Yaz

İZMİR GEZİ REHBERİ

calendar_today Mar 19, 2018

İZMİR GEZİ REHBERİ

İZMİR GEZİLECEK YERLER

İzmir Ege bölgesinde turizmi, sanayisi ve tarımı ile de yurt dışı ihracatta meşhur olan ve Türkiye’de yerli yabancı turistler tarafından ziyaret edilen şehirlerden birisidir.

İzmir’e kara, deniz ve hava yolları ile ulaşabilirsiniz. Dünyanın birçok ülkesine, bölgesine özellikle yaz aylarında uçuş imkanı bulmak mümkündür. İzmir, çeşitli kategorilerdeki otelleri, restoranları, barları, kafeleri, mağazaları, festivalleri, şenlikleri, gece kulüpleri ve birçok eğlence merkezi ile gelişmiş bir altyapıya sahiptir

Kent, Türkiye'nin batısında, Ege Denizi'nin doğu kıyısında, güzel korunan bir limana sahip İzmir Körfezi kıyılarında yer almaktadır. Kent tipik bir Akdeniz iklimi ile karakterize edilir. Kentin dağlık tepeleri azdır. Dağlar denize dik olduğu için sıcaklık içeri bölgelere kadar ulaşmaktadır. Avrupa sahil şehirleri gibi modern ve ter temiz bir kordona sahiptir.

Şehir hemen hemen tüm turist kategorileri için uygundur. Çocuklu aileler, parkları ve hayvanat bahçesinde kaliteli zamanlar geçirebilir. İzmir plajları antik yerleri, gezi, eğlence ve alışveriş merkezleri olan Türkiye'de evrensel bir tatil bölgesi olma özelliğini taşıyan şehirde her şeyi bulmak mümkündür. Yerel mavi bayraklı kumsalları temiz ve tüm olanaklara sahiptir. Tarihi doğası ile Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Helenistik gibi farklı kültürlerin çekim yerleridir. İzmir ilçeleri de gezilip görülecek değerde yerler ile doludur. Bu yüzden İzmir cami, kilise ve sinagogların olduğu farklı kültürlerin iç içe yaşadığı bir ortamdır.

İzmir Yol Tarifi

İZOTAŞ İzmir Otogarı (Şehirlerarası Otobüs Terminali) şehir merkezinde Işık kent civarında yer alan ve otobüs, metro gibi ulaşım imkanlarına sahip bir bölgededir. İzmir Adnan Menderes Hava limanı Gaziemir ilçesinde olup Büyükşehir Belediye Otobüsleri, Hızlı tren, metro, taksi ve her saat bulabileceğiniz Havaş servisleri gibi alternatif ulaşım araçlarına arasında bulunmaktadır. Ülke içinde birçok yere özellikle Antalya, İstanbul ve Ankara gibi yerlere her gün uçuş imkanı bulabilirsiniz.   

Havalimanından Hızlı Tren ile (http://www.izban.com.tr) Alsancak - Karşıyaka - Çiğli - Aliağa istikametlerine ulaşmak mümkündür. Halkapınar ve Hilal istasyonundan Bornova ve Konak istikametine metro ile aktarma yapılabilmektedir. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi otobüsleri ile (www.eshot.gov.tr) Mavişehir (Hat no - 200) , Cumhuriyet Meydanı (Hat no - 202) ve Otogar - Bornova (Hat no - 204) istikametlerine ulaşım imkanı vardır. Buna ilaveten Havaş yolcu servisleri ve taksi işletmesi alternatifler arasında bulunmaktadır.

Ayrıca İzmir hava limanından veya şehrin bir çok bölgesinde araba kiralama, olanağı vardır. Bu size önemli ölçüde zamandan tasarruf ettirerek daha rahat bir şekilde daha çok yer gezmenizi sağlayacak bir seçim olacaktır.

İzmir şehir içinde minibüs, Metro, İZBAN (Banliyö), Vapur, Bisiklet, halk otobüsleri, fayton, kiralık taksi gibi ulaşım imkanları vardır.

İzmir'e ne zaman gidilir?

