Yaz

ANTALYA GEZİLECEK YERLER

calendar_today Mar 29, 2018

ANTALYA GEZİLECEK YERLER

ANTALYA GEZİ REHBERİ

Antalya Akdeniz bölgesinde turizmin başkenti olarak bilinen fakat tarımı ile de yurt dışı ihracatında meşhur olan ve Türkiye’de yerli yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen şehirlerden birisidir. Antalya‘yaya kara, deniz ve hava yolları ile ulaşabilirsiniz. Dünyanın birçok ülkesine, bölgesine özellikle yaz aylarında uçuş imkanı bulmak mümkündür. Antalya'nın merkezi bölgesi (aynı zamanda kıyı) Konya altı olarak bilinir. Yabancıların tabiri ile şehir merkezi ve plaj bölgelerinde, neredeyse hiçbir şey size Türkiye'de olduğunu hatırlatmıyor. Zate yabacıların ev sahibi olarak yaşadığı bölgelerden de birisidir. Her zaman ki Avrupa sahil şehirleri gibi modern ve ter temiz bir yer. 

Antalya, çeşitli kategorilerdeki otelleri, restoranları, barları, kafeleri, mağazaları, gece kulüpleri ve birçok eğlence merkezi ile gelişmiş bir altyapıya sahiptir. Hemen hemen tüm turist kategorileri için uygundur. Çocuklu aileler, parkları ve hayvanat bahçesinde kaliteli zamanlar geçirebilir. Antalya plajları antik yerleri, gezi, eğlence ve alışveriş merkezleri olan Türkiye'de evrensel bir tatil beldesidir. İstediğin her şeyi, burada bulmak mümkündür. Yerel kumsalları temiz ve tüm olanaklara sahiptir. Tarihi doğası ile Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı, Lucian, Pamfilya ve Helenistik gibi farklı kültürlerin çekim yeridir. Antalya’nın on dokuz ilçesi vardır ve hepsi de gezilip  görülecek yerler ile doludur.

Antalya'ya ulaşım imkanları

Antalya Otogarı şehir merkezinde Kepez ilçesinde yer alan ve otobüs, metro gibi ulaşım imkanlarına sahip bir bölgededir. Antalya hava limanı şehrin yaklaşık 5 km dışında olup Antalya Büyükşehir Belediye Otobüsleri, Antray, taksi ve her saat bulabileceğiniz Havaş servisleri gibi ulaşım araçlarına sahiptir. Ülke içinde birçok yere özellikle İzmir, İstanbul ve Ankara gibi yerlere her gün uçuş imkanı bulabilirsiniz.   

Antray ilk defa 2009 yılında Kepez ilçesinden Meydan'a bir hızlı tramvay şubesi olarak açıldı. 2016'da hava alanı ve EXPO'ya kadar uzatıldı. Ulaşım ücreti aynen otobüslerde olduğu gibidir. Biletler turnikelerin yanında satılır. Taşıtlar rahat ve klimalıdır.

Antalya havalimanından veya şehrin bir çok bölgesinde araba kiralama, olanağı vardır. Bu size önemli ölçüde zamandan tasarruf ettirerek daha çok yer gezmenizi sağlayacak bir seçim olacaktır.

Antalya'ya ne zaman gidilir?

Antalya sadece yazın denize girilip dinlenilecek bir yer değil doğası, antik kalıntıları ve şehir merkezi ile her mevsim gezilebilir bir şehirdir.  Aşırı derecede nemli ve sıcak aylar (haziran, temmuz, ağustos) haricinde Antalya hemen hemen her ay rahatlıkla gezilebilinir.  Ancak aşırı derecede sıcakta kalmayı tercih etmeyenler için, nisan, mayıs, ekim ve kasım ayları bir yerlere gitmek ve görmek için en iyi zaman. Tabi ilkbahar ve sonbahar aylarında aralıksız yağan yağmurlara denk gelmemek için hava durumunu kontrol etmek gerekli.

Hedefiniz kentin kültürüne, tarihine ve mimarisine ve alış verişine katılmak ise, fiyatların düştüğü ve insan sayısının az olduğu Aralık ayından Nisan ayına kadar olan zaman dilimini seçmeniz daha iyi olur.

