Yaz

AMERİKA GEZİ REHBERİ

calendar_today Tem 22, 2017 label

AMERİKA GEZİ REHBERİ

Eğer ki sokaklarında kaybolup, tanımadığınız kişilerle dans ederek dibine kadar eğlenebileceğiniz bir ülkeye seyahat etmek istiyorsanız size tek önerim A-M- E-R- İ-K- A.

Eğer ki sokaklarında kaybolup, tanımadığınız kişilerle dans ederek dibine kadar eğlenebileceğiniz bir ülkeye seyahat etmek istiyorsanız size tek önerim A-M- E-R- İ-K- A. Özgürce dolaşabileceğiniz, sabahlara kadar içebileceğiniz bir ülkede yaşamak Türkiye’de yaşamaktan çok çok farklıdır. Her bir eyaletindeki yaşamın farklı oluşu ile kısa bir tatilde birçok yeni mekân keşfedebilir ve yeni insanlarla tanışabilirsiniz. O filmlerde ve dizilerde gördüğümüz sınırsız hayat tam da burada doğuyor. Buralara kadar geldiyseniz eğer, özellikle festival ve panayırlara katılmak size hayatınızın en güzel anlarını yaşatacak olabilir.

Hiç bitmeyen enerjisi ve ilham kaynağı sokaklarını gezmek sizin de hakkınız. Maddi sıkıntılar yüzünden gidemiyorsanız eğer size tavsiyem çalışıp gezmeniz. Orada para kazanabileceğiniz birçok partime iş bulabilirsiniz. Saati 4-10 dolar arası işlerde çalışabilmeniz için tek şart iyi bir ingilizce konuşabilme kabiliyetinizin olmasıdır. Birçok kişi gibi İngilizcesini pratiğe dökmek için gidiyorsa işvereninize durumu anlatarak onlardan da yardım alabilirsiniz. Çalışma saatlerinizin dışında doyasıya gezebileceğiniz zamanınız kalacaktır endişe etmeyin. Hem harcayabileceğiniz miktarı arttırıp yaşam kalitenizi değiştirebilir hem de birçok hediye alabilirsiniz. Çalışmak size ilk başlarda zor gibi gelse de yapacağınız iş çok fazla zor olmadığı sürece çalışmak en iyi seçenektir.

Amerika Gezisi Blog

AMERİKA'DA FİYATLAR

Fiyatlar Türkiye’ye oranla daha ucuz. Alışveriş yapmayı seviyorsanız yanınızda extra alışveriş parası getirmeyi sakın unutmayın. Sezonlara göre değişse de dünya markalarının birçok ucuz ürünlerini bulabilirsiniz. Bir günlük yemek ihtiyacınızı ortalama olarak öğrenci iseniz 6-7 $, para sizin için dert değilse ise 30-40$.

Konaklama ücretleri kalite ve bölgeye göre büyük oranda değişiklik gösteriyor. 1 gecelik oteller 20-100$ arası değişiyor. Yani bir gününüzü 30-40$’a rahatlıkla geçirebilirsiniz. Tabi bu fiyat eğlence istemez sadece sokaklarda yaşamak isteyenler için. Bir de diğer boyut var ki gece eğlenceleri. 21 yaş ve üzeri iseniz alacağınız her içki çok çok ucuzdur. Gece kulüplerine girişler ise aynı oranda ucuzdur. Alacağınız hizmete ve isteklerinize göre değişse de ortalama 50-200$ arası bir ücret tüm gece çılgınlar gibi eğlenmenizi sağlayabilir.

Amerika'ya Uçak Bilet Fiyatları

New York-İstanbul arası ortalama 11-12 saat aralığındadır. Eyaletler arası mesafe fazla olduğundan diğer eyaletlere uçuşlar daha uzun sürebilir. Uçak fiyatları ise gidiş-dönüş alınarak daha ucuza getirilebilir. Yaklaşık 1250-2000 TL arasındadır. Uçakta göreceğiniz manzaraya hayran kalacağınıza eminim. Ayrıca eyaletler arası uçuşlar 700-1500 TL arası değişmektedir.

