Yaz

Projeler

calendar_today Eyl 15, 2019

Projeler

SOSYAL YARDIM PROJELERİ

SOSYAL YARDIM PROJELERİ HAKKINDA BİLGİLER

Adım Sedat Ayoğlu ,hakkımda kısmında kendimden bahsetmeyi pek beceremesemde anlatmaya çalıştım. Açıkcası fikir olarak benim gibi insanlarla güzel işler yapma peşindeyim.

Bu siteyi açmamın sebeplerin de birisi de Sosyal Yardım Projeleri oluşturmak ve bu projeyi Cilgingezgin.com sitesi üzerinden yürütmek oldu. Yapılan iyilikler elbette dile gelmez,sadece örnek vermek gerekirse daha önce internet üzerinden başlatmış olduğum projeler başarı sağlayınca o motivasyonla neden burada da olmasın fikri ortaya çıkmış oldu.

Gelelim işin aslına,belki şimdilik çok az kişiyle başlayacağımız sosyal yardım projeleri, daha sonra yüzlerce kişiye ulaşması umuduyla,herşey daha da şeffaf olsun diye detayları sizlerle paylaşmak istedim.Sonuçta her çeşit insanla karşı karşıya gelmek zorunda olacağım ve olacağız. 

İlk projem,siteden elde ettiğim reklam ve sponsorluk gelirlerinin belli bir kısmını Lösemili ve Kimsesiz Çocuklara aktarmak olacak.Peki sistem nasıl yürüyecek?

1)Diyelim ki, X bir firma ya da kişi projede yerini almak isterse Lösemili ya da Kimsesiz Çocuklar Vakfına en az 100 TL bağış yapmak kaydıyla, Projeye Destek Verenler bölümünde yerini alacaktır, Buradaki bağışlar benim hesabıma KESİNLİKLE giriş YAPMAYACAKTIR.

2)Bağış yapan firma ya da kişiler bağış makbuzlarını bana mail yoluyla iletmek zorundadır. Yarın bir gün birilerine hesap vermek zorunda kaldığım zaman ben de ispatını yapmış olacağım,

3)Eğer bağış yapan firma gezi ile ilgili işletme sahibi ise sitede gezi yazarlığı yaparak kendini bizlere tanıtabilir. Ama en doğru yöntem bana mail yoluyla ya da iletişim kısmından ulaşmak olacaktır. Örneğin;kamp alanı işletmecisi ya da otel sahibiyse hem o bölgeyi bizlere tanıtabilir hem de kendi reklamını yapma hakkı doğmuş olur,hem de bakarsınız Cilgingezgin.com sitesinden gelen kişilere özel indirim yapmış olur,

4)Eğer firma gezi ile ilgili değilse;Örneğin bir eczane sahibi bağış yaptı ve işletmesini tanıtmak istedi. Çok abes bir durum olur di mi? Gezi bloğu sitesinde eczane ile ilgili bilgiler kimsenin işine yaramadığı gibi okuyucularıda ciddi derecede rahatsız edecektir. Bu tarz kişi ve firmalara sadece projeye destek verenler kısmında yer verilecektir ama firması tanıtılmayacaktır.

5)Sadece firmalara mı yer veriliyor?

Hayır,işletmesi olmayan kişilerde projeye destek verebilirler.

Kişiler istedikleri yere istedikleri miktarda bağış yapabilirler, sadece firmaların en az 100 TL bağış yapma zorunluluğu vardır. Benim 10 TL param var olur mu? Neden olmasın ki? Kiminin parası kiminin duası demişler.. Buradaki amaç insanları teşvik etmek ve bir aile ortamı oluşturmak,sonradan yapacağımız yardım projelerinde ekip kurmak ve daha fazla insana ulaşmak,

6)Peki sizler adını yayınladığım firmaların bağış yaptığını nereden bileceksiniz? Birileri derse ya Sedat cebine para indiriyorsun bu işlerden.