Antalya gezilecek yerler - Teknelerle Antalya turu

Antalya Otelleri

Antalya Türkiye’nin en fazla beş yıldızlı oteline sahip tatil bölgesidir. Antalya merkez, Lara, Konya altı, Kemer, Belek, Alanya, Manavgat (Side) bölgelerinde kalabileceğiniz yüzlerce dört veya beş yıldızlı otel barındırmaktadır. Yine Antalya Kaleiçi veya diğer bölgelerinde konaklana bilecek pansiyonlar ve oteller bulunmaktadır. Yine uzun süre kalmak isteyenler için hosteller veya Kemer, Side, Alanya, Belek gibi turizm bölgelerinde günlük aylık daire, villa veya bungalov evleri kiralama imkanları da vardır.

Antalya Gezilecek Yerler

1- Hadrianus Kapısı :

Üç kapılar olarak bilinen, Antalya'da kenti çevreleyen sur üzerindeki anıtsal kapılara verilen isimdir. Buraya mermer kapı da denir. Milattan sonra 130 yılında Roma İmparatoru Hadrianus'un Antalya'yı ziyareti sırasında, ona hitaben yapılmış bir kapıdır. Devamında eski Antalya olan ve Kaleiçi olarak bilinen bölge gezilmelidir. Özellikle yaz aylarında gece hayatının kalbinin attığı mekanları barındıran bir bölgedir.

2- Antalya Düden Şelalesi :

Antalya şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta olan ve doğal güzelliği ile gezilmesi gereken yerlerden birisidir. Düden çayı boyunca iki kola ayrılır sonunda denize dökülen yer de ziyarete uygun olup hem karadan hem denizden görülebilinir. Aşağı ve Yukarı Düden şelalelerini atlamak mümkün müdür. Akdeniz bölgesinin denize dökülen en büyük şelalesi olan Aşağı Düden, yerli halk tarafından Karpuz kaldıran olarak adlandırılıyor ve 42 metre yükseklikten düşen suyun akışına hayranlık duyuyorsunuz. Hem gündüz hem de arkası aydınlatmalı akşam saatlerinde ziyaret edebilirsiniz.  Bu gösteri özellikle denizden güzel görünüyor. Kaleiçi Marina Limanı'ndan turistler için şelaleyi görmek ve falez turu yapmak için tekneler vardır. Üst şelale ise, şehir merkezine sadece on km uzaklıkta olup doğal yürüyüş parkuru ve piknik alanı ile doğa ile iç içe vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

Antalya gezilecek yerler - Antalya Düden Şelalesi

3- Antalya Müzesi :

Antalya'da yer alan ve Türkiye'nin en büyük tarihi olarak en zengin müzelerinden birisidir. Konya altı ilçesinde yer alan Antalya Müzesi ve Atatürk Evi Müzesi pazartesi günleri hariç 08:30 - 18:00 Antalya Müzesine bağlı ören erleri 08.00 - 18.00 arası mesai saatlerinde ziyarete açıktır. Anadolu uygarlıklarının MÖ ve MS yaşamış kültürlerini burada bulabilirsiniz. Antalya Bölgesi sınırları içerisinde yer alan üç antik kültür bölgesi Lykia, Pamphylia ve Pisidia'nın önemli kalıntıları, Milattan önceki uygarlıklardan Osmanlıya kadar geniş bir yelpazede turunuzu tamamlayabilirsiniz. Müzenin geniş bir alanı ve 5000'den fazla farklı nesnesi vardır. Ziyaretçi burada farklı devirlerden eserlerin olduğu 12 sergiyi gezebilir. Müze genellikle resim ve fotoğraf sergilerine ev sahipliği yapıyor. Müzeye otobüsle şehir merkezinden ulaşabilirsiniz. Giriş bileti yaklaşık 10-15 Euro'dur.

4- Köprülü Kanyon :

Isparta'nın Sütçüler ilçesinde başlayarak Antalya’nın Manavgat ilçesinden denize dökülen, üzerinde rafting yapmaya uygun bir vadidir. Rafting yaptığınız yerde yemek ve eşsiz manzara eşliğinde fotoğraf çektirme imkanı vardır.

5- Kara alioğlu Parkı :

Muratpaşa ilçesinde deniz kenarında falezleri vuran suları izleyip dinlenebileceğiniz bir parktır. Çocuklar için parklar, yemek ve bir şeyler içmek için uygun bir mekandır.