Amerika Gezisi Blog

Amerika Gezilecek Yerler

-Utah’a kadar gelmişken Grand Canyon ( Büyük Kanyon)’a uğramadan gitmeyin.

- Buralara kadar gelmişken o çok meth edilen Miami’ye gelmeden olmaz.

- Gece hayatını seviyorsan Los Angeles ve San Dieago tam sana göre.

-Huzur ve sessizlik istiyorsan Niagara şelalelerinde bir tur atmadan gitmek sana yakışmaz.

Las Vegas’a yolunuz düşerse bu şehirde kalabileceğiniz en uzun süre boyunca kalmaya çalışın çünkü çeşitli ülkelerden gelen kişilerin birleştiği, paraların konuştuğu büyük bir metropoldür Las Vegas. Çölün ortasında bir su misali uğramadan asla es geçilmeyecek bir yerdir burası.

Sevebileceğiniz Lezzetler

Onların damak zevki bizlere pek uygun olmasa da birçok fast food yemeklerini başka bir yerde yiyemeyeceğiniz kadar güzel yapmaktadırlar. Spesiyal yemekler bakımından lazanya, istiridye ızgara, steak house ve rostoları denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Et fiyatları bizim ülkemize oranla bedavadır ve orada yiyeceğiniz etlerin kalitesinde etler bulmak pek mümkün değil. Etlerin pişirilme ve marine tekniklerindeki farklardan dolayı çeşit çeşit lezzette ve fiyatta et yemeniz olağandır. Unutmadan söyleyelim bir lokantadan bahşiş vermeden kalkmamalısınız. Oranın kültürüne göre garsonlar topladıkları bahşişler sayesinde para kazanabiliyorlar. Yani bahşiş vermeyi unuttuğunuzda garsonun size dik dik bakmasından korkmayın. Bilin ki bahşiş beklediği içindir.

Amerika Gezisi Blog

Yanınızda Götürmeniz Gereken Eşyalar

Uçuşunuza haftalar kala düşündüğünüz en önemli şeylerin basında valiz hazırlamak gelir. Peki, nasıl bir valiz hazırlanmalı?

Yanınıza almanız gereken kıyafetler mevsime göre değişecekse de illaki her mevsime uygun kıyafet götürmek sizi ne giysem derdinden kurtaracaktır. Kişisel bakım eşyalarınızın yani sıra birkaç çift ayakkabı ve özellikle terlik götürmek sizin yararınıza olacaktır. Hazırlayacağınız valizinize gereksiz ve kullanmayacağınız eşyalar almanız uçakta ve taşımada size zarar verebilir. Okuyabileceğiniz kitapları, kişisel tablet-bilgisayarlarınızı ve boş çanta valizlerinizden oluşan bir valiz hazırlamalısınız. Ayrıca yanınıza şarj aleti dönüştürücüsü almak sizi büyük bir dertten kurtaracaktır. Tarak, Mp3 çalar, askı ve küçük bir günlük ile anlık düşüncelerinizi yazarak tüm anılarınızı toplamış ve unutmamış olursunuz. Sonuçta söz uçar yazı kalır demişler. Gördüğünüz her şeyi yazmak kendi duygularınızı eklemek büyük bir hatıra defterine sahip olmanızı sağlamış olur.

Şehir İçi Ulaşım

Şehir içinde sizlere tavsiyem ucuz yollu bir bisiklet edinip kendinizi sokaklara atmaktır. Böylelikle hem bir şehri her anlamda anlayabilir hem de özgürce gezebilirsiniz. Küçük bir şehirde yaşayacaksanız yürümek ya da dilerseniz otobüslere binmek kendinizi halkın arasına karışmış bir şekilde bulmanıza yardımcı olacaktır. Size naçizane fikrim kalacağınız şehri iyi bilen bir arkadaş edinmenizdir. Hem şehrin her yerini gezer hem de gezerken konuşabileceğiniz, tarihi mekânlar hakkında bilgi edinebileceğiniz bir arkadaş edinmiş olabilirsiniz.

