Yaz

NEW YORK GEZİLECEK YERLER

calendar_today Tem 24, 2017 label

NEW YORK GEZİLECEK YERLER

New York gibi kalabalık bir şehirde gezip görülebilecek o kadar çok yer var ki kendinizi bu şehirde kaybedebilirsiniz. Sizlere New York eyaletinde bulunan en güzel yer ve mekânları neden gezmeniz gerektiğini anlatacağız.

New York gibi kalabalık bir şehirde gezip görülebilecek o kadar çok yer var ki kendinizi bu şehirde kaybedebilirsiniz. Sizlere New York eyaletinde bulunan en güzel yer ve mekânları neden gezmeniz gerektiğini anlatacağız. Bu sayede gitmek istediğiniz yerleri önceden belirleyerek plan yapabilirsiniz.

Top of the Rock Observation Deck

Bu yer şehir merkezinde bulunmaktadır. Kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Empire states binasını görmek için çok ideal bir yer. Buradan harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Özellikle gece New York manzarası harika görülmektedir.

Metropolitan Sanat Müzesi

New York’ta bulunan kültürel merkezlerden biri olan müze Manhattan’da bulunmaktadır. Hemen hemen bütün ressamlar ve eşsiz baş yapıtları, heykeller ve diğer tüm eserler mutlaka görülmeli diye düşünüyorum. Burayı tüm gün boyunca gezebilir ve kesinlikle tüm dünyaya ait eşsiz tarihi eserleri görebilirsiniz. Modern sanata ilgi duyuyorsanız mutlaka gidip gezmeniz gerekir.

11 Eylül Anıtı

Duygu yüklü bir anıt olduğunu söylemek yeterli olur sanırım. Binlerce insanın katledilmesinin ardından onların anısına yapılmış olan sade güzelliği ile dikkat çeken bir anıttır. Etrafını çevreleyen taşların üzerinde hayatını kaybedenlerin isimleri yer almaktadır. Birbirinin içine geçen 2 su havuzu ortadan sonsuzluğa dökülüyor gibidir. Mutlaka görmeyi isteyeceğiniz bu anıt one world observatory yolu yakınında bulunmaktadır.

Central Park

Şehrin kalabalığından ve gürültüsünden uzaklaşmak ve doğayla iç içe olmak için tercih edebileceğiniz en güzel yerdir. Eşsiz yeşilliğinde piknik yapabilir güneşin tadını çıkarabilirsiniz. İsterseniz sabah sporunuzu burada yapabilir derin derin nefes alarak huzur bulabilirsiniz. Bu yerde insan kendini adeta cennette gibi hissediyor. Çeşit çeşit çiçeklerin her tonunu burada görebilirsiniz. Avm gibi kapalı yerlerden sıkıldıysanız tam size göre. Turistler için çok cazip olan geniş bir yerdir.

Ellis Adası

Ellis Adası, New York şehrinin Hudson Nehri ağzında yer bulunan bir adadır. Çok eski zamanlarda Amerika’ya göç eden insanların işlemlerinin yapılarak, göçmenlik başvurularının değerlendirilmeye alındığı yerdir. Adada bulunan bina göçmenlik müzesi olarak ziyaret edilmektedir. Binanın içi çok büyük olmamasına rağmen o dönemdeki göçmenlerin bekleme salonlarını ve yatakhanelerini görebilirsiniz. Ayrıca müzede belli aralıklarla 30 dakikalık “umudun adası, gözyaşının adası” adlı bir film gösteriyorlar. Yaklaşık 150-200 kişilik bir sinema salonu var. Film 1900-1950 yılları arasında çekilmiş. Siyah beyaz fotoğraf görüntülerinden oluşuyor. Özel bir bilgi; biletler özgürlük adasıyla beraber satılmaktadır. Tarihi bir yer görmek isteyenler için gerçekten görülmeye değer.

Governors Island National Monument

Artık kimsenin yaşamadığı, Governors adasına feribotla çok kısa sürede gidilebilir. Ada’nın tarihi yapısına baktığımızda ikinci dünya savaşında etkin olarak kullanılmıştır. Üzerindeki binalarda da eskiden karargahlar olarak tahsis edilmiştir. Ada, yazın sadece üç aylığına halka açılır, sadece belirli günlerdir. Mutlaka ziyaret etmeden önce hangi günler açık olduğunu öğrenmenizde fayda vardır. Yaz ayında bu yerde bulunduğum için düzenlenen konserlere ve partilere katılma şansını yakaladım. Cuma günleri ücretsiz bisiklet seferleri vardır. Adaya gelirken feribot dışında herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Frick Koleksiyon

Amerikan toplumunda bulunan önemli koleksiyonlardan biridir. Bu koleksiyon Henry Clay Frick ve eşi tarafından oluşturulmuştur. Halen koleksiyonun yaşatılmasına devam edilmektedir. Koleksiyon içinde resim sanatı örnekleri, porselen, mobilya, heykel vb. objeler yer almaktadır. Eğer benim gibi sanat eserlerine ilgi duyuyorsanız görmeniz gereken önemli bir yerdir. Özellikle iç avluda güzel vakit geçirebilirsiniz. Bambaşka bir atmosfer kendinizi evinizde gibi hissettiriyor.