Hayatım boyunca,oturduğu yerden herkesi eleştiren insanlara aşırı imreniyorum. İnsanlardaki bu enerjinin sırrını da çözmek gibi arayışım dahi olmadı. Kim ne yaparsa eleştirmek insanlarda bir görev haline gelmiş. Bu sorularla da karşı karşıya kalacağımı eski tecrübelerime dayanarak yazmak istedim.

Umarım böyle bir soru ile muhattap olmak zorunda kalmam. Ama olur da birileri böyle bir soru sorarsa CEVABIM:

Listeden her hangi bir firma ya da kişi seçin,o kişinin makbuzunu size göndereyim ama tek şartım var,öncelikle siz  herhangi bir yardım kuruluşuna en az 100 TL bağış yapın ben de size o firma ya da kişinin makbuzunu mail atayım.

7)Ya benim bu bağış olayı kafama yatmadı,hem işin içine para olayı girince benim biraz midem bulandı ama başka hangi şekilde destek olabilirim?

İleride yapacağımız doğudaki okullara kitap,ayakkabı ve kıyafet gönderme projesine destek verebilirsin. Buradaki arkadaşlarla belirlediğimiz okula sen kendin bağış yapmak istediğin şeyleri kargoya vererek destek olabilirsin,ya da siteye gezi yazıları yazarak tanınmamızı sağlayabilir,gezen arkadaşlarını bu siteye yazı yazmaları konusunda yönlendirebilirsin.

8)Sitenizin ana sayfasına reklam vermek ve sponsor olmak istiyorum 100 TL bağış yapsam firmamı ana sayfada tanıtır mısınız?

Hayır,ana sayfa ve diğer sayfalara reklam verme ücreti farklıdır.Fiyatı henüz belirlemedim ama bu fiyatlara olmaz.

Ben de site ana sayfa ve diğer sayfalara, bağış yapmak kaydıyla reklam almak istiyorum fakat dediğim gibi siteyi para kazanma amaçlı açmadığım için bu konuda net bir fiyat söyleyemiyorum.

Düşünsenize her 100 TL bağış yapanın reklamını ana sayfa ve diğer sayfalara koyduğumuzu… Site reklama boğulur,bu hem beni hem de okuyucuları ciddi şekilde rahatsız eder. Niyeti ciddi olan iletişim sayfasından ulaşabilir ya da cilgingezgin34@gmail.com adresinden bana ulaşabilirler.

9)Bağış yapıp firmamı tanıtabilir miyim?

Bunu tekrar etmekte fayda olacaktır. Diyelim ki sigorta şirketiniz var bak ne güzel insanlar yurt dışına çıkarken araçlarına kasko yaptırıyor,sağlık sigortası yaptırıyorlar. Hem biz de güncel fiyatları takip ederiz.

Türkiye’de her hangi bir ilde bir aktivite firman var,paraşüt olur,zipline olur. Bağış karşılığında firmanı tanıt bizleri bilgilendir ki biz de öğrenmiş oluruz.

Kamp malzemeleri satan bir dükkanın mı var? Gel abi yazını yaz,gezi bloğunda sana ihtiyacımız var hem bizlere de fiyatlar konusunda yardımcı olursun…

Bunun gibi onlarca firma örnekleri verebilirim,

Otel,yeme içme,hostel,uçak firmaları,otobüs firmaları,seyahat malzemeleri,fotoğrafçılık…

10)’’Ben Lösemili ve Kimsesiz Çocuklara’’ bağış yapmak istiyorum ama adımın yayınlanmasını istemiyorum’’ ama diğer insanları da teşvik etmek istiyorum derseniz,ben sadece yapılan bağış miktarını yazıp kişi adı yerine GİZLİ yazarım,

11)Merak edenler olabilir,Sedat başka hangi projeler var aklında?

Az önce de bahsettiğim gibi doğudaki okullara kıyafet,kitap ve bazı yardımlar aklımdan geçiyor ama bunun için valilikten özel izin almak gerekiyor. Şu an için bu projeyi bekletiyorum. Hani az önce dedim ya burada bir aile olmak gibi niyetim var heh işte belki birilerinin bir yerlerde tanıdıkları vardır ya da resmi izinler konusunda bizlere yardımcı olur,

12)Gezi bloğu ile sosyal yardım projeleri ne alaka?Neden burada bu işlerle uğraşıyorsun?