6- Hıdırlık Kulesi :

Antalya surları üzerinde ikinci yüzyılda yapılan bir kuledir.  Surların güneybatı köşesinde Kara alioğlu parkının yanındadır. Üstünde dalgalanan Türk bayrağı ile turistlerin sürekli fotoğraf çektirmek için uğradığı bir mekandır.

7- Antalya Oyuncak Müzesi :

23 Nisan 2011'de açılan ve Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından sürekli işletilen çocuklar ve çocukluğuna dönmek isteyenler açılan küçük bir müzedir. Pazartesi günleri hariç 08.00 - 18.00 arası mesai saatlerinde ziyarete açıktır.

8- Kurşunlu Şelalesi :

Antalya-Isparta karayolunun 24. Kilo metresinden sonra sağa dönülerek içeri 7 km devam edildiğinde ulaşılan bir şelaledir. Kurşunlu Şelalesi doğal yürüyüş parkuru ve piknik alanı ile doğa ile iç içe su ve hayvan sesleri eşliğinde kaliteli vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

9- Yivli Minare :

1230 yılında Sultan Alaaddin Keykubad tarafından Şehrin fethinden adına yaptırılan ve sekiz yüz yıl önce de görüldüğü gibi şehir binalarının üstünde kurulan Antalya sembolü olan ilk İslam yapılarındandır.

10- Kaleiçi :

Deniz kenarındaki bu eski şehir alanı parke taşlı 35 dar sokağı ile Barbaros, Tuzcular, Selçuk ve Kılıçarslan olmak üzere dört bölgeye ayrılmıştır. Burada son restorasyon çalışmaları ile konuk evleri, restoranlar ve oteller çok zaman sonra ve yeniden yapılanmaya tabii tutulmuş binaların iyi ki tarihsel görünümünü değiştirmenin yasak olduğunu düşünüyorsunuz. Geceleri kulüp ve barların olduğu yer Antalya’nın kalbinin attığı bir bölge oluyor.

11- Antalya Hayvanat Bahçesi :

Türkiye'nin ikinci en büyük hayvanat bahçesidir. Hayvanat bahçesi gerçekten çok büyük, gezmek için kesinlikle sıcak bir günü tercih etmeyin, yani yazın gidilmemesi gereken bir yer veya yazın gidecekseniz hangi hayvanları görmek istiyorsanız onları görüp kaçın, yoksa sıcaktan başınıza güneş geçebilir. Ücretleri oldukça makul olan hayvanat bahçesi çok büyük bir alana kurulmuş bir yer ormanın içinde sıkılmadan bunalmadan rahatça dolaşılacak gezmek için tabelaları çok güzel dizayn edilmiş bir parktır.  Antalya'ya gidenlerin özellikle çocuklu ailelerin mutlaka uğrayıp gezmeleri gereken farklı zaman geçirecek bir mekan.

12- Expo :

2016 yılında Antalya’da açılan Tarım ve Biyo çeşitlilik müzesidir. Hafta sonları güzel etkinlik ve konserlerin olduğu bu alanda çocuk adası, EXPO kulesi ve çeşitli tarım müzeleri ile doğal bir yapısı var olup ziyaret edilmelidir.

13- Perge Antik Kent :

Tarihi milattan önceye dayanan bir Pamfilya şehridir. Aksu ilçesi sınırları içerisinde yer alan  geniş coğrafyası, doğası ile fotoğrafçıların ve gezginlerin tarihi solukladığı bir yerdir.

Antalya'da hangi etkinlikler ve festivaller vardır?

1. Antalya Film festivali "Altın Portakal". Her sonbaharda Antalya, Asya'daki en prestijli uluslararası film festivalinin mekanı olarak- "Altın Portakal’a” ev sahipliği yapar. Yüz binlerce turist bu etkinlik için günlerce önceden yer ayırıyor. Bu, Amerikan Oscar ve Avrupa Cannes Festivalinin Asya’da ki eşdeğeri bir film festivalidir. Figüran ödülleri, her yıl, etkinlikte sunulan yüz elli filmden en iyi eserlere ödüller verilerek bir çok etkinlikle beraber takdim edilir. Festival süresince, filmlerin gösterimleri, şehrin birçok sinemasında ve açık alanlarda aynı anda yapılır. Bütün dünya sinemasının yıldızları eşliğinde ve festival atmosferi ile ziyaretçiler ve şehrin sakinleri sinema dünyasını yakından takip etmek fırsatı buluyor.

