Yaz

Boğazda Gezilecek Yerler

calendar_today Eyl 22, 2017

Boğazda Gezilecek Yerler

İstanbul içinde yaşayan ya da yaşamayan herkesin bildiği üzere Boğazda gezilecek yerler genel olarak iki başlıktan oluşmaktadır. Bu başlıklardan birisi Anadolu Yakası boğazda gezilecek yerler iken diğer Avrupa Yakası boğazda gezilecek yerler olarak karşımıza çıkmaktadır. Her iki yaka için boğaz kenarında ve boğazın farklı bölgelerinde gezecek pek çok yer bulunmaktadır. Bu bakımdan İstanbul gezileri genelde sadece birkaç gün ile sınırlı bırakılmayacak gayet uzun sürede ayrıntılı olarak gezilecek bölgeler arasında bulunmaktadır.

Avrupa boğaz kıyılarında gezip görülecek yerleşim başında ilk olarak Galata, Karaköy ve Tophane gelmektedir. Beyoğlu özellikle turistik olarak gezip görülecek yerler ile dolu bir ilçedir. Burada yer alan Galata Kulesi adeta bölgenin silüeti olduğu gibi şehir açısından da önemli görüntüler içermektedir. Kulenin yakından görünüşü ayrı  bir güzel iken bunun yanı sıra Galata Köprüsü üzerinden görüntüsü daha farklı bir yapıda bulunmaktadır. Ayrıca karşıdan karşıya vapur ile  isteyenler için de kule estetik görüntüsü ile adeta görsel bir şölen yaşatmaktadır. Gündüz ayrı ve güzel bir görüntüsü bulunan Galata Kulesi gece de daha ayrı ve estetik bir görüntü çizmektedir ve geceleri kulenin çevresi aynı gündüz olduğu kadar kalabalık olmaktadır. Ve elbette İstanbul’u en güzel manzara ile seyretmek isteyenler için kulenin tepesi girmeye değer ender yerler arasında bulunmaktadır. Burada yenilecek yemek sizi hayatınızın en romantik yemeği ile tanıştıracaktır. Galata Kulesinin hemen yanında bulunan Galata Mevlevihanesi de manevi anlamda görülecek yerler arasındadır. Hali hazırda devam eden sema törenleri ile Mevlevihane bahçesinde dahi insana mistik bir hava vermektedir.  Bunların yanı sıra Mevlevihane’de yetişmiş pek çok derviş ve hayat hikâyeleri de ilginizi çekecektir. Çukurcuma Tophane turistik aktiviteler bakımından ziyaretçilerine müthiş anlar sunan bölgeler arsasında bulunmaktadır.  Antikacı dükkanları ile Çukurcuma’da eski ve restore edilmiş evlerde bulunmaktadır.  Bu haliyle mahalle geçmişten günümüze kadar kendini korumuş ender bölgeler arasında kalmaktadır. Burada yer alan kafeler ve sanat galerileri bölgenin tarih havasına sanat ve kültür havasını da eklemektedir. Böylece bölge iki kez gezilecek değer bir yer halini almaktadır. Aynı zamanda şehrin en eski bölgelerinden olan semt bu haliyle de meraklıların ziyaret yerlerinden biri olmaktadır. Kabataş ve Dolmabahçe ‘de yine boğaz kenarında gezilip görülmeye değer yerler arasında bulunmaktadır. Dolmabahçe müze olarak gezilmeye görülmeye değer olan yerler arasında yer almaktadır. Osmanlı dönemi son padişahların hanedanın yaşadığı bu saray Atatürk ile beraber daha da anlamlı bir hal almıştır. Bir dönemde sarayda yaşayanların yaşam tarzları ve gelen misafirlerin karşılama şekilleri gibi her ayrıntı ve eşsiz manzarası sarayı gezmek için gerekli olan sadece bir kaç nedenden biridir.

