldukça elverişlidir. Bölge hayvan çeşitliliği açısından da doğal bir yaşam alanı oluşturmaktadır. Göl çevresinde ziyaretçi tanıtım merkezine, sırtında çantalı yürüyüş yapan gezginleri ve çocuklu aileleri görmek ayrıca gölün bazı kesimlerinde yüzlerce yıldan beridir süregelen çınarları da görmek mümkündür. Ayrıca burada mini bir piknik soluğu alabilirsiniz.
 • Isparta müzesine bir ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Müzede 4 ayrı bölüm bulunmaktadır. Arkeoloji, hazine, etnoğrafya ve halı olmak üzere bu bölümlerdeki kalıntıları ve eserleri ziyaret etmeniz mümkündür. Birçok medeniyetten kalıntıların bulunduğu müze Isparta el dokuma halıları oldukça dikkat çekmektedir. Sadece Isparta yöresine değil çeşitli illerin meşhur halıları da bu sergi salonunda sergilenmektedir. Ayrıca müzenin bahçesinde çeşitli dönemlerden bulunan mezar taşları ve taş heykellerde ziyaretçilere sunulmaktadır.
 • Kızıldağ Milli Parkı: Isparta’nın Şarkıkaraağaç ilçesinde bulunan oldukça geniş bir alana sahip olan milli park meşhur Beyşehir Gölü ile ziyaretçilerini beklemektedir. Ayrıca Konya’ya da 150 km bir mesafede olmasından dolayı da Konya ziyaretinizden sonra buraya da uğramanız oldukça rahattır. Dağ evleri ve kamp sahaları bulunan milli parkta konaklama ve dinlenme imkanları da sunulmaktadır. Ayrıca Büyüksivri adındaki tepede tırmanma doğa yürüyüşleri yapabilme imkanı vardır. Temmuz aylarında parkta katılımcılar için Helva Bayramı adı altında şenlikler yapılmaktadır. Bu tarihteki ziyaretinizde festivale katılabilirsiniz. Çadırlarınızı alıp veya karavanınızla konaklayıp mavi sedir ormanları, sedir ağaçları, karaçam, köknar  içinde bol oksijenli ve sağlıklı bir tatil yapabilirsiniz. Sabah ise keklik, üveyik kuşlarının sesi ile günaydın diyebilirsiniz.
 • Atabey Ertokuş Medresesi: 1224 yıllarında Selçuklu hükümdarı tarafından Bizanslılardan alınmıştır. Zamanında medrese astronomi ve tıp alanlarında eğitim vermiştir. Medrese dış bahçe içeride bir avlu, türbe ve medrese odalarından oluşmuştur. İç avlu da bir havuz bulunmaktadır. Burada bulunan taş mihrap Selçukluların en nadide eserlerinden birisidir. Ayrıca medresenin yakınında bulunan Gazi Ertokuş Beyin mezarını da ziyaret edebilirsiniz.
 • Adada Antik Kenti:  Isparta Şütçüler ilçesinin Sağrık köyünde bulunan bu antik kent Pisidia antik kenti grubuna girmektedir. Antik kentte zemin taş döşeli bir alandır ve Zeus Megistos-Serapis Tapınağı ile İmparatorlar ve Aphrodite Tapınağı yer almaktadır. Tepede bir yamaca 1000 kişilik bir tiyatro sahnesi ve oskestra  kısmı inşa edilmiştir. Ancak bölhenin bir an evvel restorasyon yapılmasına gerek duyulmaktadır. Oskestra kısmı topraklı bir alandadır. Restorasyondan sonra turizme daha elverişli olacaktır.
 • İnönü Mağarası: Eğirdir ilçesinde bulunan bu mağara içinde mezarlara ve dolayısıyla iskeletler rastlanması muhtemeldir. Birçok turistin ilgisini çeken bu mağara oldukça fazla bir uzunluğa sahiptir. Ayrıca özel aracınız dışında köydeki bir vatandaşın motoruna binerek hem bir heyecanlı yolculuk yapabilirsiniz. Yağışın olduğu mevsimlerde göl içerisinde küçük gölcüklerin oluştuğu görülmektedir. Mağara içindeki sarkıtları ve dikitleri görmekte göz hazinenize yenilerini ekleyecektir.
 • Aya Payana Kilisesi: Bu kiliseden de anlaşılacağı gibi demek ki bölge bir zamanlar Hristiyanlara da ev sahipliği yapmıştır. Bölgenin en eski yerleşim yeri olarak bilinen Turan Mahallesinde bulunan kilise 1750 yıllarında yapıldığı düşünülmektedir. Kiliseye giriş için 3 ayrı kapı bulunmaktadır. Kilisenin içinde 10 adet sütün bulunmakta ve tavanı ise ahşap kaplamadır. Dışı ise harç sıvadır. 1993 yılında restorasyon çalışması yapılmış ve 1999 yılında da tavan çatı kısmı tamamen yenilenmiştir.
lavanta kokulu köy