Burada edineceğiniz arkadaşınızı ülkenize döndükten sonra da devam etmek isterseniz diye sosyal medya nicklerini almayı unutmayın. Eğer araba ile seyahat etmeyi sevenlerdenseniz size bir müjde! Benzin fiyatları ülkemizin 1/3 oranında. Günlük ve haftalık arabalar kiralayarak o dağ benim şu kasaba senin diyerek kentin kırsal kesimlerini de görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Ayrıca kiralayabileceğiniz arabada konaklayarak konaklama ve seyahat ücretinden de kurtulmuş olursunuz. Kiraladığınız arabanın kira ücreti konaklama ve seyahat ücretinden daha düşük olacağı için maddi anlamda da size katkı sağlayacaktır.

Amerika Gezisi Blog

Amerika'ya Gitmeniz İçin 7 Neden

1) Ucuz Alışveriş

Bir alışveriş delisi iseniz Nike, Adidas, Polo gibi markaların ürünlerini 3’te biri fiyatına alabilirsiniz. Giden birçok kişi ekstradan valizler ile dönüş yapıyor. Dünyaca ünlü markaların bu denli ucuz olmasının en önemli nedenlerinden biri vergi azlığıdır yani ürünün kalitesi aynı fakat fiyatı oldukça ucuzdur. Sevdiklerinize ve kendinize onlarca hediye almadan dönmek kesinlikle olmaz.

2) Özgür Bir Yaşam

Sabahlara kadar dilediğinizce eğlenebileceğiniz ve hiç kimsenin size karışmadığı nadir ülkelerdendir Amerika. Çünkü halkı 7’den 70’e eğlenmesini bilen insanlardır. Sokaklarda gördüğünüz partilere katılıp eğlenebilir ve yeni kişilerle tanışabilirsiniz kimse sizi tanıyıp tanımadığını önemsemeyecektir.

3) Gezilecek Çok Fazla Yer Bulunması

Bir diğer neden ise çok fazla gezilecek yer olması ve tüm yerlerin kendisine has güzelliği ve cezbediciliğinin bulunmasıdır. En beğenilmeyen sokakta dahi kendinizden izler bulup başka diyarlara gitmenize olanak sağlar.

4) Neşeli İnsanları

Bir ülke düşünün tüm insanlarının eğlenmeyi bildiği ve tüm bunlar olurken birbirlerine olan saygılarının hiç bitmemek gibi bir huyu olan uçsuz bucaksız bir ülke. Halk sayesinde kendinizi ana vatanınızda gibi hissettmemeniz içten bile değil.

5)​​​​​​ Merak Edilen Yaşam Tarzları

Hemen hemen tüm dizi ve filmlere konu olan Amerikan yaşam tarzı birçok kişi tarafından büyük bir merak uyandırmaktadır. Kullandıkları sözler, izledikleri tv kanalları, dinledikleri müzikler gibi birçok unsur Amerika’ya gitmek için geçerli nedenlerin başında geliyor.

6) İngilizce Öğrenilebilecek Uygun Bir Yer Olması

Eğitiminin büyük bir bölümünü tamamlamış ve artık işi pratiğe dökmek isteyen birçok kişi Amerika’ya seyahat etmek istiyor. Çünkü Türk nüfusunun en az olduğu ve en doğal ingilizce konuşulan ülkelerin başında Amerika geliyor.

7) Doğal Güzellikleri İle Ünlü Olması

Okuduğumuz kitaplarda anlatılan Niagara şelalesi, büyük kanyon gibi doğa harikalarını görmek istemek bir diğer nedendir. Ayrıca bu doğa harikalarının yanında sizleri sık sık geniş ormanlar karşılayacaktır.