İzmir sadece yazın denize girilip dinlenilecek bir yer değil doğası, antik kalıntıları ve şehir merkezi ile her mevsim gezilebilir bir şehirdir.  İzmir özellikle Mayıs – Eylül arası dönemde ziyaretçi almaktadır. Kışları kar don olayları görülmese de yağışlı ve serin bir hava vardır buna rağmen İzmir hemen hemen her ay rahatlıkla gezilebilinir.  Ancak aşırı derecede sıcakta kalmayı tercih etmeyenler için, nisan, mayıs, ekim ve kasım ayları bir yerleri rahatça gezmek ve görmek için en ideal zamanlardır. Tabi ilkbahar ve sonbahar aylarında aralıksız yağan yağmurlara denk gelmemek için tatil planlaması yapmadan önce hava durumunu kontrol etmek gerekli. Yılın her ayı şehrin birçok bölgesinde festivaller olsa da yaz aylarında yoğunlaştığını söylemek gereklidir.

Gezi maksadınız kentin kültürüne, tarihine ve mimarisine ve alış verişine katılmak ise, fiyatların düştüğü ve insan sayısının az olduğu Kasım ayından Nisan ayına kadar olan zaman dilimini seçmeniz daha uygun olacaktır.

İzmir Otelleri

İzmir Konak İlçesi sınırları içerisinde yer alan Basmane ve Alsancak semtleri merkezi konumları sayesinde ve her bütçeye uygun koşulları ile konaklama açısından yerli ve yabancı turistlere önemli avantajlar sağlar ve Selçuk, Urla, Çeşme, Alaçatı gibi popüler tatil merkezlerine kolaylıkla ulaşım imkânı sağlar. Bir çok beş yıldızlı otele sahip tatil bölgesi olduğu gibi aynı zamanda merkezde ya da diğer tatil bölgelerinde konaklana bilecek pansiyonlar ve oteller bulunmaktadır. Yine uzun süre kalmak isteyenler için hosteller veya günlük, aylık daire, villa kiralama imkanları da vardır.

İzmir'de Gezilecek Yerler

Menders İlçesine bağlı Özdere tatil yöresi, Teos antik kentine de ev sahipliği yapan Sığacık, mükemmel deniz manzarası olan ve ulaşımı kolay Şakran, Bergama turizm bölgesi, kafa dinlemek isteyenler için Ürkmez, tarihi dokusu ve evleri ile Urla, bir antik çağ yerleşimi Foça, Çeşme'de yer alan ve mavi-beyaz evleri ile Alaçatı, memurların tatil beldesi Gümüldür,  Çatalkaya, Ayıbalığı kayalıkları ve plajı, Ardıç Plajı ile Mordoğan, Dalış merkezleri ve balık lokantaları ile ünlü Karaburun, Milattan önce 4000 ‘lü yıllarda kurulduğu tahmin edilen Çandarlı şehrin turistik merkezlerindendir. Özellikle yaz aylarında gece hayatının kalbinin attığı mekanları barındıran bir bölgedir.

İzmir Saat Kulesi

Osmanlı padişahı II. Abdülhamid'in tahta çıkışının 25. yıldönümünü kutlamak için 1901'de inşa edilmiş ve şehrin ana sembolü haline gelmiş bir saat kulesidir. 

Tarihî Asansör

Geniş deniz manzarası, kafe ve seyir terasının olduğu büyüleyici tarihi bir kule.

İzmir Müzesi

İzmir ili ve çevresinde bulunan arkeolojik eserlerin sergilendiği müzedir. Konak ilçesinde yer alan İzmir Müzesi ve İzmir Atatürk evi pazartesi günleri hariç 08:30 - 18:00  arası mesai saatlerinde ziyarete açıktır. Anadolu uygarlıklarının MÖ ve MS yaşamış kültürlerini burada bulabilirsiniz. İzmir Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait önemli kalıntıları, Milattan önceki uygarlıklardan Osmanlıya kadar geniş bir yelpazede turunuzu tamamlayabilirsiniz. Müzenin geniş bir alanı ve 5000'den fazla farklı nesnesi vardır. Ziyaretçi burada farklı devirlerden eserlerin olduğu birçok sergiyi gezebilir. Müzeye otobüsle şehir merkezinden ulaşabilirsiniz. Giriş bileti Müze kartı olmayanlar için yaklaşık 10-15 Euro'dur.

Kadife Kale

MÖ 4. yüzyılda kurulan kentte bugüne kadar varlıklarını sürdüren Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait Pagos tepesinde duran kalıntılar bulunmaktadır. Görülmeye değer antik kale ziyaret edilmelidir.