Isparta Mutfağı ve Yemek Kültürü

Bölge yöresel lezzetleri ile gelen misafirleri ağırlayacak oldukça iyi bir kültüre ve restoranlara sahiptir. Bölgenin meşhur lezzetleri ise helva, bulama, bazdırma, sırma tatlısı ve tandır kebabı ile meşhurdur.

Nerede Yemek Yenir ?

 • Hacı Benlioğlu Restoranı: Şehir merkezinde yer alan restoranın tandır kebabı oldukça meşhurdur.
 • Ferah Kebap Salonu:  Merkezde bulunan ve yörenin kebaplarını ve dönerlerini yiyebileceğiniz meşhur işletmede üzerine birde kaymaklı kadayıf yemeden ayrılmamanız tavsiye edilir.

Şehrin merkezinde her bütçeye göre hitap eden 3, 4 ve 5 yıldızlı otel bulabilmek mümkündür. Kış mevsiminde seyahat edecekler için Davraz Dağı bölgesinde de bu olanaklara sahip birçok otel bulunabilir. Otelleri ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Artan Hotel
 • SDU Araştırma ve Uygulama Hoteli
 • Başmacıoğlu Oteli
 • Barida hotel
 • Sirene Davras Mountain Resort

Ne Zaman Gidilir?

Bölgede kış turizmi yapabilmek için kış mevsiminde ancak farklı bir amaçla gidebilmek içinde içinde karasal iklimde görüldüğü için ilkbahar veya sonbahar aylarında bölgeyi ziyaret edilmesi daha fazla önerilmektedir.

Bölgede özellikle bir Süleyman Demirel heykeli ve çeşitli yerlerde gül şehri olmasından dolayı birçok Gül figürü bulunmaktadır. Ayrıca başarılı Lider Süleyman Demirel’in de Isparta’ lı olmasından dolayı mezarı da bu şehirde bulunmaktadır. Dini açıdan ise Bediüzzaman Said Nursinin kaldığı bir ev müze haline getirilerek ziyaretçilere hitap etmektedir. Günün belirli zamanlarında bu etnik faktörlerinden dolayı bölge de bir turist yoğunluğu yaşanmaktadır. Bölgeden yakınlarınıza alabileceğiniz şekilde bir Isparta hatırası sepeti de bulmak mümkündür. Bu sepetin içerisinde ise gül ürünleri bulunmaktadır. Tercihe göre hazırlamak da mümkün olan bu sepette genellikle gül sabunu, gül suyu, yörenin mağneti, gül kremi, küçük bir kutu içerisinde gül lokumu, gül kolonyası ve çeşitli gül ürünleri bulunmaktadır. Oldukça da cazip bir fiyata bu sepeti her yerde bulmak mümkündür ancak Mimar Sinan Caddesinde daha çok çeşit bulablirsiniz. Yörede gece hayatı çok fazla olmamaktadır. Sessiz sakin ve huzurlu bir şehir olarak bilinmektedir.

"LAVANTA KOKULU KÖY ISPARTA" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z