Tüm bu nedenleri saymışken gelelim işin maddi boyutuna. Size tavsiyem gelmişken en az 1 ay kalıp buranın tadını çıkarmanızdır. Uçak masrafları da dahil olmak üzere 1 aylık minimum masrafınız 2500$ civarında olacaktır. Elbette ki maximum tutar sizin yapacağınız harcamalara ve alacağınız hizmete göre büyük değişiklik gösterecektir. En pahalı otelde kalıp en lüks lokantada yemek yerseniz ve gelmişken yıllık alışverişimi de yapayım derseniz 15.000-20.000$ civarında bir masrafınız olur.

Farklı ülkeler gezmek, yeni yerler keşfetmek, insanlarla tanışmak, farklı kültürler tanımak bu hayatta alınabilecek en büyük zevkleri site yaşatacaktır. Gezmekten çekinmemek gerek. İnsanlardan kaçmamak gerek nasıl olsa Dünya’da gezilecek ve keşfedilmeyi bekleyen birçok yeni yer sizi bekliyor. Yoğun hayat temposundan yorulan vücudunuza biraz tatil çok iyi gelecektir. Hem kendinizi geliştirmiş hem de zinde bir vücuda sahip olarak ülkenize dönmek büyük bir gönül ferahlığı sağlayacaktır.

Amerika Gezisi Blog

1 Günlük Örnek Seyahat Planı

Günlük tempoya ayak uydurmak ve programınızı aksatmamak için sabah dinlenmiş bir şekilde uyanmak gününüzün güzel geçmesi için temel şarttır. Sabah kahvaltısı ve soğuk duşun ardından istediğiniz programınıza başlayabilirsiniz. Öğlene kadar gezip yorulduktan sonra ufak bir atıştırma ve kahve içmek yorgunluğunuzu önleyecektir. Ardından yollara devam gezerek yeni şeyler öğrenerek akşama kadar şehrin tadını çıkarıyoruz. Akşam yemeği gezi sırasında en önemli öğün olduğundan sağlam bir yemek yemek size avantaj sağlayacaktır. Gece olduğunda ise hayat daha yeni başlıyor misali kendinizi sokağa ve kulüplere atın. Gezmek için gelmiştik buraya hatırlatalım en iyi şekilde geçmesi gerek. Sabaha karşı kalacağınız yere geldiğinizde kendinizi uykuya teslim edin ki ertesi güne dinç ve dinamik bir şekilde uyanın.

İşte bir günlük basit bir program yukarıdaki gibi olmalıdır. Rahat rahat gezilmeli ve istenilen her şey yapılmalıdır sonuçta kaç kez geleceğiz buralara. Yenmesi gereken, içilmesi gereken, gezilmesi gereken kısaca burayı özel kılan her şey denenmelidir. Tabi ki bütçe kısıtlaması büyük bir etken olsa da para biriktirerek yani cebinizde para var iken buraya gelmek bambaşka çünkü dilediğinizce gezip dilediğinizi alabilirsiniz.

Amerika gezi rehberimizde belirtmiş olduklarımı geziniz boyunca uygularsanız belki biraz daha rahat ve konforlu bir seyahat etmiş olursunuz. Yapmış olduğunuz gezi boyunca ingilizce konuşmak siz fark etmeden de olsa pratiğinizi arttırarak ingilizce seviyenizi geliştirecektir. Bir çok şirket işe alacağı kişinin ingilizce seviyesini yazılı sınav yaparak değil konuşarak ölçer. Pratiğiniz ne kadar fazla olursa işe alınırken diğer adaylardan o kadar çok önde olursunuz. Pratik ingilizce konuşmak size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Eğer gitmek isteyip de kararsız kalıyorsanız hiç düşünmeden gidin yaptığınız her gezi size bir tecrübe, genel kültür katacağı gibi artık sizde Amerika’da şunu kesinlikle yap şuraya git gibi tavsiyeler verebileceksiniz. Hani gezen mi daha çok bilir okuyan mı diye klasik bir soru vardır gezen daha çok bilir. Gez öğren hayat bunun için var zaten.

"AMERİKA GEZİ REHBERİ" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z