2. Sabancı piramidi (Cam piramit), bu son derece modern sergi kompleksi de Altın Portakal Film festivali ile bağlantılıdır. Film Festivali'nde 1997 yılında inşa edilmiş ve farklı kongreler, sergiler, konserler ve uluslararası ve yerel düzeydeki diğer önemli etkinlikler için şehirde bir merkez özelliği taşımaktadır. Uluslar arası Antalya Kitap fuarı da burada yapılır.

3. Sandland, Muratpaşa ilçesinde Lara Turizm bölgesinde kumsalda düzenlenen bir kum festivalidir. Tematik olarak hazırlanan kumdan heykeller Antalya’da  zaman geçirmek ve dünyaca ünlü sanatın en doğal, eğlenceli ve şaşırtıcı hali ile buluşmanızı sağlar.

4- Dünyanın en büyük akvaryum binalarından birine sahip olan Antalya Aquarium, çocuklu ailelerin vakit geçirebileceği harika bir alan.  

5- Yağlı güreşler: Başta Elmalı olmak üzere Antalya’nın bir çok ilçesinde güreş festivalleri düzenlenmektedir.

Deepo Outlet center, Migros, Terra City, Erasta, Mark Antalya, Mall of Antalya gibi büyük alış veriş merkezlerine sahip olup yaz kış müşterilerine hizmet vermek için haftanın her günü açıktır.

Antalya'da ne yenir?

Antalya’nın yöresel yemeklerine bakıldığında balık ve sebze ağırlıklı bir menü göze çarpsa da maalesef lokantalar da bu çeşitliliği çok barındırmıyor. Mevsimine uygun balık çeşitlerini bulabileceğiniz uygun restoranların yanın da ülkemizin ve dünyanın tüm bölgelerinin lezzetlerini Antalya şehrinde bulabilirsiniz. Balık yemek için Club Arma, Sim, Parlak, Fish inn, Seraser gibi mekanlar tercih edilebilir. Lara ve Konya altı sahili ile Atatürk parkının olduğu deniz kenarı mekanlar tabii ki biraz pahalı gelebilir. Bunun yerinde şehrim içinde uygun ve lezzetli yemek sunan lokantalar tercih edilebilinir. Örneğin Sedir Restaruant, bunlardan birisidir. Hava Limanı, Lara ve Konya altı şubelerinde Antalya mutfağı, Adana kebapları, etli ekmekten, Mevlana’ya, fırın kebabından, bamya çorbasına, düğün pilavından, Arap aşı çorbasına kadar Konya lezzetleri ile Gazi Antep mutfağı tatlıları yer alan birçok bölgesel lezzeti bulabileceğiniz bir mekândır. Yine köfte ve Antalya piyazının buluştuğu hem lezzet hem de fiyat olarak uygun mekanları Aksu ilçesi yol kenarında bulabilirsiniz. İlk başlarda garip gelse de fasulyeli, tahinli, soğanlı, yumurtalı bir salata çeşidi olan piyaz yedikçe hoşunuza gidiyor.  Garsonların ne istersiniz diye sormadığı önünüze hemen su, ayran, piyaz, yeşillikler ve salataların bırakıldığı sadece kaç kişilik yiyeceğinizin sorulduğu doyarak kalkacağınız üstüne tatlısını yiyip çayınızı içip kalkacağınız harika lokantalar var. Köfteyi mükemmel bir kalitede Antalyalı ve yerli, yabancı turistleri memnun etmektedir. Tavsiye olarak Aksu Aslım Şimşek Köfte Piyaz Lokantası Türk mutfağının gururu köfteyi Antalya yöresinde seçkin müşterilere ulaştırmak için yirmi dört saat usulünde çalışmaktadır.

En güzel çorbaları içmek için Mevlana Çorbacısı, kahvaltı yapmak için Çakırlar bölgesi, Ramiz Grill House, Sultanyar Kebap, Şişçi Ibo, Şişçi Ramazan'ın Yeri, Piyazcı Ahmet, Hilmi Beken Restaurant, Pasa Bey Kebapcisi, Bella Vita Bistro, Aslim Simsek Köfte Piyaz Lokantası, Arma Restaurant, Konyalılar Restoran orta sınıf ama lezzetli tercihler olarak göze çarpar.