Beşiktaş ve Ortaköy boğaz kenarında görülmesi olmazsa olmaz bölümler arasında bulunmaktadır. Şehrin neredeyse en popüler yaşam ve iş merkezleri konumunda olan bu bölgeler iş ve yaşam hayatının yanında eğlence ve dinlencenin de bulunduğu özel bölgeler arasında bulunmaktadır. Boğazda gezilecek yerler için herkesin ilk aklına gelen bu bölgeler arasında şehrin kalbinin attığı yer olarak tabir edilen Beşiktaş Meydanı bölgenin kalabalık ve canlı yerlerinden birisidir. Bölge zaten başlı başına ilgi çekecek bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır bunun yanı sıra  gezmek isteyenler Beşiktaşlı olduğunda alanın anlamı daha da büyümektedir. Boğaza nazır bir şekilde eğlence mekanları ile dolu mekanı ile dolu olan bölge bar ve restoran açısından da oldukça fazla sayıda mekana ev sahipliği yapmaktadır.  Ayrıca Beşiktaş sanat ve kültür açısından da pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.  Ortaköy, Arnavutköy ve Kuruçeşme gibi bölgeler sanat açısından değer verilen etkinlikleri ve konserleri ile de adeta şehrin sanat başkenti olmasına en fazla katkıda bulunanlar arasında yer almaktadır. Halkının son derece sıcak olduğu semt İstanbul için geçmişten geleceğe en güzel şekilde gözlemlenecek yerler arasında bulunmaktadır.  Ortaköy içinde bulunan Ortaköy Camii ise Boğaz Köprüsünün hemen altında yer alan ve bölgenin sembolü haline gelen yapılardandır.  Cami ve meydan her gün fazla sayıda ziyaretçi ile dolup taşmaktadır.  Bu alanda en popüler olan yemek ise kumpirdir.  Alan kumpir ve muhteşem manzara ile adeta tüm ziyaretçileri beklemektedir. Bebek ve Bebek parkı genelde ismini televizyonlardan duyduğumuz ünlüler ile bütünleşen yerlerdir.  Bebek de adım başı bir ünlü ile karşılaşmanız ve manzara eşliğinde kahve içerken şehrin tadını çıkarmanız oldukça olağan bir durumdur. Rumeli Hisarı da yine boğaz kenarında bulunan gerek tarihi anlamda taşıdığı bütünlük ile gerek manzarası ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Kale çeşitli sanatsal etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Bu bakımdan kültürel anlamda ve sanat anlamda bu bölge şehir acısından önemi büyük olan ve ziyaret açısından ilk sırada bulunan bölgeler arasında bulunmaktadır. Elit havası ve sanat kokan sokakları ile bölge ünlüler için de çekici bir hal oluşturmaktadır.

Emirgan Korusu İstanbul Avrupa Yakasında yer alan Boğazda gezilecek yerler arasında bulunan şehrin en güzel koruları arasında bulunmaktadır. Koru  içinde bulunan özel şelalesi ile köşkleri ile ve muhteşem boğaz manzarası ile tam olarak tam bir dinlenme alanı tarzında hazırlanmıştır. Genel olarak yapılacak değerlendirme de boğaz kenarında görülmesi gereken yerlerden ilk sırada bulunan bu alan yeşil ve mavinin buluştuğu nokta olarak da görülmektedir. Müze konusunda hassas olanlar için Sabancı Müzesi mutlaka görülmesi gereken müzeler içinde bulunmaktadır.  Rumeli Kavağı ve Rumeli Feneri ise Marmara ile Karadeniz’i birleşme noktasında yer alan ve klasik İstanbul havasından çok  değişik bir havada bulunan bölge arasında bulunmaktadır.  Belgrad Ormanları bu kadar sık ve yeşil ağacın bir arada nadir görüneceği bölge arasında bulunurken Kilyos ise özellikle yaz dönemlerinde yapılacak gezilerde deniz keyfinin yaşanacağı alanlar içinde yer almaktadır.  Kuzguncuk Beylerbeyi Anadolu Yakasında boğazda görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.  Beylerbeyi Sarayı tarih ve doğanın iç içe bulunduğu özel alanlardandır.  Kandilli bölgede yer alan lüks yapıları ile dikkat çekmektedir.  Muhteşem boğaz manzarasının izlendiği bölgede yer alan Kanlıca için ise ilk akla gelen etkinlik yoğurt yemektir.  Yoğurt yanında tarihi hava ve boğaz manzarası sizi en iyi saracak bölgeler arasında bulunmaktadır.  Hidiv Kasrı , Mihrabat Korusu ve Anadolu Hisarı da bu yakada görülmeye değer yerler arasında bulunmaktadır.  Her yapının ayrı bir hikayesi bulunurken bölgeyi ziyaret edenler doğa manzarası karşısında da kendini tutamayacak bir manzara ile karşılaşacaktır. Beykoz ve Anadolu Kavağı çevresi de aynı şekilde doğa ile iç içe yapılacak bir gezidir.  Yoros Kalesi manzarası size en güzel manzaralardan birini sunarken Yuşa Tepesi manevi anlamda başka dünyalara yapılacak olan seyahati göstermektedir.  Bu bakımdan bölge doğa, tarih ve maneviyat bakımından önemli bir alandır. Anadolu Feneri Avrupa Yakası Rumeli Fenerinde olduğu gibi Marmara  boğaz kıyılarında yer alan son noktadır.  Bu noktadan sonra Karadeniz kıyıları başlamaktadır.

"Boğazda Gezilecek Yerler" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z