Özgürlük Heykeli

Turlara katılıp isterseniz feribotlarla Özgürlük Heykeli’nin etrafında dolaşabilir, isterseniz de anıtın bulunduğu küçük adaya inerek gezebilirsiniz. Sıra beklerken çok uzun kuyruklar oluyor. Ben gittiğimde yaklaşık 100-200 metre kuyruk vardı. Erken gitmenizde fayda var. Bu yüzden bu yeri yakından görebilmek için bir kaç saat ayırmanız gerekebilir. Biletler için 2 seçenek mevcut. Crown bilet, Özgürlük Heykeli’nin altındaki müzeye giriş hakkı veriyor. Ayrıca belli bir yüksekliğe kadar Özgürlük Heykeli’ne de çıkabiliyorsunuz. Pedestal bilet ile sadece müzeye girebilir ama heykele çıkamıyorsunuz. Her 2 biletinde fiyatı kişi başı 12 dolar. Sesli rehber almak istiyorsanız bilet fiyatı 20 dolar oluyor. Tabi biraz daha fazla para ödeyerek helikopter turu yapabilirsiniz. Bir çok insanın bu yere sadece fotoğraf çekmek için gittiğini söyleyebilirim. Lakin bunun için adaya gitmenize de gerek yok. Anıtın karşısından daha güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

St. Patrick's Katedrali

New York’un ihtişamlı havası ve gökdelenlerinin arasında bulunan Katolik bir katedraldir. Görülmesi gereken sayılı katedrallerden biri olan bu yer çok ruhani bir yapıya sahiptir. Kapıdan içeri girdiğinizde harika gotik tarzı mimarisini görebilirsiniz. Huzur veren ortamıyla buraya gelen insanlar ibadet etmekte ya da fotoğraf çekmektedir. Benim gibi her dinden insan burada mum yakıp dilek dilemektedir.

Times Meydanı

Oldukça kalabalık bir meydan düşünün her yerde ışıklar, gösteriler, dev renkli ekranlar olan, her milletten insanın olduğu bir yer. 42. Cadde’nin Broadway ve Seventh Caddesi ile kesiştiği kavşakta bulunuyor. Çok çılgın bir yer. Bir çok markaya, restauranta ev sahipliği yapıyor. Ayrıca bu yerde en ünlü operaları kapalı gişe müzikallerini bulabilirsiniz. New York’ta mutlaka akşam gezmeniz gerekir. Hatta bir müddet orada olduğunuza inanamıyorsunuz. Meydan, “Dünya’nın Kesişme Noktası” ve “Büyük Beyaz Yol” olarak da adlandırılmaktadır.

Broadway

New York’un en ünlü caddelerinden biri olup, reklamların ve sayısız mağazaların olduğu insanları cezbeden yerdir. Çocukluğumda filmlerde ve dizilerde adı geçen meşhur Brodway. Burada bulunan opera, tiyatro vb. sanat organizasyonlarına katılın. Ama esas gidilmesi gereken gece showlarıdır. Müthiş gösteriler düzenlenmektedir.

Empire State Binası

Romantik filmlere ilham kaynağı olan New York’un en güzel manzarasını görebileceğiniz 102 katlı bir binadır. Binaya girdikten sonra biraz sıra bekliyorsunuz ve giriş ücretli. Ayrıca binanın enerji verimliliği konularının anlatıldığı bir kat var. Asansöre bindiğinizde asansörün hızı ve asansör tavanına yerleştirilmiş ekrandan binanın yapımı görülmektedir. Yapılan sunum çok iyi. Yukarı çıktığınızda ise muazzam New York manzarası sizi kucaklıyor. Bina’nın çık kısa sürede bitirilmiş olması çok etkileyici bir detay. Bu bilgilere dair panoları incelemenizi öneririm.

Grand Central Terminali

New York şehrinin Manhattan adasındaki Midtown bölgesinde yer alan bir gar binasıdır. Birçok filmde gördüğümüz terminali görünce aklıma filmlerdeki macera sahneleri geldi. Sanki filmlerin içindeyim gibi hissettim. Bir tren istasyonundan ne beklersiniz? Bekleme salonu ya da bilet gişeleri. Ancak burası hiçte öyle değil. İçinde oteller, alışveriş yapmak için lüks markaların yer aldığı her şey bulunmaktadır. İnanılmaz kalabalık olmasına rağmen asla karmaşa yok. İnsanlar tren istasyonunda bile gezerek keyifli vakit geçirmektedir.

Rockefeller Merkezi

İhtişamı ve dokusuyla görülmesi gereken yerlerden biri. Gitmişken lego store kaçırmayın. Amerikan rüyasını hissettiren yerlerden biri. Etrafı ve ortamı çok güzel. Her daim bir sergiye veya değişik etkinliklere konu olan bir meydan. Yaz aylarında açık hava restaurant olarak, kışında buz pisti olarak hareketli bir yer.