Birinci sınıf restoranlar için 7  Mehmet Restaurant, Seraser Fine Dining Restaurant, Arma Restaurant, Lara Balık Evi, Asmani Restaurant, Kaison Sushi, Nejat Balık, Moonlight Terrace Restaurant & Bar, Village Garden Restuarant tercih edilebilinir.

Mevsiminde bulunan meyve ve sebzeleri yemeği salatalarını tatmayı sakın ihmal etmeyin. Antalya’da taze kalamar ve karidesi de mutlaka tatmalısınız. Muz, zeytin, freng yemişi, hurma, portakal, nar, mandalina sezonuna göre tadılmadan geçilmemelidir.

Çok fazla tatlı çeşidi barındırmasa da kaymaklı ekmek kadayıfı, bol cevizli tahinli bal kabağı tatlısı, baklava tarzı çikolatalı prenses ve yanık dondurmayı tadabilirsiniz.

Antalya İlçeleri

Alanya :

Binlerce yıl öncesine dayanan bir tarihi yapısı, eşsiz manzaralarıyla deniz ve doğanın sunduğu güzellikleriyle yabancıların artık yerleşik olarak yaşamayı tercih ettiği bir kenttir. Kara, deniz ve Gazipaşa havaalanından uçak ile ulaşım imkanı olan tatil cennetine sadece 5 yıldızlı otellerde geçirilecek bir tatil gözüyle bakmak çok yanlış olur.

 1. Sultan Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılan Alanya kalesi
 2. Tüm Alanya’yı 360 derece izleyebileceğiniz Kızıl Kule
 3. Helenistik Dönemden itibaren uzanan bir coğrafyada ki kültür hazinelerini Alanya Arkeoloji Müzesinde canlı olarak görebilirsiniz.
 4. Mavi bayrağa sahip Damlataş Plajı
 5. Astım hastaları için de çok iyi geldiği söylenen Damlataş Mağarası
 6. Tekne turu ile gidip ışık oyunlarını seyredebileceğiniz Fosforlu Mağara
 7. 300 metreden fazla uzunluğunda eşsiz manzarası ile Dim Mağarası
 8. Sıcaktan sıkıldığınıda farklı bir alternatif için Dim Çayı
 9. Binlerce yıldır akan suların oluşturduğu Sapadere Kanyonu
 10. Sultan Alaaddin Keykubat devrinden kalan Alara Kalesi
 11. İncecik kumu ile Kleopatra plajı
 12. Alanya Atatürk Evi ve Müzesi
 13. Alanya’yı ayaklar altına seren Seyir Terası
 14. Mavi bayraklı İncekum Plajı
 15. Yat turları deniz altı yaşamı görmek için dalış imkanlarının bulunduğu Alanya Limanı
 16. Yeni kurulan Alanya Teleferik hattı

Alanya’da mutlaka Keyfi Künefe’ye,  İskele bölgesinde bir çok farklı lezzeti bulabileceğiniz restoranlara, Dim çayında balık ızgara yemeye, uygun fiyatlı Ravza restoran, Sultan sofrası lokantalara uğramaya çalışın.

Antalya Manavgat :

Denizin hemen yanı başında ziyaretçilerini bekleyen antik kentleri, her adımda görebileceğiniz tarihi yapılardan köprülerine kadar size geçmişte kısa bir yolculuk yaptıracak tarihi zenginlikler; şelalelerden nehirlere, göllerden plajlara kadar insanı her adımda hayrete düşüren bir tabiat ve yapabileceğiniz onlarca doğa aktivitesi ile Manavgat gezilecek yerler arasında Antalya’nın önemli bir şehri.