Gezmeyi seven insanların özgür ruhlu ve marjinal fikirlere açık olacağı yönünde pozitif ön yargılarım var.İnsanlara ulaşmam gerekiyordu,gezi bloğunu ziyaret eden bir çok insan olacak ve bu kişilerin içinden de yardım projelerine destek vermek isteyenler olacağına inanıyorum. Herkesin içinde iyilik yapmağı isteği vardır ama nereden başlayacağımızı bilemeyiz. Burası da herkese vesile olabilir,

13)Sedat,herkese açık bir platformda çok fazla negatif eleştiriler olacaktır,birileri mutlaka projeyi baltalamak isteyecektir ya da negatif yorumlarda bulunacaklardır. Ne gibi önlemler aldın?

Tahmin edilebilir bazı ön görülerim elbette var. Ben kötü insan yoktur sevgisiz insan vardır diye düşünüyorum. Muhakkak ki birileri bizi eleştirecek ya da art niyetli yorumlar yapacaktır. Bu insanlar hayatın her alanında ve her anında varlar ve hayatımız boyunca bu insanlarla muhattap olmak zorunda kaldık ve kalacağız da..

Ben kimseyi siteyi ziyaret et,gel bağış yap aramıza katıl ya da başka şeyler için zorlamıyorum madem o kadar art niyetlisin o zaman burada ne işin var?

Kötü insanlar var diyelim,ben prensip olarak hayatı 2 çizgiye bölüyorum ve o insanların benim çizgime geçmesine asla izin vermiyorum. Bırakalım o kötü insanlar çizginin diğer tarafında kendi hayatlarını yaşasınlar bizler de çizginin bu tarafında kendi hayatlarımızı yaşayalım. Çok basit aslında..

Bu projeyi olumsuz yönde etkileyecek olan insanları hem internet sitesinden banlamayı,hem de sosyal medya platformlarından engellemeyi düşünürüm,zaten daha da ileri boyutlu art niyet, kanun kapsamında suça girdiği için olay bizden çıkmış oluyor,

14)Siteden elde ettiğim reklam ve sponsorluk gelirlerini bağış yaparsam ben nasıl,hangi parayla gezeceğim?

Kendi imkanlarımla gezme taraftarıyım.Bu site ve ben,ayakta kaldığımız sürece bu projelere devam etmek istiyorum.2 ülke ya da 2 şehir eksik olsun,Allah tüm dünyayı gezmeyenleri cennetine kabul etmeyecek diye bir kaide yok.Çok param olursa yurt dışını,az param olursa Türkiye’yi gezerim.Hiç param olmayınca da evde otururum.Ama olur da X bir uçak firması derse ki,gel ben sana bedava bilet vereyim ya da X bir otel gel bende bedava konakla derse,bunları kullanırım.Siteden elde edilen gelirlerin bir kısmı bağış amaçlı olacak diğer kısmı da site içi masraflara gidecektir bana para kalırsa onunla gezerim.

15)Site domain ve hosting masraflarını nasıl karşılayacaksın peki?

Dediğim gibi sitedeki reklamlardan elde edilen gelirlerin bır kısmından karşılayacağım.

Allaha şükür elim kolum tutuyor çalışır masrafları karşılarım. Allah kulunu kula muhtaç etmesin gerisi dert değil. Biz niyetimizi iyi tutalım Allah bize yol gösterecektir.

16)Elde ettiğim tüm gelirler para kazanmaya başladıktan sonra makbuzları sitede yayınlanacaktır.

Şimdilik bu kadar, eğer aklınıza takılan şeyler ve sorularınız olursa yorum yazabilirsiniz. Bu sayede aynı soruyu başkaları da merak ederse öğrenmiş olacaktır.

"Projeler" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z