CİDE GEZİLECEK YERLER

CİDE GEZİLECEK YERLER

CİDE GEZİLECEK YERLER

KASTAMONU CİDE GEZİ REHBERİ

Karadeniz kıyısındaki doğal güzellikleriyle ünlü bir ilçesi olan Cide, Rıfat Ilgaz gibi Türk edebiyatında Şair, romancı ve öykü yazarı olarak anılan bir ismin doğduğu topraktır. Hababam sınıfı romanlarını severek defalarca okuyan biri olarak Cide’ye gitmek ve edebiyat dehasının dünyasını görmek istedim. Turistik tesisleri genellikle kasaba mahallesinde ve limana yakın konumda yer alan ilçedir. Peki,  bu ilçeye nasıl gidilmektedir?

Kastamonu ilinin Cide ilçesi plajları ile ön plana çıkan bir ilçe olup, bu ilçe en fazla turist akınını yaz aylarında almaktadır. Ulaşım olanakları yönünden gerek Kastamonu havalimanı gerekse de yakın pozisyonda bulunan komşu illerdeki havaalanı olanaklarıyla havayolu ulaşımı sağlanabilen bir ilçedir. Ancak her ilçede olduğu gibi Kastamonu Cide ilçesinde de her ne kadar havayolu konforuyla ulaşılabiliyor olsa da karayolu ile ulaşım olanağından da bir kısım yararlanmak gerekmektedir. Kastamonu havalimanına iniş yapan yolcuların varmak istedikleri nokta Cide ilçesi ise buraya ulaşmak için havalimanından öncelikle Kastamonu otogarına ulaşmaları gerekmektedir. Otogara ulaşan yolcular bu dakikadan sonra Cide’ye gitmek için çalışan otobüs, taksi, ve araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak ulaşım yapabilmektedir. Bu ulaşım şekli Cide’ye gidebilmenin en kısa ve kolay olan seçeneğidir. cide ile Kastamonu arası mesafe ise başlangıç noktasına göre değişmek üzere ortalama bir buçuk iki saat arasında ulaşım sağlanabilmektedir. Karayolları seçeneğiyle Cide’ye gelmek isteyen yolcular Cide İstanbul arası mesafe 513 olduğundan ötürü ortalama 5 saat yirmi dakika içerisinde Cide’ye ulaşabilir. Yine Cide Ankara arası mesafe 320 km olduğundan ortalama üç buçuk saat içerisinde ulaşım sağlanabilmektedir. Karayollarında Bartın Cide karayolu ve Sinop Cide karayolu ağı kullanılmakta olduğundan bu yolların yapısal durumu trafiğin güvenliği açısından önem taşımaktadır. Şu an için de halen geçerli olan bir durum var ki o da Cide’ye giden karayolu ağlarının kötü olması. Bu nedenle ulaşım süreleri hava şartlarına ve yoğunluk durumuna göre değişebilir. Cide’ye en yakın konumda olan ilçe ise Amasra’dır. İki güzellik birbiri ardına sıralanmış gibi aralarındaki mesafe 74 km olduğundan ötürü ulaşım seçeneği olarak Amasra’dan gelme alternatifini de kullanabilirsiniz.

Sahip olduğu doğa kaynaklı örüntüleri nedeniyle Cide turizm açısından tercih edilen gezi noktalarından birisidir. Böyle güzel bir şehrin içerisinde tıpkı bir matruşça gibi saklı kalan güzelliklerini keşfetmemek olmaz… Kafa dinlemek için tatile çıkanların diğer Akdeniz illerindeki gibi gürültülü olmasından uzaktır. Her şeyiyle beraber bu ilçeyi tanımak isteyenlerin, buraya tatile gelip deniz sezonunu kaçırmadan suya atlamaları gerek… Peki, Kastamonu Cide’nin gezilecek yerleri nereler?

Kastamonu Cide’de gezilecek yerler konusunda rotanızın en başına Rıfat Ilgaz Evini koyabilirsiniz. Bu ev Rıfat Ilgaz’ın çocukluğunun geçtiği bir yer olup, mal varlığı olarak kendisine aittir. Rıfat Ilgaz’ın İstanbul’dan getirilen çalışmam masası, kalemler, yatak, radyo, gözlük, takım elbise ve kitap gibi kişisel eşyaları ile dekore edilen ev Cide Belediyesi tarafından restore edilmiş olup, edebiyat dünyasının şair ve yazarının eşyalarının sergilendiği bir yerdir. Beğeneceğinizden eminim…