İzmir Resim Heykel Müzesi ve Galerisi

Müze genellikle resim ve fotoğraf sergilerine de ev sahipliği yapıyor.

Agora Ören Yeri

Antik Yunan ve Roma pazarı ile şehir merkezinin kalıntılarının olduğu açık hava müzesi. MÖ. 3. Yüz yılda Büyük İskender zamanında yapılmış ve geçmiş çağlardan bize gelen bir başka simge, olarak Agora pazar meydanı da bu ören yerindedir.

Ahmet Piriştina Kent Arşivi Ve Müzesi

Kentin tarih ve arşivini nerelerden günümüze kadar geldiğini gösteren güzel bir müze. Pazar günleri hariç mesai saatleri içinde açık olan müze Çankaya’da  Şair Eşref Bulvarı’nda yer alıyor.

İzmir Mask Müzesi

Konak Belediyesi tarafından açılan müze Türkiye'nin ilk ve tek; boyalı karton, kumaş, deri veya plastikten yapılan mask müzesidir.

Key Museum

İzmir'in Torbalı ilçesinde bulunan bir Türkiye’nin en büyük otomobil müzesidir. Arabalara karşı ilgili olanların 1900’lü yıllardan itibaren kullanılan ekipmanlar ve araçların sergilendiği bu müzeye uğramalarını şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi

Sürekli açık olan ve çocuklara, çocukluğuna dönmek isteyenlere yönelik açılan küçük bir müzedir. Pazartesi günleri hariç 08.00 - 18.00 arası mesai saatlerinde ziyarete açıktır.

İzmir Doğal Yaşam Parkı

 İzmir'in Çiğli ilçesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Avrupa'nın en büyük doğal yaşam parklarından biridir. İzmir doğal yaşam parkı, Türkiye'nin en büyük hayvanat bahçelerinden birisidir. Hayvanat bahçesi gerçekten çok büyük, gezmek için kesinlikle sıcak bir günü tercih etmeyin, yani yazın gidilmemesi gereken bir yer veya yazın gidecekseniz hangi hayvanları görmek istiyorsanız onları görüp kaçın, yoksa sıcaktan başınıza güneş geçebilir. Ücretleri oldukça makul olan hayvanat bahçesi çok büyük bir alana kurulmuş bir yer ormanın içinde sıkılmadan bunalmadan rahatça dolaşılacak gezmek için tabelaları çok güzel dizayn edilmiş bir parktır. Yılın 365 günü ve haftanın her günü açık olan parka İzmir’e gidenlerin özellikle çocuklu ailelerin mutlaka uğrayıp gezmeleri gereken farklı zaman geçirecek bir mekan.

İzmir Konak Meydanı

İzmir'in Konak ilçesinde yer alan, şehrin İzmir Cumhuriyet Meydanı ve Gün doğdu Meydanı'yla birlikte en önemli meydanlarından biridir.

"İzmir Konak Meydanı" Hakkındaki Yorumlar (1)

Taner Altay 23 Ocak 2019 Çarşamba
Konak meydanı - İzmir İzmir’e ilk gelenlerin uğradığı bir yer . Kemeraltı çarşısının hemen dibi ve İzmir’in sembollerinden. Aslında çevresinde pek fazla bir ağaç yok. Sadece alabildiğine gökyüzü ve güvercinler var. Çevresinde biz çalışıyoruz bakın diyen belediye , banka ve SGK binaları bulunuyor. Herşeye rağmen sevdim ben buranın insanını , gevreğini , boyozunu ve modernliğini. Tekrar muhakkak geleceğime , yolumu Konak’a düşüreceğime eminim.

Bornova'da Arkas Deniz Tarihi Merkezi

1800’lü yıllarda yaşamış Arkas ailesinin yaşadığı ev müze haline getirilmiş. Müze içinde gemi maketleri, tablolar ve gemi antikalarından oluşan koleksiyonları görebilirsiniz.

Selçuk ilçesi sınırları içerisindeki Efes Antik Kenti

Tarihi milattan önceye dayanan bir şehirdir. Geniş coğrafyası, doğası ile fotoğrafçıların ve gezginlerin tarihi solukladığı bir yerdir.