 1. Denizin kenarında müthiş manzarası ile sizi bin yıllar geçmişe götüren Apollo Tapınağı (Side)
 2. Romalılara has inşası ile Side Anfi Tiyatrosu (Side)
 3. Rafting yapabileceğiniz ve sıcaktan bunaldığınızda serinlemek için uğrayabileceğiniz Köprülü Kanyon
 4. Helenistik çağa dayanan lahitlerden günümüze kadar tarihi Side Arkeoloji Müzesi ‘nde bulabilirsiniz.
 5. Side Monumental Fountain (Nymphaeum) 
 6. Lidyalılardan Romalılara, Yunanlardan Bizanslılara kadar milattan önceye varan tarihi ile birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Side Antik Kenti 
 7. Manavgat nehri üzerinde ki Manavgat şelalesi
 8. Oymapınar Barajı Manavgat Nehri üzerinde, elektrik enerjisi üretimi amacı için kurulmuş bir barajdır.
 9. Tarihi Aspendos Köprüsü
 10. Seleukia (Lybre) Antik Kenti
 11. Vespasianus Anıtı (Side)
 12. Adventure-Park Manavgat Oymapınar
 13. Selge Antik Kenti
 14. Tyche Tapınağı (Side)
 15. Türkiye’nin büyük ikinci camisi olarak karşımıza çıkan Manavgat büyük külliye camii  farklı din ve kültürlerden yüzlerce turist ağırlıyor.
 16. Dillere destan doğası ile Titreyen Göl.
 17. Denizle ırmağın buluştuğu Boğaz plajı.

Serik :

Turizm açısından bölgede doğal güzellikler, şelaleler, nehirler ve köprülerde oldukça önemli bir yer tutar ve Antalya’ ya Serik arası yaklaşık sadece 35 Km’dir. Serik sadece Belek turizm bölgesi değil tarihi ve doğal güzelliklerin birleştiği nadir noktalardan birisidir.  Birçok turistik işletmenin özellikle Antalya bölgesinde beş yıldızlı ve pahalı otellerin bulunduğu Kadriye, Belek ve Boğaz kent olarak üç bölgede ele alına bilecek konaklama ihtiyacını en kaliteli şekilde karşıladığı Serik’te, çok sayıda turistik eser ve tarihi yer bulunmaktadır.

 1. Bir Pamfilya şehri olan Aspendos Antik Kenti Tiyatrosu ve antik kenti
 2. Akbaş Köyü'ndeki doğal bir güzelliğe sahip Zeytin taşı Mağarası keşfedilmemiş bir cennet
 3. Muhteşem sığ plajı ile çocuklu ailelerin güvenle uğrayabileceği Belek Beach Park
 4. Anadolu Ateşi gösterilerini bulabileceğiniz
 5. The Land of Legends Theme Park
 6. Uçan su Şelalesi
 7. Harius Antik Kenti
 8. Sillyon Antik Kenti

Antalya Kemer :

Merkez ve Kemer tatil beldelerinde çok sayıda muhteşem koy ve plajlar yer almaktadır. Kemer plajları özellikle yerli ve yabancı tatilciler için muhteşem imkanlar sunmaktadır.

 1. Doğa severler için Likya yolu
 2. Olimpos (Olympos)
 3. Tahtalı Dağı'na Olimpos'tan teleferik
 4. Tekirova'da bulunan ve eski bir Likya antik kenti olan Phaselis
 5. Adrasan, muhteşem koyu, doğası, plajı ve konaklama imkanları ile birlikte 
 6. Sonsuz ateş olarak anılan ve doğal bir ateş kaynağına sahip olan Yanartaş
 7. Antalya bölgesinin en önemli tarih öncesi çağlarına ait izler taşıyan bel dibi mağarası
 8. Muhteşem doğası, ağaçları, şelaleleri ve havuzları ile Göynük Kanyonu
 9. Tarihi ve otantik yapısı ile Yörük Parkı,
 10. Muhteşem doğal güzellikleri ve çam ağaçlarıyla birlikte üçoluk yaylası

Kaş :

Antalya‘nın en batıdaki ilçesi olan Kaş, şirin bir sahil kasabasını andırıyor.

 1. Akdeniz’in en değerli plajlarından biri olanKaputaş Plajı ve Mavi Mağara
 2. Kayalıklarından çıkan tatlı su kaynağıyla ünlü Büyük Çakıl Plajı
 3. Halka açık ve küçük bir plaj olan Küçük Çakıl Plajı, bol alternatif sunan uygun fiyatlı restoranları ile
 4. Liman Ağzı, kayalıklardan denize girmek istemeyenler için güzel bir alternatif sunuyor
 5. Yıldızları seyretmek için Çukur bağ Yarımadası sakin bir yapıya sahip
 6. Özellikle bahar aylarında yüzmek için ideal bir bölge İnceboğaz Plajı,
 7. Durgun suya sahip bir halk plajı olan Akçagerme Plajı, özellikle çocuklu ailelerin öncelikli tercihi. 
 8. Daha çok kamp, çadır ve karavancıların tercih ettiği Seyrekçakıl Plajı, arka tarafı ormanlık alan olanı ile bakir bir bölgedir.
 9. Kekova ile Simena ve Teimiussa Antik Kentleri
 10. Eski bir Rum yerleşimi olarak bilinen Kalkan
 11. Ünlü Xanthos Antik Kenti
 12. Doğa harikası olan Saklıkent Kanyonu
 13. Patara Plajı ve Patara Antik Kenti
 14. Demre (Myra Antik Kenti)
 15. Kıbrıs Kanyonu
 16. Phellos Antik Kenti
 17. Gömbe Yaylası
 18. Meis Adası
photo_library