Radio City Music Hall

Rockefeller Center’da bulunan 19 binadan biridir. Yaklaşık 80 yıllık bir geçmişi olan bu büyük müzik salonunda şovlar, gösteriler izlenmektedir. Mtv, Tony ödülleri gibi ödül organizasyonları da gerçekleşmiştir. Birbirinden ünlü sanatçıların canlı performanslarını sergiledikleri salon. Eğer prosedürü bir şekilde aşabilirseniz tabi vaktiniz ve paranız varsa katılmaya çalışın.

Upper West Side

Bu güzel mahallede güzel bir yürüyüş yapabilir, yürüyüş boyunca yemyeşil olan Central Park ağaçlarını görebilirsiniz. Çeşitli binalar farklı mimarisi, çok etkileyici gerçekten. Bazı dükkanlar var ve ayrıca yemek yemek için güzel yerler bulabilirsiniz. New York’ta kalmak, daha temiz, daha sessiz ve daha fazla olduğu için daha çok ailelere yönelik bir yer.

Grand Central Market

Adeta bizim semt pazarlarına benziyor. Dilimleri, çay, peynir, suşi, balık vb. herkes için bir şeyler var. Küçük bir pazar havası olmasına rağmen çok kalabalık değil. Burada satılan yiyecekler çok taze ve kaliteli. Ancak oldukça pahalı. Alışveriş yapmak ve yemek yemek için çok doğru bir tercih olacaktır.

United Nations Headquarters

Mimari özelliği ve misyonuyla ikonik bir yer. Geniş güvenlik önlemleri bulunmaktadır. Harika bir rehber eşliğinde bir çok bilgi aldım bu yer sayesinde. Mutlaka ilk gitmek gereken yerlerden biri.

Trump Tower

En dikkat çeken tarafı her yerde güvenlik görevlilerin olması. Güzel, zarif bir bina. Bar bölümünde bir şeyler içebilirsiniz. Ancak fiyatlar bayağı yüksek.

Pennsylvania Station

Grand Central Station ile kıyaslama yapılmaz ama yine de bulunduğu konumu ve işlevselliği ile ihtiyacı karşılayan küçük bir istasyon. Ben Washington’a yolculuk yaptım. Duyuru ve bilgilendirmeler iyi. Amtrak yolcuları için bilet ile giriş yapılabilen ayrı bir dinlenme salonları var. New York’a yapılacak tren yolculuklarında rahatlıkla kullanılabilir.

Time Warner Center

Zamanınız varsa New York ta bulunan yere gidin. 4 kattan oluşan ünlü markaların bulunduğu pahalı bir yer. Belki en alt kattaki marketini kullanabilirsiniz. Ancak orasıda baya pahalı. Pastanesinden 3 parça tatlı aldım 25 $ ödedim. Bütün yemekler, mağazalar, harika. Ama Parkview salonu 4. katta muhteşem bir manzara var.

Stone Street Tarihi bölgesi

Bir çok harika yemek yenecek yerler var. Tarihi Fraunces Meyhane sadece bir blok ötede.

Kinokuniya Book Stores of America

Bu mağazayı çok seviyorum. Buraya birçok farklı şeyler için gelebilirsiniz. Ana katta mükemmel kitaplar ve benzersiz hediyeler var. En üst katta bir oyuncak bölümü ve romanların yanı sıra atıştırmalık ve içecek için harika bir küçük kahve dükkanı bulunmaktadır. Ziyaret etmek için harika bir mağaza.

Bu saydığımız yerlere giderek New York’un en güzel mekanlarını, yerlerini ve tarihi eserlerini keşfedebilirsiniz. Bu yerler dışında daha gidilebilecek bir sürü mükemmel yer bulunmaktadır. Dilerseniz Unisphere, Alleva Dairy, Seventh caddesi, Hans Christian Andersen Statue, Fulton merkezi ve Elizabeth caddesini de gezebilirsiniz. New York’ta bir otelde normal bir oda da konaklamak için az 300 TL’yi gözden karmanız gerekir. Bu fiyat seçtiğiniz otelin kalitesine, sunduğu hizmetlere ve yerine göre 2000 TL’ye kadar çıkmaktadır. New York’ta hemen hemen her yerde metro bulunuyor hem de çok ucuz. Sadece 3$ stelik 2 saat sınırsız kullanım sağlıyor.

Metroyu kullanarak gitmek istediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz. Otobüs tercih etmek isterse oldukça yavaş ilerlemektedir. Ayrıca yine ulaşım için ücretsiz hizmet veren vapurları tercih edebilirsiniz. Şehir gerçekten çok kalabalık. Özellikle de akşam saatlerinde çok yoğun oluyor. Gezmek için erken saatleri tercih etmenizde fayda var. New York’ta gündüzleri hava oldukça sıcak olurken geceleri yağmurlu olabiliyor. Bu yüzden uygun kıyafet seçmelisiniz.

"NEW YORK GEZİLECEK YERLER" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z