"Selçuk ilçesi sınırları içerisindeki Efes Antik Kenti" Hakkındaki Yorumlar (2)

Taner Altay 23 Ocak 2019 Çarşamba
Meryem Ana Manastırı- Efes- İzmir Katolik hristiyanların haç yeri burası, Bülbül Dağı tepesinde Hz İsa’nın ölümünden sonra Hz Meryem’in ömrünün sonuna kadar yaşadığı yer , bütün kalıntılar bunu gösteriyor. İlk dağa çıktığınızda sizi bir çukur karşılıyor oraya para atıp Dilek diliyorsun. Sonra kiliseye girip şuan müze olan yeri dolaşıp para ile mum alıp çıkışta yaktığın mumum aydınlattığı bir dilek diliyorsun. Bende Amerika’nın kahrolması , tutuklu Papaz’ın hapiste kalması dileği için yaktım bir mum ))) Mum yaktıktan sonra kutsal su Çeşme’leri karşılıyor sizi orası bedava oradan su içip ve elinizdeki şişelere su doldurup yüzünüzü yıkayıp serinledikten sonra çaput peçete vb gibi üstüne yazı yazılan nesneleri bağlayıp son dileğin gerçekleşmesi istendikten sonra haç vazifeleri bitiyor. Bize de Allah dualarını kabul etsin demek düşüyor
Taner Altay 23 Ocak 2019 Çarşamba
Efes antik kent- Selçuk- İzmir 5000 yıllık bir maziye sahip yılda 2000 000 turistin ziyaret ettiği açık Hava Müzesi . Burası Ege kıyılarına yakınlığı ve sıcak olması dolayısıyla yanınıza muhakkak büyük bir pet şişe su alarak girilmesi gereken bir yer . ( su ; 7 tl ) Burada yaklaşık olarak üç saat kadar dolaştım ki sanki sütunlara dokunduğunda o M.Ö. 3000 yıllarda yaşıyorum hissiyatine kapıldım . ( öyle tahmin ediyorum herkes aynı hissi alıyordur ) Açık Hava tiyatrosu 24000 kapasiteli ve o zaman ki nüfusu 300 000 olduğu tahmin ediliyor.

Nebiler Şelalesi

Doğal güzelliği ile gezilmesi gereken yerlerden birisidir. Trekking için doğal yürüyüş parkuru ve piknik alanı ile doğa ile iç içe vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Kaplıca ve ılıcaları ile duşunuzu alıp dinlenebilirsiniz.Dalaman çayı üzerinde rafting yapmaya uygun bir vadi vardır. Rafting yaptığınız yerde yemek ve eşsiz manzara eşliğinde fotoğraf çektirme imkanı vardır.

Hisar Camii

Konak Yalı Camileri; Konak merkez ilçesinde Konak meydanında, Hükümet Konağı önünde yer alıyor ve 18. yüzyıldan kalma klasik Osmanlı yapılarıdır.

Saint Polycarpe Kilisesi

Romalılar tarafından kadife kale’de Saint Polycarp adına yapılmış İzmir’in en eski kilisesidir.

İncir altı Kent Ormanı

2006 yılında ağaçlandırılmaya çalışılan park bataklık yuvasından kurtularak şehrin maviliğinde deniz ile iç içe bir orman.

Smyrna Agora Antik Kent

 Milattan önce 4. Yüz yıl’da Anadolu Pers egemenliği altında yaşamakta iken Romalıların birlik olarak kurduğu bir şehirdir. Şehir meydanı, çarşısı, pazar yeri olan ve dönemin ticarî, adlî, dinî, siyasî fonksiyonlarının yerine getirildiği bir Ticaret merkeziymiş.   Asırlar boyu farklı kültürlere ev sahipliği yapan Smyrna Agora Antik kenti İzmir´in son antik kentidir.

Fame City

‘’Aile Boyu Eğlence" konsepti ile ortaya çıkmış içinde kaçış evleri ve çocuklar için eğlenceler, oyunlar olan bir merkezdir.

Hergele Meydanı

Karşıyaka tarihine kazınmış yaya yürüyüş yolu, açık alandaki heykeller, kafeler ve faytonların olduğu, limana bakan alana verilen addır.

Aqua City

Şehir merkezinde dinlenmek ve eğlenmek için harika bir yer.