Kumluca :

Gerek tarih, gerek deniz ve gerekse doğa olarak Antalya’nın turizm mekanlarından birisidir. Fakat Kumluca içinde büyük ve devasa turistik tesis yoktur. Olimpos - Beydağları Sahil Milli Parkının burada bulunması ve elbette Olympos; buraya turistik açıdan ayrı bir değer katıyor. Çünkü Olympos, tarihi yapısı ve muhteşem denizi ile bu bölgeye farklı bir hava katıyor.  

 1. Gelidonya Feneri
 2. Roma ve Likya birliği dönemine ait Rhodiapolis Antik Kenti
 3. Korsan Koyu; mavi kent beldesinde bulunan güzide bir koydur.
 4. Kara öz Sahili
 5. Papaz Koyu
 6. Corydella
 7. Gagai antik yerleşim kenti
 8. Akalissus kaya mezarları ve lahitleri
 9. Geç Bizans dönemine ait İdebessisos antik şehri
 10. Kumluca hayvanat bahçesi
photo_library

Gazipaşa ;

Antalya’nın en doğusunda ki bu ilçenin tarihi MÖ 2000’li yıllara uzanır. Yalan dünya mağarası, Gazipaşa Limanı, Lamos (Adanda) Antik Kenti, Selinus Antik Kenti ziyaret edilebilinir.

İbradı ;

Toros dağlarının arasında, pek kimsenin bilmediği küçük bir ilçedir. Konakları ile ünlü ilçede Kargı hanı kervansarayı,  Altınbeşik-Düden suyu mağarası olarak isimlendirilen mağara içinden çıkan su, alabalık vadisi görülmeye değer yerlerindendir.

Gündoğmuş ;

Alanya ve Manavgat ilçesine bağlantısı olan Konya üzerinde ki Antalyalıların bile bilmediği küçük bir ilçedir. Pınarbaşı piknik alanı, Alara ırmağının çıkış noktasını teşkil eden uçan su şelalesi, 2500 metre yükseklikteki Geyik dağı ve tarihi yerler barındıran Hacıobası köyü yaylası gezilip görülecek yerler arasındandır.

Elmalı ilçesi :

İlçe deniz seviyesinden yüksekliği ile özellikle yaz aylarında, nispeten serin havası ile ziyaretçi çekiyor. Antalya’ya uzaklığı 110 km olan şehirde gezip görülecek çok fazla yer vardır. Sema höyük yerleşim yeri, Elmalı Müzesi, Karaburun kral mezarı, Kızılbey mezarı, Gilevgi kalesi, Ömerpaşa camisi ve türbesi, Selçuklu dönemi yapısı kesik Minare, Ömer paşa medresesi, Abdal Musa Türbesi, Yedi çınar, Bey hamamı, Çatal çeşme gibi ziyaret edilmesi gereken yerlerle doludur.

Finike :

Tarihi ve doğal güzellikleri ile Antalya'nın batısında yer alan turistik bir ilçedir. Gökbük Kanyonu, Arykanda Antik Kenti, Apollonia Antik Kenti, Suluin Mağarası ve kumsalları görülmeğe değerdir.

Antalya bir seferde gezilecek bir bölge olmayıp her bir bölgesine belki de haftalar ayırarak deniz, güneş ve tarihi, yeşil doğanın tadını çıkaracağınız harika bir şehirdir. Gece hayatı, konserleri, turları, festivalleri ile Antalya tam bir tatil şehridir. Bunun içinde her yıl milyonlarca ziyaretçinin akınına uğramaktadır.

"ANTALYA GEZİLECEK YERLER" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z