Gezi güzergâhınızda bulunması gereken diğer bir yer ise kestane, meşe, kayın, şimşir ve çam ağaçlarından oluşan, yemyeşil bir örtü ile çevrilmiş olan Gideros doğal koyudur. Cide ile Kurucaşile burunları arasında, burnun arkasına saklanmış bu güzellik, Cide’den on bir kilometre uzaklıktadır. Bu koyda gideros kalesi bulunmakta olup, burası tarih boyunca doğal liman olarak kullanılmıştır. Koya giden yolların virajlı ve rampalı olduğunu söylemeliyim. Yani biraz tehlikeli olabilir. Fakat arkasında yatan güzellik için bu riske girmeye değer. Burada bulunan balıkçı lokantalarında keyifli bir öğlen yemeği yiyebilirsiniz. Burayı şimdilik bilen kişi sayısı çok değil. En azından bu sebeple yolda fazla trafik olmayacak… Küçük bir plaja sahip olan bu koyda dilerseniz tekne kiralayarak mavi sulara açılabilirsiniz. Tertemiz kumsalında denize girme fırsatını yakalayan ender kişilerden olacaksınız. Şunu da bilin turistler burayı keşfetmeye başladı…

Kastamonu Cide’nin çoban kalesini gezmemek olmazdı. Kayanın üzerinde yapılmış olan bu kale görünüşüyle insanı etkisi altına alıyor. İlgilenir misiniz bilmem ama burası Güble ve Gilivri arasında bulunan bir yer olup, denizden: 50-60 metre yükseklikte bulunmaktadır. Cide’nin kaleleri hakkında konuya başlamışken timle kalesini de belirtmek isterim. Bu kalenin yapılış amacı aslında gemilerden gelen kişilerin karaya çıkıp çıkmadığının kontrol altında tutulmasına yöneliktir. Bizans dönemine ait olan bu kale, Uğurlu (Timle) köyünde bulunmakta olup, yükseltisi 100 metre civarındadır. Doğal bir tepe üzerine kurulmuş olan bu yapı, tarihte Osmanlı Rus savaşları sırasında kullanılmış bir kale olup, bugün restore çalışmaları devam etmektedir. Gelelim Gazallı kalesine… Burun üzerinde kurulu olan kale Bizans döneminden günümüze gelmiş ve köseli köyünde bulunan bir kaledir. Gitmek isteyenlere duyurulur… Cide’de son olarak yapım tarihi bilinmeyen bir kaleden söz etmek istiyorum. Bu kale okçular köyünde bulunan doğal bir kayanın üzerinde inşa edilmiş okçu kalesi…

Kastamonu’nun Cide’si kumsallarıyla en baş sırada yer alan bir ilçe… Birbirinden güzel ve denize girmeye elverişli irili-ufaklı pek çok koya sahip olan Cide, bu güzelliklere ulaşımın sağlanmasında yetersiz kalıyor olsa da yeşil renklerin hâkim olduğu kayaların değişik bir görünüm sergilediği çayyaka plajında denize girmek mükemmel… Plajları konusunda kazalı altı plajı da gezmeniz için bir alternatif olabilir.

Cide’nin sorkun yaylasında bulunan Ilgarini mağarası da fazlaca gezi akını alan yerlerden birisidir. İlçeye 36 km uzaklıkta olan mağaraya ulaşmak ise zahmetli. Belli bir süreden sonra araçlardan inerek iki saate yakın yürümek gerekiyor. Tabii kemereli girişi bulunan mağara, Bizanslılardan kalmış bir değerdir. Bir tane su sarnıcı bulunan mağaranın içerisinde iki kola ayrılan yol var. Mağarada avizeli salonları merak edeceğiniz için buraya uğramanız güzel olur. Dünyanın en derin dördüncü mağarası olma özelliğini taşıyan ılgarini mağarası, bir adet kilise ve 7 tane mezar kalıntısı içermektedir. Bu arada mağarada da yürümeniz gerek çünkü uzunluğu 858 metre…

Gelelim son olarak Kastamonu Cide’de var olan Valla Kanyonu’na… Bu kanyon küre dağlarının içerisinde bulunan en büyük kanyon olma vasfına sahip olup, 12 km boyunca uzanan bir kanyondur. Cide ile Pınarbaşı arasında uzanan kanyon, sarp ve yüksek kayalarla çevrili olup, yükseklik kimi yerlerde 1200 metreleri bulmaktadır. Bu kanyona girilmesi imkânsız olduğundan kanyon hakkında merak uyandıran şeyler için araçla ulaşım sağlanabilmektedir.

Kastamonu Cide’den görmeden gitmemenizi önerdiğim bir diğer şey ise sultan kayıklarıdır. Meşe, çam ve kestane ağacı kullanılarak yapılan tamamı ahşap 2,5 metre genişliğe sahip olan sultan kayıkları otuz metre uzunluğa sahiptir. Bu kayıkların ilginç tarafı ise padişahları taşıyan kayık olmalarıdır ve bugün halen yapılmaktadır.