Buca Gölet Tesisleri

 İzmir’in etkinlik meydanlarından birisidir. Açık hava konserleri ve festivaller düzenlenir.

İzmir'de Hangi Etkinlikler ve Festivaller Vardır?

1. Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri

 Uluslar arası ve ulusal, yerel ve çocuk oyunu ile sokak gösterilerinin sahnelendiği bu günlere denk gelirseniz mutlaka uğramaya çalışın. Festival  yaklaşık iki hafta kadar sürüyor ve oyunlar, kentte tam bir tiyatro rüzgarı estiriyor.

2. Her yıl Selçuk – Efes Kültür ve Turizm Vakfı’nın organizasyonunda Selçuk Belediyesi’nin desteği ile binlerce yerli ve yabancı turistin katılımı ve basın mensubu tarafından izlenen Selçuk- Efes Deve Güreşleri Festivali Ocak ayında gerçekleştiriliyor. Farklı ilçelerde de deve güreşleri yaptırılmakta olup genellikle ocak ve şubat ayları bu etkinlik için takip edilmelidir.

3- 9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu, Kurtuluş Savaşının sonlarında Türk halkı için çok önemli olan ve düşmanın yurttan kovulduğu bir gündür.

4- Güzel bahçe başta olmak üzere bir çok semtte Mart ve nisan aylarında çocuk şenlikleri, kukla festivalleri, uçurtma şenlikleri (Torbalı) düzenlenmektedir.

5- İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV) tarafından 25 yılı aşkın süredir ve Mayıs aylarında düzenlenen Uluslararası İzmir Festivali ise  başta Efes Antik Tiyatrosu olmak üzere kentin bir çok tarihî ve turistik yerlerinde konserler düzenlenir.

Yaz aylarında İzmir tam bir festival şehri olur. Sadece aşağıdaki festivaller Haziran – Temmuz –Ağustos gibi yaz aylarında:

 • Uluslar arası Bayındır Çiçek Festivali (Bayındır)
 • Karşıyaka Uluslararası Çocuk Şenliği (Karşıyaka)
 • Çiçek Festivali (Karşıyaka),
 • Hıdırellez (Şehir Merkezi),
 • Enginar Festivali (Urla)
 • Gençlik Festivali (Buca)
 • Çiçek Festivali (Menderes)
 • Homeros Festivali (Bornova)
 • Konak Belediyesi Alsancak Şenliği (Konak)
 • Narlıdere Gençlik ve Çiçek Festivali (Narlıdere)
 • Mor doğan Denizle Buluşma Şenliği (Karaburun)
 • Kemalpaşa Altın Kiraz Kültür ve Sanat Festivali (Kemalpaşa)
 • Uluslar arası Bergama Kermesi (Bergama)
 • Uluslar arası İzmir Müzik ve Dans Festivali (Buca)
 • Gültepe Rumeli Şenliği (Konak)
 • Sokak Tiyatroları Festivali (Karaburun)
 • Alaçatı MILLFEST (Çeşme)
 • Kırkım Şenliği (Karaburun)
 • Buca Belediyesi Uluslararası Balkan Festivali (Buca)
 • Cuma ovası Halk Oyunları Şenliği (Menderes)
 • Çandarlı Kültür ve Sanat Festivali (Çandarlı)
 • Deniz Festivali (Güzel bahçe)
 • Zafer ve Barış Festivali (Çiğli)
 • Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri (Urla)
 • Alaçatı Wind surf Dünya Kupası (Çeşme)
 • Ildırı Kültür Sanat Festivali (Çeşme)

Hediyelik ve özel eşya dükkânlarının bulunduğu Kızlar ağası Hanı ve Karşıyaka çarşısı, Mavi Bahçe Alışveriş Merkezi, Optimum Outlet ve Eğlence Merkezi, Özdilek Alış veriş Merkezi, Forum Bornova, Konak Pier, İzmir Park, Balçova Kipa AVM gibi büyük alış veriş merkezlerine sahip olup yaz kış müşterilerine hizmet vermek için haftanın her günü açıktır.

İzmir'de ne yenir?

İzmir’in yöresel yemeklerine bakıldığında balık ve sebze ağırlıklı bir menü göze çarpar. Mevsimine uygun balık ve deniz ürünlerini bulabileceğiniz uygun restoranların yanın da ülkemizin ve dünyanın tüm bölgelerinin lezzetlerini İzmir şehrinde bulabilirsiniz.

