Yaz

İstanbul'dan Kars'a Nasıl Gidilir

calendar_today Kas 29, 2016

İstanbul'dan Kars'a Nasıl Gidilir

İstanbul'dan Kars'a hem uçakla hem arabayla bir kaç kez gittim. Bunun dışında son yıllarda moda olan Doğu Ekspresiyle de İstanbul'dan ve diğer şehirlerden Kars'a tren yolculuğu ile gitmek mümkündür.

3 maceracı arkadaş Çıldır Gölü’nde balık avı yapmak için İstanbul’dan Kars’a arabayla macera dolu bir yolculuk yaparak Ardahan Çıldır Gölü’ne Karadeniz üzerinden gittik. Yolculuğa başlamadan önce kışın arabayla Çıldır Gölü’nde balık avına gitme fikri bile başı başına bir macera olacağı belliydi. Nitekim Samsun ya da Erzurum yolundayken (tam hatırlayamadım) gece yarısı arabanın lastiği patladı ve yedek yazlık lastikle yolumuza devam ettik. Bir seyyahın ünlü bir sözü vardır ‘’Macera yolun başladığı yerde değil bittiği yerde başlar’’ Arabanın lastiklerini bir boy büyük taktırmıştık ama yedek istepne lastiğimiz bir boy küçük olduğu için acilen lastikçi bulmamız gerekiyordu. Uzun süre yola devam ettikten sonra yol üzerinde uğradığımız lastikçiler ya kapalıydı ya da benim arabaya uygun kar lastiği yoktu. Bir tane bulduğumuz lastikçi esnaf abimizden 2 tane lastik almak zorunda kaldık çünkü arabaya uygun kar lastiği yoktu. Sağolsun bize kahvaltıda ısmarladı. ‘’Kars’ta gezilecek görülecek yerleri görmeye gidiyoruz,Ardahan Çıldır Gölü’nde balık avına gidiyoruz.’’deyince adamlar bile şaşırmıştı.

Karadeniz üzerinden devam ettiğimiz yolculukta Ordu Boztepe’ye de çıkmayı ihmal etmedik. Hava Karadeniz sahil yolunda gayet güzeldi. Kars turunu yapmak için Artvin Şavşat üzerinden gidelim dedik. Biz Şavşat’a çıktıkça yollar dağlık yollara,dağlık yollarda kendini virajlı tehlikeli yollara bırakmaya başladı. Yol üzerinde görmüş olduğumuz bir tabela adeta bizde şok etkisi yarattı. ‘’YOL ÇIĞ NEDENİYLE KAPALI’’ eyvah dedik 2 saat boyunca Artvin sahilden buraya kadar zaten yollar buzlu ve karlıydı nasıl geri döneriz? Şavşat merkezde bırakın insanı köpek bile yok. Issız yollar gecenin körü ve yol kapalı mı açık mı? Bira tane benzin gördük ama tıpkı korku filmlerindeki gibi benzincide kimse yok. Arkadaşım ben bir bakayım kimse var mı? Dedi ve benzincinin içinde adam camdan seslendi. Adam: Yol kapalı bir yere gidemezsiniz. Dedi ama bu kadar yolu geri dönmek de istemeyince yola devam ettik. Macera yolun başında değil yolun bittiği yerde başlar diye çok güzel bir söz vardır. Yol üzerinde arabamız 5 6 kere yolda kaldı.

Ardahan yolunda araba hareket halindeyken hava sıcaklığı -30 derecenin üzerine çıktı. Arabanın motor suyunun ilk defa hareket halindeyken donmak üzere olduğuna şahit oldum. Bir şekilde Kars merkeze geldik. Sabah bulduğumuz bir börekçide kahvaltımızı yapıp Çıldır Gölü’nde balık avı yapmak için Çıldır Gölü’ne doğru yola koyulduk.

İstanbul'dan Kars'a Uçakla Gitmek

İstanbul Kars Uçak Bileti Fiyatları

İstanbul'dan Kars'a Trenle Gitmek (Doğu Ekspresi Tren Yolculuğu)

"İstanbul'dan Kars'a Nasıl Gidilir" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z