Kastamonu Cide’de ve çevresinde gezilecek yerler konusunda Cide’nin hemen yanındaki Amasra ilçesine gitmenizi tavsiye ederim. Fatih Sultan Mehmet’in ilçeyi ele geçirdiği zamanda bu ilçeye ait sözleri ilçenin güzelliğini kanıtlamaktadır. Yine birçok ünlü sanatçının eskiden tatil yeri olarak kullandığı Amasra, güzel olduğu için seçilmiştir…  Şayet rotanızı Bartın tarafına yönelttiyseniz tavşan adasına giderek manzaranın keyfini çıkartın derim… Amasra Hamamı, Şehir Hamamı, Dervişoğlu Hanı, Taşhan, Tekkeönü Kalesi, Amasra Kalesi, Güzelcehisar Kalesi, Kuş Kayası Yol Anıtı, Amasra feneri Amasra kaymakamlık evi gibi yerleri görmeye gidebilirsiniz. Yine Amasra kemer köprüsü, Bartın kemerdere köprüsü de keşif yapanlar için dikkat çeken yapılardandır. Aya Nikolas Kilisesi, Ebu Derda Türbesi, İçkale Mescidi, Şadırvan Camii, Halil bey Camii, Amasra Küçüktepe Martyriumu ve İbrahim paşa Camii gibi mekânlar Amasra küçük kilisesigibi dini mekanlarını rotanızıbartın’a çevirirseniz görebilirsiniz. Kurucaşile Limanı, İnkumu Plajı, Çakraz Plajı, Amasra Plajı, Çambu Plajı, Güzelcehisar Plajı ve Amasra Limanını Gezen Yaylası, Bartın – Kastamonu Küre Dağları Milli Parkı, Uluyayla ve Ardıç Yaylası Gezen Yaylası, Bartın – Kastamonu Küre Dağları Milli Parkı, Uluyayla ve Ardıç Yaylası, Ulukaya Şelalesi ve Göldere şelalesi gibi yer ve mekanlar da size yola çıktığınız amaca ulaşmada tamamlayıcı unsurlardır.

Cide sahil şeridinde çok uzun mesafelerce giden kumsallara sahip bir cennet… Cide’ye tatil, gezi, araştırmamacıyla gelen birçok kişi bulunmaktadır. Bu sebeple turizm açısından ilçede hareketlilik özellikle de yılın haziran ayından başlayarak hareketlenmeye başlar. En sıcak ve ideal dönemine 1 Temmuz yani deniz bayramı ile başlayan ilçe görülmeye ve yaşanmaya değecek değerleri bünyesinde barındırır.

Doğal olarak gelen yerli ve yabancıların barınma, yeme içme, ulaşım, sağlık ihtiyaçları ilçenin altyapısal ihtiyaçları doğrultusunda karşılanmaktadır. Bu hizmetlerin verilmesi elbetteki ücret karşılığındadır. İlçede geçerli olan para birimi Türk lirası olup, Türk parası otel, pansiyon, tatil köyleri, hastane, restoran gibi yerlerden hizmet alabilmek için gereklidir.

Kastamonu taraflarına yolu düşen yerli ve yabancı turistlerin Cide’ye gelmek için tercih etmeleri gereken en uygun zaman Temmuz ayı olup, deniz sezonundan yararlanabilme gün sayısı fena değildir. Karadeniz bölgesinin sürekli yağış alan bir bölge olması ve Cide’nin de Karadeniz bölgesinde yer almasından ötürü yağış ihtimali yüksek olan günlerde deniz çamurlu ve kötü görünmektedir. İşte bu sebeple Cide’nin sunmuş olduğu yaz fırsatından yararlanmada Temmuz ayı içerisinde gezilmeye gelinmesi uygun olur.

Cide’yi tercih eden gezginlerin Cide’de gezilecek yerleri keşfetmek için ilçeye gelmeleri ile yöresel lezzetlerle tanışmaları kaçınılmazdır. Her ilin ya da ilçenin kendi şahsına ait ustalıkla sergilediği yemek çeşidi bulunmaktadır. Cide’de durum böyle olup, bu konuda ev yemeklerinden çok ön plana çıkan menü kuyu kebabıdır. Yol kenarlarında hizmet veren çok sayıda restoran kuyu kebabı pişirmekte olup, mutlaka denemelisiniz dediğim bir lezzet…  Cide’de bu muhteşem lezzetin dışında ayrıca karma, köy böreği, armut tatlısı, ceviz helvası (cidella) , kuyruklu dolma, kestane hoşafı da tadılmaya değer lezzetlerdir. Cidella aklınızı karıştırmasın aslında bir marka ve ilçenin isminden esinlenerek oluşturulmuş bir isim… Aslen ceviz helvası olan yörenin bu lezzetini denemelisiniz. Bu arada il sınırı sonuçta Kastamonu olduğuna göre pastırmanın da tadına bakarsınız sanırım…

Kastamonu Cide gezilecek yerlerini görmek için harekete geçtiğiniz andan itibaren Cide’de yapmadan dönmemeniz gereken şeyleri planlamalısınız. Cide konusunda yol kenarında kuyu kebabı yemeyi, yöresel lezzetlerinin tek tek tadına bakmayı, kanyonunu, mağaralarını, köprülerini, yani tarihini, doğasını ve dini mekânlarını gezmeden memleketinize geri dönmeyin. bu arada ceviz helvası satın almayı, sevdikleriniz için hediyelik bakmayı, mimari yapılarını gezmeyi unutmayın… Bir de önerim var ki o da sarı yazma, ağaç işleri el sanatı ürünleri, kahve değirmenini almadan geri dönmeyin…

"CİDE GEZİLECEK YERLER" Hakkındaki Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
S
T
U
A
B
Ç
D
E
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z