Mevsiminde bulunan meyve ve sebzeleri yemeği salatalarını tatmayı sakın ihmal etmeyin. İzmir’de taze kalamar, karidesi, boyoz, lokma, midye, kokoreç ve söğüş gibi farklı tatlar arayanlar için  değişik alternatifler sunar. Enginar, kavun, zeytin, freng yemişi, hurma, portakal, nar, mandalina sezonuna göre tadılmadan geçilmemelidir.

İlginize göre hepsi yenilebilen yüz çeşit Çeşme otunu da atlamayın. Şifalı otlar, zeytinyağlılar ve deniz ürünleriyle harmanlanmış, kentte binlerce yılın biriktirdiği tatlara ulaşabilirsiniz.

Çok fazla tatlı çeşidi barındırmasa da kaymaklı ekmek kadayıfı, bol cevizli tahinli bal kabağı tatlısı, rokoko, Portakallı rulo pasta, pavlova, baklava tarzı çikolatalı prenses ve yanık dondurmayı tadabilirsiniz.

Lezzetlerle buluşma noktası Kemer altı çarşısı içindeki hanlarda, daracık sokaklardaki çoğu kez yer bulmakta zorlandığınız küçük esnaf lokantaları, enfes İzmir yemeklerini, salataları, lahmacunu, bol baharatlı kebaplara, zeytinyağlı, etli sebze yemeklerine, sade ot kavurmalarına ya da limonlu, zeytinyağlı haşlamalara ulaşabilirsiniz.

Sevinç Pastanesi, Tuzu Biberi, Köfteci Yusuf, Tarihi Asansör Restaurant, Yengeç Restaurant, Cavit'in Yeri,  Meşhur Midyeci Kadir Usta, Boğaziçi Restaurant, Topçu Restaurant, Meşhur Tavacı Recep Usta,  Dostlar Fırını, Kumrucu Şevki, Ankara Dönercisi, Mennan Pastanesi, Köfteci Salih, Tabaklar Balık Lokantası, Söğüşçü Cim bom, Kumrucu Apo, Villa Levante Cafe & Restaurant, Mercan Balık Restaurant İzmir’de gönül rahatlığı ile gidebileceğiniz yerler arasındadır.

İzmir İlçeleri

Çeşme

Binlerce yıl öncesine dayanan bir tarihi yapısı, mükemmel doğası ile Çeşme gezilmesi gereken en önemli yerlerden birisidir. Kara, deniz ve İzmir havaalanından uçak ile ulaşım imkanı olan tatil cennetine sadece 5 yıldızlı otellerde geçirilecek bir tatil gözüyle bakmak çok yanlış olur. Yatçılık, yelken sporu, eko turizm, tekne turları, kampçılık, sörf, renksiz ve kokusuz termal suları, uçurtma sörfü, avcılık, bisiklet, pazarları ve gece hayatı ile İzmir’in en önemli turizm merkezlerinden birisidir.

Çeşme’de mutlaka kumru yemeden, sakız reçeli tatmadan, balık, kavun ve enginar satın almadan dönmeyin.  İskele bölgesinde bir çok farklı lezzeti bulabileceğiniz restoranlara, balık ızgara yemeye, uygun fiyatlı restoranlara uğrayıp deniz mamullerine uğramaya çalışın.

 1. Erythrai Antik Kenti,
 2. Çeşme kalesi ve müzesi,
 3. Hacı Memiş Ağa Cami,
 4. Aya Haralambos Kilisesi,
 5. Ala çatı Memiş ağa camii gezilip görülebilecek yerler arasındadır.

Foça

 Denizin hemen yanı başında ziyaretçilerini bekleyen antik kentleri, her adımda görebileceğiniz tarihi yapılardan köprülerine kadar size geçmişte kısa bir yolculuk yaptıracak tarihi zenginliklere sahip kent UNESCO Dünya Kültür Mirası aday listesine alınmıştır. Mavi bayraklı plajları ile Homeros’un Odysseia Destanı’ında yer alan Foça, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası durumundadır

 1. Kybele Açık Hava Tapınağı,
 2. Ana Tanrıça (Kybele) Adak Nişleri,
 3. Pers Mezar Anıtı (Taş Ev-Taş Kule),
 4. Denizcilik Müzesi,
 5. Fatih cami,
 6. Koz beyli köyü,
 7. Yel Değirmenleri,
 8. Osmanlı Mezarlığı,
 9. Şeytan Hamamı,
 10. Mozaikler,
 11. Arkaik Sur Duvarı ve Kent Kapısı,
 12. Athena Tapınağı

İlçenin Tarihi ve turstik mekanları arasınadır. Gal horozu ve Akdeniz foku ile Foça adaları ve Siren kayalıkları da görülmeye değerdir.

Yeni Foça Halk Plajı (Mavi Bayraklı), Gencelli Halk Plajı, Yeni Foça Öğretmen Evi plajı, Mambo Beach Clup, Pollen Tatil Köyü(Mavi Bayraklı), Acar Kamp,Mersinaki (Büyük Hanedan Otel-Mavi Bayraklı), Fokai Otel, Voodoo / Leon (Mavi Bayraklı), Şamata Beach Club, İsmetpaşa Halk Plajı, Küçük Hanedan Otel Plajı (Halk Plajı) ve Karakum Halk Plajı (Mavi Bayraklı), Neilson Clup (Otel Clup Fokai-Mavi Bayraklı), Mackerel Clup (Mavi Bayraklı) en ünlü plajlarıdır.

Menderes

Turizm açısından bölgede doğal güzellikler, 43 km’lik sahil şeridi ile sadece turizm bölgesi değil tarihi ve doğal güzelliklerin birleştiği nadir noktalardan birisidir.  Birçok turistik işletmenin özellikle İzmir bölgesinde beş yıldızlı otellerin bulunduğu Gümüldür ve Özdere bölgesi mavi bayraklı plajları ile ünlüdür.

 1. Yıkık Minare
 2. Klaros Bilicilik Merkezi
 3. Roma hamamı
 4. Kolophon (Değirmen dere) ve Notion (Ahmetbeyli) Antik Kenti
 5. Bakla Tepe Höyüğü
 6. Lebedos Iyon Antik Kenti
 7. Cüneyt Bey camii
 8. Kasımpaşa Camisi ve Türbesi

Selçuk

Türkiye’nin değil beklide dünyanın en büyük açık hava müzesidir. Antik çağ yerleşim merkezi 8 bin yıllık topraklarında sahip olduğu kültürel ve tarihsel değerler ile tam bir doğa harikasıdır.

 1. Dünya miras listesinde yer alan Efes antik kenti
 2. Artemis Tapınağı
 3. Çukur içi Höyüğü
 4. Pollio Su Kemeri
 5. Şirince kasabası
 6. Pamucak Sahili
 7. Saadet Hatun Hamamı Müzesi
 8. Yedi Uyuyanlar
 9. Selçuk Efes Müzesi
 10. Aziz Yuhanna (St. John) Bazilikası
 11. Aya suluk Kalesi
 12. St. Jean Takip Kapısı
 13. Bizans Su Kemerleri
 14. Belevi Mozelesi
 15. Keçi Kalesi
 16. İsa Bey Hamamı
 17. İsa Bey Camii
 18. Meryem Ana Evi
 19. Ayios Ioanes Prodromos (Vaftizci Yahya) Kilisesi
 20. Selçuk Çamlık Açık Hava Buharlı Lokomatif Müzesi
 21. Çetin Kültür Köyü Müzesi

Gibi birçok tarihi eserin yanında Selçuk ilçesinde dağ yürüyüşü, atla gezinti ve Selçuk Kuş Cenneti’ni görebilirsiniz.

"Selçuk" Hakkındaki Yorumlar (1)

Taner Altay 23 Ocak 2019 Çarşamba
İzmir - Selçuk - Şirince Fransız filmlerinde üzüm tarlalarının arasından yeşil yollardan geçerek yamaçların arasından bir dağa tırmanırsın şirin bir yer karşılar seni büyülenirsin işte öyle güzel bir yer Şirince. İlk araba ile çıktığımızda değnekçi diye adlandırdığımız otoparkçı gençler karşıladı bizi. Aracımızın antika olmasından dolayı “şu baş köşeye çek abi sizden para almayacağız “ diyen şirin bir vale karşıladı bizi ve samimi içten sohbeti ile Şirince hakkında kısa bir bilgi verdi. Arnavut kaldırımlı yollarını kat ederek zirveye çıktığımda kilisenin bahçesindeki bu manzara beni karşıladı ve her zaman izlemesini sevdiğim günbatımı manzarasını burada seyretme fırsatım oldu. Her turistik yerde olduğu gibi organik ürünler , hediyelik eşya satıcıları ve pahalı restoranlar burada da mevcut ama samimi ve şirin insanlara sahip olan bu köyün Şirince konuşarak ettikleri hoş sohbetleri ile köylerine yakışan Şirince köyü ismini almalarının hakkını sonuna kadar verdiğini hissediyorsunuz.

Urla

Mas mavi denizi ile Milattan önceye varan tarihin biriktirdiği kültür hala ayakta ve görülmeğe değerdir.

 1. Necati Cumalı Anı ve Kültür Evi
 2. Klazomenai ve Liman Tepe Kazı Alanı
 3. Tarihî Arasta Çarşısı ve Malgaca Pazarı
 4. Balıklı ova Köyü
 5. Karantina Adası
 6. Urla su altı müzesi

Geleneksel enginar festivali, uçurtma ve köy tiyatroları şenliği ile Tanju Okan yat yarışları ile lezzetli ot yemekleri ve zeytinyağı Urla’nın önemli değerleri arasındadır.

Dikili

 İzmir’in şifalı su ve kaplıcaları ile ünlü bölgesidir. Yöre kadınlarının el emeği göz nuru Yağcıbedir Kilim ve Halıları da ünlüdür.

 1. Pitane yerleşim yeri
 2. Eko turizm cenneti Ala çam ormanları
 3. Nebiler Şelalesi ve Ilıca
 4. Volkanik Karagöl
 5. Amazon kadın savaşçılara ev sahipliği yapan Çandarlı
 6. Eşsiz koylarıyla Bademli
 7. Zindancık Kutsal Alanı
 8. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Çandarlı tarihî kalesi
 9. Aya Nikola Kilisesi kalıntıları
 10. Atarneus Antik Kenti

Balçova

şifa dağıtan Agamemnon kaplıcaları, tarihi ve doğal güzelliği ile İzmir’in bir başka şirin ilçesidir. Teleferik tesisleri, İncir altı Deniz Müzesi, açık hava tiyatrosu, plajları, dalyanı, çiçeği ile İncir altı bölgesi görülmesi gereken yerlerdendir. Şehirde doğa yürüyüşleri yapabilir, el sanatlarının satıldığı organik pazara uğrayabilirsiniz.

Karaburun

coğrafi özellikleri, şifa dağıtan bitkileri ve Akdeniz foklarına ev sahipliği yapma özelliği ile İzmir’e turist çeken bir başka ilçedir. Müesser Aktaş Etnografya ve Tarih Evi (Mordoğan), Karaburun Yarımadası Gençlik Eğitim ve Kültür Merkezi, Tiyatro (Ambarseki) gezilebilinir. Konaklana bilecek çok sayıda kaliteli tesis bulunan ilçede doğal plajlar, yürüyüş parkurları size mutlu bir tatil imkanı sunar.

İzmir ilinin diğer ilçeleri Bergama, Ali ağa, Kemalpaşa, Menemen, Ödemiş, Kiraz, Beydağ ve Tire’de tarihi ve doğal güzelliklerin, şenliklerin festivallerin olduğu Türkiye’de ki üzüm şarabının en güzellerini bulabileceğiniz en güzel balığı ve en bol ot çeşitliliğini bulabileceğiniz mekanlar ile doludur.

Mutlu tatilin adresi, güneş şehri, 8500 yıllık tarihi ile bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış İzmir tek bir seferde gezilecek bir bölge olmayıp her bir bölgesine belki de haftalar ayırarak deniz, güneş ve tarihi, kendinizi yeşil doğaya bırakarak tatilin tadını çıkaracağınız harika bir şehirdir. Fuar ve kongreler şehri, gece hayatı, konserleri, turları, festivalleri ve şenlikleri ile İzmir keşfetmeye değer tam bir tatil – kültür – sanat şehri olarak her yıl yerli ve yabancı milyonlarca ziyaretçinin akınına uğramaktadır.

"İZMİR GEZİ REHBERİ" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z